Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Термометър

Recommended Posts

Котарак без чизми

Напротив, целта е радиационно затопляне от химичната реакция + екраниране (отразяване и поглъщане) на инфрачервеното излъчване на земята. Конвекцията (размесването на пластовете) е по-скоро нежелано, тъй като конвекцията от пушеща слама едва ли може да достигне височина повече от 10-15 метра, в който пласт температурата обикновено е същата, да не кажа че в горната част на слоя обикновено е и по-ниска. Няма как да накараме по-топлият въздух във височина да слезе надолу да затопли студения, освен евентуално да го сблъскаме с някакво естествено препятствие, от рода на склон на терена. С огън отделяната топлина е повече, конвекцията по-силна, но пак трябват в най-лекия случай поне няколко десетки, а по-често стотици метра да се пробие инверсията, тоест огънят трябва да е нещо като голяма клада, която не знам колко време е реалистично да се поддържа. Далеч по-сигурно е радиационно да се топли тънък приземен слой.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
На 27.12.2023 г. at 0:25, Котарак без чизми написа:

Няма как да накараме по-топлият въздух във височина да слезе надолу да затопли студения, освен евентуално да го сблъскаме с някакво естествено препятствие, от рода на склон на терена.

Според мен, това зависи от местните условия. Ако си намислил да гледаш овошки комерсиално и късните пролетни слани представляват проблем за теб и твоята градина, то най-добре да се направят точни измервания на различни височини -- на 1 м, 2 м и 11 метра, примерно, с помощта на някаква висока мачта или подходящо високо дърво. Ако се окаже че на 11 метра височина, в нощта преди сланите имаш разлика от +2 градуса, то според мен такъв огромен вентилатор има шанс да ти помогне да намалиш вредния ефект от късните слани. Можеш да видиш линка, който съм дал в моето предишно мнение, към тази българска търговска компания. На сайта им има много добре описани много подробности за сланите, а също и тук в безмотика си имаме специализирана тема "Слана" :) .

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Честно казано, ако гледаш комерсиално, изобщо не бива да слагаш climate inappropriate фиданки. От гледна точка на бизнеса всички тези техники, вложен труд, материал и време са загуба. Защо да напиням 200 бона инвестиция за кайсии в софийско, ако от друго място в България ще излязат на пазар месец преди мен и без тоя разход?

Според мен дискусията тук е в мащаб домашна градина. До колко човек разчита на този плод и до колко е готов на усилия. Ето аз тази година примерно нямах сили, време и нерви да паля сено, при положение, че не видях ефект от него (явно е било малко) преди. Но ако е въпрос на живот и смърт, няма да спя цяла нощ и ще подклаждам огъня на няколко бали из градината.

При Адриан специално винаги има голям студ и инверсии, той е в ниското под Христо и там си е като в трънско. Та си е научил урока, че без Ледена епоха реално няма особен шанс да бере каквото и да е. Самият той е писал/казвал, че това е нов проблем - с промените в климата вече и там има много топла пролет и ето.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Честно казано, ако гледаш комерсиално, изобщо не бива да слагаш climate inappropriate фиданки. От гледна точка на бизнеса всички тези техники, вложен труд, материал и време са загуба. Защо да напиням 200 бона инвестиция за кайсии в софийско, ако от друго място в България ще излязат на пазар месец преди мен и без тоя разход?

Разбира се, Боби. Няма как да не се съглася с теб. Просто в моето мнение посочвам един конкретен цитат от Котарака, който до преди 20 години би бил напълно верен, и един модерен метод точно за "сваляне топлия въздух във височина", за който може и да сте чували, но може и да не сте чували ;) . Това при положение, например, че проблема "дойде" при теб след като вече си направил градината за 200 бона.

А отделно от това, че тези огромни вентилатори в момента са приложими само за големи комерсиални градини, аз допускам и вероятността, все някога читател-ентусиаст да прочете темата и да изнамери тематично-свързано решение точно за "мащаба" на домашната градина.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Предвид, че водеща роля за инверсиите играе топографията на района, едва ли може да очакваме, че те ще зачестят там, където доскоро са били рядкост. За мащаба на домашната градина е не 10-метрова кула с перка, чието построяване и поддръжка струват безумни пари, а перка, която  вкарва в градината въздух, прекаран (и затоплен) подземно .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 20 минути, Котарак без чизми написа:

а перка, която  вкарва в градината въздух, прекаран (и затоплен) подземно .

Геотермална перка не звучи лошо на думи,  за охлаждане сигурно има начин да се издокара, но на открито  за топъл въздух...

пп По реалистично е да се случи с горелка и перка.

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 6 часа, embedeo написа:

"сваляне топлия въздух във височина"

Не го бях чувал и като се замисля е страхотно решение

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Добавям малко актуална информация свързана с (1.) Термометър и влагомер, с дисплей и bluetooth връзка Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2GEN (2-ро поколение):

(1.2) Батерии и захранване: Здрава батерия ИКЕА, показва 3.30V и Mi-сензор работи нормално с нея. Лошата батерия на Икеа, извадена същия ден от позиция 3 на същата обща опаковка на ИКЕА, показва 3.23V и същият Mi-сензор изобщо не може да работи с нея и нищо не се показва на дисплея. Фалшивата батерия Сони (SONY) при измерване без товар показва 3.30V, но когато се постави в Mi-сензор, най-вероятно "кляка" под товара, съответно Mi-сензора не работи нормално с нея, ами вместо това показва само и единствено иконка за изтощена батерия (тествано и с двата сензора). Всички измервания направих със зеления мултимер MS8233C. Всички измервания на напрежението на батериите направих като батерията е немонтирана, т.е. няма никакъв друг товар освен входното съпротивление на мултимера, при обхват 20V. Условията приблизително: околна температура 16 градуса, RH=40%, при днешните измервания 2024-01-22.

Повечето хора (потребители), тези подробности не ги засягат, но ако все пак имате въпроси, питайте.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване