Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Боби Димитров

Ти имаш ли посадено? Аз таман заложих малко семена за студена стратификация!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не, нямам още. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

аз имам 3, дано са живи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гледам, че темата е почти изчерпана, но викам все пак да я повдигна. Бих копирал написаното днес в чата. Моят опит засега е със семенаци, които още не са цъфтели и две сортови от френската поръчка, които май уморих от суша в саксиите това лято, понеже не им намерих постоянно място. Семенаците - и те в контейнери - се оказаха много по-корави или на малко по-влажно място.

@Миленка® как викаш се бере?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Славянски написа:

 

@Миленка® как викаш се бере?

Абе ще се опитам да не викам, а тихо да го рекна ;) https://www.youtube.com/watch?v=fNDhx3TWlWk Гледам руснаците ползват разни приспособления, които не ми се виждат трудни за правене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

не се ли повреждат така клонките? А и според мене така половината плодчета ще са смачкани. Но мога да опитам с машата от барбекюто :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Бях останала с впечатлението, че облепихите нямат естествени вредители у нас. Да ама не. Тази пролет скоропостижно загубих две от две заради този неприятел. Абе направо вредител!

IMG_20220422_172926.jpg

  • Объркан 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При моите не съм виждала подобно чудо, за щастие. Какво ли е? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това да не е като онзи червей по ябълките? Не съм сигурен. Но се сетих, че трябва да си нагледам облепихите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Същата гад вчера прегриза и една ябълка в двора ( облепихите бяха извън оградата). Ще съм благодарна ако някой го разпознае и предложи методи за превенция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Гадта на снимката е ларва на дървояд. Превенцията е поддръжката на дърветата в добро санитарно състояние - без изсъхнали клони, премахването на дърветата в лошо състояние, поставяне на овощарска замака при резитба, варосване, както и привличането на кълвачи (как точно - не знам). 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Малък бръчков беловинояд и голям овощен беловинояд. (Нямат нищо общо с дървояд) Хранят се с беловината под кората. Изкарват поколение два пъти през сезона, първото е сега, второто ще бъде през юни.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Има ли желаещи да дойдат и да си наберат облепиха? Село Люлин, Пернишко. Събота и неделя. Не знам колко е, ама според мене ако се обере всичката може и 10-15 (че и повече) кила да е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
На 26.09.2022 г. at 18:02, Panik написа:

Има ли желаещи да дойдат и да си наберат облепиха? Село Люлин, Пернишко. Събота и неделя. Не знам колко е, ама според мене ако се обере всичката може и 10-15 (че и повече) кила да е. 

Явно няма :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Береш ли я с кастрене и фризер? Или едно по едно :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Баща ми се е специализирал. В началото я брахме едно по едно. После малко с кастрене (но БЕЗ фризер). След това с един инструмент като маша (дебело изкривено желязо) и дърпаш в посока върха на клончето. Последно баща ми откри че шиповете сочат към върха на клона и вместо с "машата" успява да го направи номера с голи ръце!!! :) Но като цяло берем под 1/4 от реколтата...другото остава и ме е яд. Пробвали сме на сладко и на сироп. На мене сиропа много ми допада. Интересно е че няма нужда от лимонтозу или лимон.... толкоз е кисела таз облепиха :naughty:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Краси П.Каменов

начин на бране на трънливите храсти 

или  избирате от  всичко тук 

https://www.youtube.com/results?search_query=сбор+облепихи

ако има някой издънки от женски облепихи да продава  нека ми пише  лично съобщение

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 19 часа, Краси П.Каменов написа:

начин на бране на трънливите храсти 

ако има някой издънки от женски облепихи да продава  нека ми пише  лично съобщение

 

Точно така я брахме миналата година (баща ми), ама тази на ръце бра....ама не знам защо. За издънките - женското и мъжкото ми са на 2 педи разстояние, та не знам издънките какви са. А и честно казано не мога да ги различавам. Всяка година ги махам. Ако си наблизо (софия/перник) може да минеш да ги прегледаш когато решиш :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване