Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Venetka

Ми Исе, аз не знам тоз праз с нещастен вид дали такъв си е бил или мойта помощница-купувачка така го е съхранила  3-4 дена, ама .... не съм сигурна, че ще ям праз от това чудо. А дано не съм права.

 Във връзките имаше по 40 стръка. Част от тях заминаха на боклука, че бяха предали богу дух, а по около 30 от всяка връзка засадих. Ей ги как изглеждат след засаждането

viber_image_2019-06-15_12-02-47.thumb.jpg.ffd97b7dbf1d25468aa9de2c4f87eb9f.jpg

Та те така. Каквото стане. То аз така или иначе нали не намерих разсад, квот са ми донесли това ще е.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени моя праз не изглежда кой знае колко по различно ... така че ще видим след време къде как е станал ... виж при мен даже си личи къде е рязан преди и колко е нарастнал /снимката е от днес/

8auNibIsFTwjhjOwCLg4jDcVQMrjwcNnu9U2QDAC

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

май ще трябва да почна да снимам клипчета като Ру и бай Ли ... не мога да насмогна на всичко да покажа и разкажа ... сериала ще е с връщане в миналото и скок обратно в настоящето .... та тези снимки сега са от вчера:

снимах картофите заради Димо - "в разрез" ... сега като ги вадя се вижда добре колко са се разпрострели ... лехата е 1м, после идва пътечка 60 см и после като гледам отиват в половината друга леха - още 50 см ... тоест тия 3 реда картофи дето съм ги набутала в 1 м е срамота! .... 3 реда картофи си искат поне 2 метра ... като чета 60-70 см между ред - май баш така излиза ... 

7q_NnD7zvbvS289MecsDeQvpU2mRs63VCA7WCz7A

и все пак съм доволна от "улова" - при всички "грешки" сега просто отвивам фолиото и картофките чакат под него :D ... 

това е магистралата по която се движат тиквите .... около 4-5 метра е широка и към 10 м дълга ... 

jU8VM5tf-ZrIquK32XM8mOEF768tTWGPLP7J5jQ8

положението скоро ще е катастрофално - имам предвид като верижна катастрофа, защото има 3 реда с по 3 метра разстояние и после още 2 метра за цигулките и едните вече настигат другите .... 

bparkxO6RY88hnCHtGxosNUY8RQ0VPjjuytaO08Y

цъфтят и има тиквенца мъници 

SvUMnPNmeCCqswajylcJIlurWM1cHLSCrdzWWmHh

LVcy4pGWLG8qcVIWzGUPdYPGiIPxVIxhDRxAQEfv

по надолу са пъпешите по магистралата

PZGQxeNuO_qN6ReM0Q88hGqz2PpNEyUiaCZSrCd7

и там се забелязват мъници 

lrz_1BCi8K9tJkJpMRrO3zHVQXa8MAlKXXyUPAon

бобЪ ... там е страшно ... вече няма пътечки - сичкото площ е само бобИ ... събраха се зелен и зрял на едно 

-MsZsS1Mgot0MKA4u7qYxPbzdYQBAgpX7wc1tb8e

вече няма пътечка дори и между него и доматите - вижда се какъв гигант стана сравнено с доматите отляво ... страшно много е нацъфтял и ... незнам как ще се бере ....

високият боб отдавна прехвърли 2- метровата конструкция и май ще върви два ката - незнам и него как ще го бера

vaqPJmG82DybNPhdjsog3cJh3UAhNMZ2UqOpJTjm

това е стар боб - от дядо и баба е ... дядо ми разправя как го е гледал на вейки - стигащи до асмата и боба е вървял по вейките, след което е тръгвал по асмата ... в дъното на снимката се вижда бетонен дирек подпиращ конструкцията на асмата - мисля другата година да пускам тоз боб по тези диреци ... няма начин инак ...

а тук бях насяла по малък разсад пъпеши и дини - всичко бе изядено от охлювите ... незнам как оцеля само големият разсад ... 

07FYytbJmuhen7LnFddRo6uRKm3LK7ZTZtBCMZvI

вижда се че само 1 пъпеш е оцелял ....

има още снимки от вчера ... но ... трябва да тръгвам за село /уж да изпреваря жегата - едва ли ... вече е жега навън ..../

ще завърша тоз епизод с хубаво нацъфтелият кестен :love:

LCjkKP828TU_qjO7p8Sp-q17BOaS2X4NLKQVbks9

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Изи, снимай полога, като вадиш картофите, да добием представа. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Димо - ще ...

както писах днес в чата - фризирах ягодите ... и понеже не се трае навън си монтирах плажно чадърче в градината ... пИрфектно!

BB7rxh_h_2bOgtlw-Kb8MXo81xMxFyTNT6GwMJLb

с чадърчето е друго нещо и работата ми подаде ръка ... ягодите са готови ... освен фризурата им - измъкнах и повета изпод фолиото ... 

o4oQl0I-y6timlikom8k2n76vCzNcn5jPXoL9aUh

както се вижда на снимките - имам борчета марулки ... замислям се за такъв тип озеленяване в цветните градини - както го водят ядливо озеленяване - ще имам борчета за около 2 месеца :D ... та да не е съвсем само зелено, изпомежду борчетата има и цвят:

ivodg9bKL9_PQsc__e9M-0ZWLQIJHS-O6IGGbKsj

разноцветни Анемонета 

pTZ6BwHkxbf7Keaw4SoLAuitfi0nSULPeGhicbNN

 

sD1O2AgWm_S_4XsTi3niQzCTe0Fs5TcxNMyITWsC

и като съм почнала с малко цвят в темата ... да сложа още щрих ...

ето ги и моите само няколко топ карамфили ... 

s0cItbzxgz17DUaP1IBG7cg7zSRUXstzWVks6GKn

селските лилиуми от баба

UFHnKwRfD7GlP1Y_NAE0okFKu_JnfwL_4F3xFp7J

които аз разсаждам малко из градинките

Lf-ktI4viO4x-6kzvXCIpwCxRvOO76Fl9lx0OGFv

и това е също много стара роза от баба - силно ароматна, като се минава в двора покрай нея ухае много :):

S8K79W1peYqBNhgnycfJXa-KjBsC2iIq88XjD3SI

оксалчетата и на заден план малкото оцелели гладиоли - котаците ги потулиха някъде

wxhkW6IZcnsCs3TS4fyksdy5Cdc3OVYKG65_f6_H

тук там пуснах и латинки - всички се хванаха добре ... смятам от тях да си запазя сега семена, защото за 1 лв взех пакетче латинки и се оказа че има само 6 семена вътре :blink:

umAqhgJb5kLfQ3deUZtswGk0Tg_CfcI2Tc5Fs2Nj

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Прекрасно Исе или Изе!! Абе, как е правилното я подскажи?

И аз се замислих снощи да фризирам градските ягоди, ама се отказах. Толкоз зорно горещо беше дори и след 19,00, а на всичкото отгоре и комарите кръвопийци бяха се развихрили . В оставащите ми 2-3 дена може и да успея.

Латинките ти не хващат ли от онези листни бълхи / ми не им знам официалното име, едни черни, скачащи такива буболечета /?? След няколко години сеене на село и после върло пръскане и накрая оскубване се отказах от латинките, а много ги харесвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени, това са различни начини, по които са ме наричали:

Иза, Иса, Изабел, Исабел, Бел, Бела, Ис, Из, Изе, Исе .... избери си един от тях - всички са грешни :D ама какво да се прави вече свикнах и по телефона да се обръщат така към мен .... 

.... за ягодите незнам дали сега се пощят или на есен - но ми се стори разумно да махна сега старите листа, защото доста нови избиват и все едно съм ги подновила - надявам се да има цъфтеж и отново ягоди до края на годината - до сега все ги местя и така и не са оставали на едно място за 1 година - та все още не знам как плододават ... жегата е мор за мен - понеже не спим на село, не мога да съм там в хладния интервал на деня и като дойде лятото съм направо с вързани ръце ... но вчера с чадърчето нещата се получиха и се замислям, че ако се налага нещо да върша може да ползвам идеята ..... в неделя вечерта към 20-21 ч. се хванах само да подрежа листата на ягодите на около 10 см от земята - но понеже са увити с много поветица вчера си поиграх да ги освободя от нея и да подрежа листата, които не съм успяла в неделя... та в неделята пък ме изядоха комарите ... :D ... така ще е - ще сме на зиг заг между жегата и комарите ;)

... за латинките вече няколко години ги сея и не съм забелязала да имат въшки - знам че се използват даже с тази цел в градината да привличат към тях бубите и да се предпазят другите растения, даже около дръвчетата се сеят много /виж колко научно се обяснявам :mrgreen: - ако е Боби ще ти го обясни точно, ама аз съм много зле с научните обяснения :( / ... като поотраснат латинките ще ги заснема пак :) - на мен са ми любими ... имах много събрани семена от тях преди, но ги изгубих и сега пак ще си събера от тези ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас латинките не могат да цъфнат или ако успеят, умират веднага след това, защото бълхата ги изяжда до клечки и си умират. Затова и не мога да събера семе :( А понеже семената са на грамаж, както Румчито, по прякор Изи, много правилно е забелязала неумишлено, в пакетче получаваш 5-8 семенца според размера им :( А аз искам 100. На едро има от Англия, не е скъпо, но защо да храня бълхата? Интересното е, че понеже нямаме зелеви, освен кейла, ако няма латинки - бълхата я няма никаква, само някой кейл тук-там дава фира, ама са достатъчно. Но сложа ли латинки, бълхозия!!! (експлозия от бълха)

А тия анемонета дали са държеливи на студ зимата, много ги харесвам и искам да ги завъдя, ама мриели казват ако ги оставиш да зимуват, а няма да дойде (скоро/евър) денят, в който ще почна да вадя цвета всяка есен?

Селските лилиуми също ми харесаха, изглеждат държеливи и от тоя тип дето нямат нужда от гредова конструкция като за лятна кухня, за да седят без да полягат (изключително ме дразнят такъв тип противоестествени цветя).

Изобщо се увеличава значително бройката на декоративни видове, които трябва да ми изпращаш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, преди години помня дядо ми как след като оберяхме ягодите минаваше и с косата сваляше всичките листа. Никои не си играеше да ги поши една по една. Драстично, драматично остригване номер 1 беше. Поливаха ги обилно и ги оставяха. Само след десетина дена си правеха нови кълбенца прекрасни зелени листа и повтаряха плододаването , макар и с по-малко ягоди и по-дребни.

Така сега аз процедирам с кандилките. В цветния форум някой го беше обяснил и аз рискувах и се получава прекрасно. Вместо да си кретат с едни полуизсъхнали и увяхнали листенца след цъфтежа така се рестартират и става за няколко дена прекрасни туфи. Пробвай, ако имаш кандилки някъде.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

опитах се да намеря стари снимки с латинките - но нямам много време да ровя сега ... имала съм различни цветове латинки преди .... и за съжаление като гледам колко цветя съм гледала и как във времето всичко вече почва да съхне ми става тъжно .... само за 5те години време - сякаш се засуши все повече и повече .... жегата стана все по-зле лятото ... като съм говорила с приятели от цветарския - всеки забелязва това и почнахме да пресяваме цветята които гледаме - инак е жал да гледаш как умира цвете ... даже почвам да се замислям да слагам фолио и в цветните градини /незнам вече - съседката си е на къщата и вечер полива всичко ... аз и да полея през деня толкова бързо се изпарява водата че все едно не съм поливала ... :( /

та ето тези снимки изнамерих с латинки:

YdF8qGUCxlQKWJlftNT3KnYAA9AKMP3rVCl_zar6

 

mFbSzFH8aZ8JYMXpgua9-CtaGAPDC1EhMdmGQzGK

 

ULdTKibmZej1UCZHpfQuYQkPqCK-VnsCk7-d3Tlf

 

A5F1Xl3xz4CEiyglM-24L_hhotrMc7hXCS_nAd51

 

Xl4cbu5R_he2Mvym9A7tLdKWbT6egmmpPCDPqLPq

 

Fv_Dn5whtVPm2quq4b76AP0e-wFToVestnNoqr0L

 

fPfdb-_uTMWLkcadt1VIDA6jha5jByLT3h0mh2gv

даже си спомням че бях разделяла семената на светли и тъмни латинки ... та ако успея да събера тази година ще раздам ... имам 5-6 коренчета /толкова бяха семенцата в пакетчето/ - но всички са от тъмните латинки ... 

Боби, анемонетата ги взех от Лидл - когато пускат пакети с луковици за по 2 лв. - бяха мисля 25 луковички в пакет ... за пръв път ги сея на село и аз много ги харесах - сякаш са между лале и мак :) ... понеже съм ги насяла във фолиото - ще ги оставя зимата и ще видим дали ще оцелеят така .... и аз не вадя луковици на цветя макар тук да има дни зимата да падат и под -17С температурите ... лилиумите, гладиолите, лалетата ... изобщо всички луковични оцеляват в градината без да ги вадя ... само далията измръзна ... а ситните луковици не излизат заради многото трева - няма как през плътен чим ... анемонето и то е с малки луковици и незнам ако е в лехата с другите цветя дали няма да се изгуби в тревите ... във фолиото расте идеално ... 

... между другото оставих една леха във фолиото за проба като насях там доста цветя - искам да видя как се развиват в тази среда ... до сега всички цветя дори и нежните се хванаха добре и растат на пряко слънце ... все още не са цъфнали и затова не показвам снимки от там - като нацъфтят ще покажа по натам  ...

... лилиумите които съм разсадила стигат само до около 60-70 см но основните от които вадих стигат вече и до 2 м може би ... нямат конструкция - вижда се на снимката че съм ги привързала само към тръбата с канап - другия край е за стената хванат.... но бавно отделят луковици - тези които съм насяла не са се разделили тази година нито старите имат нови издънки ... затова пък видях на пазара бабите продават луковици по 1лв май бяха - ако взема може да разнообразя цветовете .... моите са само бели...

хехе - един ден идваш с баничарката и опощваш из двора каквото си харесаш :D

...........................................

Вени в цветарския някой беше писал, че ги минава с косачката направо - май беше Calico ... аз няма как да мина с косачката във фолиото... ама ако ти можеш пробвай :) .... кандилки има страшно много съседката ми /жената с лупините/ всякакви цветове са там ... направо ми спира дъха като ида при нея :) .... може да пробваме - ще й кажа.... ето малко кандилки от нейните като сме на тема кандилки ;)

0XL2HOg7YsCdL19awh-ZtEvoeBQr6E7UTrKaktUu

 

ZsMjwPxE_sB---FojE7hJP8__0xBrRSPZoySaaeL

 

kM4Rr1ukXYO93QkLo9osaW20n-xJy9E9kOvDMRce

 

n4ZkSa6Xf4xbIZNJqv3UCGq39dOKLjtZmriordRD

 

ocZJz-2MdLgEmB-PctI8h59viGo7U7OdHvppJBVX

 

YyyH3a-lr5N194Lsro4zOyykEm8mQZSM7q1MRg9H

 

rPE2MrR7R71cEJW0OrW0IgLlm_6RhhtZevklcnLk

 

u1Y5jXu7K3kmqPBbn8-7mkaBl327ugxdFsr0RAEu

 

5DY_puLxsrehWgxI3ZSHIvYCQpszfuT4q6Nw8B5b

 

VS73qtbR1gD4QfHx3gleKCs7f4IOYyFWDKbXo7uH

 

iPojGWmT0DxAG7s59GuGUhaOMb0IbFuKJJth560z

 

охххх .... в компа имам тонове снимки ... няма време да седна и да ги отбирам ... миналата година уж почнах в една ФБ страница, ама няма кога ... затворих я ... нищо, някой ден .... някой слънчев ден, ще се захвана .... :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, много убави тез кандилки на съседката ти. Време за снимки не остава много, ама ще се дупя довечера да видя колко вида цветове кандилки имам. Някой ми подари семена от екзотични цветове кандилки, за моя изненада взеха та станаха. А ги засях ей така из между розите. Та сега е зорно да ги види човек. Броня трябва да си слага.

За съжаление няма да мога да мина ягодите с косачката. На повдигната леха са, под розите. А и се редуват- ягода, хойхера, ягода, хоста и т.н. Никак не става с косачката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз обичам латинки, но и при мен са с променлив успех. Понякога ги нападат гадовете, а понякога оцеляват. И аз не спирам да садя. Ей каква красавица съм уцелила 65020354_10210867146913955_3122112654898

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ааа, тез латинки. Три нещастни корена на село са се появили. Явно майка ми е по- упорита от мен. На нещо не приличат. Бълхи нямат, ама жълтеникави едни такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

@МиХи Миленка такива тъмни латинки не съм гледала до сега - интересен цвят ... :)

 

.... чудих се къде да слагам снимките предназначени за определени хора ... в снимки е удобно да се коментира  ... от друга страна обаче се губи последователността на разказа тук ... би било страхотно ако можеше като се цъкне на снимка в темите да има възможност да се коментира под самата снимка ... но ... това в някой друг живот .... :D

за сега слагам всичко тук, че ползвам темата като дневник и после ми служи за ориентир ...

... почвам да редя епизодите .... 

за @Теди леко навехната бамбукова конструкция ;)

a0K-u2O55YKGaEo7zKuycdPCSIgf9Tn5JDFyvzyx

Теди, оказва се все пак, че тези бамбуци са доста здрави, за да удържат цялата тежест ... това се случи след последната буря и разбира се вината е моя, че не предвидих някой неща ... когато правих конструкцията само преметнах канапа през бамбуковите пръти горе /на долната снимка се вижда добре/:

i2FgER541bsZjJtWmxK2gEV2n2cItYumcIGzTUGk

така при вятър канапа се движи лесно горе по бамбуците и след една силна буря всички се бяха събрали в центъра на конструкцията ... другата година ще го огранича с нещо или вместо канап ще използвам бамбук... сега само успях да върна конструкцията в начална позиция и да я завържа за дъските с които затискам фолиото от двете страни на лехите ... така получих една красива "бобена" арка, по която ако пусна влечащи цветя - спокойно мога да венчавам кандидати под нея ...

Теди до къде стигна с избора на булки за нашите ергени? :D 

wOYCRF5tEx2cPTlx560NPHfWfT16AOvL9OebS20l

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и .... най-после картофите ..... за @Димо 33

въпреки че имам пропуснати листа с яйца от колорадеца - няма голямо поражение от излюпените гадинки - има надупчени листа, но не така напълно изядени растения както миналата година, когато оставих големите бръмбари при появата им ... събирането им наистина има ефект ... малките се люпят в началото на юни и ето това е снимка от сега края на месеца: 

xeL3i6JQsmiFoq4vvFrQujU1kSMDLIoV2QOuGGgH

картофите са още свежи и дори на места цъфнали ... могат да стоят още ... незнам дали биха наедряли през това време, но аз почнах да ги вадя с цел да хапваме пресни картофи лятото и без това нямам място къде да ги съхранявам после ...

Димо, не може да си представиш колко беше точен като писа "полог" .... понеже картофите са бледорозови все още, на снимка изглеждат баш като яйца в полог :D 

както писах - вадя по 3 корена и замятам фолиото ... ето 3те извадени растения

rIlJeU4L1H3phIftPgBsvpdFgSQZa1iTnUb3zgSt

и какво се вижда през фолиото след изваждането им:

t9zmZV3kOQb6pcNBpxB_0IVI0g8y0zG_S4J1haX-

картофите просто чакат да се съберат като яйчица :mrgreen: .... естествено има и още под повърхността, но те са само на 1 палец дълбочина и лесно може да се разрови земята ... аз ровя с една малка мотико-тесла :D

hswtLW4JBNZsCMO5XqN64oLJKfjnnfwZL4sML2-q

 

2-m54XPfL4_vV7NTLxlNP2Zbj6h2LGczzSceFB2_

при този сорт Стемстер забелязвам, че горе долу от едно растение излизат по 4-5 големи картофа и едно по-малко ...

BonLOiCDNiSitQMY1J2uoyPhRxPEzZi23qpMXESv

извадих 6 растения - които при мен са през квадратче във фолиото ... при квадратчета 15 Х 15 см - от площ около 45 Х 75 см се вади ето това /към 3 кг картофи/:

K3kvrSETcXBp-cM9OFRli5B4FU5Jnf0mH8ldpxXM

 

AL6qitDVh6L_p9WZLKHMqarsGOYh1-HC_Pf_Ofz0

на мен ми стига това като добив - защото лехата ми с картофи във фолиото е 12 метра ... при 50 см от лехата имам около 3 кг - ще има доволно картофки ... после ще пусна как е добива при следващите два сорта - Пикасо и Луизана ....

... това са картофи получени без грижи и усилие - сложени във фолиото със садило за луковици, поливани само в началото при посев /около 2 месеца вече не съм поливала в градината, защото поне веднъж в седмицата се случва да вали и фолиото пази влагата/, с 1 лъжичка тор от ЧКЧ при посев - толкова .... слагам само усилието да събирам колорадеца, защото не ми се играеше да пръскам с нийм 

измити и одобрени от Бубка:

0L2uR5lIIGjvrXWsbTUnMbwqTgIFhNyiNZEKVtyT

следващата снимка я слагам заради @Теди, че се е хванала в кадър котешката трева, която ми даде - Теди котаците не проявяват никакъв интерес към нея :wacko: - може би няма да има ефект с насаждането в градината ...  а снимката ще е интересна и за Димо - вижда се от 6 корена средната големина на картофите ... малко като бройка, но за сметка на това са предимно едри картофи и по едно малко картофче на растение ... тези малките сега ги отделям за втора реколта ... например преди бях сяла от сорта Алмера - те пък са много в гнездо но средно около 5-6 см

uWyQRMg0T5o_D9CpkuOb7ylNvkdTMF3cGdOaaRO7

и още 2 снимки така и така съм на картофена тема ... освен картофите във фолиото имам картофи и в тревите - оставени умишлено за сравнение с фолиото - в тревата сортовете са Пикасо, Луизана и Санте

/Санте взех за проба на половин цена - втора реколта... тоест отгледани у нас от оригинално семе първата година и от тях оставено семе ... цената на оригиналното семе беше 3 лв а цената на втора реколта 1,50лв /

_QnPhIUo5MnJk1_9yEm0e2yCNvAOv8xqpjef16Gd

:mrgreen: то картофи не се виждат тук - ама ги има - из тревите ...

а в следващата снимка ясно се вижда разликата между двата сорта Пикасо и след него в края - Луизана 

lkPRI_Y59zsu2CM3Ini9NQgP4ETxM7huq00NS7UG

Пикасо е все още свеж, а Луизана почват вече да съхнат .... Луизана са френски много ранен сорт ... Пикасо са холандски късен сорт ... Стемстер са френски средно ранни /червените, които вадя в момента/ и Санте са средно ранни също ... 

:mrgreen: гледам също, че една от тиквите тегли яко черта през картофите ... да не показвам другите тикви на къде теглят черти - страшно е .... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и сега за @alys /днес карам наред, че незнам кога пак ще има време да слагам снимки :D/

Алис ти каза, че така насят праза е разхищение:

zCGut_rvex6KVHk4Fem0CaYRSB--OTpCOc4DsgRR

така обаче е насят лукът - за пера, който изпълва едно квадратче без проблем :D

lTxa6C0THTcb6YB8PBsceddmW77ium3PZDrbWP9u

и който преди дни като извадих се оказа гигант :D

BGzgGituiQN0ZezmZwKdNLDp3Us3_fPB7MtJVf7l

 

TuEexKicHcW8Yh0hSPguLpQi0O_L8xCQmdkgNUOJ

тъй че викам да "внимавам в квадратчето" - да не ми се случи случка с праза че ако това е лук за пера то незнам праза колко място ще иска - после Теди да идва с изрезките и таблиците :tounge_xd:

.... разбира се всички тези снимки, "мерки и теглилки" в темата ги слагам единствено и само с цел да покажа, че хубави растения и добиви могат да се отгледат без химия, без много усилие и специални грижи ... особено тази година с фолиото само насях всичко в градината, тук там по лъжичка тор от ЧКЧ при посев и в началото поливане ... от там нататък градината сама расте, хубавее и радва с изобилие ...:) 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Все още не съм сигурен защо при вас няма трева под фолиото, а при мен си има колкото под него, толкова и около него. Наскоро махнах и двоен слой кашон от Икеа от друго място - под него тревата си беше бяла на цвят, но изцяло жива. За седмица си стана зелена. С други думи, лишенията от светлина вероятно трябва да са по-дълготрайни може би. В момента проучвам схемата на Jean-Martin, с редуването на прозрачно/черно фолио, да видим...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и като споменах изобилие в предишния епизод ... да покажа още малко от това изобилие ...

краставичките ги показах вече в снимки - ама да си ги прибера и тук в кошарката :D

SNSPVJhoAmzD3evgH-diMv_WZnDFLSnwy3zBVPgS

с наклонената конструкция много лесно се берат - сами падат през мрежата и се виждат лесно 

MqTEVS2gz6Oz3emd4BaKUYK45Yf347PNwC0kyJHV

под конструкцията на сянка е мурсалският чай, малко незабравки, лимонен босилек ... мурсалският чай се случи в мравуняк, но нищо му няма - ни на него ни на мравките ... :)

sM5IIGAubEpJCFSpqgm949--5699ZEBWm_82oK7p

извадих и малко чесън в неделя - същият онзи чесън посят близо до граха .... не попречи тази близост въпреки предупреждението за лоша съвместимост в таблиците ... 

vLcq93thYP_jqPPeM9mA1IOmbCuxMv8Coo1yfTSP

ето го сега чесънчето:

ISAd7TyQ3BUohddEpyea2aCShqEXqVZrEo_tBXmi

 

8gntG7jH4WKP023bJm3eVzUVxciQRB1Sx9Bb12sa

граха показан горе е 4 метра посят в две редички шахматно ... котките събориха конструкцията и аз бях се отказала от идеята да събера грах, но въпреки погрома набрах 1 кофа и после изчистих около 3 кг грах

8r8jyAYHmINlTBzW_VBXVgpnGCaAVBVHNaHK8PyJ

в него има 2-3 сорта ... много ми допада сорта Телевижън ... големи зрънца и много приятни на вкус сурови, крехък и сочен ... като се сготви също е хубав ...

ето го:

52ucklcCSUDP5-IQ4snzk_o_piRSVVfL-wClBoQM

вижда се колко е по едър от другия

ys4LaI5zUxTNm0o3RX6lHGHkZFNyCVFCoLBhfsZ0

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 9 минути, Боби Димитров написа:

Все още не съм сигурен защо при вас няма трева под фолиото, а при мен си има колкото под него, толкова и около него. 

Боби и тримата /аз, Гого и Димо/ сме фрезовали или обработили преди да настелим фолиото ... мисля че ако го сложиш просто върху трева няма как да има резултат ... сега ще изровя някаква снимка за теб - да видиш какво е под фолиото след като беше настлано направо върху тревата и върху него държах тунелчето около месец .... 

не мога да намеря снимка в тази посока, но тук се вижда горе-долу .... тревата е като изсъхнала и вече 1 месец след махане на фолиото е така ... не расте но все пак си има трева там - като чим ... 

CpvqoAUX5D4EBbGXa1w45shP_8ahycYaQYrxE8df

поветицата под фолиото в градината на места вече е посветляла и се усеща че тръгва да съхне ... ще видим как ще е на пролет при мен като оставя фолиото зимата ... това ще е добра проба защото сега има поветица - нека видим дали тревата ще изчезне при мен след като съм го държала продължително време ... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

заключението ми от опитите до тук е:

безспорно мулча помага много ... и не виждам в бъдеще при тези жеги и суша една градина да съществува добре без да е мулчирана ... човек само избира какъв вид мулч да ползва при своите условия и възможности ... умишлено оплевих тази година цветните лехи и купих напролет нови цветя ... една част от тях изсъхнаха /като се има предвид че все пак е валяло поне веднъж в седмицата/ .... направих една експериментална леха във фолиото с цветя - всякакви видове .... и всички те растат перфектно ... дори копривките, които не обичат пряко слънце, а лехата не е на сянка и се напича яко през деня ... не съм слагала до сега снимки от този цветен експеримент, защото още не са разцъфнали да се видят добре ... като почнат да цъфтят ще слагам по-нататък .... но ето малко предварителен поглед

keXQ9nvZvFVbjgfTTXNMOHoxap1Xos8GQd0sBEac

 

zJFLl-BwQLMknU9ngXWmaPx9XVhV0wvKKo8mbaPc

 

CLIbulhD6Af3mnO0DMXfw9gtRLn9X5GtuqpQ6wwV

 

rfD4YWkd7RKbrhuO7vwaUS42myhFCnkJu6zwkubH

 

NptxWqq5Ta7BIXx2ZVrQXjCMZX3jMdu1ZOF0K4Oz

всички цветя се хванаха ... има всякакви цветя насяти - тагетеси /ниски и високи/, теменужки, нигела, лавандула, незабравки, лупини, гербери, копривки .... сигурно забравям някой сега - те ще си покажат после ... също сравнявам анемонето във фолиото и в саксийките на стълбите ... ето го във фолиото:

m02KXMjnGMdg8SyUxdYzZeivCO4Jy7nHOlZBwzCQ

и ето го в саксийките на стълбите 

PP2fS_DdiCvl2_Y63qSvpZ4q72C878H3l-bjO3gE

всичко съхне ако не съм там да полея .... а цветята във фолиото не ги поливам - 1 път в седмицата дъжд им стига - растат в естествени условия ...

да се остави тревата като мулч е добре, стига да не е много голяма и да задушава растенията ... определено те са по-добре в мулч, през който е пробила малко трева сравнено с такива оставени само в трева ...

от различните видове мулч, който опитах до сега -  в моите условия съм най-доволна от фолиото, защото при него имам най-малко пропуск на трева и минимум усилие /айде да кажем само веднъж когато го настилам и втори път когато го режа с поялника/ ... но ако ще го ползвам във времето то е вече настлано и нарязано ... единствените минуса са, че не е много естетично преди да раззелени градината и че е все пак найлон .... но ако човек го ползва разумно и си го събере преди разпад, след което го изхвърли за рециклиране - проблем няма ... освен това има и биоразградими вече .... въпрос на избор е - биоразградимо в рамките на 6 месеца и после пак се настила или от другото, което ще издържи да кажем 3-4 години .... мисля си че в бъдеще ще се наблегне на тези пропускливи вода фолиа и ще се създадат много по-практични и удачни от екологична гледна точка - кой знае може и някакви щамповани с разцветки :rolleyes:, да не стои просто един чер найлон в градината .... размечтах се :D

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване