Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Нож за копане (hori-hori)

Recommended Posts

Боби Димитров

Някой работил ли е с японски нож за копане, известен и като hori hori?

В България намерих само на едно място да се продават и с доста подозрително качество.

Хамериканците ми препоръчаха това, ама ест. не се продава в Европа.

HoriHoriUltimate_PDP_06_900x.jpg

В нашата градина много трудно се работи с класическа градинарска лопатка, защото те изискват много рохка почва, а и като цяло правят доста голяма дупка. Ако имаш примерно разсад домат, който искаш да влезе 10 см в земята, трябва да изкопаеш доста пръст, а рядко става просто да "избуташ" с лопатката настрани. Садилото е изключено, защото прави гънци подземни :D

Миналата година садих едни коренища от риган с мачетето :D Оказа се доста удобно, но не достатъчно - острието на мачетето не е извито и не е заострено отпред.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Бобка, тука хората глигани произвеждат, ти за една извита че*ийка се чудиш... Ша фанем ино жилязу малко кат са постопли и ша спретнем едно таквоз в мазата на шмиргела за нула време ;)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не си прави ти майтап, от 6 месеца чакам новия глиган от Краси и още го няма, а уж е изцяло готов :D Тъй че за чикийката, дето още не е замислена, може и година-две да си отчакам, а отделно и цената й колко ли ще дойде? Успех с неръждавейката 3мм и шмиргела и назъбеното острие и дръжката от масив :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

На японците им е забранено да правят мечове и за компенсация са маниаци на тема ножове, но не знаех, че и такова чудо правят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Бях си намерила едно удобно желязо, с чиято помощ си правех дупки за разсадите, когато ме мързи да си търся поредното изгубено садило, изоставено кой-знае къде. Оказа се много хубава джаджа. Дано си я намеря, когато ми дотрябва. Точно за дълбоки дупки, когато не мога да се вихря с мотика или мотичка.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008
На 31.01.2019 г. at 17:04, alys написа:

Бях си намерила едно удобно желязо, с чиято помощ си правех дупки за разсадите, когато ме мързи да си търся поредното изгубено садило, изоставено кой-знае къде. Оказа се много хубава джаджа. Дано си я намеря, когато ми дотрябва. Точно за дълбоки дупки, когато не мога да се вихря с мотика или мотичка.

Аз с прче арматурно желязо правя дупки за резници малини, например.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 31/01/2019 at 16:31, Боби Димитров написа:

Някой работил ли е с японски нож за копане, известен и като hori hori?

В България намерих само на едно място да се продават и с доста подозрително качество.

 

@Боби Димитров, ровнах в англйските сайтове.. ако искаш нещо оттам мога да ти го поръчам и на лятоска ще ми го донесат.. примерно от тук или тук и тук..

А за тоя дето си писал, че го има във вивре-то гледам, че на същия много му се радват в примроуз.ко.юк сравнен със всички останали в категорията, него най-много са го коментирали..

А на едно място видях, че и Friskars правели нещо подобно - Fiskars Big Grip Garden Knife

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Варелче, туй са различни продукти. Хамериканците ме заклеха ако ще си купувам, в никой случай да е с partial tang, само и само full tang работи и поне от работата ми в кухня и с профи ножове там, склонен съм да се съглася. Ако желязото не стига до края на дръжката, балансът е много зле, и при натискане дръжката е склонна към разцепване. Втори проблем - не трябва да има никакви каналчета, луфтове и други ниши около желязото в самата дръжка. Това показва тънко желязо, кофти изработка, пълни се с пръст.

Иначе идеята за парче Г-образен винкел, който да се заостри и да му се направи дръжка ми допадна. Не че имам способите и уменията да го изработя... и не че ще струва по-евтино от 30 долара, предвид колко струва един мой час време... но докато не намеря някой да го вкара тоя контрабанда от САЩ... ще си помечтаем!

Тия франсета са дистрибутори на Barebones в Европа, ама им писах лани мейл, зарежи отговор.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Аз имам такъв нож, оригинал, ако искате мога да ви направя ревю

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, almodovar написа:

Аз имам такъв нож, оригинал, ако искате мога да ви направя ревю

Би било интересно. За какво го ползвате?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Много готино изглежда. Ще отмени суперната лъжица, която ползвам за дребни и деликатни операции. Че и без това се гъне. :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 6 часа, Славянски написа:

Би било интересно. За какво го ползвате?

Утре ще му направя клип и ще го кача в тубата и после тук

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Към комплекта ви изпращат диамантено точило с което заточвам мачетето си на GERBER, изключително полезно и практично както точилото, така и мачетето. Цената с транспорта до Германия беше около стотина лева, после от Германия ми го изпратиха , не помня как , но излезе на сметка. Мисля, че го купих не от ибей, а от амазон, но може и да греша и проблема беше , че не изпращаха до България , та за това ползвах буфера Германия . 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

най - накрая намерих линка https://www.ebay.co.uk/itm/CIELCERA-Hori-Hori-Gardening-Knife-with-Diamond-Sharpening-Rod-Stainless-Steel/274127816524?_trkparms=aid%3D1110001%26algo%3DSPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131231084308%26meid%3D5702564f15af4c9f8b35cf0dafcbd558%26pid%3D100010%26rk%3D3%26rkt%3D12%26sd%3D283713695565%26itm%3D274127816524%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100010.m2109 , общо от САЩ ми дойде някъде около 70 долара , ако не греша, сега гледам транспорта , но тогава нямаше доставка до БГ и се наложи през Германия , инак сега ако се поръча, ще ви дойде за около 60 долара. В ревютата и коментарите , има един негативен такъв, който се оплаква, че ножа не му бил дошъл заточен. Значи за пояснение, това не е нож за салам и гладката част, която е предназнаена за сечене, е заточена толкова колкото е нужно за целта, ако някой иска да е по заточена има си диаментено точило, с което може да го направи, лично аз не го правя, защото така е по здрав и не се наранява толкова, но е напълно възможно и отнема няколко минутки .

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За да продължа тази тема, не мога да не се похваля:

original_6aec381f-a679-415d-988a-da49e4b7b021_20210908_164244.jpg

 

Хамериканска доставка, прочее платена изцяло с апокрифно крипто (затова тагвам и @run. ) което не ми е струвало и стотинка. Към контрабандата имаше и тези 4 семки, пратени от приятеля - според него са от американска райска ябълка, интересното е, че са от изпражнение на енот :D (затова тагвам и @Славянски)

 

20210909_095056.jpg

(не заради изпражнението де, а заради виржинката или какво друго би могло да бъде?)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

@Боби Димитров от къде го поръча, че даже и с крипто :) Гледам че в амазон го има и доставят до България. Изглежда доста солидна изработка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Амазон като ти го пратят, търси го на митница, плати ДДС и мито върху 65те долара с транспорта и като се запъне някой от мустакатите, че е оръжие и е на специален импортен режим, глей ко става. Отделно, че от Амазон те съветвам да не поръчваш никога, освен ако изрично не искаш да преебеш малкия производител.

Поръчах го директно от Barebones чрез човек в САЩ, който по съвпадение има интерес към апокриптото, което имам събрано чрез лайкове :)

За солидността - ако намериш по-солидно, в смисъл дебела стомана, дръжка масив и full tang острие, демек от върха до края е едно общо джеуезо, драсни в тази тема, да се знае!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров Браво за ножа! А семките ги страфицирай като внимаваш да не ги преовлажниш. Трябва да никнат. Аз имам едно дръвче от семка четвърта година кара. Имах и второ, но язовец го изрови и не можах да го намеря... По-едра семка предполагам идва от по-едър плод. Моите бяха от Литва и доста едри. Простете за офтопика.

Надявам се да имаш поводи да го ползваш и да си доволен от работата му.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе не е на 100% по темата, но да кажа: навремето от Лидъла си бях купил "алуминиева" лопатка. С течение на годините така почнах да я тормозя, че накрая успях да ѝ счупя върха. Начи, ако видите - купувайте! А с тази статия ме подсетихте, че мога да я изрежа отстрани, щото в момента е къса и широка.

Съвременните, уж железни, не ме изкарват един сезон, пък ги пазя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване