Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Анабела

Великата Доматена Тема - 2019

Recommended Posts

Боби Димитров

Малко обратна връзка. По ред на узряване:

  • Лабрадор (1-5 юли)
  • Патешко жълто чери (вероятно сън голд?) (15 юли)
  • Жълта круша (20 юли)
  • Червено чери с черна шапка, чисто червено чери,черна слива, която обаче е червена само (1 август)
  • Аурига, Матина (1-5 август) - и двата сорта, макар да не са типично салатни заради дебелата си ципа и малък размер, са към момента единствените, които не губят цвят на китка 3-4. Съответно всички по-едри салатни имат само спорадично по 1-2 завръза тук-там на китка 3-4, китка 5 цъфти в началото на август.
  • Черен ананас (5-10 август) - тази година растенията спрях да вървят нагоре след 2ра китка. Предвид колко бързо зрее, струва си да се направи късен разсад в началото на юни.
  • Ясенички ябучар (10 август) - за съжаление доста воднист и с много семе
  • Червен Баневски, Сърце Лозан (15 август)

Ще опитам да изброя и целокупно какво гледахме тази година.

  • Черита: Сънголд, Жълта круша, Зелено грозде, Блъш (дългото), Черно кръгло, Черна слива (но беше основно червена), Червено кръгло, Аморозо, Томатито.
  • Дребни и средни: Аурига, Матина, Лабрадор, Зелена зебра, Синьо (тъмно лилав почти изцяло, освен отдолу).
  • Салатни: Черен ананас, Червен Баневски, Сърце Лозан, Пожаревски.
  • Микс от единични корени Момини сълзи, Ясенички ябучар и други, дошли от Алис в малки хартиени пликчета, но тъй като се омешаха етикетите в таблите, не ми стана точно ясно кой корен какъв е и по-добре, защото повечето не родиха повече от 1-2 домата, преди да залинеят. Интересно, че имаше дори и бял домат, който обаче се изроди и не ставаше за ядене.
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Запази семена (от изброените мен ме интересува - червеното чери с черна шапка)!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Снимка на патешкото чери и червеното с черна шапка:

6nqCFXaXlB2cR0T-ZnzMhohbn04QtW6xh-YiWMEn

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Качи моля те пак снимката на черитата, че не се вижда.Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И моите черита 68994691_10211128618730587_2771162231373оранжеви, кафяви, червени , розови, черни и жълти два вида-крушки и кръгли.68410650_10211128755294001_1538271648350Много харесахме оранжевите  и кафявите черешки. Оранжевите са от тези , а кафявите от Христов.10350_45o2n.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Ру® Освен това чери с черна шапка имаме и един по-едър домат, който е около 4 см, дребен Лабрадорски калибър, който е с много повече лилаво (черно). Но не съм сигурен в сорта и тъй като най-вероятно е дошъл от теб, рекох да те питам. На тая снимка е в щайгата с черита в дясно. Идеи? Доста прилича на едно "Синьо", което го има при Христо.

В момента най-големите ни две търсения са в посока:

  1. Ранен домат тип Лабрадор, който обаче да е малко по-едър като плод и размер растение (при нас Лабрадор не дава над 5-6 см домат, най-често е 3-4 и растението не става над 50 см високо) и по възможност да не е основно бистра водица. На пролетната среща ще моля Алис за 2-3 семки от Ябълки на снега, пък току-виж и разсад ми донесла :D
  2. Салатен тип домат (без значение цвета), който не губи цветовете си на китка 4, 5, 6. При нас така или иначе само черитата имат време да узреят на китка над 6, а повечето салатни рядко стигат и до 5. Основен проблем е, че над 3та китка цветовете изресяват, изсъхват и падат. Определено не е от липса на опрашване... В събота ще преброя, но мисля, че от 30-40 корена салатни няма повече от 2-3-4 завръза над китка 3.

Вероятно алтернатива на този проблем е да правя по-късен разсад домати, или най-първите 1-2 колтука да пробвам да ги вкореня. Предната година пробвах да ги оставя на растението, но цъфват много бързо и не стават по-късно от другите. Ако пък оставя горен колтук, примерно след 3та китка, и той изресява. За сравнение, посадените през юни разсади Аморозо и (забравих другия, може би зелена зебра изостанала) в момента зреят на първа и втора китка.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Боби ДимитровТези с черното, ако са от мен - са "Синьо" - почти съм сигурен. 

По първия ти въпрос - пробвай Ябълки на снега - наистина са малко по-едри от лабрадорите... както растенията, така и плодовете. За мен плодовете бяха малко по-безвкусни от на лабрадор, които макар и не много вкусни си имат и сладкото и киселото... 

По втория ти въпрос, предполагам, че не искат да завържат заради високите температури. И при мен се случва често така. Тази година (от малкото ми останали растения) мога да кажа, че Евъргрийн и Бяло Биволско Сърце връзваха най-много и имаше и по по-горните китки завръзи.  Аурига- също, но всичките ми ауриги загинаха и съм ги изкоренил вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аурига и Матина имат твърдо нагоре завръз. В последния ми клип ги показвам (нищо, че казах Матина на Ауригата), там са на 6+ китка. Но тях не ги броя салатни - дебела ципа, трудно се белят. воднисти, дребни. Гледам ги за "пълнеж" и шарено основно, а и защото дават в тежки условия. Например лани имах и от двата сорта корени без НИТО ЕДНО листо и петна късна мана по стъблата, но си растяха и зрееха до последно.

Евъргрийн и ББС ги нямам, ще трябва да ги завъдя за тест.

Прочее тая година умишлено сложих салатните домати в сянката на вишните по оградата и имаше ефект, но не достатъчен. В сянка са реално в най-горещите часове на деня, от към 1-2 нататък. Което ми показва, че само засенчване не работи, или поне не е достатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аурига и Матина са доста ранни - и бързо правят и китките и завръзите - другите още са на 2ра китка а те вече са на 4та примерно. Та най-вероятно успяват да завържат преди големите жеги на по-горни китки.... 

Бяло биволско сърце - също е сравнително ранен, макар и не толкова, колкото Аурига и матина.  Евъргрийн изглежда е по-устойчив, аз не съм сигурен дали ще го гледам него - още се колебая за Зелен на цвят домат дали не предпочитам Зелен гигант - и двата ми харесват, но не искам да имам повече от един Зелен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

По-ранно почват да зреят с 5-10 дни при нас, в началото на август. Но по това време останалите вече нямат завръзи нагоре, докато тия двата сорта продължават да връзват и през август, което е много рядко при останалите.

Някъде бях мернал теорията, че тия с картофените листа били по-държеливи на изресяване, но не помня къде и каква е обосновката. Но Матина е с картофени листа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Наведе ме на размисли (тия сортове не съм ги чувал), та потърсих тук-там и срещнах следното:

Цитат

Heat-Tolerant Tomato Varieties (Heirlooms): Arkansas Traveler, Costoluto Genovese, Green Zebra, Quarter Century, Super Sioux.

От тези имам зелената зебра и действително тя е много по-добре като завръз нагоре - пак има опадал цвят, но все пак има и по някой домат. На последния ми клип се виждат на 2:35-2:40 нагоре по стъблото. Очертава се комай поръчка от запада пак... сложна работа.

Другата интересна статия е тази:

Цитат

Choose early-maturing tomato varieties for spring growing in cooler climates, such as 'Early Girl,' 'Legend,' 'Matina,' 'Oregon Spring,' 'Polar Baby,' and 'Silvery Fir Tree.'

Conversely, select a heat-tolerant ("heat set") tomato variety for areas with long periods of hot or humid weather. Heat-tolerant varieties include 'Florasette,' 'Heat Wave,' 'Solar Set,' 'Sunchaser,' 'Sunmaster,' 'Sunpride,' and 'Surfire.'

Gardeners in high-humidity areas should look for tomato varieties that aren't bothered by humidity, such as 'Eva Purple Ball,' 'Flora-Dade,' 'Grosse Lisse,' 'Jubilee,' 'Moneymaker,' 'Sun Gold,' 'Taxi,' and 'Yellow Pear.'

Някои изглеждат много интересно "на хартия".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 минута, Боби Димитров написа:

Очертава се комай поръчка от запада пак... сложна работа.

Боби, от САЩ като си поръчвал семена някога правили ли са ти проблеми с митници и сертификати?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Винаги. Затова и пилотираме "под радара" ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

Някъде бях мернал теорията, че тия с картофените листа били по-държеливи на изресяване, но не помня къде и каква е обосновката. 

Може би се отнася за конкретен сорт. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Тази година не пръсках с нищо и не колтучих.  Съответно доматите понесоха тежки поражения от маните. Опитвах се да ги огранича, като късах болните листа. 

Към момента (средата на септември) от 50 корена домати (10 сорта по 5 корена от всеки) - са ми останали и продължават да раждат 9 - всички останали съм ги изкоренил след като не успях да ги спася.  Тези девет са както следва: 3 Бяло биволско сърце, 3 Евъргрийн,  2 Пол Робсън, 1 Момина сълза и 1 Златен Медальон. От Аурига, Рома, Албенга, Едър Розов, Червен крушовиден няма оцелял нито един. 

Бяло биволско сърце (на снимката от вчера - 15ти септември) се оказа определено най-здрав от всички:

20190915_135133.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Интересно, това долу неузрял домат на първа китка ли е?!? А Златен медалион какво е, дериват на Медала ли?

Запази ти семена от всичко наред, пък да видим :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Най-долу е узрял домат на първа китка - който изядохме вчера и беше много вкусен.. Останалите имат да доузреят още малко.

За протокола да кажа, че освен тия 10 сорта, които споменах - имам и чери домати и това лято главно с тях се прехранвахме.  За сега обмислям догодина да пръскам по малко с бордолезов разтвор и да използвам главно семената от оцелелите до последно домати за разсад. 

Златен Медальон съм го кръстил аз - това е нещо, което още не се знае дали ще го бъде - това е мой опит за домат кръстоска между Златен Медал и Литъл Лъки Харт, който миналата година се показа доста устойчив на мана, обаче тази само един оцеля - при това доматите не са със сърцевидна форма, както ми се иска да бъдат (сърцевидните измряха...) Т.е. не е фиксиран сорт. 

 

Редактирано от Ру®
Добавих инфото за Златен Медальон

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
Just now, Ру® написа:

Най-долу е узрял домат на първа китка

Хм - може и да не е било на първа китка или поне не на първа китка на основното стебло. Тоя домат съм го разперил върху 3 кола, защото както казах не съм колтучил специално (само ако нещо е било болно съм махал), та може да е на някой колтук... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Пол Робсън е много вкусен домат, както и Ворлон. Не знам кой ми хареса повече. И двата са тип черни домати. Черпиха ме с няколко сорта домати. Ворлон го отглеждам тази година. Почти от всички сортове събрах семена. От много съм доволна и изборът ще е много труден. Най-добивни са Пожаревският Змей и Каспийски розов. Но по подразбиране няма да садя само два сорта. :glasses:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване