Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Термометър

Recommended Posts

Боби Димитров

ОК, не се смейте :D От няколко години се опитвам да си намеря читав термометър. Купувах от DX и AE различни модели, всичките са в боклука.

Спиртен за стена (стъклена тръбичка с оцветен спирт и скАла вътре) си имам и го ползвам за еталон. Търся електронен, който да има памет за минимална и максимална температура.

Някои от срещаните проблеми:

  • Различни термометри поставени един до друг дават много различни стойности. Например 18-20-22 за стайна температура или 24-30 за температура на сянка. Разлика до градус - разбирам, но 5 градуса не е нормално да има откат.
  • Някои реагират нелогично бавно или вероятно работят с осреднена стойност. При внасяне от вън (5 градуса) в стаята (20 градуса), отнема 20-40 минути да се изпише реалния градус.
  • Два от моделите се развалиха след първия съвсем лек дъждец, в който в никой случай не са били наводнени, а най-много леко напръскани. Един друг пък се спука при -5, а го даваха да мери до -40.
  • Работят с обидно тъпи батерии. Или някакви рядко срещани "хапчета", или много малки, съответно нито мога да си ползвам торбата презареждащи, нито мога да го оставя примерно 1-2-3 месеца без надзор. За сравнение, имах електронен часовник с термометър и светещ дисплей, който изкарваше по 1 година с 2 батерии Дурасел.
  • Само един от моделите имаше истинска памет - можеш да прелистваш назад за всеки ден макс и мин темп, но баш той беше от недържеливите на влага, падаше му батерията на 2 седмици и освен това вече не го намирам в DX.

Кой какъв термометър ползва и можете ли да препоръчате нещо? Вече съм склонен да си купя и нещо по-добро, ако ще е държеливо и точно.

 

 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Тодор Ташев

Който се смее на подобна тема, значи не разбира колко сложен е този въпрос. 

Да си намериш наистина добър термометър е много трудна задача, с която се занимавам от години.

Ползвал съм какви ли не - евтини, скъпи, големи, малки. 

 

Първото нещо е да се определи целта на измерването, средата, която ще се мери - въздух, течност, полу-твърди материали (храни, почва и т.н). След това е важно да се знае отн. влажност и околната температура при измерването. Повечето ел. термометри не са водоустойчиви и работят в диапазон -10 до +50 гр. Целзии (но могат да измерват от -50 до +250 гр. Целзии) - обобщавам параметрите за улеснение.

 

Боби, не виждам изрично да си подчертал, че ще мериш темп. на въздуха, но го подразбирам от текста. 

За съжаление не мога да препоръчам такъв, който да работи постоянно под 200 лв. и да е наличен в България директно.

От професионален опит бих могъл да препоръчам марката Ebro, които произвеждат прецизни измервателни инструменти със софтуерно програмиране. Имат варианти, които работят 24/7, IP67, min, max, или крива на изменение според софт. задание. Прецизността е гарантирана, идват със сертификат за калибриране. Ето линк: https://www.conrad.com/ce/en/product/101211/ebro-EBI-20-TH1-Multi-channel-data-logger-Unit-of-measurement-Humidity-Temperature-30-up-to-70-C-0-up-to-100-RH

 

Вариант за джобен пробивен термометър за изключително бързо и точно измерване (за 10 сек. в течност и до 30 сек. въздушна среда) на поносима цена е термометър на TFA Dostmann GmbH на цена 50 лв.

http://tfa.bg/product/186/pretsizen-tsifrov-termometar-sas-sonda-art-30-1040.html

Използвам го като референтен, тъй като от опит имам впечатления, че е много точен. Въпреки, че е водоустойчив, обаче, след няколко години ползане копчето за вкл./изкл. започва да се лигави и пластмасата старее, което твърде вероятно ще компрометира водоустойчивостта. Все пак го препоръчвам заради точност му, надминаваща цената.

TFA имат голям избор от немско/китайски изделия, някои от които може и да заслужават внимание.

Виж тук, както и из целия им сайт: http://tfa.bg/product/421/log-10-data-loger-za-temperatura-sertifikat-za-kalibrirane-art-31-1046.html

Поздрав

 

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Може би това е твоето решение

https://www.myblog.bg/как-да-изберем-най-добрата-метеоролог/

Ако намерението ти е да измерваш температура на въздуха, а не на компоста ;)

Безжично предаване на външна температура и валежи за последните 365 дни http://tfa.bg/product/808/digitalen-dazhdomer-s-bezzhichni-datchitsi-rainman-art-47-3004-01.html

Този модел има възможност за прехвърляне на данните на смартфон http://tfa.bg/product/669/weather-hub-meteorologichna-stantsia-s-tri-datchika-klima-home-art-30-3060-01-it.html

 

п.п. след поста на Тошко не посмях да се пошегувам, а подходих сериозно към въпроса :D:D 

 

Редактирано от Миленка
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

аз ползвам Hama - ето този https://www.emag.bg/elektronna-meteostancija-hama-ews-380-104932-cheren-siv-hama-104932/pd/DPX732BBM/?ref=ps&emag_click_id=c5c6fe53fad1525ec031716f26f894f7&utm_source=myblog.bg_affiliate_MCQ&utm_medium=profitshare&utm_campaign=profitshare_MCQ&utm_content=link, както и един по-стар модел.... но някои от посочените от Боби недостатъци си ги има.

Все пак, за моите скромни цели, е ОК.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ние ползваме метеорологична станция, закупена от Лидл. Тя ме насочи към идеята, че Боби би могъл да се насочи към такъв тип уред, с повече опции, за събиране на информация. :) 

Capture.JPG.852a51d8bc8b99d9222947e6fe0e3980.JPG

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Трудна работа с евтините термометри, но все пак вършат работа. Един-два градуса отклонение за мене е ОК. 

Тези двата са за мляко, но с шиша меря и въздух, няма проблем. Мерят еднакво, което е успокоително. Електронният е оттук https://vikiwat.com/termometyr-za-hrani-technosti-tp3001.html.

IMG_20181218_121547.thumb.jpg.1bdb835bfd3ac33e96fdec3c87b5cdc6.jpg

 

В оранжерията меря с десния - дава max и min, докато не нулирам. В оранжерията е било -2,4 тази нощ и не съм нулирала. Най-отгоре показва засечената максимална температура. Този, който е с влажността, мери с 1-2 градуса повече, но отклонението във влажността с един радиочасовник е 10%, та не знам на кой да вярвам. И двата с максимална и минимална температура не се опресняват бързо, но не ми пречи. Най-отзад е часовник, който ползвам в стаята.

IMG_20181218_120935.jpg.3ea79788ef1ad87f36b29a2ddc381af4.jpg

 

Това е гърбът на десния термометър (без влажност), батериите държат, доволна съм като цяло.

IMG_20181218_113627.jpg.f768cb0563311456ef8563418d1ae7b8.jpg

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За оранжерия е важно термотетърът да издържа при влажни условия. Има такива, на които батериите сдават много бързо, защото се овлажняват. Имах един малък електронен, който отиде в кофата за боклук доста скоростно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Добавям в тази тема малко информация за цифрови термометри с допълнителни възможности от Седянката, от тази вечер и от преди няколко месеца.

 

(1.) Термометър и влагомер, с дисплей и bluetooth връзка Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2GEN (2-ро поколение). Аз лично си купих от СитиТел, за 14 лв, като цената му при различните търговци и по различно време варира от 14 до 20 лева. Благодаря на колегата съфорумец който пръв сподели за този сензор, мисля че беше @svilenotnisovo !  При всички положения,  този сензор, дори ако го купите за 20 лева, е доста изгоден в сравнение с конкуренцията, а измерва и влажност и чрез блутуут връзката може да се използва в система за домашна автоматизация. Примерно, ако сте на летището в Сидни, Австралия, да видите чрез някакво приложение на Шаоми (май се казва Mi Home), през смартфона си, през Интернет, каква е температурата и влажността в къщи в България и съответно да се обадите на майка си, да ѝ кажете да затвори "проклетия прозорец", или пък ако сте истински фен-на-високите-технологии, или просто фуклив гъзар, можете да си програмирате простичка последователност при която чрез два управляеми контакта автоматично да се отоплява и полива една миниоранжерия на прозореца ви, да речем. Аз понеже не харесвам такива частни приложения със затворен код, като Mi Home, ще се опитам в следващите месеци да разгадая кодирането на температурата и влажността по Bluetooth, а ако не успея, поне ще мога да продължа да ползвам сензора като просто гледам показанията на дисплея.

https://www.citytel.bg/xiaomi-mi-temperature-and-humidity-monitor-2gen

Шаоми (Xiaomi, Mi) правят и друг сензор с часовник, май по-скоро си е настолен часовник-будилник:

https://www.mi.com/global/product/xiaomi-temperature-and-humidity-monitor-clock/

 

(2.) Любителска цифрова метео-станция с различни измервания  и с външен термометър влагомер периодично се появява в Лидл. Благодаря на @Котарак без чизми , за информацията! Пак според неговата информация тази станция се е продавала за 30 лева. Ето линк към страница на продукта с ръководство на потребителя:

https://obsluzhvane-i-kontakti.lidl.bg/SelfServiceBG/s/product2?productId=01t6N000001iu8JQAQ&q=Auriol IAN 384583

или написването на/ търсене по IAN на тази страница: https://obsluzhvane-i-kontakti.lidl.bg/SelfServiceBG/s/

или офлайн : Auriol_weather_station_temeperature_humidity_4536e53e-5b25-4926-8fef-d84b8e2ab1e5.pdf

 

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От тази тема преди време аз лично извлякох няколко проби и грешки :) Станция като на Миленка в мнението, но следващ модел, взех от Лидл, външния сензор умря след 2 години, вътрешния след 4 и тая година си взех нова, защото е удобна вътре и за децата, гости и тн, нямаме друг тип часовник така ли иначе в стаята. Последно беше 36 лв.

SquXK0XAiJdeufRxiE47d.jpg

 

Няма натрупваща памет, НО мери точно (сравнено със спиртния и един смарт датчик, който бях взел за проба) И бързо И работи с нормални батерии, от които презареждащи имаме много.

Реално с това си решавам повечето проблеми от оригиналното мнение. За историческа справка, преди 2018 г съм имал много по-стар модел на Лидл, който беше точно от тия бавно мерещи неточни с батерии копче външен и тн..

Взех и такъв като на Алис за течности, но децата го потрошиха от игра в градината :) и си взех втори, пак от Лидл, с него меря и почвена температура на пролет.

Сега, следващата стъпка нагоре за външно е метео станция, което е ясно (работи се по въпроса). Но там има един друг проблем - сензорите са на едно място и са вън.

Какво е решението ако искам примерно да имам годишна крива на темп и влажност в мазето? Или на тавана? Или в детската? Или в парника? Или да сравня пред къщата мини градината и овошната градина?

Към момента съм се ориентирал към Туята. С това вече направихме и работи добре в къщата на приятел от село. Всички чаркове ги има на добри цени от Алиекспрес. Има безплатно приложение с много приятен интерфейс. Поддържа сложни автоматизации и логики (от типа ако датчик 1 покаже влажност над 70% пусни ток в смарт контакт 1 в банята и го спри когато падне влажността под 40%, но също и за температура, светлина, обемни датчици, има смарт прекъсвачи (бушони) и какво ли не). Поддържа потребители и може да се дава достъп на повече хора до всичко, например ако жената е тип "изключих ли..." - с два клика вижда дали го е изключила.

Единственото е, че иска wifi обхват, но нали, кое не иска. Repeaters и така.

Наскоро гледахме точно за при тях, данните за климатика в детската стая, годишни графики на консумация на ток, на температура в стаята и тн. Та следващата ми стъпка ще бъде в дългосрочен план да се сдобия с набор сензори и това ще уреди останалата нужда от списъка (исторически данни).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Какво е решението ако искам примерно да имам годишна крива на темп и влажност в мазето? Или на тавана? Или в детската? Или в парника? Или да сравня пред къщата мини градината и овошната градина?

Последният линк на Миленка е към станция с няколко сензора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да, но са само 3 и няма автоматизация, а цената от 200+ идвa нали, при под 10 лв за една туя темп/влага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Аз ползвам този: https://apogee99.com/index.php?main_page=product_info&products_id=5016

С него измервам температурата в градина през пролетта и съм много доволен. Батерията издържа до 6 месеца, чрез софтуер може да се настрои периода на измерване и после да се свали графика на изменението. Няма възможност за връзка със смартфон. Прикачил съм рапорта за пролетта тази година. 001_20230603212216.pdf

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

1) Не видях в темата да е отбелязано за точността на уредите при измерване на температурата. За практически цели (тоест да си свършим някаква работа, а не да си имаме играчка, която да спрем да ползваме след 1-2-3 месеца) е нужна точност "+/- 1 градус по Целзий" или по-добра. Иначе става ей това:

На 17.12.2018 г. at 13:19, Боби Димитров написа:

Различни термометри поставени един до друг дават много различни стойности. Например 18-20-22 за стайна температура или 24-30 за температура на сянка. Разлика до градус - разбирам, но 5 градуса не е нормално да има откат.

Примерно този измервател на температура и относителна влажност:

На 24.11.2023 г. at 22:30, embedeo написа:

(2.) Любителска цифрова метео-станция с различни измервания  и с външен термометър влагомер периодично се появява в Лидл. Благодаря на @Котарак без чизми , за информацията! Пак според неговата информация тази станция се е продавала за 30 лева. Ето линк към страница на продукта с ръководство на потребителя:

в документацията му са написали (и за двата датчика - вътрешен и външен):

  • при температура под 5 градуса по Целзий - точност +/- 2 градуса;
  • при температура над 5 градуса по Целзий - точност +/- 1,5 градуса;

Нещо полезно с тази точност няма да успеем да свършим. Тя върши работа само за термостатично управление: но там помага и наличието на хистерезис в комбинация със степените "1-2-3-х-6" (т.е. без да има ползване на градусите извън системата. Искаме само степен 1 да е по-слаба от степен 2 и толкова).

2) за връзката на величините "температура и относителна влажност на въздуха":

За по-сериозни практически цели са необходими и двете величини (топлинен комфорт/приятност, изразходвана енергия за отопление и охлаждане и други/енталпията на въздуха). Примерно стандартите ASHRAE-55 и ISO EN-16798 стъпват и на двете величини (източник https://comfort.cbe.berkeley.edu/):

диаграма по ASHRAE-55 за допустим топлинен комфорт/приятност при 25 градуса по Целзий и спрямо относително влажност на въздуха, скорост на въздуха, физическа активност и други фактори

3) за точността на измерване на относителната влажност при електронните датчици:

Ето този материал Тексас Инструментс/TI: https://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/posts/why-long-term-consistent-performance-matters-for-rh-sensors С годините (и при наличието на замърсители във въздуха - примерно летливи вещества) показанията се разбягват/стават все по-неточни. Та за сериозни задачи, ще трябва да се предвиди поне периодична проверка/сверка на показанията с еталоннен и вярно показващ измервател.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 18 часа, zloster написа:

1) Не видях в темата да е отбелязано за точността на уредите при измерване на температурата.

Да, за съжаление, на днешно време масово се пренебрегват добрите традиции (практики) от миналото; масово се шири безхаберие, масово липсват спецификации; потребителят масово е поставен в невъзможност да вземе информирано решение от търговците (макар и не непременно умишлено). Например, на сайтовете на търговците, като Лидл и Кауфланд, липсват дори такива технически данни (спецификации) които иначе ги има отпечатани на кутиите на уредите. Т.е. клиента е принуден да отиде до физически магазин за да получи повече информация за някой продукт (за който още няма PDF), което в моя случай, например, са над 30 км шофиране. И такива фактори афектират дори опазването на околната среда, например, чрез ограничения избор на батерийно захранване на уредите, или чрез арогантната промяна на приложенията за лоялност, като Лидл и Кауфланд например, така че иначе здравият ви смартфон вече не може да ви осигури минимална цена на продукта, защото не можете да ползвате приложението, нито пък да "активирате купони", и у вас, като потребител, изкуствено се създава стремеж да си смените смартфона с по-нов, без това да е реално необходимо!  Това е масово корпоративно лицемерие! Друг пример, Еконт ми пишат в SMS че като клиент им дължа усмивка освен цената на услугата, а пък те нямат дори елементарна култура на общуване, нито практика за подобрение (PDCA например). Получава се поредния парадокс (имам цяла лекция за тези парадокси): CEO на някоя голяма корпорация, дори например Амазон, е много по-безполезен и/или в неведение за грешките вътре в системата им отколкото един съвестен и наблюдателен потребител. Обаче редовия потребител почти никога не тръгва да съди толкова големи компании (дори когато има забележимо нарушение на антитръстовото законодателство или държавни регулации, например), по ред практически причини и така корпоративното лицемерие и лошотия продължава да триумфира над здравата логика и над грижата за хората и околната среда!

За протокола съм длъжен да кажа, обаче, че има и много свестни компании, включително и големи такива, при които корпоративното лицемерие, лошотия и грешки се подтискат благодарение на добри практики в най-широк смисъл!

(1.) Иначе цифровото термометърче на Mi„ което описах в моя т. (1.), в книжката която е вътре в кутията, на страницата с технически спецификации има дадено Temperature resolution = 0.1 градус Целзий, но това не е точност! Затова и аз не съм писал нищо за точността на това сензорче, да не говорим че неговата книжка в електронен вариант не може да бъде открита на сайта на Mi. Абе и Шаоми ме ядосват с простотиите си, но ги търпя, защото, ако аз хипотетично тръгна да произвеждам подобни сензорчета, дори ако супер оптимистично съм намерил толкова голям пазар, че да си позволя да ги правя в България, по мой дизайн, в количества от 10 хиляди (10К) бройки годишно, то аз макар че ще реша проблемите с точността, отвореността на протокола и ограничението на батериите, не мога да сляза на производствена себестойност под 20 лева. Докато Mi, дори ако произвеждат само 200К годишно (а подозирам, че те може да правят и над 1М на ниво фабрика/ CEM) от техните сензорчета, слизат под 5 лева на бройка сензорче, заедно с книжката, с опаковката, CE сертификация и т.н.

 

преди 18 часа, zloster написа:

За практически цели (тоест да си свършим някаква работа, а не да си имаме играчка, която да спрем да ползваме след 1-2-3 месеца) е нужна точност "+/- 1 градус по Целзий" или по-добра.

 

преди 18 часа, zloster написа:

в документацията му са написали (и за двата датчика - вътрешен и външен):

  • при температура под 5 градуса по Целзий - точност +/- 2 градуса;
  • при температура над 5 градуса по Целзий - точност +/- 1,5 градуса;

Нещо полезно с тази точност няма да успеем да свършим. Тя върши работа само за термостатично управление: но там помага и наличието на хистерезис в комбинация със степените "1-2-3-х-6" (т.е. без да има ползване на градусите извън системата. Искаме само степен 1 да е по-слаба от степен 2 и толкова).

С тези твърдения, изказани така общо "ангро", не съм съгласен!  Например, точност от +/-2 градуса на мен ми е напълно достатъчна за такава оранжерия на прозореца, за която споменах. При такова приложение, моето правило е просто: два пъти (абсолютната стойност на) грешката да е по малка от НОК диапазона между оптимална и минимална температура от различните растения. А някои хора тук постигат такива температури и без регулатор (и без термометър) като си имат подходящо помещение у дома, например маза.

В други случаи, например:

  • Ако ми трябва да измервам за да управлявам температурата на малко на брой инкубатори, с точност от 0.5 градуса, имам много опции, но да речем: (А) ако трябва да ползвам само наличните ми материали и компоненти ще ползвам малко по размери NTC с номинал 10 Kohm, ИС 723, точни резистори, жични тримери на няколко предварително сетнати температури, аналогов дизайн, он-оф управление, и т.н. Влажността отделно.
  • (Б) Същия NTC сензор "закачен" за микроконтролер, и оттам нататък "цифрова" свързаност, но пък си иска повече време за разработка.
  • Грешка при измерване на влажността в инкубатор от +-5% та дори и 10% не е проблем. Много по-важно е как са практически реализирани нагревателите, въздушния поток, обръщането на яйцата, "вкарването" и "изкарването" на влагата -- пиезо, тавички, проветрение и др.
  • (В) Един или два точни цифрови образцови термометри, за да бъдат после по тях калибрирани масови (евтини) термометри без значение дали цифрови или аналогови. (Тънкости при термостатирането, барометър и т.н.)
  • (Г) Готова интегрална схема (ИС) от типа на Si7020 (Silicon Labs), или HTU21D(F) (Tyco), или подобни  които са доста евтини за възможностите си (температура с точност поне 0.5 градус + мерят и влажност) и др. Някои от тези имат дори изсушител на RH-метъра. Всичко зависи от приложението -- ако имате малко бройки при много отговорна мисия, каквито са няколко инкубатора, то тогава и 10 долара да ви искат за една ИС, пак не са много. Въпроса тук, е как ще запоите ръчно корпус DFN6, примерно.
  • (Д) Ако нямате подходящ образцов термометър и ако нямате формално изискване (като годишна калибрация и ISO9000 или подобни), можете да разчитате на (коефициентите на) полинома на чисто нов платинен датчик Pt100, Pt1000, като пропускате минимален ток през него. Чисто механически Pt са изпълнени така че са доста инертни, но чрез тях можете да калибрирате някой малък и пъргав датчик в краищата на НОК диапазона (с термостатиране).

При всички тези примерни приложения (в малко бройки) тънкостта е естествено в настройката или калибрацията! При масовото производство има още една-две допълнителни тънкости. Най-много знание се трупа от разнообразие (аз съм късметлия) както на колеги така и на прекия личен опит! 

Редактирано от embedeo
добавих (Д)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей такъв си взех:

https://tfa.bg/product/412/min-maks-termometar-za-vanshna-i-vatreshna-temperatura-art-10-3016.html

Засега показанията за вътрешна температура съвпадат с тези на други два термометъра. Предстои да видя какво става с отрицателните. Паметта за минимална и максимална температура работи. Много хитро са го измислили без никаква електроника. Инсталирах го навън, няма да го вали или мокри директно.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Новата ни придобивка с временен монтаж :D

IMG_20231215_154012~2.jpg

IMG_20231215_153848.jpg

IMG_20231215_153713~2.jpg

Редактирано от alys
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 15.12.2023 г. at 15:07, Славянски написа:

Ей такъв си взех:

https://tfa.bg/product/412/min-maks-termometar-za-vanshna-i-vatreshna-temperatura-art-10-3016.html

Засега показанията за вътрешна температура съвпадат с тези на други два термометъра. Предстои да видя какво става с отрицателните. Паметта за минимална и максимална температура работи. Много хитро са го измислили без никаква електроника. Инсталирах го навън, няма да го вали или мокри директно.

За съжаление са пари на вятъра. С отрицателните температури никакъв го няма - не отчита точно. Снощи другия беше на -5, този показва минимална -2. А е било под -5 според мен. Не знам как са го мислили, но каква е тая външна употреба без отчитане на минусови температури? Аз за интериор си имам други. А онзи за екстериор е в пъти по-евтин, спиртен украински, на повече от десет години, и се справя перфектно за парите си. Единствено дава два градуса разлика за минусовите температури. Е, памет, дистанционно наблюдение - такива неща няма. Трябва да станеш в седем да го гледаш.

Ще им пиша обратна връзка да знаят какво продават.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

В тази тема, преди, дадох пример как +-2 градуса (по Целзий) не са проблем за някои случаи на отглеждане на растения. Сега пък ще дам пример как точното (дистанционно) измерване на температура (и влажност) на открито, понякога може да бъде критично важно за точно разпознаване на проблеми и местни условия. Например, при проучване условията за слана и евентуално разни методи за  предпазване на овошки от слана, най-малкото е необходим термометър с точност до 1 градус и да работи добре под нулата, а още по-добре е точност от 0.5 градуса, плюс влагомер (или "мокър термометър") за засичане на реалната точка на кондензация / оросяване (dew point), плюс втори термометър на височина 10+ метра, ако досега никой друг във вашия район не е правил проучване на топлинните инверсии. Наскоро попаднах на сайта на една фирма, където физиката на сланите и свързаните климатични въпроси са доста добре обяснени  на български:

https://hortismart.solutions/category/reshenia-slana/

Е, тази фирма има за цел да продава разни продукти и услуги, така че имайте едно наум, като четете сайта им. Например, те продават едни големи перки, произведени от някаква фирма от Нова Зеландия, за "правене на вятър", което е приложимо само за доста големи овощни градини от порядъка на десетки декари. Малко се дразня от факта, че не са посочили точни източници за някои от твърденията си, като например говорят за някаква методология на Калифорнийски университет, но липсват подробности, както и твърдят че с палене и опушване със слама се постигало най-много +0.5 градуса реален ефект, без да посочват достатъчно добре източници. Е, аз и без това съм скептично настроен към метода с палене и опушване със слама, а и не бих го прилагал по няколко независими причини, примерно, защото е неприложим вътре в населено място. (Аман от нахални съселяни дето си "палят" неподходящите растителни отпадъци и одимяват всичко!)

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
преди 11 часа, embedeo написа:

с палене и опушване със слама се постигало най-много +0.5 градуса реален ефект

Според мен паленето на огньове е с цел да се предизвика възходящо движение на въздуха и размесване на въздушните пластове, а не толкова директно затопляне. (Най-ниските температури се получават при ясно време и безветрие.)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване