Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Ве-ли-ка!!! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис :kiss_wink: ... Гришо едва ли е съгласен с теб :mrgreen: ... 

продължавам със снимките от "зимната градина" ... може и да се повтарят - наснимах всичко от различни страни, защото вчера първият етап продукция беше обрана .... за да освободи място на втори етап - тези дето чакат в тунелчето ...  

ug5DABSsFKQDnZ37BYd4F0fGp2rDUEIQZ4TSFL3L

 

USY3St4yoQjwQTUkOF-R5487Yx0DK2NJNNyIyxUx

 

acDXjCSBq_BjcNCw6Q5MfrxUwFe3RwP9wL_NQhV1

 

a600xiG3DxsrT79IDxHjiiWr3owUxVXB5hXWiX2G

 

L3Z9WnjMu92WZdulZF3iPRZwrbLVXmdvGRAqoMpR

 

BoMqNbyU0zlE1kgI3zB76vJxibjpjiK747_zKuGi

 

lRUohEVyJlhLLf2g7dNqUOXEZAB15ExKC7O2cmI0

 

yqxe6PmY1ivMh5hQW3UPoBTUYjTp9eiBxmRDa5AY

 

k_gobclV5Gv9SItLZgjMS9DRLrUg8aCpnVCdH-sF

 

QtDI-KTCnJEpbNJb8qkj1QyP77wVGvRWngXgYoPn

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Малеее Исе, то вярно много продукция за прибиране.:love: Едни 4 лука в събота отскубнах за зелено и съм особено горда с това си първо постижение от градината. Ако пък трябва да прибирам реколта колкото теб ще взема да се пукна от гордост.:wub:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Лилю! Ха все така да дава и зеленей градината, па и да вземе да червеней, да оранжавей и какво ли цвят има да цъфти и краси! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@Venetka   Вени, то с 4 лука и 2 марули се почва ;) ... апетита идвал с яденето - после няма да можеш се спреш :D ... при мен не е чак толкова много продукцията /може би така изглежда защото са нагъсто/ но трябва да освободя място за другите неща - кой ме би по главата да сея толкова разсади незнам - все от любопитство и мерак е всичко :D

... инак аз съм от хората, които като се захванат с нещо забравят да ядат, забравят в кое измерение се намират :mrgreen: - пълна отдаденост в "творчеството" ... та това което произвеждам не ми е толкова необходимо - яденето е загуба на време за мен ... но хората край мен са много доволни - баба и дядо се радват на всичко което им нося като малки деца .... тази градина е била тяхна дълго време и от нея са отглеждали много храна - помня как товареха колата и хранеха 3 къщи преди ... сега са близо 90 годишни и дойде времето, в което да им се върне радостта - някой на тях да донесе .... раздавам и на съседи и близки - хората се радват на чиста храна ....

... по принцип градинарствам не защото ми е нужна храната, а защото толкова ми харесва, че докато правя това забравям за всичко друго .... хубаво е човек да има нещо което да го зарежда, нещо в което да вложи душата си ... и още по хубаво е когато това не е едно а много неща ;) .... /пак се отплеснах :blush: /

@Бай Ли Шъсей  Бай Ли, назад съм още с другите цветове - ма да видим какви цветни изненади ще роди и там градината ... във вашата леха, която подготвихте с Абарис има вече насяти чушлета 

SWhQqu1a87XzyEnQ0CVY3EeU7M8rrp1gD56hYknn

а твоите доматЕта са ей тук:

SPK5-pCuK6rB3ZGzgbNzl06X5nF2RKkm5ScYm4Ul

иначе цвят има по картофите вече:

FPthIUdvLdOcTsOqtjysvukdigupyPLNInic0e_B

успях да ги опазя тази година май от бръмбарите - събирах ги на ръка и махах листата с яйца ... доволна съм от картофите във фолиото - големи растения станаха - към 70 см са вече

gVZ9_iLdZI-Mdo_dYlWtop348xuik5IeX167k5Zt

z4JsTIX6U0_cNuYIHD3JQoy7BjIsJ-QSrUZHaY21

надявам се и под фолиото да е добър резултата

@Йоско беше пуснал интересна статия в чата за ларвите на колорадския бръмбар и хищните буби https://phys.org/news/2017-04-cannibal-larvae-eggs-fast-predators.html .... тази година забелязвам наистина масово от тези кафеви буболечки по картофите: /на 1 колорадец по 2-3 от кафевите буби/

kGMh61qHJFhZhIKV1IfsYVgY6BaHNwy-6pgwJ8UJ

и накрая за Бай Ли - един друг вид цветна градина .... градината пред буря - много яко наситено синьо небе :)

OyLnBYl1gmbHUW-IUTfRSHix6mt3bfu-AkR65xe9

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и още малко снимков ъпдейт от другата част на градината :)

зелени реки от бобчета /всякакви/ се изливат вече:

yaZ7CzIpZshy9mx47Ctk-WN18gBpUwrhtyMHhTaW

 

-y74wWDgVBikJfF17McfQTM58HMDIaP90B3aSl_Z

бобчето на бамбуковите конструкции също тръгна

PlZtYJN9o50MrtvErd4hYh9u6sz29UCTIiHLefGn

първите тиквички 

0tUqHvsdvexxkZO39oWr5Ae0ZmqG1dIOshky1uHk

и първите излюпени бръмбари пируват - дано не съм пропуснала много от листата с яйца 

guD523Urc5bgsv4Z-uA52DOK0n1oYnXz7qaT_6Xq

при кейла вече има навалица - божи кравичките :)

4hALcsRbw2emgoCa4-PPBSYtjZ7rcOfT_f8onCqQ

грахът тръгна късно но не му пречи

0U00WdSr7CDlvzj5clf5mmq4vJ4vBqAvEM9FGczV

и малко цвят насред зеленината

CNokGoHz1EFyzH7V-q8OGh8W3MP-5CbE6Ux63I2Q

 

p2XOvs7HUKr4uAPp8imrXFfW4SyMAxhsh7Amrab4

легло по мярка 

COomcwChdEYGqMK1lNMytNoYefa9e52hWXfhsEgl

  • Харесвам 9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Граха сам ли се държи? Примен също има от кафевите дето мязат на миризливки. Не знам но предполагам че са хищни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Иди, радост за окото си направила, което е най- важното. :)

Ягодите на три реда ли са? Че мисля на есен да направя същото като теб. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 21 часа, Абарис написа:

Граха сам ли се държи? 

на 90 см бамбуковите колчета с мрежа за краставици .... и понеже натежава днес привързах крайното колче към ябълката

Vf-WcvlFeG4zwinfD9X1PersmY94L3LGuYkHASC8

G9xY5KaNIJti3WlMZ18IwPMoONY5NWGyLwd0KW1I

 

преди 17 часа, Димо 33 написа:

Ягодите на три реда ли са? Че мисля на есен да направя същото като теб. 

Димо, всичко сея много на гъсто тази година за да се ориентирам по квадратите как да ги сея за другата ... сега съм сложила ягодите шахматно през квадратче /което е 15 с Х 15 см/ ... ще наблюдавам ако им е гъсто ще ги разреждам - незнам какъв сорт са - раждат огромни ягоди но не много на корен ... мравките ги нападат като се зачервят и аз обирам почти през ден ... 

ето тук една стара снимка, когато ги сях - да се ориентираш:

0dGz8gZXPbTUn1mBekz0udfXy3Qclz29k7BOK4jF

така излизат по 5 реда всичките ми лехи ... 

ето ги от днес набрани:

sXzgRRNi0SWZj-kwcTVhyozeWBdOWGLRRa2_PK8E

ако сееш може би ще е добре да са на 3 реда през квадратче 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Така мисля да ги засада, на три реда. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

последни новини от Isa's Garden & Mr Isablack .... :)

g1t8YZeJDZtP7-HESOrEXzKDzxnrNsVjM8kSZnhl

 

PqCtRzzI5TgHY6sBDnoYiaY4rWPklpxi1J5uOiXP

 

O3t39jeEvaDyWatATjXcGLuZCvxonr18mjoN1A3P

 

DNoT7eWUxI97XylH8Z0FG2YcNjUmAizzlP0CO7oL

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Винаги ми е много приятно да разглеждам градината ти. И честно казано съм много доволна от идеята за фолиото. Другата година ще разширя приложението му .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@МиХи благодаря Миленка :) ... и аз съм много доволна, растенията също са доволни :) ...

... особено сега след като са минали месеци след фрезоването - почвата е все още рохка и много лесно се работи в нея ... вчера си дадох сметка, че единственото което ми е нужно е една супена лъжица и тор от ЧКЧ, с дръжката на лъжицата разравям малко квадратчето в което сея и после загребвам малко тор от ЧКЧ .... това е всичко ... разсадите ги сея малки - около 10 см ... повечето са ми в табли 3 Х 3 см ... другите са в общи кутийки и ги пикирам направо във фолиото ... хващат се много добре и после стават доста по едри и здрави от засятите големи ... това ме улеснява, защото другата година ще ползвам малка площ за гледане на разсади и няма да си играя да пикирам ... при мен под фолиото има само поветица и то на някой места ... тя не ми пречи - чистя квадратчето където сея, от там нататък каквото и да се събере от нея под фолиото - то съхне и остава в почвата ... това което излиза през квадратчетата не пречи много на растенията - даже бих казала че ги придържа - ако на някой растения пречи, само там я махам... 

... основните "вредители" в градината са мустакатите приятели :D ... стават големи боеве, гонитби и каваци ... вечно ровят в дупките, влизат в тях и се разкарват под фолиото /даже веднъж настъпих едно без да искам - беше се намушило отдолу под една пътечка/ ... 

lWd1kKCdxDwZwvGW0u_5kxU_NIaUdwvP2INBQJTa

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Изи, с толкова салата по двора, май няма да е зле да дойдем дружно съфорумци с 10л. ракия и да ти помогнем малко, да си освободиш място :) Разкошно вървят тия растения, пу пу, да не им е уроки. Така, като са израстли над фолиото и почти са го скрили е приятна гледка. Продължавай да снимаш, че кефи ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Изи, и аз установих ,че с малките разсади е по добре. Използвам едни табли с 24 гнезда 3Х3, за да пестя място. За садене използвам една малка лопатка или лъжица и кухненски нож, който ми е за градината. Не съм слагала тор от КЧ, но ще опитам. Вижда ми се скъпичък. Поливах с копривена отвара, но ми тежи да мъкна кофите. Пък и в тези дъждове още не е за поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@Лозан Лозко спокойно може да си спретнем една лятна форумна среща в К-к  :) ... за теб специално ще намеря гюловица  :love:  и една огромна прегръдка :tounge_wink:

@МиХи Миленка при мен тор от КЧ не е никак скъп ... наоколо в 2 съседни села се произвежда и дори да го купя през магазин пак идва тънко - 30 литра торба е само 10 лв ... при положение че на растение слагам една непълна супена лъжица и на половината растения съм пропускала да слагам - смятай една торба 30 литра ще ми стигне за една година ... на разсадите не слагам тор изобщо ... вероятно нищо не правя с една лъжица тор ... като гледам всичко посято расте много добре - с тор и без тор :D ... от всичките ми експерименти до сега фолиото се оказа най-айляшкия метод с най-добри резултати :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

вчера сутринта се хванах да отделя малко снимки за показване в темата ... и понеже се събраха доста ще стане пак сериал предаването :D ...

ще пиша хаотично - отново на настроение ... защото не мога да се стърпя да не се похваля с вчерашната изненада :rolleyes: а именно господин КАРТОФЪТ !

картоф във фолио - ще го бъде или не??? :D .... 

първо да започна с бръмбарите - тъй като не пръскам с нищо в градината - нито с отвари нито с химикали ... всичко живее както си иска ... но колорадеца прекали с гостоприемството ми и тази година реших да го събирам на ръка, също и да махам листата с яйца .... преди 2 седмици пропуснатите листа с яйца "се обадиха" ... първите ларви взеха да щъкат и аз се замислих - има ли смисъл да предприемам нещо .... потърсих снимките с началният посев на картофите - 19 март съм ги посяла ... и на 11 април са почнали да никнат ... слагам хипотетично около 75-80 дни вегетативен период за вадене на ранни картофи ... картофите все още цъфтят, но реших вчера да погледна какво се случва ... 

2Uc2wJK05lFwBP1gTgd-xOE-0Ys2lN7qM0gttisy

първо растенията се вадят много лесно през квадратчетата - мислех че ще се наложи да ги режа - но няма нужда... извадих само първите 3 растения и отвих фолиото ... при мен лехата е от 3 реда ето ги по време на поникване:

8mnU_8m5e_Lw6e8Oas0HgTk47fv8A_Ts6d95GSw6

идеята ми е да вадя по 3 растения и да навивам фолиото 

самите картофи сях през квадратите със садилото за луковици - тоест не са много дълбоко в земята - на по-малко от 10тина см са ... само това ме притесняваше, защото картофите се загърлят после за по-добри резултати, а при мен това няма как да стане ... поради това, че са плитко поставени и че земята е много рохка под фолиото, се оказа че само с ръкавиците разрових почвата и те се показаха - изключително лесно за прибиране ... :)

... и изненадата дойде като почнаха да се показват .... е честно - такъв резултат не съм очаквала ... 

-zCN_xTeGOuDyo_BKiQb1_a2grDBdpedIkLfrU4W

хубави 10 см картофи ... очаквах някакви ню-ню картофки ... а те мушмуроците се охранили като прасенца :D

83g1p6gfPsR04o6AlNqYXl4M7kKU0lAHbRm8VYJu

много съм доволна ... единственото усилие от моя страна беше да пробия дупка със садилото в квадратче и да пусна 1 картоф + 1 лъжица тор от КЧ ... от там нататък те почти израстнаха сами, защото не съм поливала много - имаше все пак дъждове и оставих градината на естествени грижи от природата ... тоест за хора с не много време и отдалечени от градините си - метода с фолиото може да е наистина в помощ и резултатите не са никак лоши ....

тези картофи са сорт Стемстер ... после ще показвам и другите сортове как излизат :)

тръгнах да проверя как са картофите поради ларвите - идеята ми е ако има вече картофи да не предприемам никакви действия и да оставя ларвите на колорадеца да ядат колкото искат ... е, при този резултат смятам да не правя нищо ... щом в момента има такива картофи то дори и да бъдат изядени растенията отгоре - картофите са налице ...

като добив са също добре - от 3 растения извадих може би около 2 кг картофи ... спомням си че взех 1 кг семе от този сорт и дадох 3 лв ... от тях насях първите 4 метра - това са 12 квадратчета по 3 ... по груби сметки около 25 кг картофи - мисля че купеното семе се връща в пъти и си струва :)

..... така .... май това беше по въпроса с картофа! .... очаквайте следващите епизоди :yum:

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Впечатлена съм. Аз картофи не садя, щото ми се струва трудна работа отглеждането им. А сега като чета какви си ги написала... се размечтах за картофи. Впрочем преди няколко години пробвах да садя по някакъв метод в слама, но поради писа на слама ги покривах с трева, сено и всякакви такива. Резултатът не беше впечатляващ и се отказах. От тези ми опити,преди да кажем пет или шест години, в единия край на градината всяко лято никнат картофи и вадя по някое картофче. Да кажем около килограм. Не знам как зимуват и що не ги изяжда нещо, но се появяват всяка пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Занемях, половината от това като картофи / размер и количество / да получа ще съм супер щастлива. Браво Исе!!

Пиши после за вкусовите качества на този сорт моля те.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@МиХи Миленко помниш ли сагата с марулките ти зимата .... станаха ли марулки - станаха ... яде ли марулки - яде :D ... чини ми се Миленка ще яде и картофи другата година ;) ... опитай по този начин - дори и наполовина да станат като при мен /защото тук земята е хубава/ пак ще си доволна ... инак и при мен остават картофи в земята от предни години и сега ми се показват през различни дупки във фолиото :D - но ги махам защото няма как да ги изровя под него...

@Venetka Вени още довечера ще пържа от тях - немой ми изтърпи търпилото :D ... и ще пиша как са .... а за теб съм снимала и праза ... имам да ти разправям, но не ми остава време /всеки ден снова между 3 къщи, не ползвам смартфон и остава само когато отворя лаптопа у нас :ph34r:/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване