Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гост

Изи, няма. Нали казах, че това е само временно и фолиото ще го сменям във времето с плочки и тем подобни. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет ........Isa Bel:smile:

На 31.08.2019 г. at 15:22, Isa Bel написа:

споко - сега е женско царство .... докато се върне управата  :mrgreen:

Не знам.................опитах но.................понятието " женско царство".......................нещо....... въобще не Ме прави по спокоен:tounge_wink::smile: 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

За снимки време не остана. Поливах цял ден. На другия си тръгнахме сутринта. Нямам толкова бурени при доматите, 20190901-131558.jpgно при чушките чак не мога да ги разпозная :grin: Странното е, че има от всичко, т.е. и чушлета даже. За салатката остана време 20190901-133254.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 1 час, Nevil написа:

Не знам.................опитах но.................понятието " женско царство".......................нещо....... въобще не Ме прави по спокоен:tounge_wink::smile: 

така е то ... няма угодия :D .... 

 

@МиХи Миленка, много хубави домати ... при мен вече са надупчени от миризливките ... може и до края на септември да има свежи салатки при теб :) 

щях да ти пиша за фолиото ..... @Абарис като беше сега при мен каза, че неговото фолио от Лидл със сигурност не е като моето /а до колкото помня и твоето беше от Лидл/ - огледай го след като свърши сезона дали е здраво - да не ти направи проблем другата година ако го настилаш и да почне да се разпада ... 

 

..... дойдох с идеята да пусна снимки на картофите, но едва гледам вече и затова ще оставя само Патокът Брамбор а скоро и останалите :)

ei09iPTmeZNqUm9GCReWxlfr-xvLsxrhQAWTA8Hw

изобщо земята тук всяка година ме изненадва с интересни форми ... преди време извадих 2 сърца едно след друго .... точно в деня, когато ми откраднаха фотоапарата с макрото от село и бях съсипана .... разказвах тази история в другия форум преди ... колкото и да ми беше криво - сърцата ме усмихнаха и ми дадоха надежда .... да, фотоапарата се намери даже с макро приставките ... след 2 месеца, но се намери и ми го върнаха ... та ето ги и тях:

orCoTgp_20m-5Rdf2H3Zf8xQX9JGLEAA1UeUPEI0

имах идея да ги запазя и посея на другата година /направих го/ ... та да се родят още много сърца .... една жена от другия форум ми остави подсказка за един хубав разказ в тази посока ...

ще го оставя тук в темата - защото много ми харесва и винаги се сещам за него, като се сетя за сърцата ....

 

_5056.jpg

Сей лъвове, милостиви читателю, та макар и да жънеш зайци! Йордан РАДИЧКОВ

За лъвовете

Бедната ни земя раждаше само леща и на баща ми му омръзна да сее цял живот леща, да я скубе и да я изсипва после в хамбара, дето проклетата гъгрица цяло лято си точеше зъбите и чакаше да дойде лещата, за да се нахвърля отгоре й и да изяде сърцето. Гъгрицата, милостиви читателю, не е като слона да яде най-напред мандрагора и чак след туй да се възбуди. Тя без всякаква мандрагора си е възбудена и по най-възбуден начин си остри зъбите в свирепо очакване да се появи лещата в хамбара. Баща ми прокле лещата и гъгрицата и каза, че ще почне да сее само лъвове. Той докара лъвове, изора нивата и почна да я засява. Хората от съседните ниви гледат и не вярват на очите си. Те всички сееха леща и само в нашата нива се мятаха лъвове и лягаха в браздите. Баща ми взе грапа, изравни посятото, за да не дойдат птиците и да почнат да кълват лъвовете. Съседите влязоха в нашата нива и казаха на баща ми, че лъвовете ще измрат. За по-голяма убедителност те отидоха да подръпнат опашката на един лъв, щото стърчеше над ораното. Теглиха я, теглиха я и по едно време лъвът като замахна с опашка, та ония се разхвърчаха из въздуха и много време хвърчаха, преди да тупнат на земята. Никой повече не посмя да стъпи в нашата нива. През пролетта ние отидохме да видим как са лъвовете. Те бяха поникнали и цялата нива изглеждаше като лъвска кожа. Нивите на съседите бледи, тук-там стърчат мустаците на лещата, а нашата блести и хвърля лъвски сияния. Като дойде лятото, отидохме да жънеме лъвовете, но какво беше учудването ни, като вместо с лъвове нивата беше пълна със зайци.

Майка ми проклина, скубе зайците, а баща ми, ги връзва мрачно на снопове и ги товари в колата. Съседите скубят леща и ще изгинат от смях, като гледат нашите зайци. Есента баща ми умря и тогава аз продължих да сея лъвове в нивата и да жъна зайци от нея. Съседите известно време се смяха, че сея лъвове, а жъна зайци, но после престанаха да се смеят и взеха да ме гледат накриво. Откъде-накъде, викаха те, ние ще сеем леща, а той ще сее лъвове! Той да не би да е по-горе от нас! За да угодя на съседите, се отказах от лъвовете и почнах и аз да сея леща. Тогава те почнаха да се смеят и да говорят зад гърба ми, че не става човек от мене. Баща му, викаха те, сееше лъвове, а тоя седнал да сее леща. Тогава разбрах, че не трябва да слушам съседите. Сей лъвове, милостиви читателю, та макар и да жънеш зайци! Може би един ден съдбата ще те възнагради и сред мършавите зайци в твоята нива ще те срещне спокойно лъвът. Бог да те благослови!

Из „Домашна тетрадка”

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Изи, усмихна ме. Бях забравила този разказ.

За фолиото ще видя, но то и от сега си личи, че не е хубаво. Няма да се разпадне поне още една година, но не е качествено. Обаче все пак за първи опит беше добре. Поне разбрах, че става и с фолио и работата е значително по-малко. Може би и аз ще се ориентирам към смесено ползване. За част от растенията като доматите ще го използвам да покривам пътеките, а в реда ще оставя почвата свободна. За някои растения като пипер  и ягоди ще го използвам както тази година. Иска ми се да опитам с лехи, очертани с нещо /стари дъски или камък/. На Балкана камъни много, но тежат :grin: Ще го мисля тази зима и ще търся качествено фолио. А, още нещо се сетих. По добре ми се получава с фолио 1 м. широко, отколкото 2м. По-лесно го наместих и по-лесно го разпределям по терена. При мен не е съвсем равно. Мястото за зеленчуци е с неправилна форма.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

обещаните снимки на картофите :

Стемстер:

yRPqRN6sHbA45KrUCY0Ef6PNoQEkdXuWDfR7n5JD

 

E5-dhcmwOjLEBunLMiZBCp3YiRCeOrcx-kdyuDxv

Пикасо:

jVvvTszv-uJNo8sDflIB6AxXOpoOyeGpiaPy4h8I

 

MAFWg3jVMtO0iYnVYOf41HGzA3Kpv8YlGSxKn0zk

 

bgfb6peIkUdlHdr7r_-4pUwhCKjozChiMWiBS4pj

Луизана:

8fRM_nxKvmW9iJiPqOZtmkNNCnTo6rAWv0KpPwbk

 

JwIli-ALX2YfANONi-vE6ZMrRKVoR4gKkD9mGfcd

доволна съм ... повечето картофи са едри ...

yse3kEGIE79AS4gITzulYrPg4fOwn_BjtHLs766w

започвам почистване на една част от градината ... освобождавам място за марулките, цвеклото и репите ....

все още има чушки, люти чушки, тиквички, манголд, кейл, лук, моркови, магданоз, целина ... и разбира се тиквите - след време ще ги покажа всички като ги съберем ...

и като споменах моркови - не съм пускала снимки на морковите, които не очаквах да станат много добре във фолиото .... но и те ме изненадаха 

SwC44SLykIOWghg4dPwoGY8BIfrskKfdIiLB7gvS

 

jUsQg8YM7jdQPl0io4UZreLNw0aF90yLY6_NYZ-H

та ... така ....

rr1Nl16N2F_gnJ4-siOS5OMB0zAbgXGxxr0tIUG7

 

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, пиши моля те кой от сортовете картофи е вкусен на яхния. Аз се прекарах тая година със сорт Симега. Много родиха, ама.... май стават за пържене само, а ние не пържим......

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени от тези които имам всички стават за всичко ... вкусове разни ... аз не съм придирчива към къртофите и всякак ми харесват :) ... аз най-често задушавам и по таз причина стават перфектно 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

обещах на Георги / @Nevil / да покажа тиквите ... в неделя ги прибрахме .... 

/забравих да взема фотоапарат с мен и снимките са от телефон - но пак е нещо/

794uylqQRRioQ6dOBxJ9k1g0xh49d52TwsbNI0hd

 

76WXg780yeGUELdXZi9uKgO2vOoCJYjoolImoOlF

 

qhIXi-ZFnxkmnKutm_X9PtzCsl-wHqDJugZWRKUW

 

H3TH3LKjpl6C6-sXZgqhmHdB_Ukworr2G7XaNxIL

 

-P7E8xa2UL4r6e0Kw3Bb3WQnnmWSSlS0xyY77E3r

тук се вижда най-големият представител - сравнен с 12 литрова кофа:

osU7GBP2ZkEpiIJ60QureM4WloKjD4kwIM121AdN

 

OTV0W-Yf9YR2od5ElFhN2zYp0mae2EXio-0_jQXe

мислех че са около 30тина .... но се оказа че са към 50 големи и около 10-тина малки .... 

вече опитахме една от цигулките /с зелените нюанси/, която беше сцепена ... реже се и се цепи като узряла диня ... приготвена на пара без захар и добавки - само тиква ... много вкусна и сладка /ще оставя от семето/ ... направих крем супа от нея също и стана толкова сладка, та все едно има захар в супата - определено този сорт е идеален за печене, варене, на пара ... ще видим и другите няколко сорта с какви вкусови качества ще се представят ...

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Баш шефската е 1:1 като визаж с тиквите на комшийката баба Анна, от която взех семената, от там при Теди и останало е история!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Цигулката е перфектна за тиквеник. Да ви е сладко :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на всички:smile:

Еха..........красота!   Леле.......колко баници  ще има тук.

Isa Bel......определено ще имаш  "проблем":smile:  И на тиквите като чели им е най добре на топло и на сухо .................така че за да успееш .......започвай по от рано с подаръците.:smile:

Най  хубавите Ми спомени са от тиквите който Съм подарил и от това което са разказали хората след това.

А между другото ................като съпоставя твоето постижение с тиквите тази година  спрямо моето:flushed:.....................някак си  естествено и непринудено се налага  извода че, поне при тиквите....................:dissapointed_relieved: мотиката ......... само фолиото   в някаква степен я отменя.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Малееее.... Исе, колко тиквеник може да се изкара от това.:blush::blush:

Тая година не сях тикви, но за догодина ще се пробвам... Вземах от мама обикновено, но те тая година са го докарали до цели две тикви... Едната от които баща ми откъснал зелена-зелена.

Е, съседката компенсира липсата и заредихме , ама си е друго като сам си ги отгледаш.

Исе, а засадили разсада марули? Моите са едни такива.... има и дънгалаци, има и едни ню-ню, та се чудя и мая... Няма как да ги слагам в земята в събота, а после ММ какво ще натвори не знам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

... да, тиквите вървят бързичко към своите нови собственици .... продадени, подарени .... и освен това активно се приготвят в къщи - вече минахме през другото нашествие "Тиквички" - та едни тикви ли ще ни уплашат ;) 

Боби тази най-голямата е с много грапава кора и баба каза, че това е знак за сладост .... ще трябва да се преборим с разрязването й и да я опитаме ... ако наистина е хубава за печене ще събера семе от нея :)

Теди май ме чакат много тиквеници :D 

Nevil тиквите сме ги наслагали при баба в една свободна стая - точно като при теб на снимката .... по леглата, по земята - колкото може там .... отделно и при нас в апартамента под спалнята има само тикви :D ... и на двете места стаите са по-хладни но не чак така хладно като в изба .... та ще видим колко ще може да издържат - ще пиша резултата ... надявам се да има спокойно за зимата .... а за грижите тази година относно тиквите - абсолютно нищо не съм правила .... само насях разсада във фолиото и полях .... след това дори не съм поливала - каквато е била влагата от дъждовете - толкова ....

Вени много е сложно вече при нас положението .... болезнено сложно .... но все пак боднах марулките във фолиото, и червеното цвекло и репите .... без да е ясно какво ще става в бъдеще ... поне дъжда ще си ги напоява и ще си растат сами в него .... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, разбрам мила. Съжалявам...

Далечко ще ти е, обаче около декар неразработено място имам. Стегне ли те душата идвай и сеи каквото щеш и докогато щеш. Аз само ще подскачам наоколо и ще нарушавам невероятната тишина там с въпроси....... :love:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени, за сеене незнам дали ша дода - но да вземем да организираме една октомврийска пловдивска среща, че имам тиква обещана да ти нося  :yum: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, винаги готов за среща, ама аз потеглям след няколко дни....... и ще се върна на 10ти ноември чак. Та, по скоро ноемврийска среща е възможна. Сори, трябва да работя

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет.... Isa Bel:smile:

Честит рожден ден!   Много здраве и късмет в изобилие!

В труден момент Си................но това  което казваш............е надеждно.:smile:

Isa Bel       Днес 14:36

вярвам и се опитвам да живея с това - моя е ръката, която реди пъзела на живота ми ... моето силно желание и убеденост привличат допълнителната помощ "отгоре", от близки, от всички посоки ... затова внимавам какви решения взимам ... според тези решения ще наредя пъзелът, а ние везните сме естети и не ми се ще да е грозна картинката 

Isa Bel      Днес 14:51

ох Ванка .... след цялата негативна енергия последните дни това което каза е като слънчев лъч .... една голяма прегръдка от мен .... трябва аз да се справя с това обаче .... просто трябва да мина през това изпитание - защото не става въпрос само за имот а за много дълбоки неща натрупани с годините

Isa Bel       Днес 14:54

оглеждам се за други места край нас също ... но и се спирам в момента да правя крайни действия защото знам, че са заложени човешки сърца ... сега трябва известно време да се успокоят нещата и тогава да се види ясно каква е посоката

Вярно е че .........за всяка една затворена врата в живота  се отварят дузина други. Това е и знак от съдбата за възможна промяна. 

Съдба  разбира се има ...............но тя по скоро е като дежурно решение за хората който са се примирили с нея. 

Търсещите.........................я променят многократно дори и без да се усетят.

Така че ............живот и здраве ............очакваме включване от новата градина.:smile: на фона чудесното  клипче    https://www.youtube.com/watch?v=YyYVxjVm4nc

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

благодаря @Nevil ! ... градините са не само източник на храна, но и познание ... за тия 5 години събрах доста опит, преживявания, емоции, себеопознаване ... мога само да съм благодарна ... всичко остава в мен - където и да бъда ... :) .... и приятелствата създадени през това време са голям бонус .... така че това на което държа не се е загубило ... за другото - вярвам ще намерим решение .... 

Астрите цъфтят с пълна сила в момента ... тагетесите /ниските и високите/, герберите, лавандулата .... много е красиво ... и мурсалският чай има туфички - хвана се .... целината май е успяла да направи глави ... има огромен манголд и моркови също ... картофите, които насях за втора реколта от събраните тази година не поникнаха - сигурно другата година ще се появят чак ... забравих да погледна сладкия картоф какво е станало с него ...  трябва да взема фотоапарата с мен да направя снимки :) .... а до тогава ето астрите от миналата година:

kHCyS08pfiY3DVvZ-H6sOKSVqdsR6cdsFR--Jykj

пълно е с пчели :) 

CSVjM4iCXCQLOzEQVBacoHZjOTth-wl8Dw6y4EjF

h9n98Eujur3lBdicl0Jk-tM11DtTHBw5hEguFsNJ

и пеперуди :)

bBiq0IF2Hk_PL3eZaya67r1qCOt2T6wb9tpsqsaZ

всевъзможни посетители :D

dJusDnyFoOfG_82gh0AdQxbZjXFVq3la-2zR3ozO

3BNTa6HsVts8fv8_g4jbNbbDz8eBpaotmy7o58H7

:) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исе, сладките картофи трябва ли задължително да цъфтят? При нас част цъфнаха, част не / или аз поне не съм видяла/ , ама доволно понараснаха. Дали ще има плюс от експеримента с тях обаче ще стане ясно след месец..........

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване