Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel
преди 5 минути, МиХи написа:

Тук е много интересно. 

Миленко а видя ли какво става в другия форум :huh: ... аз не смея да се обадя /щото не съм писала от 1 година там/ - но ми е много криво ... много ... :confused: ... имам чувството че напоследък всичко ново съсипва граденото до сега ... по нова година говорих с админа от Макро-то /там са 300 000 човека/ ... наложило се е с един клик да затрият цялата общност - като се замисля колко труд и емоции имаше в нея ... ФБ ли гълта всички незнам ... но не ми харесва посоката в която отиват нещата .... да идва пролетта и да ни живнат душите ... /мрън мрън отклонение беше туй - не ма слушай/

... а салатките няма да успеят да та преборят Миленко - жилав човек си ти ... колко време кисна по балконите - на студа :yum: ... тренирана си ти :D .... /успех! и да показваш снимки !!!/

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И на мен ми е мъчно за форума. Харесва ми там. Аз се обаждах няколко пъти с призиви за примирие, но ... права си за пролетта. Да идва ,че ми се събра душичката с тази зима, пък уж не е от лошите. Да почваме да ровим из градините и да има мир.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 17 часа, Isa Bel написа:

имам чувството че напоследък всичко ново съсипва граденото до сега

Нямам идея за кой форум и кое ново говориш, но този сегмент от мисълта ти е валиден за последните поне 10-12 хиляди години, с ускорен ефект в последните 5-6 века. Та не е във връзка с ФБ или нещоситам. Просто така са устроени нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

за ФБ писах конкретно, МиХи знае за що иде реч ... 

но темата е като въглен и по-добре да не го разпалвам ... да си изтлее и ... каквото - такова ... съгласна съм с теб - така са устроени нещата, но сърцето реагира ...

... и душо, къдя са намести при женорята, да им слушаш емоционалните отклонения ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

вчера пренареждах разсадите под лампите и ето как са нараснали във времето:

пикирани на 9 януари:

_suHw_GimPI4AHx5jvj3l9q_BfJ0KrpNTNMigWrI

1ArET8_HSO_y-ClViFEk5OzVJdwe0f-ASfE6JnLN

и на 29 януари са така:

oyfatAbiYOvWsDm1Ne61CTYKx4hpuzLkJSRj1BjH

G_UZmsHiLX6Oof07SpE2DWrXLwRINf99S0cp3LUL

KURG3R3ralqc0r1m8kWY_ZeNnkr5Q5bYy1oU--fB

една част от разсадите /кейла, броколито и няколко марулки/ са вече на село в малките парници

4sm5vS7tjZtth79hzkQ55xk9Z3HUbEJp-KFMKC2Q

а големите марули в другия парник половината сложих във фолиото ... 

qm8j3lb9u9F99szGRJzsVFV2aXfcAYC4YenEPRvU

а другата половина разредих в парника

ghavpSAysyVdEXBRrXjRZstr2i2AHHCGn9lzBrtA

а ей така се спи под печката :D

s9Oa3v-_3HOha8bx_jh6AnGU9IWE0aCCbc1xgfR8

rzWSCENvvSOrv1UMwkyl-nhFt6j7HEWDR60iQI_-

и за Алис .... Верка отново в поза :D

H23Fe5-EXzRbexRXGbRJWQSg-CE7iiJfPpc1Uqj9

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

разходка в снимки из градината - кое се подава иззад Изачера и в тревите :)

марулките в малкия парник /от предния пост/ отдавна са вече за хапване ... 

_ob_knND91g27DKhYWbrTc4fo4oC2W_no5oo1Fgv

има всякакви размери - заради многобройните опити под лампичките ... каквото излезе от лампите отиваше направо в градината ... 

0QULNPh1uCV6cJchdFoW0ec-rMvh5qD1XQMtwVtS

тук там има и "бад сектори" :D .... но това ще се поправи лесно - я цветенца я нещо друго ще се бучне там....

сяла съм ги по малки от тези които ще нося в събота:

O3ogXzSyO036jVs3WTcbKS0aJeSM-jUs_fnbaxva

фолиото е на кръстче и стои като "шапка" над това което посея /така го пази докато е малко/ .... като почне да расте - само си надига фолиото и посреща слънцето :)

OhlxzQcUzLbrEw3ui5Pz14OKKo4r4tw1YaGLVGph

ето малко по отдалече - не е привлекателно в началото, но като се раззелени всичко става огромен зелен килим 

F-fFriBYITttbCqKQTNxRfSXFjaTB6_sk-P_NQ8n

лукът и чесъна ги сях в четирите края на кръстчето:

Uj2UVV1PLRBxU_OVB7jZNFhLsI5uppcsz7-pEMh8

сяла съм много мешано всичко .... /бай Варел незнам колко от колко съм нацелила алопатично :D /

има кейл, броколи, марулки, лук, чесън, целина, магданоз, копър, грах, спанак, червено цвекло, моркови, репички, рукола, киселец .... сигурно изтървам нещо ... :blink: ... и това е на съвсем малка площ около 4 Х 3 м

.... по нататък като нарастнат ще се различават по-добре и ще ги покажа пак ....

а в другата част са насяти ягодите - които тръгнаха много добре:  /а Надето старателно стъпва по уж правилните квадратчета :D /

lB_YUlr-cxtgBaQUa2GEu2dZ_SL9Uzd1tkjGw4au

zLXMZdzM8ROa-HJ4A4iIYX-OnlyWBQax1rLlfvnt

всичко ситно съм сяла в центъра на квадратчето и то расте като букет /копър, магданоз, рукола .... /

GWfdwwGc8QaxS5f-Hk66YFNiD4Z6s6dGPLi8RlMV

около кейл и броколи съм слагала по ниски неща, които ще бъдат извадени по-бързо, преди двата гиганта да тръгнат да ги засенчват

MAxbf7TFBEdFFzXTH31NOTtxUW1i5GMwcPaspknM

VugEkKz0vGhDScnkDXHCgJxiHOWeyvBOpTc9M-U9

те това ще е мястото с Изачер експеримента /мулчиращото фолио/

VXoLTlS1cd9c7Bcjr1M4RSe_OZrcPW1nwfArpTS_

на есен се наложи да заравним малко двора, да премахнем стари изсъхнали дръвчета и насяхме нови - няколко праскови, нектарина, кайсия, слива, вишна, 2 черешки ... 

този пост ще го оставя за зеленчуците ... в следващия ще пусна снимки от цветята :)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

айде малко пролет :wub:

да топнем нУслета в лалета :D

rmya-7rXnaMwR-bS_4IlUOqxJFlujnDV-7Z2nUth

LBrNqZleVw4qqSqIbr_wvxkEtmsLOkproEZjGZqx

0AWU3R3UGeuK4Hx3TV-oZXIZCtBlYNP_2dquPV3i

скоро ще има и момини сълзи

5pLheOG-WzMc0FNaX-2T8o7n0jATmtIxyQNiapn6

айде и полянките тръгнаха :

mml7kb5sndLZUEoOJ3KTEp26LFkmxi0MIRk6wKgc

hH63WO7wteQ4tio3etjinouy3DQ0zDbeXaVYgDKZ

IW8qrBtBfruJT-dQHnMzwKAX3JVJ7PbQfazi0jS6

скоро всичко около фолиото ще е в глухарчета, детелини и великденчета :)

вече сготвихме от първата копривка:

qp2Tvnqi32eDV0NII67gpy2HPQYiuchiUQTHYYq9

тук там се синеят из тревите зюмбюлчета

n4_RRUb6un2Igy2HgQ5Y8roc0FWVglmTnyuwQ_bM

миналата година съседите насяха мястото си с лавандула - примолих се за няколко коренчета ... и май ще си завъдя лавандулка :)

Npy64vWRUdiyEowlefUqo-xqewErgon8kzdme-hs

оксалисчето се подава вече и покрай него първите гладиоли

FMCEABXrpavHMBpZxx_hR4JEtBXxV46E3VBEAuBu

cky_e37dVAnYkE0UC7xvAbRdox2zVkBDRcI8OuWC

пауза малко .... още в следващия пост ....

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

от подправките жоженчето е вече повече от педя

e1cS8npIcVK3SyohWYM_7BlnKLzf5kIMS1VWcGnc

салвията:

BiLGTSDyl-XN_E0VpMMjFzgglqB7TdB3z3757ntT

и девисила вече се подава:

eK7ZCD6ZZs8MzRpNlnyPuAKtqOUbGfJYVSdjW9So

тук в храстите се е вшмугнал нар /за който не бях сигурна как ще зимува/ - явно ще се справи по нашите земи без да се завива ....

eGvZO3tvARwqw9x7KwZ_jipvBagPKjkYNbh8cuGxAkESROHoSR2XgCOz9T-vpYhFHMDh0LSugjHMEF5P

и една прасковка от костилка, която бях забравила в сандъчетата на цветята ... 

GEzRUO1bnQCQ8mAgG0ePbRRM-mHjMc4rOeOWbGoe

успях да издундуркам Мимулисите зимата - под лампи, на тераса, къде ли не .... и сега ще очаквам да ме изненадват с клоунски цветове:

I65m-mPuSEf94sL52W4Q5HOD8aFeN9UlDj84KyQB

и на къде без котЯта :D

тоз полог така и не могат да си го поделят - който свари той завари ....

jZ-KFlXKJP0h-14Pg97ahufVQm6DuRL-g27ITSgm

а накрая завършва с изненади:

6F3E6YI1HliTVN_0YKfU-lUZ8jY8aKar05d8vQZJ

те ... това е за сега ...

Amqxs0E69IZntkuD3iPaKgiyYn5LaWvnWMagvIEn

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Всичко е..... супер.... Това предаване е..... Номер едно:kiss_wink::smile: Под фолиото капково ли има?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Кора само с маркуч поливам - от помпата ... на дъждуване ... тази година си поиграхме и разположихме маркучи по цялото място с кранчета на края .... така не се налага да ги местя .... тъй като налягането е много силно - струята стига 5-6м напред ... така като застана в една точка мога да обхвана голяма площ на дъждуване ... с 3 маркуча с кранче поливам всичко + цветните градинки ...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

.... пак вали днес ... пишем го дъждовен и минаваме в "репортажен режим" :)

марулките са вече насяти:

bmyQtKryynNsMhkQJq4YguJqjC6gVxa9GlyR7WRB

шах - и мат :D

QCrAm4dE4yIvK1MwO_Cw-ONCP05w3pBpy-Xfug0h

ягодите отдавна вече цъфтят

uVACkKy169_Hyvr1VYGJhkTmntmoTMta-cOZHvY-

@rururu Ру, граха ме изненада и тръгна да никне все пак :)

Qjjq8R5XWc_SFD1sfqIm8SVLUmPnk3IuRhjvCNKY

спанака също се подава вече над фолиото:

EXiLz8PxgU0EnFHMSFZ1PItnJ5IIIKpcGz1CGzIx

а тук в средата съм сложила експериментално и моркови - никнат вече

r4PoZ3TJilkVpEy-zNXpWVdb9ymuI6RMRj-p5TMa

тук има картофи, които вече се показват ...... извън фолиото в тревата също са посяти - за проба да се сравни 

сортовете са Стемстер, Пикасо, Луйзана, Санте и от миналогодишните които съм сяла - отделих от тях за посев 

c349Pt0HkcxBpE9F-Cro1W3wFLMUvNZvA8PWyKpW

AKiRTzFaiuNKKSqmCBA_2fXSkG8LUELoU6Q8-Qvf

2 краставички /Тейсти грийн и Тимор/ са вече навън /дано няма слани .... ако има ще завивам с агривело/

ZD296c1ws62ToMgssIsYTEpj9pDso_2lkVvf5mQD

чесъна върви добре 

G5RtAtiM9m2hovC4zBwCn_3UVIeiKx5Rj3VvNECq

а копър, магданоз и др. .... ще растат на букет тази година 

a24bfbsr46KUaQMjTWruG0MVFXIokHPOIg_1h93h

5 коренчета домати са също навън - миналата година нямаше слани април и когато съседите насяха своите по парниците аз сложих моите така на открито .... имам тунел, но реших да не го ползвам и да ги оставя така ...

сортовете са Идеал, Наслада, Розабелла, Момини сълзи, Опал /не са мои, взети са от жена на село - за пробата да ги посея направо навън/ 

fYzGguwFl2iFEerS8UbDjoRaToKb861G1Bz8CuAf

една тиквичка Изобилна също седи вече навън

tzKbpnUsKpWh46g-ViQlNChH_Lv0CRRlT6ezc7Fm

от дъждовете полянките тръгват с бърза скорост:

yuj8ozlFWTFKZdSubn39XwUxKC5szqfcpkfN7Ajw

OeUaWB2fUSJNKRgE6GOIh3zSodjUI0-fa3V3cidI

и скоро ще стигнат до фолиото .... поради заравняването на есен има участъци където сега никнат наново ... 

yJzu4aeyaIzNa_Tfj-Ryvn3rxs8BnT3RlwzYiaxr

разсадите са "в добри ръце" 

W6hP-Jug3moGEYeMAiMkgfpkvn3rp-UiPlkt5tRK

миналата седмица след като си играх цял ден да редя бродерии тип "бай Варел" ... само минути след като ги сложих в парниците /и още не бях сложила стъклата отгоре/ ... някой е скочил в тях и е пренаредил цялата бродерия ... сега очаквам разсади тип "Котешка бродерия" :D ... ако излезе нещо изобщо ....

та ... така засега .... :)

  • Харесвам 11

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

почвам да се изгубвам - кое съм сложила в чата, кое във снимки или в коментар под снимки, кое тук .... ще взема да карам всичко наред в темата - дневник, че като ми потрябва да видя кое, кога и какво - тук влизам да погледна ... :)

и такааааа.... за тази нощ има предупреждения за слани и аз се подготвих с нови дрешки с агривело за картофите, доматките, краставичките и единствената тиквичка - които си седят дюс на открито

smqdRgoTns5r-nMfHB1orxTRDiK5eRLnNZop4XtF

0vc5f9OtMFUPG_vEFRDsY3RNM2WmH0RIAFlV_y8R

вчера погледнах брокулЪТ вече почва да оформя розетки - нямам много успех с производството на брокули - става много горещо лятото и не му е добре .... по нашите места го сеят юни-юли за да може главите да се оформят в по хладно време после ... тази година понеже си играх с лампите реших да го заложа по рано и да видим дали има смисъл ... после през юни пак ще сложа ...

sf1ga6miQAL_G0g6f1n3XVgM-xVl4LZXqJ-u0jY5

спанака тръгна, но като гледам как напича през деня незнам дали ще му е много добре ...

JQ_u9zB3YjUsNZ_CqRwrogE28e1zWJ-5Cl1qwF9w

и граха и чесъна за сега вървят добре - ще видим по нататък /нали пише - не е добре да се сеят заедно/

wxer1N6nFoKcITpZn0ypwu8aMCnr6f4UPsN5-w8V

малките марулки които бяха под фолиото вече си превземат територията и се пекат на слънце

SrKbIJLrp1ILQx_XpEOSPlKobMhR-JjyM3rSQK9C

а вчера Изи .... мести .... за пореден път :D ... след като в четвъртък мести рози, в петък мести парници ... 

yX5k2vl4Kdvj66lP5U4Jy7wS1eaSlnjdvE_MnfZE

всичко е вече на сенчица под дряна щото почна яка суша вътре - те са само с агривело и би трябвало да дишат, но през деня напича доста и целината беше почти сварена ... наредила съм кутийките направо на тревата и поливам с маркуча на дъждуване - каквото се отече отива в тревата и се надявам влагата да се запази ... 

разбира се въпрос на време е кога котаците ще почнат да скачат от дряна върху стъклата и .... незнам :unsure: .... вече свикнах всеки ден да намирам по една дяволия .... 

а днес Изи какво ще прави??? .... ще местииииииии :mrgreen: ..... хризантеми тоз път ... изобщо голям трафик има в двора .... растения ходят насам натам, огромен брой котки търчат наляво надясно .... опитвам се да не се блъскам в преминаващи обекти :yum:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

... ето ефекта от агривелото /за пръв път го тествам при слани/ 

съседката каза, че тази сутрин е имало не само голяма слана но и много лед на места ... още като видях какво е под агривелото бях сигурна че сутринта е било зле положението .... 

картофите бяха завити само с 1 кат и на места имаха "опърлени" листа:

xSmT9Cr6XErxlPj2NUqmszjYVRNiJSOXvoJqISzH

все пак не мога да се оплача - не са зле като цяло

ijxtVtW8892Uro6q0WXmLz9h5pw1AoCGcsUs-vpM

а като гледам тези в тревата без агривело са почти същите:

2NodwZoCoJ8a3yLD69Z0qzXnS-OZT76gEAC3_IeB

при доматите и краставичките положението е трагично - те бяха увити /в предния пост се вижда/ - тоест агривелото не е било само 1 кат, но ... 

тиквичката беше само с 1 кат и най-малко е пострадала ...

OwKNRbcdyef0HSypUFupyf2Eqfeg8TT1W0XfXwLB

зеленийките обаче не ги вълнува много ни слана ни лед :)

5Lql8T60cu7F8bJyaDxQ0WypOdrGYHaJCeTVZVJs

и магданоза и копъра се разлистват добре а някой ми хрупа руколата ... и ако не си я обера може да ме изпревари с хрупането

а марулите които гледах зимата в малкия парник - стават гиганти вече :D

570sPnbiYvLXGERX8Kti14Lt1LMWHFcsmyMBdGCV

та така ... поуката ми е - да не се надявам много много на агривелото 

и добре че преместих разсадите под дряна - няма им нищо ... :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Ех, разкош. Гледам и мечтая! <3

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, измръзналият домат не е ли бил завит?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, тя е описала, че и снимки има от преди: "при доматите и краставичките положението е трагично - те бяха увити /в предния пост се вижда/ - тоест агривелото не е било само 1 кат, но ... "

При нас доматите бяха с туба 11 литра без капачка, но са видимо изсушени от жегата. За разлика от картофите, които таман бяха покарали и са изцяло осланени, макар да бяха с агривело. Тези на снимката на Изито са само леко парнати тук-там, докато при нас няма зелено листо останало. За щастие, това са само най-първо посадените картофи. Всички останали още не са се показали.

В разсадната леха пък за 1 ден изсъхва почвата, демек ако не поливаш всеки ден, доста гредираш. Ние поливаме веднъж седмично. Тази седмица по изключение бяхме и двата дни, да подготвяме за майстори, та направихме и това наблюдение. С други думи и това не си струва да се прави при уикенд градинарство.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Правила съм опит със завиване с един кат агривело преди слана. Всички останали бяха измръзнали, но завитите бяха добре. Явно има значение при каква температура се е случила сланата. А за домата - видях снимките, прочетох всичко, но ми се видя странно единият домат да е измръзнал, а другият - не. Затова и попитах. За изсъхването... Понякога горният слой лъже, но сигурно сте проверили добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис понеже съседката каза че е имало и много лед сутринта - вероятно на места където се е струпвал лед са измръзвали растенията .... наистина 2 от доматите предполагам ще се съвземат и ще тръгнат, но другите са зле ... определено мислих че агривелото ще върши по-добра работа ... но ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Агривелото трябва да е покрило по-голяма площ, да е спуснато хубаво до земята. Така ще задържи топлия въздух. Не е опция да е увит всеки домат поединично. Тунели от дъги и 4 ката агривело. Така t° в тунела е 2-3-4 (?) градуса по-висока. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис и с тунел ще пробвам за да знам всички опции ... но сега исках да опитам нещо като тази идея:

Tomato%20cover%201.jpg

продава се пак като ПОКРИВАЛО СРЕЩУ СЛАНА ЗА ДОМАТИ TOMATOTEX

тъй като нямаме парник и слагам 3-4 коренчета домати ранни направо на открито - исках да видя дали ще работи тази идея - да но ... нещо не сработи ... нищо - поне теста е направен ... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване