Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Книжки (non-fiction)

Recommended Posts

Жоро

Нямаме си такава тема, та се чудех къде да я пусна, но тук бих искал да представя списък с някои (популярно) научни текстове и идеи, които общо взето са ме формирали като човек и благодарение на които се чувствам пълноценен индивид и имам своя (макар и доста крайна) гледна точка за света. Чувствайте се свободни да коментирате някои от тях, идеи у тях или да допълвате със свои такива, стига да не са художествена литература.

Няма точна подредба, каквото се сетя първо :

Richard Dawkins : The Selfish Gene - книгата, която ме хвърли в тотален шок и общо взето преформатира цялото ми мислене относно 'смисъла' на живота

Jared Diamond : Guns, Germs and Steel - стабилен и рационален преглед върху развитието на цивилизацията и културите, изпъстрен със страхотни примери

Douglas Hofstadter : I Am a Strange Loop - олекотена версия на носителя на Пулицър "Godel, Esher, Bach", гениална философия на съзнанието

Daniel Dennett : Conscioussness Explained - oще един изключително дълбок поглед върху естеството на съзнанието

Susan Blackmore : The Meme Machine - идеята, че културната еволюция следва модела на биологичната, подхвърлена от Докинс, е доразвита брилянтно от едно бившо хипи, днес преподавател по психология

Stephen Hawking : A Brief History of Time - класика, която не е за пропускане, но ако се осмисли цялостно, е брутална и страшна с истините, които предполага

Richard Dawkins : The God Delusion - ами няма нужда от коментар. ако сте вярващ, пропуснете и тънете в блажено невежество, ваше е царството небесно, тука на земята обаче е така.

 

P.S.И да, като изклкючим някои класики и други единични произведения, считам четенето на художествена литература за загуба на време и занимание за хора без собствени мечти :)

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

За strange loop съм чувала от Лео от ютюб

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 5 часа, Оризаки Кошияма написа:

......списък с някои (популярно) научни текстове и идеи, които общо взето са ме формирали като човек и благодарение на които се чувствам пълноценен индивид и имам своя (макар и доста крайна) гледна точка за света.

Това си е жива антиреклама.

Благодаря за предупреждението! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм чел само първите и последните 2. Доукинс, не ми е ясно защо, но го предпочитам аудио-визуално. Ест харесаха ми книгите, но не беше чак такъв кеф като да го видиш как обяснява еволюцията на окото като орган на някой правоверен католик примерно. И със сигурност моят кеф от художествена литература е доста по-сериозен - например Хари Потър :D Или Hyperion Cantos! Или Ender series!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Е...само, това са си близо 75% - демек и ти си шашав като мен, внимавайте всички.

Сетих се да добавя и тази, че има много красива корица :

14445257774.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване