Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

Алис и Репи едно малко отплесване за вас ;)

Изито е софиянка … преди около 12 години я видях в сайта “Без дом” - намерена на улицата от някакви работници на строеж … поживяла малко с тях на строежа … пуснали обява за нея в нета и едно момиче я прибрало - това момиче тогава учеше за ветеринар … само че Изито е чешит и не се вписала в домът с другите котки и …. отново обява в нета за нея … още като я видях си я “познах” …

… тогава приятели ми казваха - “луда ли си, толкоз котки има по улиците тук, та от София чак ще взимаш улична”

xnJKAo9BDan0xCeLPLV-ae8mSzq3l5nph4WeDQY5

… като дойде при мен се оказа болна - микроспория … за нула време цялата станах на малки “кратерчета” по кожата - лющи се и сърби ужасно … докторката каза - хвърляй котката веднага!!! … 1 месец аз се лекувах, а тя беше 3 месеца на инжекции …

малък “зен” учител ;) … /има нещо като ин-ян знак на брадичката/

iEB6j4cqr-G542JdN1URkVBKnXlUCC6zigH5Wf2M

като рових по снимките сега попаднах на тази… преди да купя макрото се опитвах да я снимам отблизо :D :

a5jfF0Tt5bTQho5P2ASmTmoZc7VC90DJxc-qn98X

този поглед означава:

“значи ако още малко са приближиш - шти ударя един нокът!” :mrgreen:

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Напълно те разбирам. Ние имахме един котарак Томас , на галено Том, черно и бяло, с мацнато петно на нослето, почти роднина изглежда на твоята Изи. Взехме го от съученичка на дъщеря ми. Живя 11 години, царствен, величествен и самодостатъчен. Мъкнехме го навсякъде из България. Противно на другите котки пътуваше с кола без проблем, но обикновено на врата ми или на друго място върху мен. Където го поставехме стоеше като плюшен и се размърдваше един месец в годината при разгонването. Тогава ставаше неузнаваем. И до сега на балкана има от неговото потомство. Умря при борба с местния селски дивак /също гражданин , но от южната страна на балкана/ . Не от борбата, а като решили да си починат, похапнали отрова за мишки, която селският пияница поставил дето не трябва. Намерихме ги и двамата на дувара, един до друг и двете с дъщеря ми се скъсахме да ревем. Това с котките е нещо като любов от пръв поглед, ама не знам ние ли ги избираме или те нас.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

обещах на Алис разказ с картинки и ето го … :) 

.... Алис настанявай се удобно - разказа стана роман /цяла одисея :D/

/понеже е дълъг - ще го разделя на части/ … хем така ще попълня темата-дневник с пропуснатото до сега/

28 август - началото

виждали сме много начини за покълване на семена в интернет - просто хванах един от тях и се позабавлявах  :) ... поради липсата на добре отоплено и осветено място ... и палавите котаци от друга страна - действах на съвсем мъничка площ ... преди време покълвах в ленти хартия навити на руло, но сега реших така:

/ …. следват всичките ми гламави неуспехи :D /

Ff1hbJJZjAXC2Ag82ZLsFbWrFAs03TmaxOD6o-Jl

vok-eUsbBQcuTcmVZZ5TGvnDyUgLnT8Yc6Q-0l7M

VG4xbKB90EQeFynwf55bN0GYVg5sL5quTPqrYpNf

и накрая в кутийка с малко вода на дъното:

tcnvb6dPxuEYcTPHRUkz3fgN_QCxTxdT-dcz39Z0

оставих ги в стаята /на около 20 С/, защото навън разликите в температурата през деня и нощта бяха големи … и … чаках …. чаках … да покълнат - цъ… нищо

… реших да ги затопля за да са на около 25 С - средна температура … да ама как да топля една педя площ - с какво? …. и тогава се сетих за …. джаджите в къщи … а джаджи има всякакви …. ето едно “котлонче” за подгряване на чаша - на USB :

dXtGBxPpH6h9tzR6psVjLxu5tnAKSF-iE5qEGDNW

nsXKs_75tlAVWI8U6OS09SnvO6DU_0XSxCP4df0_

yHf-xMZOZytGz6hVpNFBTujdh0VwDdE6iHsxafsi

затоплени никнат по-бързо /марулите и кейла още на 3-тия ден/

… но …. така затоплях неравномерно - повече долните семенца /направо ги опичах :D/ и слабо горните, затова по-добре както бяха в кутийката преди върху “котлончето” и захлупени с нещо отгоре …

nzey0LMhj5oFWnR4xjV4IZtnjnHhehGGnOjESt-C

… посях тези, които покълнаха в табла и ги оставих на терасата … само след няколко дни Изито обърна таблата … :wacko: :unsure: :)

/следва продължение ... ;)/

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

такаааа ... продължавам да се излагам пред хората и "рейтинга ми" да се срива опустошително бързо :D

всичко това заради Алис ;) и в частност Ру /който още докато забърквах тези каши настояваше за обществено достояние :D/

в този пост ще има само снимки - както обещах на Алис - под лупичка :)

…. тъй като нямам читави снимки на покълването от метода по-горе - ще сложа снимки от миналата година, когато покълвах пак върху хартия:

в тази кутия с капак отгоре - направо на двора /Алис и на мен ми се искаше тогава да наблюдавам как растат/

1c5f9sU3QmFF7G-WKpSai1M27FXSL-J-FfPCN3DE

R8WW9CZCZwQ_o84fDMq4QA2r6WFcdZdinhvuUNlQ

броколи:

KmOGMivICYvg4opf4rXm9rtHobPgc7J90yNOBTlx

марулки:

LFPKlmPwgQLF7nEL92UOjUw3FeVZayXy1yKGzadA

pgUvOn73b-ockeNV5GOt-7VihO6ImpXjk13JiEDo

рукола

K_3NBj8rK6U_cYkTE1va4BhH11bS6Y44Us6xGRWI

gaOMcSj1bvXdPXlbdIwJKU_JQrcwlvzC4OeYq_05

-_tcfatnLkqAGxwuQyG7uUxQ5M2BR7GW6sBWHP_J

като се намокри хартията много лесно се отделят и могат да се сеят в кутийки :) /а руколата може да се хапне направо ;)/

на този принцип "сея" и тревата за Изито в къщи... на дъното на паничката има само кухненска хартия и върху нея 1-2 лъжички пшеница за покълване ... само навлажнявам от време на време и така тревата стига за около месец: 

TyGVvHP8Q6kixpNfMa6ybN7y9UQ_LAJ5L6oIBX1x

zGVQEDGgC1vu0KyCnuDix1rU2ls4Mp9jVegC_eAQ

/ пак следва продължение ... няма отърване :D :blink:/

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аплодисменти - чуват ли се или да ръкопляскам по-силно?! :wub:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз, Алис. Присъединявам се към овациите.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, чудя се как мога да преценя колко влажна да е хартията/салфетката за добро покълване. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис хипотетично казано - гледаш да не плува във вода или да не е суха - истината е някъде по средата :D ... 

като видиш че е суха хартията - пръскаш малко или сипваш малко вода от края - тя веднага се разпределя по цялата хартия - дори и да е повечко тя ще се изпари - просто няма да поливаш на другия ден примерно ... 

...... и ... както казах - няма отърване .... пак съм тук :D с продължението :

след като Изито обърна таблите реших да заложа едни и същи семена едновременно върху навлажнена хартия и в почва …. за да сравня как никнат в еднакви условия …  

hm8fSg_OgPkrq6lLlKiL9HfQCX79Gp2eSz0ZZWWn

кейла и марулките поникнаха пак за 3-4 дни върху хартията, но в почвата само кейла се появи … този път ги топлих с ел. възглавница - 24 С ставаше под капака … в стаята 18 С …

3SY9Zqq3QXq37xm0ZPnFH1rg7RD7EkoRswMPaBG2

FFTUKE9B9Ep5R3z5p9mwRxs5qaD0v6oX6fEDYne9
 

1e43LQG42KwdfFpBlG9Sch6DRT3T6n4Kt3DY_7Og

FI2NQXU1Xyps4VjsN5xi8BoMEOenA6F5ik5Qhaoa

bzA2CTty24GhdGEXTDNXtKHu8kr0c7SdrRDHR-cV

отново ги посях в табли .... на терасата уж закрепени добре …. станаха около 6-7 см …. и …. Изито пак намери начин да обърне таблите … с това желанието ми да гледам разсади на терасата се изпари … :huh:

през това време на село заложих същите семенца в малките парници …. за това - в следващия пост :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

… същите семена от по-горните експерименти заложени в малките парници по това време на двора ….

hxXEImDAIitYIq5o4qxJFUtlM6DMnfCZS8y352gd

някой поникнаха - други не ….

... но се появи изненада - една саксия се насели с десетки цветя - вероятно е имало изтървани семена в почвата и аз се сдобих неочаквано с всевъзможни цветове Мимулус /Клоунско цвете/ - какво съвпадение…. на клоун - клоунски цветя се падат :D … та в един момент избрах по-големите и прибрах и тях в отделни кутийки в парниците

-KufE0EhPTqa4Jc3AUhx-Sydc17xIdPqF8GLorBI

ExTEh86s4mCSIQSuZhs6TadZdVilh7j-G-ZQ-ECk

_b74zOz13k_5XCAl8VvCXFqXJrIrcHh2tzliAk5z

тези цветя са идеални за сандъчета - пролетта бях купила доста различни цветове от тях и дълго време красиха стълбите - много лесни за гледане и за размножаване … отчупено стръкче от тях сложено в почва се вкоренява бързо …

7HGr8_16IXHMm9xCZK83BuTpYnhvcxoAeIpGohd_

I019B5DV9Obz7jpTfWuZENmHtrnxoef8JhicC6dx

5ZFLULxlvk21Ef6bH7KBmTvSFX3Zfi8Cio-gGW5t

отначало разсадите навън тръгнаха добре ...

tJCmVGGP3sUVLU6Y_x8U3aEkrMhv9nykE9S6duWv

…. но за цял месец не мръднаха кой знае колко - през деня беше топло но през нощта падаха доста температурите … накрая даже листенцата се свиха и потъмняха - може и да съм ги преполяла или от студа … сега същите тези “застинали” разсади заедно с появилите се цветя са прибрани в къщи на топло под LED лампите

3q-uMA5ZBGG-hGt63XSBGKwyAU-VmilpxRwVirF7

…. а марулите, които сложих в парниците като по-голям разсад тръгнаха много добре

KoCjN3gFmEEj8Zn_V0qRauYn5K1vH46ZZ0W2g6iT

Алис, в следващия пост - за пантофките вече :D;)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

…. на 3 ноември реших да се върна към опитите с разсади - преди да бъдат сложени под LED лентите … предпочитам първо да покълна семената и тогава да пикирам по-здравите - вместо да залагам по едно семенце в чашка /това иска повече място, а и не се знае колко ще поникнат/

…. та, Алис дойдохме най после до пантофките …. понеже “котлончето” на USB почна да се топи от работа нон стоп :D …. пристъпих към поредната джаджа … :blush:

… тъй като зимата са ми все студени краката докато работя на компа - преди време си бях взела пантофки на USB….. точно тези от снимката : /както вече Бобиту се досети - еййй маймун :angry: - на сека манджа мерудия - развали ми изненадата ... :D /

res_85bd08fbddbbf56771e2e006f7118dfa_ful

измъкнах им нагревателите /а те наистина топлят яко/ и … те ти на подгрявка за разсади - с минимален разход на енергия :D ... ако са в обща тава с тях могат да се затоплят доста кутийки - аз тествах само с няколко 

cCGI5ga-lLWxI1cFmJ2p9OZfEkTHz1f16gnFU8mA

ZxPX4hm43LfgdTOSYYO9FGVX_B-JrQEPDOhBj7ih

чашките за пробата са много мънички - тези, които се ползват за жито

0J6Zy9oVck4ctRzBr4aVtCyEcJbnRSLKUKPTef1-

след като на село имаше доста разсади цветя, трябваше да помисля как и къде да ги запазя зимата ... там някъде започнаха да ми се въртят "светлите" мухи в главата ... оказа се че имаме бели LED лампички и направихме една малка инсталация с тях за пробата ... 

qnXUSwFrLq7ObpA8i_OSUv3rbDPrlMCCMaAdaeW1

и понеже пак се издължаваха тогава почнах да се ровя в нета по дълбоко в темата ... сметнах какво ми е нужно и направих новата инсталация за по-голяма площ ... и така прибрах цветята .... покрай тях и опитите с разсади .... все едно имам аквариум без вода и рибки :D ... красиво е отстрани и ... създава свежо настроение в стаята :D

7GcVFHxSpUcLmMdR-pawP9v_-jZTctS8aC9fIawP

ето как изглеждат разсадите от малките чашки - снимките са от 6 декември:
AQqD3XGUIUHWyBXTMurhUkaR-LlPDVQcHDM5c6st

ето и марулките в парниците на село - на 8 декември ги извадих за да ги полея ... :) пу пу пу .... язък че не ям от тез марулки вече ... след като се влюбих в айсберга ... :D ... нищо - други ще им се радват

SVoQu3CgGHnKZrefEtLupGQAYUgCrzoR0G1MU1rP

изводите ми от всички проби дотук:

- разсадите стават добре в малките парници навън март-април, защото разликата дневни и нощни температури не е голяма … изпробвано и работи ... инак не си струва

- ранен разсад мога да гледам на малка площ под LED осветлението, при стайна температура … докато стане здрав разсада - после в малките парници навън или директно в градината … тази година купих за проба разсад домати и краставици, когато хората ги сяха в парниците си …. аз ги посях навън и се развиха добре /защото тук през април нямаше слани и беше топъл/ … така че идеята за ранен разсад дори и да нямаме голям парник си струва

- относно светлината - повече не бих гледала разсад без директно осветление … издължава се и не ми харесва ... или в парниците навън или под LED осветлението

- за поливането - колкото по-малко вода, толкова по-добре … в стаята под LED лентите поливам веднъж седмично … когато покълвах в по-малките чашки - сипвах по една чаена лъжичка в чашка на седмица … 

- топлината - като докарам температура 24-25 С покълват бързо, после като ги пикирам растат и на по-ниска /около 16-18 С/ … засега ел. възглавница на 1-ва степен /35 W/ ми върши работа ... може и с нагревателите от “пантофките” :)

---------------------------------------------------------------

и .... остана само още един разказ, за да настигна времето .... и дойда в наши дни :D

... ще разказвам за ... поялници ;) /всеки ден по една дяволия :D/

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, много са ти хубави шарените цветенца! И са все различно обагрени. :) Благодаря ти за подробните разкази, ще следя и нататък. А айсберг пося ли си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и аз се радвам Алис на цветенцата .... мисля че вървят добре под лампите ... ще пускам снимки по нататък как се развива всичко с това осветление .... айсбергът беше основен елемент в теста - на къде без него :D

тези марулки всъщност са айсберг:

4gDAZ6N1JLN3fiLzqxph0LPZU2fACZ5jdKsqBmdF

CV9Xcu0LUlq3jZjmCD3rWOsKKQi3fE3QbdImgEvt

лятото пак той беше заложен в теста с фолиото:

TCjPkghO_o2k6qxlpm1Eoc3EW7_c1oI6rkI82Eyr

k6d-bj-AeQLtD2sTevA4HxMXkJnGqwXC0Ao9GZfQ

айде утре ще пусна и последната част от разказа :) .... и да се приключва таз сага :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да се приключва ли? Мислех, че тепърва започва, дано! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хайде и последната глава от романа :D ...

…. на 9 декември настлахме 5 на 9 метра мулчиращо фолио - това ще е зимната градина .... сега ме чака работа по другата част, където ще е лятната градина - там мястото е по-голямо - около 20 на 20 метра .... миналия месец извикахме трактор и фреза за да минат целия двор /плюс тревата/ - защото не е равно и е трудно да се коси /затова косим с коса където не може косачката/  .... сега заравнявам малко по малко на ръка с търмък след фрезата .... след това ще настелим и там с фолио - идеята е да не го махам изобщо /докогато издържи/ … това което ползвах 2 години за пътечки е напълно здраво и ще го настеля за 3-та година … ще наблюдавам кога започва да “издиша” … не харесвам, че е найлон, но засега това има - това ще тествам ….

       минуси

  • найлонова мрежа - трябва да се внимава преди да почне да се разпада да се събере… това което ползвам му дават 10 години - дори и наполовина да издържи пак е добре, защото аз смятам да го тествам в екстремни условия - целогодишно

но има и биоразградими, които в рамките на година се разпадат в почвата, не съм сигурна дали могат да се намерят в БГ … ето един пример: Mulch Organic

      плюсове

  • здраво, дълго може да се ползва и след това да се събере
  • запазва влагата и се полива по-рядко
  • спира плевелите
  • лесно се полива през него, защото е мрежа
  • корените дишат
  • зимата затопля ранните насаждения
  • може да се ползва за кратко само да се задушат и намалят тревите /по-добре от пръскане с отрови/

naC5Gz37LQ_EYfAnCeFsHKsEjLM4HjR5oW8OLUvR

и котаците вече заемат поста

Tmyuqk6YlJA3eCtKqZKU97khRzAjsPkuLtcQikK1

... измислихме и начин как да режа дупки във фолиото за да не се нищи /нали е тъкано/ .... с поялник - става много лесно, все едно се чертае с молив … много по-лесно от макетното ножче, с което фолиото се нищи ….. с поялника също минахме краищата - вече няма падащи нишки

d_VgjDITwsBo2lFZAx5xlp58XAS71y2AqukSYZUP

vb4EJfig8rGqrUe3n8rSnzFK1khqGiN7lftReSM2

uNWvEPNi0bU4zmO20w_XH2Qxwz2tQ6tlCgmbEtKn

чакат ме 3 щайги с ягоди, които извадихме заради трактора ... сега ги връщам в настланото фолио .... :)

EkuZ0io2qSgUPtVL-QMwSfoYkfspdasdxdRLE9hC

dwnG4AnfSqDKVTZNhwIROWW4yriVW2VBeGTTH9DG

ITXntz40akA9Surm0JyE2t6jhqyh88AzIH19icm7

0DZgptg9ldLij8K2U_YVQOnGiSLVM9P2ESyXWQAq

.... другата година ще пиша как върви експеримента с фолиото

….. с това май наваксах пропуснатото досега … и … вече съм в “наши дни” :D

=================================

…. добър ден от настоящето … зимата отново ни изненада - снега дойде без да пита …. а 1 щайга с ягоди чака …. съседите са в потрес “защо за бога сея ягоди през зимата … “  :flushed:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

По прогноза се очаква мека зима. Дано ти се хванат ягодките. Под фолиото е по-топло. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

дано Алис .... нямаше как - трябваше да ги извадим ... но пък до тук съм насяла около 120 коренчета ... остават около 60 .... и 50 да се хванат от всичките - ще ги размножа после ... не искам да ги загубя, защото ми харесаха като сорт

ей тези дето ги пуснах лятото в снимки:

ZyZV_06rtEmp9y2nicUeiujVwH8ZBg-_LmX1uNQY

1Isoc2cdyVgPfDIko6hWHoDX3XGXplgr7TKR1q4I

lmiOzY2PGxHnqo-JBqDu1z6Xnhu--78naz53Z9H7

някой си бяха направо гиганти ... и в същото време доволно сладки :)

Y7wkodzSsblH-r742wrJPFsIEgk4SrA5h-W4J5qY

btHGnMrG5kveGmQ0foLA022pLi9gqK3IA6KQEzVe

/нарочно напусках снимките - че в тоз студ и сняг ... да си спомним за лятото :wub: /

.... всъщност има страшно много снимки от топлото време - може да пускам "летни спомени" .... докато съм в "градинарска ваканция" ;)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може ли да се наредя на опашка за две коренчета от тези ягодища :wub:? Не бързам. :)

Снимки - винаги съм готова да видя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Известно ли е името на сорта? А иначе 2 коренчета мен би ме било срам да дам, под 20 то просто обидно!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

нинам Боби - ягодите ги сяха котаците ... прореждаха ... разреждаха ... преместваха ... заместваха :D ... аз само ги поливах .... пиши ги сорт "Мустакати" ... Алис трябва да та черпи - добър посредник в копупко продажбите ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В смисъл че са ти някой стар сорт от време оно в градината, а не нещо купено в последните 10 години? Туй звучи интересно! А иначе финалът го добавих просто за да знаеш да не се разкарваш до Еконта за 2 коренчета, прати ми 20 с опция обратни документи и ще ти върна някой календар :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване