Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

.... в какво се забърках :unsure: :huh:

... говорехме преди за отварянето на нова тема ... та ....чудих се как да я нарека ... исках да е възможно по-незабележима .... и ... те ти една абревиатура НИЕ II ще е продължението на Нестандартни Идеи и Експерименти 

... а кои сме НИЕ ? :) - хипотетично ние сме ... ние :D - котаците, птиците, бъмбъруците, растенията, цветята ...... и ... ние :D  .... 

.... малко се оплетох във всички снимки от заигравката ми с разсади, затова ще сложа сега само 2-3 ... 4-5 ... 6-7 ? :D и постепенно ще пиша по нататък ...

започвам с Изито /Isa Bel/ ... аз май не съм я показвала до сега /не помня/ ... истинската Изи :) - винаги много сирьозна - тук се топли на ел. възглавница и ... пази разсадите грижливо ....

Hkk7ESU8Ex7IDHCnlNjEnzgRCTG7JFSkNb61AqA0

докато не изляза от апартамента ... 

като се върна заварвам това :

stcvKc1rJcnRnl0zosOz9Tx11AOoyRsOG-k8X3VS

ай сиктир и нови технологии - кви разсади, кви 5 лева ... :rolleyes:

за сега ще пропусна всички междинни етапи от заигравката ми /после ще показвам снимки/ и минавам направо на крайният резултат - осветлението с LED ленти:

LF-NZzoNId9gzTzkcW7rgRPVwN2a48RH0xOsUFY0

 

MfaMdh45Pb2fQJItCDVrsuwG3Vu-Fv9CY7MOQI_g

 

RniRJR950St-vogiH-jcC885QoM2evQjljRGvhli

 

Toy19nAogiW7gxEzxSV4gl_IAKcfybxmeWYQdX1m

 

7awiU35jmvMZk9YPbzIMJlFx4aLI2QZiT26IXuso

скоро ще дам инфо за цялата инсталация ... не съм открила топлата вода - просто експериментирах кое ще ми е удобно на мен, точно за това място под масата ... иначе в нета има куп информация за изкуствено осветяване на растения 

..... ейййй отворих я таз тема най-после ... :blush:

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, днес в чата пусна мухата с това лед осветление и цял следобяд се просвещавах по темата. :grin:

Любопитна съм за оранжерия ли подготвяш тези разсади, не е ли рано?

С интерес чета темата ти.

п.п. абревиатурата я разконспирирах още като я видях :glasses:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Възхищавам се на ентусиазма и на снимките ти! :love:

Иначе, по въпроса за осветлението - моето е с луминесцентни пури по 120 сантиметра (40 W).  И съм много доволен. 

Четох разни изследвания, че с LED може да достигне същата ефективност само, ако се използват някакви супер скъпи инсталации (от порядъка на много стотици долари) - LED от среден (да не говорим за нисък) клас се оказват в пъти по-неефективни за отглеждане на разсади от луминесцентното осветление, дори след пресмятането на разходите за ток. За съжаление не се сещам къде съм ги чел тия изследвания (ако ги намеря ще сложа линк по-късно) - помня, че имаше диаграми - обясняващи ефективността на сините, червените и белите LED и показващи, че различните растения имат нужда от различна комбинация от синьо и червено, но че в крайна сметка, разликата не е толкова голяма. Имаше и сравнение с флуоресцентните лампи, които са много по-евтини, но съответно харчат повече ток и изводът беше, че с флуоресцентните просто няма как да сбъркаш, стига да ги държиш на 3-5 сантиметра максимум от растенията..., докато с LED възможността за грешки са доста повече и понеже така и така вече си имах луминесцентното, реших че няма смисъл да преминавам на LED....

Във всеки случай "научните изследвания" са едно - а личният опит е съвсем друго. Радвам се, че при теб нещата работят така, както си ги направила и ти желая да отгледаш хубави разсади, на мен си пожелавам да продължиш да ни радваш с описанията на нестандартните си идеи и експерименти! :-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, вече съм на първия ред и със затаен дъх очаквам продължението на продължението. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз се настанявам да слушам и гледам. Нищо няма да сея преди да се върна от немско, което ще е в края на януари, а ще замина в средата на декември. Сезонът за мене свърши.

Чудя се къде ще ги гледаш тези броколи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет ....Isa Bel:smile:

преди 21 часа, Isa Bel написа:

.... в какво се забърках :unsure: :huh:

Ще Ти кажа:smile:............Вероятно Си усетила потока  и изпитваш желание да споделяш всичко научено.Моделираш привлечена от  Теб Енергия в информация. Добре е че споделяш всичко това тук за да се  съхрани положителното състояние на Енергията спрямо теб.........................казано с две думи.:smile:

Поздравления за новото хубавото име на старата тема. Казваш че Си търсила..................възможно по-незабележимо име.......

преди 22 часа, Isa Bel написа:

... говорехме преди за отварянето на нова тема ... та ....чудих се как да я нарека ... исках да е възможно по-незабележима ....

Е..............успяла Си. Това е възможно най голямото име  и от най незабележимите...........................Ние.:smile:

преди 22 часа, Isa Bel написа:

... а кои сме НИЕ ? :) - хипотетично ние сме ... ние :D - котаците, птиците, бъмбъруците, растенията, цветята ...... и ... ние :D  .... 

А  и  Ние около Вас :smile:...............или Всичко което е.   Другото име на Ние.

Успех в продължението на старата тема с новото хубаво име.:smile:

Информацията Ти е с мащаб като от цял институт. :smile:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 16 минути, Nevil написа:

Информацията Ти е с мащаб като от цял институт. :smile:

Много ми хареса това мнение. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

... Институти .... оранжерии ... и ..... Мармоти в станиол .... 

... ако знаех какво ще ги правя тия разсади - щеше ли да е интересно?.... :)

... нямах никакво намерение да стигам до LED осветление ... но .... така се случи ... заради белИте на Изито - Факт! - всяко зло за добро, казали хората ... 

защо LED ленти?.... изключително лесен отговор - просто имахме в къщи бяла LED лента ....  /в този проект няма никаква стратегия или бляскава мисъл - единствено удоволствие от заигравката/ 

... всичко започна с тест на различните начини за покълване на семената - за да си избера напролет един от тях ... почна да става студено и трябваше да помисля къде да държа пробите ... светлината не достигаше и ... реших да измайсторя нещо ... тъй като трябва да са и на топло - най-удобното решение беше под една маса в кухнята ... имам плоскости от пенокартон - те са леки и беше лесно да ги провеся под масата дори завързани само на канап ... 

... първо направих малка инсталация само с бели ленти от по слабите LED лента FS3528-60CW   - ще пускам лентите с линкове, защото там е цялото инфо за тях : 

rUgOIkNoc27ARVcuwBspUrlkJvyDjb2iUHKlMlfG

на площ 20 Х 30 см - събира се 1 м лента /4 Х 25 см / ... и както се вижда се издължават

zjknpgzMeCth2imc-hVq4e4vlXJbKw9D2Zu1iHfk

за сравнение същите посяти навън в малките парници на село - растат ниски, плътни и добре разлистени:

k7oqGN8ag0pARvLP44BHtoYG11B3zR3ijhJlJVQT

тогава започнах да чета за изкуственото осветление и разбрах, че е нужно да има от червения и синия спектър ... най общо казано синият (439nm-469nm) спектър на светлината влияе на развитието на коренната система и забавя издължаването .... червеният (642nm-667nm) стимулира развитието на листата ... по-късно и на цветовете ... в нета има много изписано, затова няма да се отплесвам ...

добавих към тези бели ленти още сини и червени отново FS3528 и не усетих кой знае каква полза - продължиха да се издължават ... тогава се порових да видя какви ленти има и взех от тези с най-силна светлина ... получи се това:

P3KNK1bl6gK2P3_JcBVmKgBOf1Urvj9gMO_xj4SJ

площта е 40 Х 60 см ... бяла лента LED лента FS5050-60CW    3 м  /5 Х 60 см/

сините са LED лента FS3528-60B   2 м  /4 Х 50 см/

червените LED лента FS3528-60R   2 м  /4 Х 50 см/

определено свети доста силно и вдигнах на 20тина см височина, та сложих и малко саксии с цветя /и те да намажат :)/ ... тоест може спокойно да освети около 1 кв.м. - цветя ... а за разсади по-добре да са си точно под тези 60 Х 40 см иначе се накланят ...

ще продължа в следващ пост ... че отече ... /знаех си ... :huh:/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

продължавам .... 

това е системата от лампички и жички :)

около 30 W е всичко - измерено на изхода 

захранване 12 V, 5 A

qx0xUJ3X1KguYE9hyMHTvAImWL-0tu48Xhz-M-_o

как се свързват и какви проблеми възникват има изписано доста тук

тъй като стоят включени около 14-15 часа за да не си играя да цъкам в контакта - сложихме ключе ... което после се обезсмисли, защото се оказа че имаме и таймер /чудя се какво ли още имаме ... :D ... само не съм поискала и не се е появило/ ... сега са с таймера и в общи линии от мен не се иска нищо - само да им се радвам :blush: ... поливам рядко, защото са на земята ... колкото и да е топло в стаята там е около 18 С ... не съхнат бързо ... поливам на около 10тина дни ...

... хареса ми системката и може да я използвам февруари - март за ранни разсади ... после ще отиват в малките парници на двора ... в които в момента има марулки и цветя /резници/

/не ми позволява да прикачвам повече снимки в това мнение ... ще ги сложа в следващо ... дали Боби не ми е теглил ножа за Коледа :wacko: ... или аз се разсейвам твърде много и ми изтича времето :)/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

сега много бързо ... на "тагадък" 2-3 снимки докато мога ... ;)

Zch1ml4g-nII7FK2Ytfi7gMStyG0LmT5whjV6LCQ

 

qBuG0A6E5nqKBjidi_ojBqBRG6LVrzzwG0_scm1B

 

84Ii6cy5fyBqMrY6UOAKkGgT5JLPa4fP7KDjsHaN

парниците са облечени първо с агривело и после с найлон, който е към 7 см по-ниско от агривелото - така съм ги оставила да се проветряват през тези 7 см агривело - не се занимавам и с тях да ги отварям и затварям ....  поливам пак рядко защото сега е влажно навън ... отгоре има стъклени капаци ....

идеята е .... всички НИЕ да сме доволни и да се радваме на живота без много усилие ;) ... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Страхотни салатки. Харесва ми идеята ти за на вън. Освен да си спретна нещо такова на балкона.Показвай още, де.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис пита за марулките в чата … / опасен аватар Алис … :wub: /

… марулките са подарък от една жена на село - даде ми ги преди време …. реших да ги прибера в един от парниците … първо бяха в малки кутийки и като нараснаха миналата събота ги преместих в кофички от кисело мляко - смятам така да ги гледам зимата … първо мислих да ги сложа в градината покрити с агривело - но като знам какво се случва с агривелото и котаците … малко ми е съмнителна тази работа

1tsqf1AbOzRDFu6Yy9MRwKvyDt_T831vu7-bqmCZ

JTGwWHuqRmGiRZfhTUQbWNKGVqy-a90sETngGfYj

6t8xYpvPMkjF8F9Tk56s7I5Co3L8bFa_kqfT9qqp

… за сега каквото мога ще гледам в парниците … после ще местя в градината като ми потрябва място за разсадите в тях …

 

Оризаки пита дали котаците са на топло …

… има поне 20 вида апартаменти - старо и ново строителство … екологични, модернистични и какви ли още не … със слама, с кожухчета …. на светло, на тъмно - каквото е желанието на клиента … най-вече заради осигуряване на топлоизолация се потроших лятото, след като се приземих върху един от апартаментите … това го сцепи на две и усетих какво е да се пързаляш върху стърчащи видии … една от раните е много дълбока и белегът ще ми напомня докато съм жива как съм се правила на майстор строител … така че Оризаки - да, котаците са добре … а аз прилично разкрасена … /сега затвори темата, защото ще покажа малко котешки живот.../

тук са на солариум:

yV-jxXzwIloIvWjiSRrgtzLui2ya2kOLD3WQi0Sn

ShcLtAZtmPbKTpRGbNJb4JaOGdPQfEKg8TXDMza7

или слънчеви бани в жакузи

KrT7Ckp9eSfXJjhIrCQp1HHIXxN6VjK0AeX3kcBl

ето примерен апартамент - двустаен

OPzgML-36wqk6XVezlLFkJi1Lidt1EWIcCITtFAY

прилежащи шезлонги към жилищният комплекс:

PxXP5YBEB2hKaKgGCX9kU4ei3hpuax5Oa5s-1Om4

и чадъри:

e2r_7Oz0ugix7557w84bsVVOR447YVBJ1C-cuj75

:) ;)

за бонсаи, икебани и разсади другия път, че … пак не остана време …

------------------------------------------------

P.S. Миленка няма оранжерии при нас, защото няма кой да ги отваря и затваря .... само малките парници които функционират "гледаме се сами" ... 

МиХи /хехе и тук се намножихте Миленките - и все сте луди по цялата глава/ ... Миленко, имам още малко работа в градината и после ако изобщо се спра на едно място ще показвам снимки ... айде и от немско да се включваш - да не ни забравиш ... а за броколите - то не е една бела .... нямам никаква идея какво ще ги правя ... но от друга страна като се замисля има доста място под леглата :mrgreen: ... 

Nevil благодаря за коментара ... без да искаш натисна много грешен бутон и за малко да съсипеш системата ... но, никой не е казал, че пътя ще е лек .... /желанието ми да споделям вече не е същото като преди ... човек споделя, когато общува ... а моето общуване напоследък клони към нулата .... вината е моя ... е, поне полагам усилие да променя това/

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, благодаря за сърдечния разказ! Винаги ме пленяваш, как го правиш?! :wub::wub::wub:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Експерименти? Нестандартни идеи?   ИЗИ !!! Това е ключът към успеха! С агривело или с найлон, със стъклен похлупак или с котка, с LED или без - само НИЕ II може да разкрие истината.

...шегата на страна (както казваше Къци след някои от шегичките си), Изи, адмирации! Играя го и аз това с лампите за ранен разсад, но в момента с луминисцентни пури за аквариум, които светят в розово. Ефекта е много добър, но ще очаквам разбор от твоя експеримент с LED-арките. ^_^

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:mrgreen: ша ма умориш бе Лозко ... айде давай показвай и ти - да става джамбурето :yum:

аз от къдЯ тръгнАх и къдЯ додОф ... луда работа ... нямах представа че ще стигам до LED изпълнения - а сега хората питат какво ще правя тия разсади ... а де? ... къде ли ще ида от тук нататък ... вероятно под леглото :D - то не останА място вече ... зимата отопляме една стая само 4 на 4 м - котка, китки и фитки ... тегава работа ... или ще превзема една от стените - вертикално градинарство ... но ... да видим - изненадата е в утрешния ден ;)

подготвих да кача снимки от развитието на разсадите от началото 18 ноември до сега - но ще слагам после, че пак трябва да тичам ....

-----------------------------

Алис ;) :wub:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ето как се развиват разсадите под LED осветлението .... /проследих снимките за червеното цвекло и айсберга/

18 ноември - тогава ги сложих:

StEzNdu-qnmWBiIpkoC0i6j5mRHM19oFjQoDtQpM

26 ноември - за 1 седмица са се развили вторите листенца:

iaLan6w7R_WM1UPmZhRa0nOVTOjJ4kVAwg66-T5b

1 декември - за 5 дни някъде се появяват и трети, а айсберга направо полудя … :

qFTmIE-zZXut_yFmiOVKIDvvBcpVAYf1IFL5zs8I

появилият се мухъл е от началото на експеримента, когато държах лампичките близо до растенията - около 10 см … така нямаше много възможност за добро проветрение а температурата ниско до пода е около 17-18 С … понеже съм сложила повече лампички и светят доста реших да ги вдигна на около 20 см ... така са по-добре и все още не се издължават растенията - светлината е достатъчна …


mk0uSeLaQOx1-9tx_1ciSquMRzg4sBywB3i_NGRz

WDy3QjHzOJcfRE9s7Kg9EYyVlph_vHe-QDcx-UDP

тъй като нарастват бързо - реших да ги сложа в по-големи кутийки … хем като ги местя ще премахна и мухъла 

2 декември - вече в по-големите тави :

lFvclHub1aS2ctLnN7Yi7dytP2CkSKIHz7zg_Wkj

червено цвекло

JFDIK8fK9M9-MSg_6JUypQ2Jb-65erQufPkpLejX

айсберг

YHajSD-yVE4B0_iF3n-JE9ZbeAsnYwKwsVO-C8Vu

кейл

UjlGs9Ll_cCNuAR48g9yBaeaqKT02oXWI0JhvvYc

и броколи

ATbPAKajAn5CVFeNHlBmneFGEUvV76_uOQpBuYNn

ето ги кейла и броколито от 18 ноември:

A6e4q20YXrG991unS9deuRU_CanR8XqAdBllzoqA

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

заговори се за икебани ... бонсаи ... и се сетих че наскоро опощих старите листа на едно цвете и то заприлича на хипотетична палма :) /под която Изито почива на една кълка, препичайки се на слънце :D/

QFsJlPOV0H3iwQFWOznSc7EFH2BtBVG-qxVqwEMC

JzQmOC5fFjmq1LTvXwSvn-RZ08zbeOobur0GMFoj

/тук гледа лошо на снимката ... този поглед не вещае нищо добро :D/

ето от къде тръгна тази история :

2araCnGInXf9Uzz6HufZ08gfC-0fzTpgnJNQIojI

от едно бебе Каланхое...

интересно ми е като цъфне пак ... дали ще изглежда като дръвче с праскови ...:)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Каланхоето ти е в тон с кутийката :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И с котето... :* 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

На мен това коте ми прилича на Зоро 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване