Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Варела

ЛимониЧи пУ балкониЧи и апартаменЧиЧи

Recommended Posts

Варела

От "Седянката"

Копаш ли Любо??? 

Lyubomir Durankev, Днес 13:08: Не, Боби. Пръскам цитруси с нийм 

alys, Днес 13:10: Снимай ги тия въшки да ги видим.

alys, Днес 13:10: или вече умряха

Оризаки Кошияма, Днес 13:11: и по на майка ми лимона има, няма отърване

alys, Днес 13:11: само с вода не мрат ли

Оризаки Кошияма, Днес 13:11: изчезват като ги напръскаш, после пак се появяват

Оризаки Кошияма, Днес 13:11: с нищо не мрат

Оризаки Кошияма, Днес 13:11: вече 4-та година е така, дойде си така от магазина тоя лимон

Lyubomir Durankev, Днес 13:11: щитоносните ли?

Оризаки Кошияма, Днес 13:12: аха

alys, Днес 13:12: а ако се смени почвата или това няма да помогне

Lyubomir Durankev, Днес 13:12: https://photos.app.goo.gl/hkjxyDUc68AgGmTh8

Оризаки Кошияма, Днес 13:13: единственото възможно лекарство е сега зимата цялата растенията на темп около нулата да помръзнат

alys, Днес 13:14: обаче за първи път виждам въшка толкова ясно, Любо

alys, Днес 13:14: те били големи (и красиви  )

Lyubomir Durankev, Днес 13:14: и малко по-големи има даже

Оризаки Кошияма, Днес 13:15: лайма цъфна ли поне?

Lyubomir Durankev, Днес 13:15: сега нарочно оставих тлъстите на видно място, защото ми писна да ги пощя и реших да видя, как ще им понесе масло от нийм и течен сапун

Lyubomir Durankev, Днес 13:15: само по лайма са...

Lyubomir Durankev, Днес 13:16: другите ги пръскам профилактично заради съмнения за акари

Оризаки Кошияма, Днес 13:16: странно

Оризаки Кошияма, Днес 13:16: може и той да е бил от магазина с такива

Lyubomir Durankev, Днес 13:19: може, с тях си дойде, миналата година го пръснах и до преди 2 месеца нямаше проблеми

Lyubomir Durankev, Днес 13:19: особено лятото на терасата

Lyubomir Durankev, Днес 13:20: но месец след като го прибрах се почна обилен теч от клонки и листа.. и ми трябваше още месец да видя добре прикритите пакостници

Lyubomir Durankev, Днес 13:22: но съм твърдо решен да си гледам цитрусите за бъдеща зимна градина и ще намеря начин да се преборя с гадинките 

Оризаки Кошияма, Днес 13:26: да, само външните условия ги спират, вътре в стаята никакъв шанс просто

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

От моя скромен опит 20+ години лимони - в апартамент и на терасата, от които в последните 6-7, както баба ми го правеше на село - зимата на завет и закрито лятото на открито и пряко на слънце но от рано за да не го изпържиш мога само да потвърдя:

Водата, и по-точно външните атмосферни условия, както рече Оризаки, са най-доброто средство за ограничаване до пренебрежимо малка на популацията на въшките по цитрусите..

Добре де, а какво правим с апартаментските, а ? Ами къпя ги под душа с 25-30 градуса вода.. чиста, без нищо.. само покривам хубаво пръстта в саксията с найлон за да намаля "почвозагубата" и най-вече запушване на канала в банята ;) Един единствен път се наложи първо да ги насапунисам със сапунена вода преди къпането.. листо по-листо, че един го бяхме поизоставили и направо беше в плачевно състояние - с видими паяжини - имаше връхчета, които буквално приличаха на захарен памук, а долу по теракота лепнеше все едно някой беше капал с мед..

Иначе както са ми сега от март до ноември навън на открито, не на завет или под стряха защото става същото, нямам никакъв проблем.. за апартамента на майка ми ни се налагаше да ги "къпем" два пъти - на прибиране и на изваждане на балкона, защото клонките, които оставаха на сушина на балкона са райско място за популацията на бубите..

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Силно се надявах да не съм прав, но нали на щитоноските точно това им е номера - отделят восък, който образува щит над тях и пречи да ги напръскаш с нещо контактно, та без силна химия явно няма шанс ( а и с такава не е ясен много резултата), пък да си напръскаш цитрусите с такава - по-добре си ги купи от магазина :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Инак ето тазгодишната реколта от 2 дръвчета и половина.. фръц..B)

IMG_20190127_100350.thumb.jpg.ff93741f510559903f8c8371abdd880e.jpg

IMG_20190127_100408.thumb.jpg.e2e8fb00f7e77847c3e88b9c116d43d9.jpgIMG_20190127_100354.thumb.jpg.5b002e34d42e360ed767fd6bd0647b26.jpg

  • Харесвам 9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ехееее, браво! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз имам една беловица на мястото, още е малка фиданка и е бъкана с щитоносни въшки. Пръсках я с няква химия, която съседката ми даде, докато тя пръскаше и сега е ОК дръвчето. Теорията, че външно отглежданите растения нямат проблем с този вредител обаче е под въпрос. Това дръвче си е навън целогодишно от както съм взел мястото. С акарите обаче ситуацията е различна. Вкоренени резници от камчатките засадих в контейнерчета и преместих в топла и светла стая в офиса и след седмица- две плъзнаха и едва не избиха всички резници докато се усетя. Преместих ги отново в неотопляема стая на светло и за наколко дни се изчистиха. Разминах се с няколко жертви...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Щитоносни въшки махам като мия листо по листо с гъбичка с веро и след това къпя растението със слушалката на душа, т.е. обливам не само отгоре, а и долната страна на листата. Също измивам и всяка клонка и стъблото на растението.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Ееех, завидях за легена, пълен догоре с лимони... Аз си имам един, дето си го откраднах от работата, че го бяха уморили... Та сега хулиганства в хола, разхвърлял се е на половината прозорец с клони и листа. Миналото лято ме дари с един лимон, ама не дочакахме да пожълтее, ами си го хапнахме сладко-сладко. А ей го на - преди две седмици се белна целият - ама не от въшки, ами от цвят. Засега повечето цвят отмина, имаме три лимончиЧИ :), да видим дали ще се задържат. А иначе и мен мама ме е учила така - сапунена вода му е майката и много добро измиване. Ама като тръгне въшката, много е трудно да я разкараш. Въпреки че с едната орхидея се понапънахме и се справихме.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

По балкончето (остъклено с PVC дограма) никак не вървеше. На село в градината му харесва повече. Малки Panderosa, още бебета, но с размер на продаваните в магазините. 

Panderosa-1.png

Panderosa-2.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

откъде може да се купи този сорт у нас?

аз имам червен, лунарио, загара бианка, майер и от старите бг сладки, но този не бях срещал у местните търговци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Mincho Georgiev написа:

откъде може да се купи този сорт у нас?

аз имам червен, лунарио, загара бианка, майер и от старите бг сладки, но този не бях срещал у местните търговци.

Вуйчо ми го е донесъл от Германия и ми даде три клонки от раждащо дърво. Цъфнаха още при вкореняването. И трите се хванаха, но две подарих, защото умираха на терасата. Третото го отнесох на село при баща ми и полудя, като получи въздух в градината. Дръвчето е подходящо за отглеждане в саксия, защото е тип джуджде и не расте много голямо. Но с този размер на плодовете ще имам проблеми с укрепването им. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Този щеше да умре на балкона, но в градината бързо се оправи. Това е един от последните маломерни плодове на моят Panderosa. Харесва ми много на вкус. Води се хибрид с помело, но ми харесва повече от обикновените лимони. Узрява бързо. Завърза през Юни и ги обрах в края на Октомври.

 

Panderosa-11.jpg

 

Panderosa-22.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Евия.

Тук изглежда джанките не виреят. 

IMG_20220524_101415.thumb.jpg.d1b76cf2a50f604e94120916775b0a9f.jpg

По улиците и парковете - цитруси разни. Мислех, че са диви и неядливи. Да, ама не. Сладки са си, въпреки, че има още да зреят.

IMG_20220524_090747.thumb.jpg.a30047627cc29469e7b5aa8641debae7.jpg

Имам една 5метрова въдица. Ще се разходя някоя вечер или в ранно утро и ще бруля цитруси. Търсят се 2-3 касетки за плодове.

;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Обикновено в гръцко до всеки цитрус с плодове седи по една сърдита бабка и не мож си откъсна. Изненадваща е картинката, която показваш...:grin: но е хубаво човек да си откъсне. Имат съвсем различен вкус от магазинните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 21 минути, Venetka написа:

Обикновено в гръцко до всеки цитрус с плодове седи по една сърдита бабка и не мож си откъсна.

Може би не е пуснала SMS и си стои вкъщи. Нали им следяха влизането и излизането на публични места.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Някой запознат да налей малко информация за почвата на цитрусите? Купешката е ясна! Почвата от борова горичка ще се отрази ли добре на цитрусите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване