Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

да си прибера в темата новите попълнения в двора:

бамбукова конструкция за увивни :)  /тази година оставих само една постоянна конструкция за краставици и боб /тази в дясно с мрежата/ ... идеята ми е да си нахвърлям из градината няколко бързи конструкции от бамбуците ... тази е първата - стана за 10тина минути ... понеже ми останаха от клиновете - канапа го завързах за тях и ги забих в земята/

7rYQXBCMHBJdmJqbPYBFeFRd5QgImHQuyfRi2xvK

UOoai_nXadk34BfcCcHMvCD3AHbkK_YVks01RK67

а вчера си сътворих за разсадите нов парник тунел за "летни жеги" :rolleyes:

HYQj79zJW3Or2ZkNnXJv6MALK9wnXF00jzzbOO7T

през деня бяхме в строителен магазин и попаднах на тази мрежа с 50% засенчване, която е точно 4 м колкото е тунелчето ... и ми хрумна да взема за проба 

hFzUfkFjeCfqThT1LFBClUz6IQxiS935TkKQuqqB

мрежите имат "ушички" в края и просто я нанизах на крайните дъги ... според мен светлината стига под него, особено като напече яко слънцето засенчването е добре ... разсадите ще дишат и ще мога да ги поливам направо през мрежата ... по нататък като заложа разсади ще пиша дали наистина работи добре ...

лесно се отваря отстрани:

ELHHd4-FXLJU2l1OD3FxOFVprq8pW2Qoognk9rqX

а другите парници вече са напълно съблечени - само по ... мрежа :D ... те са на сянка и не е нужно засенчване - с мрежа за градушка са .... там са разсадите насяти нагъсто, които ще трябва да се пикират и пикираните ще отиват направо в новия парник ...

QDnUkdWo3tiEAN-QLms2jvC5hf7l6h-KkzYeNJtS

.... марулите станаха някакви храсти гиганти .... тлъстите котаци вече се изгубват сред тях - ползват ги за укрития в дебненето на птици: :D

HAS518UsbtjZxpv7tn4rlgz1xBRLdAV4dfxDfej4

другите сортове марули и те вече избуяха .... а копъра става красив букет :)

_5j2Jb9sOZHRdaCLaEo-1lGTw0jeoNUF_YxcwSfG

 

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера не помня какво търсих в интернет и попаднах на тази тема. Отплеснах се, остана ми сума ти и работа недовършена... но се кефих максимално докато чета.

Исе, доколкото помня от един друг форум и там разказваше толкова увлекателно. Днес довърших четенето на последните страници от темата, а преди това се и регистрирах , за да пиша.

Това с капаците и оформянето на лехичките ми е мечта. Директно ще го прекопирам, но тази пролет я опущих и засаждах както ми дойде. Времето не стигаше и бързах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Привет Вени! @Venetka .... да - май остана само тук да пиша, а ти си герой да изчетеш всичко ;) ... Лили /clock/ от другия форум също опита идеята с капаци /дъски/ и каза че е останала доволна ... тук @Nevil си направи ягодите с дъски - може да разгледаш в темата му /https://bezmotika.com/topic/480-петрова-градина-на-nevil/?do=findComment&comment=8996 / ... а времето кога ли стига :D - все ще е в полза на едно за сметка на друго ...

..................

обещах на @Бай Ли Шъсей да сложа снимки на тунелчето ... та ето:

... тунелчето е под кестена на рехава сянка и температурата в него е около 22 С ... котаците също използват прохладата там ... :)

cr-QmulhtMM0XknIkvZjvsQFBtJGJmAvqHZ4zkYe

а това е нововъведението с найлоновото "покривче", за да не се наводнят разсадите при проливен дъжд:

0i8fFVitTeAVEwp5lrGlUR0h5M9xEx0Trc_9OCWM

3 дъги една след друга - на втората дъга е нанизана мрежата, на 3-тата дъга 1 метър найлон - с ютия направихме "подгъв" за да го захванем за дъгата / ако не сте лепили найлон за парник - става за 2 мин. с ютията - подгъва се найлона и се слага на парче плат, отгоре също плат и се нагрява през плата докато залепне здраво / ... цялото усилие за да се направи тунелчето е не повече от час - което после ми спестява всички разправии по отваряне-затваряне, проветрение и т.н. ... естествено всичко е заради бандата котаци - така разсадите са на защитено място :) ... 

опитах се да направя система, която изисква минимум усилие и обгрижване ... / май с Ру сме в един отбор... само дето аз си нямам тераска и затова си направих тунелче ;) / .... светлината е достатъчна, температурата добра, проветрение има, поливам /с маркуча на дъждуване/ направо през мрежата и не си играя да отварям ... разсадите са върху тревата и влагата се задържа - не съхнат бързо ... ще поизчакам да заякнат и няма да пикирам - направо в градината ще слагам...

... и още едно подобрение към тунела - за лесно отваряне на мрежата ми хрумна да нанижа въже с 2 кукички в краищата и така да го закачам към дъгите ... като го отварям по същия начин с кукичките закачам отгоре на "тавана" на тунелчето:

qLApXNryTI46VSL4dg-9f8cGFQFTB2wqmXG6gKyI

ако надникнем през тия нюню "прозорчета" с фотоапарата:

xtpyiOcGl97eVJQWIM07Y55L4VNT7VKUIl_JpWp5

ето какво е вътре - светличко и комфортно :)

ZxBU--yV04hcY-cNf3ySXdk6C43jgaXQwhmBh8gW

и тук идва момента да се похваля на @kora008 - тези са първите цветя накупени от 2та разсадника, които посетихме преди дни:

AO5MqE5782IyTlTaPXuW7eHpJAcQlpeGQbosNOvm

LrJFGhHexjwfMSOrYlcrsO-hG42iPMNYF7IeFX7Q

2 вида спиреи, хойхери - червени, хоста, берберис, юниперус, малко лозички /бегонии/ и ... 2 фитонии от Кауфланд / щото не се удържах :D / ... но най се радвам на аюгите ... още докато взимах първата аюга на нея кацна огромна пеперуда и си стоеше така докато носех цветето ... аюгите са магнит за пеперуди и пчели ... и .... не можах да устоя - върнах се за още една аюга :D ... сега съм сложила цветята под тунелчето - да не им видят сметката котаците преди да ги посея ... и само като го отворя пчелите идват ... вчера ми се случи да се захласна седейки 10тина минути наблюдавайки как само на една педя пред мен пчеличка прегръща цветчетата на аюгата с крачета и навира главица в "огромните чаши" ... :)

.... днес ми се обади жената от друг разсадник - ще ми прати още 10тина цветенца след Гергьовден - като пристигнат ще дам отзиви как са пристигнали с куриера и ще покажа цветята ... 

... за финал едно ярко лале изникнало на зелената пътека ... :wub:

6npjI5UkS0ykWsqM5owul9jk1zZ5JcQNgB9XUyc5

 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако разсадите са на земята без подложки / чинийки, могат ли да се наводнят? Няма ли просто да се отече водата в почвата?

Мрежата колко процента засенчване е? Обикновено при нас проблем се явява недостатъчно светлина за разсада и ме учудва, че не само на сянка е тунела, а и втора сянка е добавена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Боби много са ми малки разсадите още ... запуснах ги тая година за сметка на цветните градини, че голям треволяк там и отделно котята унищожиха доста ... местих цветя и закъснях с разсадите - има чашки от най-малките за кафе, има разсади непоникнали /сега насети/ ... ако лисне един проливен дъжд или ако вали продължително няколко дни ще стане на чорба всичко ...

Tp7WyJwFuHGSdH87fwqPkJZ3D8yHktUnsJAvgm4X

идеята ми е като е направен сега с това найлоново покривче - за зимата само мятам 2 ката агривело вместо мрежата и с него ще покрия разни зимни посеви - като има таван от найлон няма да е проблем ако навали сняг или ако котките скачат отгоре ... когато го направих само с агривело беше страшно да гледаш как се джаскат отгоре на агривелото и в кой момент ще бъде скъсано ... 

иначе през мрежата дори и да вали водата не пада рязко върху разсада - така че ако са големи кофички от КМ например - ще е идеално да си седят така само с мрежа без найлон /покрив/

.......................

за светлината - добре е защото под кестена сянката е рехава и след обед слънцето вече огрява парника ... мястото е по хладно защото е в съседство с къщата на комшиите и отделно кестена хвърля сянка там ... тунелчето е дръпнато насам където не е гъстата сянка а използва само хладината ... преди да избера това място тествах на други места из двора - или е голям пек или е задух или много гъста сянка и не стига светлината /както бяха в началото под дряна/ ... мисля че това е перфектното място и ще го оставя там ... те самите разсади си показват къде им е добре /намирала съм ги или сухи или клюмнали или издължени ... а тук виждам, че им е добре ... мрежата е с 50% засенчване - вижда се на снимката под тунела колко е светло ... ако се оставят без леко засенчване и съвсем на слънце - направо се опичат - тук при нас слънцето напича много яко ... над белите кофички в голямата табла има целина - още крехка ... в един момент я намерих направо сварена от слънцето - така че това засенчване е добре сега ... предполагам и мрежите с 30-40 % също ще са добре ... просто в магазина тази беше на 4 м и пасваше идеално за тунела така че да използвам "ушичките" за да я нанижа на дъгите без да си играя да пробивам дупки и т.н.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

дъждовен ден .... отново е време за виртуална разходка из градината :)

ZmDhn_Ai5MzktCmYS2RtGbk6kxtn5OgyKmYe7otE

DTNRXdxwKdEkUQntqrB3q35YUtshrs9EZ-5Xbo7L

вчера сложих 5 тиквички и 2 краставички /донесени от Абарис/ ... тъкмо навреме сега дъждовете да ги полеят

Ja2N_PjlGUNQ5966ZU3jY-rUNdqhj7mnS6kuWi8E

грахът вече цъфти, част от броколито се издължи и цъфна, чесънът почва да прави дебели стебла, морковите също поникнаха /за тях имах съмнения, че няма да станат във фолиото - за сега са добре, ще видим после какво ще се получи/

uIfyWK1KeHJ8yCLahmDaXr02K2RezX_u-d6VK8FX

друга част от броколито все още не е издължена .... но определено ще е по-добре да се сее тук през юни-юли и когато започва да връзва глави да е в по-хладните месеци ... ще направя нов разсад и ще сложа следващите месеци да сравним

-Sr9IcbRpjR-JZB8cVCAMOlfXso13hy2UV9hbG1R

не можах да насмогна на руколата ... бера отдолу и отвътре излизат нови листа .... така я докарах до гигантски храст ... вече и тя ще цъфти скоро

ZTqQAOZujNltdtMYNq35ez9nif_R3iXoRB7R0n3Y

бобчето тръгна добре ... насяла съм няколко вида - жълт и зелен ниски за зелен, добруджански и шарен за зрял, за увивен има 2-3 вида също .... по нататък като станат шушулките ще ги опиша и покажа...

5KL3_t_RktgpGkh3PkDuMr5nO71ircsJlP68Tbnt

бях взела семена на спанак гигант и наистина станаха огромни листа ... баба се стъписа като го видя :D

M-OPPzP4GMe6V-bewfDOrMpcmIvhJdNVPh-NDQBI

следват марулки всякакви видове

nGfXsqXJdILq7-TRpN-T0Qj_ZAkApS97VX9TqiaC

а тук вече е пренаселено :D ... има кейл, салата Грейт лейкс, Джентелина, копър, мента и .... един картоф :mrgreen: .... който изникна сам в освободена дупка от маруля - миналата година там сложих малко картофи за проба във фолио и явно са останали ... та сега си намират място из фолиото :)

CN9uYhPncYRR2L5EyzZzOIkXAqXSleXQMWnfs2TF

 

xuGMbDI_RetqzIH_JDIPmL_vzRZVzOM6VmeMGChM

 

flzanzOTkwJErHuCP1_Js1opUJSK-XF-e5MuHexe

след поражението от сланата 2 домата оцеляха и сега цъфтят а другите 3 пуснаха обилно колтуци - от тях ще ги размножа наново ...

g2XaPROYT5Cjjvxj-P0Af7BbQW8tCfATq497D3kd

картофите растат усилено ... има посяти във фолиото, между дъски и в тревата - ще сравня накрая какъв е резултата ... още преди месец тръгна колорадеца ... реших да го събирам на ръка и да премахвам листата с яйца - ще видим дали ще успея в битката ... за сега аз водя, но не е ясно колко листа с яйца съм пропуснала ... 

интересно заключение свързано с картофите: имам насяти картофи Стемстер, Пикасо, Луизиана и в тревите мой микс от стари картофи + картофи Санте .... Стемстер, Пикасо и Луизиана са един до друг като Луизиана е насят по цялата дължина извън фолиото /тоест в контакт с всички сортове/ ... интензитета на колорадския бръмбар върху картофите е различен ... също и количеството снесени яйца ... 

картофите Стемстер /червени ранни картофи/ имаха огромно посещение от страна на бръмбара + почти всеки картоф с по няколко листа със снесени яйца .... 

картофите Пикасо - 50% ... значително по-малко посещение и тук там листа с яйца ...

картофите Луизиана са с едва 10 % посещение .... тоест  виждах само по някое бръмбарче, а листа с яйца може би 5-6 в 4 метра леха с 3 реда картофи ... листата на Луизиана са различни от тези на Стемстер / по-гладки са / ... нямам представа дали наистина има някаква избирателност на бръмбара при картофите, но при мен се отчитат разлики ... 

спомням си първата година отглеждах само Луизиана и Импала и нямах проблем с колорадеца ... имаше но не толкова много, че да направи големи поразии и в тази година отгледах доволно патладжани ... следващите години купих други сортове и нещата станаха много зле, бяха изядени и патладжаните също ....

затова определено другата година ще насея само Пикасо и Луизиана и ще видя дали ще има ефект

9vWKsKZhIvMgK2Pu26K6hjW5DJlsv864aFa1ANeC

ягодките стават големи и почват да зреят ... също и ластуни пускат 

I1w4VxWJ5qMB_XelwJXAC0uAxcIxTY9LO479NwQc

репичките мислех че няма да се получат във фолиото но се оказа че не е така ... даже напротив ... 

zK-YPISY8_utadV-EWWhd4k_CEygsqNaMYHOG-y-

та .... така .... доволна съм много .... красиво или грозно фолиото върши отлична работа при мен ... всичко се развива добре и на човек му се пълни душата като види "доволни растения" :) ... иначе би било егоистично растенията да страдат заради моята суета 

и накрая ... :mrgreen: ... ако изобщо някой е стигнал до тук .... един поздрав с доволно похапващи птици от поредната ми грозна арт инсталация /но за това пък оценена високо от птичата банда :D / .... има моменти в които пристигат цели тумби и няма място за птица по дървеното колче .... нареждат се като прасенца на копанка :D и най-важното са далече от "мустакатите" .... като дойде такава тумба и се започнат бурни препирни, настава такъв птичи хаос и врява, че котаците се оттеглят на спокойствие ... :)

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Това на видеото хранилка за котки ли е, не разбрах? :mrgreen:  Няма да им е проблем да се качат до там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 3 минути, Абарис написа:

Това на видеото хранилка за котки ли е, не разбрах? :mrgreen:  Няма да им е проблем да се качат до там.

:mrgreen: цъ .... дебели са им дупетата вече и не могат да стигнат до там .... само малката Бубка /тигърчето което спасихме/ се катереше преди, но и тя се охрани вече и .... мъка мъкааааааа ... дебнат отдолу и облизват езици ... птиците вече знаят че са на сигурно и хапват спокойно с няколко котани под тях, които са навирили глави в очакване някое птиче да преяде и да се строполи директно в устата :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Иза днес бе в Долината на лупините ... връщам се онемяла ... ще сложа само тези снимки и скоро ще кача още

UBx9KdE7f7q73OANQj4mD2vF8SVLhkUz84meV2uI

 

Zy_VRd6SGwtUxUOjmm2QdlGxiEDLXaUok9nM9wPY

 

2QIeWB0Uy9Mgp9bJQ_qLB0su1OVsDoyjHQYYdOzm

опитах се да заснема всички видове съчетания, като всяка година се получават все нови и нови... :)

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ехааа! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Красиви снимки! Още по-красиво щеше да е, ако можех да завъдя тия капризи... догодина ще пробвам пак. Видях наскоро снимка на познат Митко от Варна, който е разхвърлял семена лупина върху гола почва изкопана от багер, покълнали и растат. Ама е песокливо. Може и това да е, знам ли... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Боби съседката не може да се отърве от тях - като плевели са при нея :mrgreen: ... лесно се самонасяват - но тя си държи лехите пооплевени ... така че не ги слагай в тревите и ще станат - аз ги правя първо на разсад и тогаз ги слагам в градината ..... айде като прецъфтят ще има втори тур семена лупини и глей пак да ги опукаш на пуканки :mrgreen: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Прекрасни растения / не само лупините/. Така ме омагьоса с това фолио, че съм го настлала де където сваря. При мен е неравно и фолиото ми е по-калпаво, ама опитите са в ход. Ако имаш семенца от лупини и аз съм кандидат по-нататък. Имам само бяла от коренче от Стрелиция и си цъфти всяка година, но не се разраства. Харесвам си я, но в съчетание с друга по наситена ще е супер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имам семена от Изито, ама ти май беше в Русе? Освен да ти ги пратя по куриер?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Миленка, дано останеш доволна /струва ми се че твоето фолио не е същото като моето, внимавай в края на годината го провери да не е от тези, които се разпадат по-бързо/... Аз отчитам че от всичките ми експерименти до сега този работи най-добре за моите условия. Остава само да тествам как ще е като остане и през зимата - тоест да не го махам и на пролет да сея пак в него ... Ако всичко е ОК вероятно ще го оставя, защото растенията се чувстват много добре така. Имах резерви и съмнения за някой неща - дали ще могат да се гледат ... като например магданоз, копър, рукола, репичките, морковите /тези които са със ситни семенца и е нужно да се пръснат някъде свободно/ ... но се оказа че и те растат добре ... Не помня от колко време не съм поливала /повече от 10 дни/ ... при нас е много сухо, дори и да вали - валежите са малко ... умишлено не поливам за да видя дали мога да разчитам на малкото количество дъжд от време на време .... за сега съм доволна :)

За лупините - като прецъфтят ще събера семенца и ще разпратя отново. Миналата година пратих на Боби от този форум и на Гео от цветарския по един голям пакет с лупини /да ги раздават на срещите там/ - като със съседката ги бяхме набрали отделни стръкове от различните цветове .... тази година ще събера пак така отделни цветове и ще пратя ... ако не ходиш на срещите в София ще ти пратя отделно :) 

Тази година има нови образувани съцветия ... например тези светло-сини:

fx_u3WOW0glyUcfGy2162-HE7kFt_-Vahq65Ds8Y

съседката каза че в началото са били даже небесно сини - във времето цвета става по-наситен :)

двуцветните са много интересни 

URvee1qdhyrCExqD5klZJtk4JWwmyqAWZXW2VWTv

и естествено са магнит за всякакви буби

C_1n3dJ5XTE0X2fUjdSkqSIhzkkenKG1V3QzAvoo

 

tC-uTQRIqx6t-ZLdu2QUp1R6S6Vrd35vmJ18o3gj

 

OzJa9pScEPEtuUsrMKSgmqn7bZuCz7OCcacIAn_Q

Боби, сега видях че си писал ... при мен няма останали семена /само тези за Бай Ли, които му заделих миналата година и забравих да му дам като идваха :D ... та ако не ходим скоро ще му ги пратя направо/ ... Хубаво че при теб има още останали - ако Миленка иска може още сега да опита да насее ...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

тръгнах да пиша в чата, но ще е по-добре тук да остане написано:

днес сях 10 см - овите доматета /щото не ми се дундуркат повече в тунелчето/ и се сетих за на Боби лехите като купА а не като кУпа  .... та ми хрумна идея: като сея със съдилото обикновено връщам почвата от него в дупката да се уплътни ... но понеже водата се стича много лесно /и по-бързо/ по фолиото идеята за леко вдлъбнати гнезда е отлична ... днес насях всичко като не връщах почвата загребана със съдилото а оставях леко вдлъбнато да е около растението ... после като поливах наистина водата се стича лесно направо в дупките - надявам се да има по-голям ефект при отичане и при задържане на водата :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Ами искам искам. Пуста ненаситна цветарска душа. Сега ще пратя адрес на еконт. :smile: Впрочем Боби, имаш го. Така че пращай да видим дали ще успея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 20 часа, Боби Димитров написа:

Аз имам семена от Изито, ама ти май беше в Русе? Освен да ти ги пратя по куриер?

Имаш, ама се спотайваш. Сумати пъти питах за семена от лупина, бях се наредил първи на опашката  и нищо... Останах с впечатление, че сте ги изпукали като пуканки... освен да е било някаква шега... ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 14 минути, Ру® написа:

освен да е било някаква шега... ;-)

:mrgreen: Ру ти нас с Бобиту не ни слушай .... и ние не сме наясно кога се "ядем" с него :D .... имаше период, в който Бобиту хапваше лупините на пуканки, след това ги мяташе с шепи в градината .... и забележи! - все още има останали при него .... сметни колко лупини е изял, попилял и НЕраздал .... това са тонове лупини ненамерили своето предназначение ... време е за изкупване на грехове :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

та ... така ... както писах в чата - стартирам тема в темата си :D

Най-красивото озеленяване в двора!

satVeZF_2vbkTeSyS7ig3uStzbrfZvsWtyIfCI5d

 

Uqgzc7pj-WpHLA3sZ3Dkr3UhwTlShSO_rRUGnziH

 

t0XSvnhihAbqlCTa_ZB65Wei8q057DISaJgdRYi3

 

50y4auRpCksfNE3VVBzVz0J4Ti4sDmlNQw0JscPQ

 

3jQXDCeMO3T4VVspCT5XqN_5J3glTmsZKbWiOTuc

ще разделя снимките на части - че да не ни втръсне от зелено :blush:

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване