Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Миленка®

Рецептите на Миленка за тиква, цвекло и други

Recommended Posts

Миленка®

Обикновено, когато имам да върша нещо важно и отнемащо време, аз си намирам други занимания - като да сготвя тиква.

Миналия месец в село Ухловица ми подариха тиква. Красива, оранжева, малка, да се надяваме и вкусна.

IMG_20181208_105558.thumb.jpg.8bbce850714fa1da5475db68b6fe4a90.jpg

Разделих я на две, като две паници. Издълбах ги и отделих семките за семе - който иска, ще му пратя.

IMG_20181208_105743.thumb.jpg.9b03dc9215a5e462e5664d1a742ac814.jpg

Горната половина обелих, нарязах на парчета за крем-супа.

Долната паница напълних с банани, пресни ябълки, сушена арония, сушена райска ябълка и сушени джанки (всички плодове са домашно сушени). Сложих и част от нарязаната на парчета тиква. 

IMG_20181208_111706.thumb.jpg.c2fcef985c4b951ebfbb227f6232a354.jpg

IMG_20181208_112501.thumb.jpg.7de31ddaa04c9f0b09488195db4f9b27.jpg

Залях с три лъжици петмез от захарно цвекло ... добавих още една лъжица ... ааабее с още две няма да ни се напукат петичките ... 

Мислех да сложа канела, но в крайна сметка реших, че ще й се бие вкусът с петмеза (у наше село го наричаме маджун)

Завих с два ката алуминиево фолио и я метнах във фурната на 150 градуса за два часа и половина.

IMG_20181208_112957.thumb.jpg.7a37ff8a845d671d1396253aefbce95d.jpg

Довечера ще споделя вкусна ли е и струва ли си да засаждаме семките. 

п.с. То с толкоз петмез и налъм да изпека, пак ще е вкусен. 

п.п. забравих да сложа ядки - нищо, другия път. 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:love: леле майко ... що ми трябваше да влизам днес тук :D

п.с.п.п. и забрави да напишеш къде живееш ;) .... 

/чакаме снимка после като се опече - да ни довършиш :D/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Миленка, разкажи и за петмеза. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И похапнахме 

IMG_20181208_191530.thumb.jpg.503d55d059821dab2a0966a924a4d022.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 7 часа, alys написа:

Миленка, разкажи и за петмеза. :)

Алис, маджунът (петмезът) е вкусът на детството ми. Баба ми правеше мамалига, режеше я с конец и обилно я поливаше с петмез. Уникален вкус. За съжаление никога не съм присъствала, когато е приготвяла маджуна. Наскоро разпитах татко, каза че се прави от захарно цвекло, но не знае рецептата. Оказа се, че в Търговищко все още има хора, които правят маджун и продават на пазара, та така аз се сдобих с този елексир.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Темата е за тиква, но тук ще споделя и как приготвям чипс от червено цвекло, за да не се чуди @Venetka кой й е пуснал мухата за него.

И така по същество: обелвам цвеклото, разрязвам го на две, след което го нарязвам на тънки (1 -  2 мм) резенчета. Изцеждам лимон, лъжица - две зехтин, ситно накълцан копър (днес нямам, а ме домързя да си купя), сушен чесън, млян черен пипер и сол. Подправките са според предпочитанията. Объркваме всичко в купа, за да се овкуси

IMG_20190805_203345.thumb.jpg.95be19e17a95cbc1dc3df7498f8342db.jpg

и редим в дехидратора (или във фурната - не повече от 75 °С).

IMG_20190805_204225.thumb.jpg.2ec393032a66cb8f39ad0a2b9f5356a2.jpg

Утре ще споделя снимка от готовия чипс. 

За една вечер на 65°С се изсушиха 4 тави. Ето го готов. 

IMG_20190806_183833.thumb.jpg.bdecea9c09246e61069a5907242ecfb1.jpg

 

 

Редактирано от Миленка
Добавих снимка с готовия чипс.
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря Миленка. Оказва се, че съм запомпила, ама не съвсем. Моите чипсове се сушиха няколко часа във фурната, а сега са под узбекското слънце. Като са само с лимон, сол и черен пипер, щото .... частично съм запаметила какво трябва. Нищо и така ще се изядад, аз още докато ги редях суровички си похапнах. Бях ги напиперчила повече отколкото трябва да ще са пикантни. Чудя се дали сега да не ми полея по малко олио.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 2 минути, Venetka написа:

... Като са само с лимон, сол и черен пипер, щото .... частично съм запаметила какво трябва. Нищо и така ще се изядад, аз още докато ги редях суровички си похапнах. Бях ги напиперчила повече отколкото трябва да ще са пикантни. Чудя се дали сега да не ми полея по малко олио.

Подправките не са задължителни, те са по желание. Олио можеш да сложиш, ако са за бърза консумация, има вероятност да граняса, ако се съхранява по-дълъг период, поради тази причина слагам лъжица, максимум две зехтин екстра върджин. Количеството зехтин е по-скоро символично. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Миленка, Защо не смениш заглавието на темата на "Рецептите на Миленка за Тиква, Цвекло и други" или нещо подобно, за да е по-ясно и по-лесно да намираме разни неща? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Ру® написа:

@Миленка, Защо не смениш заглавието на темата на "Рецептите на Миленка за Тиква, Цвекло и други" или нещо подобно, за да е по-ясно и по-лесно да намираме разни неща? :)

Голям срам, @Ру®, не видях откъде да го направя, а исках 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Позволете на мен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Миленка ще се сърди ли ако и други се включат с изпробвани манджи с тиква? Щото аз отгледах миналата година спагетена тиква и готвих няколко пъти...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 13 минути, Marangoster написа:

Миленка ще се сърди ли ако и други се включат с изпробвани манджи с тиква? 

Миленка ще е голяма тиква, ако се разсърди, че други споделят рецепти в тиквената/нетиквена тема ;):D 

@Боби Димитров, стиска ли ни да не ти позволим :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Обещаната от мен рецепта за Спагетената тиква (Spaghetti squash) на фурна.

Тиквата е специален сорт,с изключително твърда кора,на пазара не се намира затова трябва да си я отгледате сами.Мога да пратя семена на желаещите.DSC04828.thumb.JPG.7198b0015fa6176391844db7a42b6578.JPG

Срязва се на две половини и това е най-трудната част в приготвянето на ястието.Наложи се да използвам голям назъбен нож...!Изгребват се семките и меката сърцевина с лъжица.DSC04829.thumb.JPG.650f516d51750d8cf006006041449ad9.JPG

Обвиват се с алуминиево фолио за устойчивост.Поръсват се с млян чер пипер и сол и се запичат във фурна за 30-35 мин. на 200 градуса.DSC04833.thumb.JPG.e0c1c8588e4b4fba59c76b69a6f28d48.JPG

След изпичането месестата част става на конци подобно на спагетите и с вилица се изтегля.DSC04835.thumb.JPG.24edf1bdf3e704d8d0b42d5f69d96698.JPG

Докато се запича тиквата се подготвя соса или пълнежа.Според предпочитанията има най-различни варианти - с месо или вегетариански.
Вариант с месо:гъби,шунка,бекон,пушени пилешки или пуешки гърди се нарязват на ситно и се овкусяват с босилек, чесън и мащерка в тиган с малко мазнина.Вегетарианският вариант е със сирена - краве,козе,домати.може и с моркови и червено цвекло нарязани на малки кубчета или настъргани и задушени до омекване.
В голям съд се смесват тиквените спагети и пълнежа,пълнят се двете половини,отгоре се настъргва кашкавал,колкото повече,толкова по-добре.DSC04837.thumb.JPG.24d0fe429fed279b79975c790acb9225.JPG

Отново във фурната за 10-15 мин.докато кашкавала се запече. Върви с бира,с червено или бяло вино...абе вкусотия!!!

Уточнявам - рецептата е от кулинарни сайтове,аз само я изпробвах няколко пъти/докато свършиха тиквите/.На последната снимка е краният резултат от усилията на готвача и компанията му.надявам се,че и снимките са с прилично качество и дават добра представа за процеса.
DSC04839.thumb.JPG.86016fbd1f35b1b4d0284d1f600e31f2.JPG

DSC04849.JPG

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На нас ни подариха една такава тиква и имам събрано семе. Обаче нещо съм объркал при приготвянето явно, защото тези конци вътре си станаха като... Ами като конци, все едно прежда се опитваш да ядеш. Мен ми се повдига дори от малки конци в боба, а от това директно си повърнах в устата. Може би е била презряла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Чипс от тиква. 

Беля тиквата и я нарязвам на големи парчета. В случая, понеже тиквата е ню ню, разрязах я на две.

IMG_20191104_200855.thumb.jpg.617f0f63282e81d1e5fd905e1f168aae.jpg

Реже се на тънки лайсни с картофобелачка (аз предпочитам с ножа) , които се нареждат в тава с хартия за печене.

IMG_20191104_200953.thumb.jpg.8540f06c048d57a095986bc58b965f3e.jpgIMG_20191104_201015.thumb.jpg.a5a9953f82880d1054ae391442e6281b.jpg

Не трябва да се застъпват, защото където се застъпят, ще останат меки. Не се слагат мазнина или други течности поради същата причина. 

IMG_20191104_202527.thumb.jpg.d7dc5c982cdf0be1941b64ae531b9fc1.jpg

Пече се на 140-150 градуса с вентилатор. Вадят се когато започват да се "сгърчват" и да променят цвета си.

IMG_20191104_215052.thumb.jpg.c03b67a3ea4038190509759d48c4cadb.jpg

Би трябвало резенчетата да са хрупкави, като дори да има останали по-меки, при изстиването би трябвало да станат хрупкави. Оставят се да изстинат както са разстелени

Едната тава направих без подправки, втората посолих, на третата сложих черен пипер. 

Всеки подправя/ не подправя според вкуса си. 

Да ви е сладко! 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 17.08.2019 г. at 10:07, Боби Димитров написа:

На нас ни подариха една такава тиква и имам събрано семе. Обаче нещо съм объркал при приготвянето явно, защото тези конци вътре си станаха като... Ами като конци, все едно прежда се опитваш да ядеш. Мен ми се повдига дори от малки конци в боба, а от това директно си повърнах в устата. Може би е била презряла?

И аз бих попитал готвача, след като се смеси месото на тиквата с плънката, как точно се усеща на вкус и консистенция самата спагети-тиква? Сладка? Като тиквичка или като картоф? Или...? И къде е сбъркал Боби? Месото да не става подобно на луфата като престарее?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В неделя опекох последната малка тиква по най-обичайния начин- на парчета, поръсена със захар и във фурната в тавичка с малко вода. Като стана почти готова още малко захар отгоре и запичане на силна фурна на най-горния ред, точно под реотана.

Миленка, ще пробвам чипса, но вече в България. И чипса от цвекло не съм правила в България, ще го предложа на домочадието като се върна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 9 часа, Славянски написа:

И аз бих попитал готвача, след като се смеси месото на тиквата с плънката, как точно се усеща на вкус и консистенция самата спагети-тиква? Сладка? Като тиквичка или като картоф? Или...? И къде е сбъркал Боби? Месото да не става подобно на луфата като престарее?

Не сте чели "Фнимателно"...поръсва се със смлян чер пипер и сол преди запичането на формата. Даже в някои рецепти за тиква с месо се препоръчва изчистената тиква да се поръси с шепа сол,да престои час-два,за да поеме тиквата от солта,после да се изплаква и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Понеже вече се хванах за зеленото, ще споделя вчерашната си яхнийка с коприва. 

Задуших на много слаб огън ситно нарязана глава лук. Набрах коприва, количеството коприва напълни 1 торбичка за еднократна употреба, която се ползва в хипермаркетите за плодове и зеленчуци. След като лукът доби кехлибарен цвят, добавих копривата ж не съм я кълцала. Измих чаена чаша елда. На бавен огън яхнийката къкреше, докато аз се вихрех с глигана в градината. Когато се досетих, че имам тенджера на котлона, отворих 1 буркан цели домати (с винтова капачка). Сложих сол, щипка захар заради доматите е обилно поръсих с джоджен. Отново забравих тенджерата на котлона. Вероятно яхнийката е къкрила към 3 часа. Голяма вкусота! 

За тези, които сбърчиха нос заради елдата уточнявам, че първо не са длъжни да я ядат, второ от копривата и джоджена, вкусът й не се усеща. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване