Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Isa Bel

ох днес изкарах цял работен ден във форума да слагам снимки и описвам .... :mrgreen:

последно исках да оставя тези доматки - всички са от колтуци ... и се замислям над идеята за по-малък брой разсад домати другата година ... като ги насея после насявам колтуци от тях и така ще има поетапно зреещи домати без много галимации с разсади ...

OPjfFMVDGkQG0UlW6cQsyFa5-jS9SEs6O3XkJZYw

стават достатъчно здрави и силни като растения - ето вече цъфтят

U0oVfJvAp95QILgYwG2_4eT7h9P6N4qABwvyXBC-

а колтуците са от онези злополучно посяти за проба домати много рано директно в градината - когато хората слагаха доматите в парниците ... бяха покрити с агривело, но все пак се случи много лоша слана и 3 корена напълно се повредха ... аз все пак ги оставих и те пуснаха колтуци ... колтуците откърших и насях в четирите ъгълчета на фолиото при самия "корен - майка" ... не съм ги поливала не съм се занимавала с тях ... фолиото ги поддържаше влажни и станаха много хубави растения

F5hDzgLyKORkgO9jhcdBRJ55bWJBw1RoT_Yvr9vm

 

eJZOpVmUo-CIaWogQvwRwBSB5OsUjk2WqaRUiGng

:) те това бе .... вече се настигнах в настоящето ... 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Благодаря за водената разходка из градината.  :)

Като извадя моите картофи може да сравним и после ще направим изводи. За сега залагам, че няма да има разлика, но да видим. 

Този грах, има ли разлика във вкуса с по- дребният като се сготви? 

Ние го берем по- млад, но сигурно е въпрос на вкус. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Димо зависи от сорта картофи - както писах едни са по-малки и повече на брой, други по едри а по-малко на брой ... може да ги претеглиш и да видим така дали има разлика ... аз се чудя в момента дали би имало разлика при тази конфигурация /през квадратче/, с която са много нагъсто и ако са през 3 квадратчета примерно - както трябва да е нормално ... може сега като заложа за втора реколта /тя ще е само за проба/ да сложа при разпределение през едно квадратче и през 3 квадратчета .... интересно ми е дали ще окаже влияние на продукцията .... защото ако не оказва то спокойно може да ги сея нагъсто и да си спестя място ... при това разположение сега от 50 см на лехата вадя достатъчно добри картофи ...

за граха ... миналата година и аз го брах по-рано .... тази го оставих защото котките като събориха всичко го бях отписала направо .... после го изкорених и мислех да го слагам на компоста ... но айде хванах се и го обрах ...  тази година късно тръгна - нали тук споделяхме, че грахът не никне нещо ... та разлика във вкуса не намирам от тази и миналата година ... а разлика във вкуса между едрият /Телевижън/ и дребният за мен има .... едрият е сочен, сладък и крехък а дребният даже ми нагарча леко и е по-корав ... аз обичам да ям граха също и зелен .... така че за мен е важно да има вкус като го обереш още ... иначе в цялата рода никой не обича грах :D ... пра баба, после баба - никой не е сял грах ... сега дори и Гришо не яде грах .... та само аз си го хапвам ...  :D .... за разлика във вкуса при топлинна обработка - бях си направила веднъж от него на пара, като взех една шепа общо от него /той се смеси при чистенето/ и не мога да кажа дали има разлика във вкуса като е така общ ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Е, няма да ги теглим, само горе- долу пак осмисля липсата на бъхтенето. При мен нали има място, не ми е актуално да са на гъсто, но защо пък не.  Догодина като взема един бидон нийм... :)))

Добре, догодина съм на TV грахова програма.  Ние сяхме граха края на февруари и поникна изцяло. Ядем доста грах и нахут и така да се каже са почитани култури.  Като казах,  утре ще видя докъде е стигнал нахута. Имаше доста шушулки последно.

Инак, така го бера граха като зрялост:

 

 

 

20190626_135150.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За грах, ние слагаме Sugar Snap и Метеор. Първият се яде със шушулките при желание и е сладък, идеален за в салата и за децата. Вторият пък е много ранен и освен това е нисък, няма нужда от установки големи, може и по-гъсто да се сложи. Но пък не е сладък, макар че на вкус превъзхожда класическия градински грах. И отделно жълтия шушулков, Golden Sweet Snow Pea. На снимката е на преден план, зад него е Sugar Snap.

voP92_8q6hTknd6j8Hfq-JHApir0hIPQR3G1t4lO

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 21 часа, Димо 33 написа:

Е, няма да ги теглим, само горе- долу

я не разваляй дисциплината - как така няма да ги теглиш ... :tounge_wink: ... всичкото картоф на кантара!

/имах предвид ако теглиш да са от 6 корена примерно и да сравним с моите 6 корена ;) /

за граха ето от кой точно съм посяла:

television-800x800-product_popup.jpg

2017 година сях от него и ми хареса /като кълняемост, добив, вкус .../

kmtN_10csSpPkJDl_B8mjExG2dX2UaXdGAxYBhjz

 

T1mCtP9IfsX2gn87m8t2tEXo2SAMQrQQc9A321Yi

трябва да опитам от този който Боби казва -  Sugar Snap ... обичам пресен грах в салата

..........................

само ще напиша, че след голямата буря във вторник тук - бамбуковата ми конструкция /която си играх да връзвам допълнително/ вече е тотал щета ... двата края вързани стоят но от поривите на вятъра се е счупила в средата - като прекършена клечка ... вчера цял ден си играх да оправям след щетите ... определено другата дървена конструкция върши перфектна работа за такива бури ... самите бамбуци са здрави, но се гънат и искат здраво укрепване ... а и аз вързах с канап а не с въже - точно канапа се е скъсал 

ще пиша скоро - че пак трябва да потеглям .... това идва точно по поръчка за Боби - нали искаше да се показва всичко - и хубавото и проблемите ... следващият епизод ще е в твоя чест ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

... това е поражението от бурята ... вчера говорих със съседката - каза че е била само за около 5-10 мин, но достатъчно силна да направи поразии в градините - тя си е играла да връзва пак доматите ... при мен те са сяти късно и са още ниски - може и това да ги е спасило ... бамбуковите колчета все още държат добре при тях ... но при високия боб положението е било неудържимо и ме е яд, че не завързах средната част с въже, защото точно там се събира най-голямата тежест ....

qeSicaJ__cp9gu3Y9sGYYMqt6em0UEi7w1pXt1wU

и двата странични канапа са здрави и са удържали вързани към дъските, но понеже боба вече е събран в средата - канапа там се е скъсал

RHpHXXF3wCyI7CF-P6aH38KvR7Udu5KWiNJS0Upf

а ето как изглежда бамбука след употреба - здрав е но доста сгънат

mS-9Y9vU3nUDynWXz142UmHJejx71Fauwf5tayVU

та моите изводи за този тип конструкции са или палатка с няколко такива колчета - така боба ще е по-малко като количество и тежест ... и ще е равномерно разпределен .... или ако се прави такава по широка като моята трябва да е добре укрепена с въжета ... 

по принцип основно за увивните ползвам дървена конструкция с мрежа /с лек наклон/ и съм много доволна от нея като здравина ... вече 4-та година е в употреба и все още не съм сменяла мрежата /за краставици/ ...

_eMw5LWDsGanpOgjzkWZSOaM3upnb00bddQNhmMW

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

снимах за Боби мястото под тунелчето ... вижда се добре как изглежда под фолиото 

v4hVdb1lH2pDpmywJsS70mfMaq_CipJozT4fN6Xk

това е вече месец след като съм махнала фолиото ... тревата е полуизсъхнала

qHwjsWcVqL9jdSQ-I9wvv8DYzDRjoW5VwMMS7Wp5

в сравнение с тревата до мястото на тунелчето

Bw_JHSCshIE9GRtHfJDnssTDTEygVQpHO7oF2Gc8

бях наредила кутийките с разсади върху фолиото и поливах върху тях ... така че тревата е била постоянно влажна ... и все пак има разлика между мястото където е било настлано фолиото и отстрани ...

ето тук снимах преди да тръгна - вече нямаше слънце и се вижда още по-добре

-rAapw0piZ7xmoFY6hpFBSWUEzXZVVORa0d7L0IJ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

и малко снимки от градината ... първи червени нюанси сред зеленината :)

XCVovRzeBUgwD48r_6ivb5PGbul-P1Udmxz6WTvh

19VTtdfasazkTsJP-oBHhNpSMgUD8qCm10rAuXUA

утре ще се бере бобче

34yAoGZQbXCerfjFXB3eRTeoLG8Q2PGPdB77LPee

манголда се хвана добре

irPEnAOy4klxFrddWe-lnc5tb6yghJzY9Az70EAV

зимната част на градината непрекъснато си сменя облика ... борчетата вече ги няма - там ще сложа новите разсади 

wbrYkzR5vwplN1Xy46GJQXCyp1PMaXeSy7oIiE0D

а тиквите заляха напълно "магистралата" ... мисля че скоро ще минат през пъпешите и дините ...

gm0g3nMQFeS61d2OslZ7Kxw6b8V6v__GRe_pkd4r

 

oRv7J2DeA31OF-typXfnk3Rd_ARdrpxoLKJfRElZ

 

AMxuNr-AphgybipOM5oYPo9pzvs9Kqm6_cghShtX

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ирисите почват да цъфтят

blMOhfmfZNf0i8yeLrTVTeUDazYcb3nXXjhcUHrl

аюгата /срещниче/ почна да се вкоренява на доста места ... ще има много цветчета привличащи пеперудите :)

PkYSUb8I8csmbgZVGZmXofZr4Ns0gBe6xrFCrkma

май ще успея да си завъдя синчец - много му се радвам .... напомня ми за нивите 

jv1SNra5D5sduYYMTAjLnva0qTfU4J_gIRtqVTYW

цветна леха от естествени треволячета ... :D

qK7Y9Q4NLjIvV_L32fYr93El6oP59qlDWVwKqLfW

кореопсисът /жълтичка/, който взех преди месец цъфтя ... прецъфтява и продължава да пуска нови цветчета

dSdznF8mH-_G9WLgyjZO8TGHKmpt986SfEwn2ivC

PW3ruQeFdNDD8q9m7BC_nUmQsR8ngcr7MJsl3LWg

появи се и мак насред полянките :) ... 

b18vXkw75EMdwpaw0DNm3ajfp2svsZiqJY6eDQ1z

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Изи, синичкото е метличина. И аз много я харесвам. Прекрасна ти е градината. Какво ще сееш на мястото на салатките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
преди 3 минути, МиХи написа:

Изи, синичкото е метличина. 

Миленка - да метличина е и като гледам ще има и розова и синя ... ние тук казваме синчец на метличината а някъде казват синчец на Сцилата ... и от нея имам - тя е от баба още останала ...

AYk1HgcHBeyBs2OWBrMt0gcfL7DGL50cLwuzUnyd

на свободните места в зимната градина вече съм насяла нова партида моркови и спанак ... трябва скоро да извадя от първите моркови да видя как са станали ... заложих и аз разсад зеле, броколи, кейл и др. /отделно от купеният преди време/ ... та като стане разсада и той ще запълва място там ...

Z3OQttvW627NQGazMk3kR90HQu2NiLfskPgMqN_p

има още разсад и от декоративното зеле и селъри бях сложила - дръжковидната целина ... скоро ще я пикирам направо в градината ... 

7QjMPB-26w_zHc020nXHW_1O7GNVJ1fdDxCwFYVz

постоянно се "забавлявам" с нещо ... ще сложа и картофи втора реколта - искам да сравня кое, кога и как расте добре ... така ще знам през целият градинарски период какво и кога мога да сея - тук периода е доста дълъг и може да се използва това ... тази зима ще оставя дори и тунелчета ... идеята ми е за не много количество продукция а поетапно гледана ... да не се налага да съхранявам а да хапваме повече прясна храна ..... :) ... така че ще има дълго снимки с експерименти ;)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

ново картофено включване ... вчера вадихме от другите сортове картофи .... @Димо 33 доволна съм :) 

тези са сорт Луизана ... най-ранните, листата вече са тръгнали да съхнат ... много хубави картофи за готвене - от всички сортове до сега май тези ми допадат най-много ... единият е резнат при ваденето и се вижда какви са отвътре ... по принцип не са много трайни за съхранение ...

4p5El1z5FZg4qxzK-Yc4PCqh6g3yC-XGmWdX3pL7

при този сорт има доста едри

tZNEzRABVwq2FVW3fYTPD8QY0_Mv3ZLKDrxgpSrh

по целият ред на фолиото има насят 1 ред извън него ... за сравнение ... само засяти - без да се копаят, плевят, загърлят после ... за сравнение с тези във фолиото ... след като извадихме вчера от картофите извън и във фолиото мисля че няма никаква разлика ... на следващата снимка съм отделила картофите извадени от 1 корен във фолиото и картофите от няколко корена извън него:

ddtJHKrqLCFWyjfQ7Ts92z2U1J7s0Q03kaPQqNlE

от фолиото:

mPgwSwvN40wLplqIjSW1wXbB4bCbYAu_NjF3iJ1s

извадих и от сорта Пикасо .... те са по-късен сорт и ще ги оставя за по-нататък .... извадих само няколко крайни картофчета от реда извън фолиото и ще пусна по натам други снимки с тях ...

kAxOhmsZoYLbUKtuL93Sd01D1Ujaktw1nBB2upeM

DS00cK2cCYNtG_NwrV5qPrHV4RcEwXKhttHXxjnt

а маковете тръгнаха да се множат :) ... може и да се сдобия с полянка макове 

lNv98Junc6dH6gyU6OwkMJSoqp0IXfVQfzh2lXTj

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Чудесно.  :)

Само едно нещо ми се набива на очи - позеленяването.  Соланина не е най- полезният алкалоид.  Та кажи повече по въпроса със светлината, по какъв начин е проникнала?. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel
Отговорено (Редактирано)

да и аз го забелязах при този сорт - при червените го нямаше ...

тъй като съм ги сяла със садилото за луковици /дори и тези извън фолиото/ ... а това са крайните картофи в 12 метровият ред ... вече ми беше "капнала" ръката да буча с това садило ... вероятно не съм забивала много и тези не са толкова вкопани в земята - и като ги вадихме бяха доста близо до повърхността, а някой дори "надничаха" ... забелязвам че едрите бяха "потънали" повече - при тях не се вижда позеленяване ... но дребните бяха почти подадени над земята и от там се е получило ... другата година ще внимавам като ги сея - ако трябва ще сея на части няколко дни, за да не ми се мори ръката ... тъй като това е самият край на 12 метровата лента /понеже вадя и замятам фолиото/ - надявам се назад да са добре ... в средата на лентата се падат Пикасо и тях няма как да тръгна да ги вадя докато не извадя Луизана и червените /добре че по случайност Пикасо са най-късният сорт от другите/ ... това също трябва да се предвиди другата година - как се замята фолиото и кои сортове се вадят първи :)

.................

вмятам и още нещо което се сещам сега - листата на Луизана са по-рехави в сравнение с другите 2 сорта ... има повече възможност да проникне слънцето през тях .... на тази снимка може да се види разликата при Пикасо и Луизана след тях ... Пикасо са високи /към 70-80 см/ и много едро разлистени, а Луизана са ниски /към 50 см/ с тесни листа ... и колорадеца пренебрегваше най-много Луизаната :D

lnsLNmSU0RFIuJzNHsx15AYU7VL_7kK5wbtVlmyu

Редактирано от Isa Bel

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, страхотни картофи! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис аз картофите вече не ги мисля ... тиквите са ми на дневен ред сега :D ... виж какви черти теглят във всички посоки - излязоха извън магистралата и навлязоха в "полето" - каращисаха се с доматите, чушките и боба ... днес видях че една е теглила двуметрова черта в една пътека между домати и боб и там вече не може да се влезе ... в момента в боба има зеле, тиквички и тикви ... и котки ..... :mrgreen: .... май няма да се налага да връзвам доматитУ - тиквите вече го навързаха :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Изи, така си помислих и аз.  :)

При мен тиквите се наложи да ги насочвам ръчно, иначе никак не се усещат сами на къде да ходят. Хем на всеки корен съм му казал точните координати... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Димо повярвай ми - всеки ден тикви насочвам - превърнах се в разпределител движение :mrgreen:

и знаеш ли - в началото си мислех да ги "щракна с телбод към фолиото" - с онези скоби дето и ти си направи от тел ... но не ми се играеше .... после стана вече неконтролируемо ... сега е страшно ... изглежда точно все едно река се излива в градината :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да ви имам проблемите, честно :D Тиквите растели много :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване