Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Stanko Kaishev

Кой как полива?

Recommended Posts

Веселата ферма в Родопите

Трябва да се пробва, дори в началото само да се закопае 1 съд и да се напълни с вода. Интересно е колко време ще издържи глината, макар и печена. При постоянна влага и положени върху земята печените тухли не издържат много време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На теория звучи добре, а и подхожда на профилната ти снимка :) 

 

Но да припомним аксиомата: на теория между практиката и теорията няма разлика, но на практика - има! :D

 

Един препъни камък е изразът "точно толкова колкото и е необходимо на почвата" - на почвата колко й е необходимо?! Според мен - николко. Важно е на растенията колко им е нужно! Една краставица или тиквичка иска доста вода и то редовно. 

 

Друго: колко нагъсто ще са тия делви, че да осигуряват нормална влага, в какъв диаметър ще работят? Мисля, че първата стъпка трябва да представлява проба с 1х1х1 м сандък с почва, в който да се закопае делва и да се види за колко време колко вода отдава и дали ще навлажни целия обем (по-точно колко голяма делва ще навлажни колко голям диаметър с колко вода за колко време). Дори да не е с вакуум и тн,  а с директно наливане, да се тества този компонент на системата.

 

Това би бил много интересен експеримент, ако се захванеш, пиши!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Глинени потове + капково напояване + профилна снимка = вкопано керамично капково напояване. Египтяните ползвали канали, обаче, понеже водата или я имало достатъчно, или нямало хич. Всеки с проблемите си :)) Из цяла България е пълно с римски водопроводи всъщност, само трябва да знаеш къде да копаеш.
Успех, звучи много интригуващо! Това, което на мен ми е хрумвало по темата е индивидуално капково за домати и други едри интензивни ( легала зелен боб, тиквички, бустан) от обърнати пластмасови двулитровки с пробита дупка на капачката и една малка дупка за въздух отгоре. Може и със само леко развъртяна капачка да стане, но тогава не е сигурно, че ще се контролира добре изпускането. Мечтая за капкова система от траен материал - дали ще е керамика, някое кухо дърво (бамбук, тръстика). Например твоята идея, само че вместо потове, само глинени тръби, но трябва да не са печени, иначе няма да изпускат достатъчно. Принципно това, за което говориш ти, е равносилно на закопан дънер в земята, но там предимството е, че не губиш пространството за корените, а напротив.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Начи туй със вкопаната пластмасова туба сме го пробвали пред блока :) Жената оплете един кош за цветя, напълнихме го с почва, вътре вкопахме 7 литрова от вода, надупчена със шило. Спекът е, че като налееш вътре вода, изтича за много кратко време. В рамките на половин час макс.

 

2014-11-24.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Ето малко информация за поливането с поти дето в същност им викат олли :D :

 

и явно не съм първият :(  стигнал до идеята за подобна система за поливане:

 

очевидно в саксии работи, въпроса е дали ще може да се направи и за градина?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тук някакви други идеи:

 

"Схемата е изключително проста – отрязвате гърлото на един по-тесен PVC съд, който вкопавате на нивото на кореновата система и го захлупвате с по-широк, прозрачен, с изрязано дъно. Пълнейки вътрешната бутилка с вода, при загряване от слънчевите лъчи започва изпаряване на течността, но външната стена ограничава парите и те кондензирайки попадат в почвата."

 

 http://www.art.satto.org/idea-za-estestveno-kapkovo-napoyavane/

 

pub.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Аз съм с аквапоника и само доливам вода на рибите. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване