Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Манджички

Recommended Posts

Жоро

Значи, не знам тази тема дали е точно за 'рецепти', но да приемем, понеже няма по-общ раздел хранене. Понеже в чата често говорим за храна (и Ру се дразни :>). вече почти е зима, работата в градините е почти съвсем приключила и за такива като мен животът се изчерпва с ядене и хейт в интернет, реших да пусна такава, в която да си споделяме интересни неща, които сме сготвили, които не е задължително да са по рецепта...

Аз например никога, ама никога не готвя по рецепта, обикновено импровизирам с каквото е налично или ми се яде, а когато трябва да е нещо с конкретни съставки, разчитам на опит. Във всеки случай целта ми е никога да не се получава абсолютно едно и също нещо, често се провалям и не ми е вкусно, но понеже обикновено сам си го ям, няма особен проблем.

В случая просто исках да се похваля, че сготвих нещо ужаасно вкусно, което беше яйчени талиатели с кайма и броколи и сос от заквасена сметана, с чаша вино пълно у-мо-по-мра-че-ни-е стана, та туй то, изядох го и едва ли някога отново ще сготвя същото, но поне увековечих момента!

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Браво, Оризаки! И аз така готвя, без рецепти. Преди години отварях книгата на Пенка Чолчева и още една авторка - чета, чета, после затварям книгата и си готвя това, което ми идва наум. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз вчера готвих без рецепта телешки джолан с меласа и домашна горчица, но черешката беше сосът от месото, който с малко сметанка стана чудесна заливка за картофеното пюре.

Раховецът се справи идеално, 3 часа в малка касерола без дръжка, отгоре фолио, без никаква вода, само 1 лъжица мас.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Една от мързеливо сготвените ми манджи: наредени пържоли в тавата, лук на шайби или нарязан праз, моркови на едро, малко сушени домати, малко сушени гъби, малко винцок, завивам с фолио и мятам във фурната, сол, черен пипер, разни други мерудии ... Просто няма какво да се обърка.

5bfda97ee5f24_2013-02-2419_35_34.thumb.jpg.3ef4f041000e85d7ce9ff46c19d646f4.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

нещо по китайски

-пилешко филе, гъби, чесън, пресен джинджифил, моркови, бамбукови кълнове, сусам и люти чушки с малко соев сос в уока (зеленчуците на ленти - нали трябва да е по китайски), като се свали се добавя сладко-кисел сос и черен пипер на вкус

- бял ориз, масло, лимонова трева, звездовиден анасон, вода.

по желание двата компонента се смесват или се ядат отделно

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@Миленка скоро пита за блата за пица от тиквички ....  @Бай Ли Шъсей може да си напише рецептата тук :)

аз ще пусна за тиквичките 2 клипчета на Riverford  / канал който прихванах от Бобиту и много ми харесва, защото готвят всичко простичко, бързо и здравословно ;) /

 

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Са понеже си говорите в чата за някви неща, от които очевидно не разбирате, а аз там само гледам като теле в железница, да се похваля, че снощи си опекох супер вкусна пица с много неща + хляб. Тестото е пшенично-ръжено-царевично-нахутено с лен, слънчоглед, мак, сусам и кориандър, с "бърз" квас, който се стартира с купешка мая и се отглежда няколко часа в топла вода на парна баня. Ама нищо не снимах, така че нека ви е яд!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Пица не знам, ама като рецепта за погача тип 100 зърна е добре :cookie:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Воден от инстинкта си никога да не готвя по рецепта и едно и също, този път сътворих :

Гол ориз с домати и пресен лук

Ориза се запържва леко в масло без да се мие и прочее. Добавят се сол, нарязан на ситно джинджифил и няколко стръка лимонена трева. Залива се с гореща вода. 

1 минута преди да стане ориза лимонената трева се вади и се добавят нарязани пресни домати и лук. След като се свали от огъня се полива със зехтин и лимонов сок. Черен пипер, кимион и каквото ви хрумне или има наблизо по желание. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Пълнени тиквички с амарант

 Продукти :

-1 тенджера (4-6) издълбани тиквички

За плънката : малко от месото на тиквичките без семките, сол, сусам, кайма, лук, люта чушка, амарант

Подправки - черен пипер, розмарин, къри (Helichrysum Italicum)

Запържвате сусама в олио, добавяте каймата, сол, после лука и месото от тиквичка, накрая амаранта. Запържвате за около 10 мин и добавяте нарязаната люта чушка. След като свалите от огъня слагате подправките, разбърквате и пълните тиквичките. Пълните тенджерата с вода на 1/3 от височината на тиквичките и добавяте в нея 1 гъбен бульон, след 15 минути варене е готово. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Тука предлагам манджа без снимка да се не поства.. кви са тез книжовни рецепти.. 

@min-4o, к'во кат е твойта тема.. а аз чак и подправките ти наснимах, помниш ли?.. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз достатъчно снимам, та и това ли...ама може за следващото, това замина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 8 минути, min-4o написа:

това замина.

Заминалото се надяваме да не го снимаш ... ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Чийзкейк по шопски

В дълбока купа слагате една-две шепи къпини/малини/боровинки и нарязана една ябълка/праскова/круша, изсипвате 1 кофичка извара, заливате обилно със зехтин и захар/мед на вкус и пасирате.

Маже се на обикновена бисквида или гол леб.

@Варела

IMG_20200908_154914.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

ехаааа.. 6+ за розовко-към-лилавко цвета.. туй отгоре надявам се не е канела? че съм хипермегаантифен :)

Редактирано от Варела
вместо зехтин бих предпочел слънчогледово-кюспения вкус на суров шарлан..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Канела е, в днешния вариант сложих такава + овче кисело мляко. Утре ако не забравя ще сложа от ананасовата салвия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Задушени зеУенчуци

Картофи, лук, патладжан, морков, тиквичка, зелен боб, чушка. Според сезона може и дръжки от манголд и други зелении.

Първо се запържват картофите леко, добавя се патладжана на кубчета, после лука и морковите, зеления боб, накра тиквичките и чушките. Слага се капак. Капва се малко вода и към края соев сос.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Плодово смути

2 ябълки

2 круши/праскови

1 банан

1 шепа къпини/малини/боровинки

250 мл пресно млеко

50-100 грама листа Salvia elegans

2-3 лъжици мед/захар

канела на вкус

 

Всичко в блендера. Консумира се охладено. Внимавайте с двете нули.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Понеже вече берем брюкселското зеле, предлагам едно просто и същевременно много вкусно ястие.

Печено на фурна, в случая само със сол, черен пипер и олио. На 180 градуса, до карамелизиране. Разбъркват се сегиз-тогиз. Накрая трябва да са с леко хрупкава консистенция, не трябва да са меки или смити. 

Заедно с една салата, малко домашно козе сирене и домашен хляб е чудесен обяд. Наздраве. :)

20201109_152956.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Содена питка 

Брашно 500 гр. се смесва със сол(всеки си определя дозата). Във водата се разтваря една чаена лъжичка сода, прави се кладенче и се разбърква с част от брашното. Докато е доста рядко се добавят между пет и десет лъжички оцет. Разбърква се, продължава се с цялото брашно и веднага се слага в горещата фурна.

Водата е на око, като крайната гъстота на тестото е като гъсто тесто за кейкс, сиреч доста по рядко като за хляб, но така питката става мека.

Оцета е най- добре да бъде десет лъжички за да бъде мека и пухкава питката. Като се изпече, оцета не се усеща. Освен това премахва онзи вкус на сода, който лично аз не обичам. Питката си става като истинска, а се забърква за две минути. 

Като замеся ще пусна снимка. 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване