Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

GreenParadise

Почва в дланите, оптимизмът и смелите грешки в опознаването на Майката Природа

Recommended Posts

GreenParadise

Накратко за моята бъдеща райска градина -  заварвам я от предишната собственичка с насаждения от сливи, кайсия, дюля (ако не се лъжа), доста лозички на култуци, две мушмули, ягоди, американска небодлива къпина (в излишък ако някой иска), и няколко огромни ореха, отвън покриващи малка част от градината. За двата млади бора зад къщичката не ми се ще, ама ще трябва да се разделя с тях догодина или някак да им прекъсна корена откъм страната на къщата. Качеството на тока е в плачевно състояние, но ще решим проблема организирано със съседите от вилната зона.

Разполагам с щерна с дъждовна вода, която все още не съм мерил колко събира, но по груби сметки миним 15-20 000 л. Може би на недълбок сондаж ще се стигне до подпочвени води, но това са дългосрочни планове. Основно поливане в по-сухи седмици ще се прави през вик и маркучи с капково напояване до оправяне на проблема с тока. 

Поради огромното разнообразие от различни култури, които планувам да сея, в симбиоза с вече съществуващите определено навлизам в почти непознати води, обаче с най-голямо удоволствие и с нагласата, да растем заедно. За да растем здрави и устойчиви на неприятели ще трябва да се храним колкото се може по-добре и балансирано.

Точно в тая насока с подхранването имам една може би утопична за мнозина цел да не спирам да опитвам да търся оптималната натурална формула за напълно завършена натурална смес от основни до най -редкия микроелементи според стадия на развитие и нуждите на растенията. 

Като простичък човечец обичам да си обяснявам нещата простичко.

Слагам коприва да кисне и да пуска вълшебния сок. Тя е богата на еди какво си и еди що си, но други микро или макроелементи не са в задоволителни количества. Търси се въпросното растение което би компенсирало именно тия слаби страни на копривата и се добавя да се ухажват. Взаимодопълващи се части от въпросната утопична завършена формула. Списъкът може да стане доста дълъг, но си заслужава главоблъсканицата и няма начин да не е част от изумителната ни природа. Въпроса къде да се оглеждаме за тях, според мен не се крие само в цифрите на химическия им състав, а и в това къде виреят, как изглеждат и какви са силните им страни в природата. С подобна съпоставка това вече се превръща в едно шеметно изживяване още преди да се е родило в ума ми какъв ще е крайният продукт. А ако го постигнем - дали ще се спрем дотам или ще продължим да го обогатяваме по безброй много начини...

 

Какво може да е в най-голяма полза?

Суперхрани като коприва, лапад, спанак биха били ключова съставка според мен, но тук идва въпроса, който трябва да се вземе под внимание - не бива да се търсят само позитивните страни на всяка култура като микроелементи, но също и свойствата им в негативно влияние, като например ореховите листа са може би благоприятни за домата, но добре ли е да присъстват в течния коктейл с толкова високо съдържание на йод?

Защо не, но в какво количество на 10л. вода например...

 

Примерна рецепта, напълно интуитивно родена:

За първо подхранване на растение:

Коктейл, който ще разтваряме в дъждовна вода/ от водоем, престояла чешмяна, коприва или друга по вид леснодостъпна суперхрана, с голяма листна маса като лапад; люцерна, плевели, листа от липа, дъб/бук, топола (по моя си логика олицетворение за мен на силен аромат/вкусови качества, здравина, височина), сладководни водорасли (водната суперхрана да го наречем) връхчета на клонки или листна маса от друго водолюбиво растение като плачеща върба например, оборска тор, почва от мястото за насажденията, смлени орехови ядки, стрити черупки от охлюв/яйце/мида/рапан, дървесна пепел, на което ще отглеждаме...

Следва продължение с молба за градивна критика, ако изобщо ще последва друга :joy: след захаросаната ми идея с намерение да напомни, за романтиката в това да не даваме много път на традиционната наука, когато има място за интуиция, смесена с много любов към земята

Ще се грижа за около 30-40 култури през новия сезон, които ще опиша в последствие. Да си пожелаем късмет и успех и все по-нарастващо общество с мисълта за по-добро утре.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
GreenParadise

Домати, чушки, зелени и бели краставици, корнишон, тиквички, тикви, брюква, цвекло, грах, фасул, зеле, цветно зеле, кейл, дини, пъпеши, африканска краставица, оранжеви и лилави моркови, репички, сливи, круши, ябълки, магданоз, копър, зелен, виолетов и шарен босилек, чубрица, мента, маточина, лапад, спанак, зелена и червена салата, кромид лук, воден лук, праз лук, няколко вида чесън, небодлива къпина, ягоди, малини, дюли, мушмули, декоративни кратунки, тагетес и няколко вида цветя. Картофа е отгледан в автомобилни гуми и не беше нападнат от нищо. Неуспешен опит с лавандула и екзотичното пепино. Почвата е кафява горска глинеста и не особено богата, но занапред плановете са да се обогатява поетапно с компост. Читуците с гроздето също претърпяха пълен провал и обмислям да ги сменяме с друга култура. 

 

67400808_516645739092039_2979922647258759168_n.jpg

68462401_529302307826382_6844270689596211200_n.jpg

68555059_529302381159708_3396643515600470016_n.jpg

68650955_529307294492550_3475007302744932352_n.jpg

68668911_529302337826379_2551983835441004544_n.jpg

68688941_529302244493055_5446700421810749440_n.jpg

68881107_529302204493059_6175817656277401600_n.jpg

68927919_529302371159709_7214635039609323520_n.jpg

69001511_529302117826401_6134974351243476992_n.jpg

69085258_529302284493051_1328415186876366848_n.jpg

69222490_529302124493067_1672566200430755840_n.jpg

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

А здрасти! Много ми харесаха плетените оградки. Чудя се обаче, как е постигнато перфектното изчистване на градината от плевели. И ще споделиш ли в крайна сметка какъв коктейл сътвори от коприва и други треви? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Здравей бла-бла... (да си измислиш нещо по-кратко ;)). Изглежда ми много уютно така сбитичко и поликултурно :) Действай по план, пък ще докладваш, какво се получава. Аз нямам много опит с "коктейлите", но знам, че този от коприва помага. За оптимален баланс на хр. в-ва в почвата ще трябва да правиш редовно изследвания на състава й. Не му се впрягай толко, че да не изпадаш в депресия, като мен, ако не се получи след толкова грижи. До сега опита ми показва, че винаги, когато садя за първи път на конкретно място се получава супер, без тор и добавки. Засадя ли последователно втори път от същата култура на това място - фейл... Направи си схема на сеитбооборот! Това явно е особено важно. Успех ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Много добре се е получило. :)

Натам съм се насочил и аз, към настланите с трайни материали пътечки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
GreenParadise
На 18/08/2019 at 22:13, Миленка написа:

А здрасти! Много ми харесаха плетените оградки. Чудя се обаче, как е постигнато перфектното изчистване на градината от плевели. И ще споделиш ли в крайна сметка какъв коктейл сътвори от коприва и други треви? 

С много редовно плевене и обръщане с права лопата на няколко пъти - веднъж цялата градина на етапи и по-късно само в участъците с по сериозни плевели, като при обръщането много бавно и търпеливо се събират всякакви коренища.  Може и да  е помогнало за да не ме напада къртица и сляпо куче, тъй като комшиите ми направиха дълбока оран и си имат ядове с тях, но най-вероятно греша За коктейла не съм събрал всичко още, а и първата реколта ми напомня за законите, щедростта и лечебната мощ на природата

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Чудесно върви! Смело напрееед! Повечето отговори ще ги намериш сам

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване