Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

:mrgreen: знаех си че е намесен нечий друг интерес .... 

ягодите са пресни - преди 2 години купени от пазара ... подобрени от котаците на местно ниво ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Направо ме вдъхнови с този начин на засаждане на ягоди. Ще се пробвам за кой ли път. Моите растат , раждат и после някой ги изяжда. Подозирам охлювите, но съм виждала и птиците за ги хапват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

... тъй като вече съм в настоящето :unsure: най-после мога да пиша какво се случва в момента … с разсадите и … с градината

под LED осветлението вече няма мухъл в кутийките … от както го вдигнах на почти 20 см - хем се проветряват добре, хем и аз ги виждам без да се вадят

rVipdR3YF73Nd_gUACXUgYCYZII8EXSDvYyWXdLy
Se7OA_gTUhGX9Izb82KeM8W6Hnyr1AUH0k6RFbpx

B-25AdLkkmKYN_0GwtOy32j9_XCBzxExlW0RntTq

радват ме цветята - съвзеха се и тръгват много добре … навън на студа листата потъмняха и се издължиха, когато ги прибрах в къщи отчупих на всички върховете и вече има нови свежи листа, растат ниско и гъсто …. мисля че тук ефекта от LED лампите се вижда добре /сега и преди/:

i6EtVUPtbA0OKYt6PDAIamTKWBqzevMkGCKXIzPX

зимата е топла и в градината се подават разни луковици …

зокумът съм го оставила за проба тази година без завивка …

игликите се разлистиха …

Gt3sCqpz-sn-ogeHPAATr8I4ARX-GO8PJCdEsxY2

от дъждовете ягодите за 2 дни се опериха - май ще се хванат повече от тях

zN76gd3Zr1SICQFT-gY5q1r3I3MvXqE2MnWvZI9S

солариума отвори врати … а Бубка вече е фуфкава топка

KBFTF6X26XImnjnj-Ap1f_bJK3k9LeD3Pkmf5dWk

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

обещах да слагам снимки докато “зимуваме” … но за да не спамя с тях темата и форума отворих страница във ФБ :rage: ...  със същото име като темата тук ... ако имам настроение може да събера снимките си от двата форума там по албуми ... но също така е много вероятно и да я изтрия :D - зависи в коя везна ще полегне вдъхновението ... или не ме сполети някое ново експериментаторско вълнение :( до пролетта ...

/Алис току виж се сбъднало желанието ти за албумчета със снимки … :yum: ... /

случайно или не - тъкмо поздрав за рождениците днес :)

страницата е тук

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

спасените цветя под лампите вече се отплащат за гостоприемството :wub:

qc_lSGC180QNDcz0_cAH3RxPkgWq1asQQqoNHUeR

знам че са много различни цветове ... очаквам скоро да има разноцветен килим под LED осветлението :)

айсберга расте, а преди време се заговорихме за градинки с непозната жена в автобуса и тя ми откъсна стръкче розмарин, който носеше ... мисля че се хвана добре ... 

pU61Ik7793gLdBUd-MmavTzFflKSwaGW92C-_PFf

имам подарък нова джвъчка ;)

xorFpXt8FuOhhYM2RxS72dSOkLTjtYwojC0zLyMz

не съм виждала до сега такива мъници ...  :D 

... като не може да ги хваща вече разсадите - значи са пораснали :D 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

.... и Изито днес бодна последните ягодки под туй небе ....

X45toZmd4pdk7qSTl1Ex0XUkYcUYqidmfsV8apMg

.... с което закри градинарската 2018та и ... да идва 2019 с нови подвизи и вълнения :)

да ни е харна и плодовита!

... а додЕ дОде ... с Алис ще се забавляваме с зелените мъници под лампите :yum:

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

.... интересни съвпадения днес .... :)

котаците се наредиха отново за снимка ... 

qLfIDrLOIrbYDdlyEz2Tx-MUa0SBRCGfRTgHex6a

подредиха се сами /аз и да искам няма как да ги накарам :D / .... и то по ред на имената:

... от дясно на ляво Вяра, Надежда, Любов и майка им Мая ... отпред е спасеното Тигърче и зад него Чочко ...

 

... интересно е, че точно преди 2 години /на 26 декември/ съм се появила в този форум с подобна снимка :)

I7QRmdfoIT-gmA6a_Ex3jtyWAVHnHLiM-yo-vSGB

тук се в подредба тъмните отзад а светлите отпред :D

ето още една снимка от тогава

4qV6UpZXNGkcFkwe-xo_KdwWe8huBHDmn_Pt9Kjk

.... незнам дали съм го казвала преди .... но .... точно тези котаци са виновни аз да се захвана с градинарство ...

.... ако не бяха те - това място сега щеше да е забравено и запустяло ....

.... ако не беше Мая - горската котка, може би нямаше да обърна монетата от светлата страна .... 

Мая, която ми помогна да намеря .... пътя към дома .... към себе си ... 

UxWRPDc3Wod-CV59COF1kO-sfoV7VX-pwXbQ963R

/Миленка виж колко прилича на вашата бъдеща мама :)/

.... вероятно  .... звуча шантаво .... но ... светът е голям и спасение дебне отвсякъде ... 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А това в караваната ли е, гледам стените са на голо осб? Как е с влагата?

За шантавото, аз съм на мнение, че всичко може да се обясни, но има два спека - често няма кой да разбере обяснението, а още по-често няма кой да го даде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:mrgreen: .... неизчерпаемият източник на любопитство у Бобиту ... признавам ти - и цялата банда котаци не могат се мери с теб ;)

това с ОСБто няма как да е караваната, защото тя е почти без стени ... затова и преди време я избрах за каравано-парник :D ... всички стени са с големи прозорци и на тавана също ...

MPqFJtGBidsDj15yPLg9uZoKZsniDWYqZyo9QeDY

ZW3JLZN5uY7hgKaI17wwOg5otSlLtXKRtXcFpGvx

и от другата страна също голям прозорец

Nj7-t9Dg1OKZh6mcFBcrjYK6_dk6XGWQQ7elbGau

имаше място и за разсади и за котаци на електрическото одеало

URNbepwerHwjsCqpiGlYq-KBPRJct_iRqn_8DR4W

а когато няма разсади е най-добре на широко :D

UL7PprIZFl0z63DlxeXMUetgz6HPB_I5q6NdkszJ

 

.... стаята с ОСБ е вшмугната под сайвант - съвсем малка е 3 Х 3 м ... направихме я от ОСБ сандвич пакет - съвсем простичко 2 влагоустойчиви ОСБ и между тях 5 см стиропор ... под този сайвант е огнището и си спомням, че навремето баба и дядо държаха картофите на сушина преди да ги приберат в хизбата ... за 4 години не съм забелязала проблем с влагата по стените ... 

а за "спека;) ... вярвам - всичко има обяснение  ... само понякога рискуваме в търсене на обяснението да съсипем обаянието :) ... но затова пък са ни дадени сърце и ум - да си изберем кое кога да ползваме ;)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ааа, велика поза е заел черният котак! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако тази малка стая не е отопляема, може и да няма проблеми. Но ако имаш на видимо място EPS или сте оставили някъде отвор/ревизия, наблюдавай го, защото този тип стени (без мембрана, без дренаж и с ниска паропропускливост - линкче) имат неприятното свойство да завъждат черна плесен вътре, където е трудно да се види и отделно, EIFS rot може би ще ти е (без)интересно да видиш.

А котките как влизат и излизат от караваната, имат специална вратичка или? Надали я държите отворена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис, черният котак е Любов - интересно е че след като ги кръстих, тогава забелязах че има бели сърца върху черното кожухче ... явно не случайно си получи името :)

Боби, стаята се отопля само с малка кварцова печка - за 1-2 часа .... тоест не се отопля - вероятно и затова няма влага .... тя е по скоро да държим багаж там ... иначе в съседното помещение има огнище и печка на дръвца ... :)  ... а котаците влизат в караваната когато съм там и им отворя .. имах поредната безумна идея да изрежа вратата на караваната и да й монтирам от котешките вратички, но Гришо каза "4 котешки вратички в апартамента стигат, ако почна да дипля и на село - врата няма да остане :D" ... всъщност точно тази стая с ОСБ-то се пада столовата на котаците ... караваната им е за СПАне :D ... като се стопли времето може да направим една форумна среща тук и на живо да инспектираш :D ... 

иначе за ОСБто съм гледала зловещи клипчета в ютуб ...

/за съжаление не мога да качвам снимки - снощи се скапа видео картата на лаптопа и в момента съм в "черна дупка" - неизвестно до кога .... :(/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Аз искам среща у вас :D :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Репичките са добре дошли - сега им е сезона :yum: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, да се измъкваш, да подам ръчички... :wub:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

2019та здравей ... според китайците е годината на доброто прасенце /рицарят в зодиака/ ... аз съм Метален прасчо - пишат, че трудно може да бъдем разбрани докрай ... а те нас питат ли ни как живеем със себе си и как се разбираме :wacko: ... цъ ... 

няма място вече под лампите .... нямааааа .... няма ... една част заминаха в другата стая на 9 С ... вече са големи - ще се справят ...

а под лампите идват новите бебоци ... върху ел. възглавница на 1-ва степен /20 W/ ... растат бързо - май комбинацията топлина-светлина им допада доста - те това е експеримента ... тута ла финито - работи!

0P3GNAXRLYQJDbe8vHFtAio_mkb07enfk63poFnI

eLDZQFslsGMtYWglKe2lJXTpngwb9_uWTXQstAYr

kE2TUNpSKu_yZ9YUyoEjCfhEvKsGTiDBBD822Rap

има насяти: айсберг!!! - много е важно да има айсберг ... друго ако няма не е проблем ... ама айсберг - целодневно трябва да се сее / яде :D ... салата джентелина, червено цвекло, целина, праз, броколи, кейл и няколко домата - без парник съм, но ще я видим ние тая работа ... 

от тук като пораснат и айдееее на село в мини парниците .... някъде показах из-някъде-незнам-къде как растат марулките в мини парниците ... та да ги сложа тук да са си на място 

kE5ZwUwvtycMwdG426HvXiNYGueE2v6x39Tq0JpT

тез марулки скоро ще отидат направо в градината /боднати във фолиото/ ... може да ги покрия с агривело ... може и да не ги - ще видим....

Алис пиша за теб няколко реда ... и при мен се получи жълтеене на долните листа при първите разсади ... що?... що-питам аз? ... щото кой да сложи тор в кутийките ... сетих се ама късно - чак кога пожълтяха ... махнах пожълтелите листенца и насипах тор от КЧ отгоре ... а новите направо ги сях в почва смесена с тор ... за сега нищо не жълтее - ще видим по насетне ...

та ... така де ...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, тази електрическа възглавница колко разсадчета побира и до кой етап им стига загряването? Нещо не съм убедена, че само една възглавница ще свърши работа и още не съм я поръчала. Директно върху нея ли са таблите с разсад и не е ли жега? Пишеш, че им харесва. За жълтеенето... ми аз с моите супер експерименти, наблъсках каквото наблъсках в кофичките и сега след около седмица ще махна тази почва и ще заменя с бял торф на Биоцвет. Чудя се дали да добавя агроперлит и тор от калифорнийски червеи. ММ, ако разбере, че и такъв тор ще си купя, направо ще легне възнак :D, щото ме е обявил за ку-ку, ма аз не съ давам лесно. :joy:. Преди бях много против торфа, но нещо си промених позицията и купихме цяла бала (мисля, че е 250 л, не съм я видяла, ще ми я докара детето скоро). Защо торф? Ами за да им е по-рехаво на корените. Увеличих осветяването и сега получават 17 часа на денонощие светлина. Също извадих кофичките просто върху масата, за да ползват и (колкото и да е малко) дневна светлина. Просто не мога да се помиря с това, че където е топло, е тъмно, а където е светло, е студено... гадна комбинация, но иначе много дърва ще идат, пък нали... икономии все пак трябва да има, а разсадите са играчка-занимавка, не са сериозно нещо. А марулите ги показа при мене при котките. :wub: Оф, едното ни куче нещо не се чувства добре, а си има всички имунизации. Дано се оправи, просто му стискайте палци и ако е речено, ще живее. 

Май разбрах кое е възглавницата - черната с червени и бели шарки, нали? Ама ще го схрускам черния котьо, Любовчето! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Торфът е незаменим за разсади.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис възглавницата е 44 Х 50 см ... същата от снимката: http://rosi-995.com/product/744/elektricheska-vazglavnitsa.html     - взех я за 25 лв тук в града от магазин /българско производство са/ ... ето я долу на снимката:

/ естествено само докато оправя разсадите Изито се намести там ... този поглед означава "е сега пък какво - проблем ли има?" :) /

4r-fREJhCpDQl-4vz3zcQUx5UWrzahXJzC-tXNpu

топлината на 1-ва степен не е много силна - като сложиш ръката усещаш леко топло /сложих я защото сме 1-ви етаж и на пода е много студено, в стаята отделно не винаги е топло ... та това е само леко подгряване/

таблите стоят в големи кутии от сладки /събират ми ги в един магазин/ ... те са много тънки - все едно таблите са направо върху възглавницата /така сипвам вода в кутиите и не си играя да поливам отделно - коренчетата си поемат колкото искат, останалата вода от топлината на възглавницата се изпарява бързо/

5f8sx2r1eRVOn_uRiV9TGUQEU4pIt_AyH2szdub3

4 такива кутии се събират на възгл. а в тях има табли по 28 гнезда - 112 гнезда спокойно ще се съберат ... но може и повече ... ако имам кутии с друг размер - при тези остава малко място от възгл. неизползвано ... мисля че около месец могат да стоят разсадите в тези табли и после в по големи и на село ще ги пратя /все пак аз нямам парник и това са само пробни експерименти - кое как работи ... не гоня бройки/ ... 

за почвата - аз взимам от маг. тук обогатена с торф ... и я смесвам с тор от КЧ ... сега пропуснах защото май не очаквах че нещо ще се получи от експеримента с лампите ... но сега новите са с тор и ако почнат да жълтеят поне ще изключа торта като причина за това... при първоначалното покълване в чашките не слагам тор /покълвам в обща кутийка и после разделям/ - тор слагам когато вече са в отделни гнезда ... с по лека почва наистина по добре дишат коренчетата :)

за времетраенето на светлината - моите ги държа на 14 часа светло /май им стига - незнам/

......................

Алис, стискам палци за кучо, дано се оправи ... тегаво тръгва тая година и тук ... но няма да се даваме .... колкото и да ми е криво като погледна таз зеленина под лампите, като ида на село и нагушкам котаците, като сипя на птиците и видя как си чопкат безгрижно - разкарва ми се малко кривото ... 

Верка /черният котьо/ е и моя любимка ... всички много ги обичам, но с нея имаме някаква особена връзка ... Гришо казва че ако трябва да ме оприличи на някое от котаците - то това е Вяра

ще пусна за теб няколко нейни превъплъщения ;)

когато я наскачат лудите:

YLArNdmKKx3fecI6Jm-obiDpvky3amCRWwHo21QA

когато прави йога в градината:

A4HPDBEX9Up72CoLLPr3g_6x7U1_99a9nQdERgSh

когато пази разсадите в караваната:

UbG7U-pTb9csItn-i_-Uzj88Xkt0Z1S0aBlaVPMj

тук е сирйозна

iIAtBt6s-6oloGX7jnsojtdQcX-WiIgJ18aRlDkd

когато е в режим "не ма дразни"

qyfZwt2o-WRIkItYV5tZYjslCB6eQZaFbta87-gx

всъщност е много добронамерена

gTCEo1EJkYaumzRahx5Bd10KKzLSZpfdF_mrMqVe

T6ztterEtEle2YlwjutVe7oHXwqYCIob6SNlTAd7

незнам какво стана - възглавници ли, разсади ли, котки ли ... пак се отплеснах ... но пък беше приятно :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Тук е много интересно. Аз още нищо не съм почвала. Върнах се на 17-ти , но от утре почвам и аз нещичко, че вече не се стърпявам. :smile: Есента нещо не ми се получи със салатките, а съм им голям почитател. Сега пак ще ги мъча. Или те мен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване