Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Анабела

Великата Доматена Тема - 2019

Recommended Posts

Пламен М
преди 22 часа, Ру® написа:

Най-долу е узрял домат на първа китка - който изядохме вчера и беше много вкусен.. Останалите имат да доузреят още малко.

За протокола да кажа, че освен тия 10 сорта, които споменах - имам и чери домати и това лято главно с тях се прехранвахме.  За сега обмислям догодина да пръскам по малко с бордолезов разтвор и да използвам главно семената от оцелелите до последно домати за разсад. 

 

 

Добави е един бидон копривена вода и си о.к. Аз така се оправям 6та година. Медта бори маната, желязото дава силата на самото растение срещу останалото! 

А за неколтученето, съдейки по гроздето, не мисля че от повечето "клонки" си набрал повече! По- скоро обратното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

След като сезонът приключи, моите бележки са:

Розов блян, MotacillaAlba - вкусен, мой любим сорт

Момини сълзи - вкусен, мой любим сорт

Лабрадор - най-ранният сорт засега, вкусен, мой любим сорт

Розова магия, qn4eto - по-родовит от Розов блян, но отстъпва като вкус, малко по-бързо омеква, когато бъде откъснат

Розово с картофени листа, ivko69 - вкусен, най-издържливият и възстановил се след мана (може би частично, но все пак) от предишна година

Рапунцел (от събирани семена, F4) - разпадна се сортът, но в края на октомври, началото на ноември са сладки доматчетата (издължени, по-големи от миналогодишните)

Розов, qn4eto - завърза късно и не показа качествата си, заради които го харесах предишна година

Италианска круша, Теодора - изключително родовит, вкусен при отлежаване

Сърцето на Албенга - изключително родовит, вкусен при отлежаване (не открих разлика между двата сорта - Албенгата и Крушата)

Трапезица - не ми допадна, слаба реколта

Полярник, ivko69 - един от най-ранните в градината, беше навързал добре, но май го задъних

Каспийски розов, ivko69 - малко по-късен домат, изключително родовит, вкусът е много добър

Рапунцел F1 (оригинал), MitkoGeorgiev - супер чери, вкусно и родовито

Cherokee Green, MitkoGeorgiev - много вкусен домат, родовит

Юбилеен на Тарасенко, Христов - правеше зелен пръстен в началото, добър вкус, но на фона на останалите роди малко

Ворлон, Христов - много ми хареса и е родовит

Тифен менонит, Христов - много добър вкус, но слабо роди

Аунт джинис пърпъл, Христов - много добър вкус, но слабо роди

Оаксаканско бижу, MotacillaAlba и Христов - изключително издържлив на алтернария, най-ранният в градината (мисля, че с Полярник бяха първите), но като вкус малко доматчета ми харесаха, така и не разбрах от какво зависи, може би му идват в повече поливките и вкусът се разводнява

Змей, MotacillaAlba (Боби Димитров, Пожарево) - изключително родовит, едри домати, много добър вкус, а при отлежаване става още по-вкусен, не забелязах да боледува

Марианас пийс, Христов - много родовит, вкусен

Маризол пърпъл, Христов - вкусен, сравнително дребни домати, до последно беше със зелени листа, може би най-жизненото растение на финала

Томатито де Джелапа, Христов - дребно чери, много вкусно, но не сладко, а с балансиран доматен вкус, трудно се откъсват отделни доматчета (разкъсват се при малко по-силен натиск), родовито както и всяко друго чери

Скай комиш, Христов - узря най-късно от всички останали, според Христов е устойчив на мана, но тази година нямаше, така че не мога да дам мнение, малко по-вкусен от Оаксаканско бижу

Latah, НАМ - прилича на Лабрадор на вкус, но само, ако е много хубаво узрял, доста дребни, не роди много на фона на останалите и не беше ранен

Зелен гигант, Илюзия - в оранжерията станаха сравнително дребни домати, но с много наситен вкус, но роди много късно и малко, а в градината закъснях със засаждането, станаха едри домати, но вкусът беше доста посредствен, защото узря след отлежаване

Ледник F1 руски, бабаСвета - не ми допадна, слабо роди

Черен от Крим, Илюзия - узряваше на дълги периоди между доматчетата, не ми допадна

Черно чери, Илюзия - много вкусно чери

Чери (gora) - вероятно от събирани семена от хибрид, станаха сладки в края на октомври

Жълто чери кръгло, Илюзия - най-вкусното и сладко чери, което съм опитвала досега, много родовито и красиво

Йелоу бел, Миленка Зл. - много жизнено и дашно растение, като престоят повече, стават хлебни, но като се уцели точният момент, са вкусни, тип консервен

Бенатар F1 - добър вкус

Алианс F1 - не ми хареса

Хъни Муун F1 - прекалено сладък ми е

Панекра F1 -  добър вкус, твърд домат

Амати F1 - спада към сладките домати, дебела ципа

Оптима - спада към сладките домати, дебела ципа

Биг Бийф F1 - спада към сладките домати, дебела ципа

Брутус F1, Илюзия -  едри вкусни домати, малко ципест, родовито растение, сравнително устойчив на болести, опитах само в оранжерията, последен се разболя

Опал бг F1, Илюзия - кисел ми е, иначе роди като за Световно, ципест

Чери Маскотка, ivko69 - трябва да са много добре узрели доматчетата, за да са ми вкусни, иначе красиви като форма

Des Andes F1, Илюзия - много вкусни домати, дълги чушковидни, приличат на Пирамида на външен вид, роди средно към слабо или съм брала на етапи и не съм запомнила

Поли свекърва, polyabs - завърза много късно, иначе много вкусни, прилича на Розов блян

Пудовик, ivko69 - роди малко на фона на останалите, много добър вкус

Брендиуайн, ivko69 - малко по-вкусен ми се стори от Пудовик, но боледуваше от алтернария и не роди много

Женечка, бабаСвета - е, този домат изби рибата по родовитост за ръста си и дори сега има плод, разболя се, после изкара колтуци от земята, завърза отново, изобщо много добро растение, но като вкус ми допадна съвсем към края на сезона, а го исках за ранен, малко след Лабрадор започва да зрее

Яша югославски, бабаСвета - новото ми откритие, любимецът ми от тази година, прави едни сложни китки с по 9 домата, да те е страх да го гледаш, при зреене в касетка е много вкусен, роди доста домати след като обрах първоначалната реколта

Велможа, бабаСвета - не е лош, но не роди много

Розовая Катя F1, бабаСвета - не ми допадна, дребни домати 

Оранжев, gora - този също е откритие за тази година, много вкусен и родовит, при отлежаване също ми харесва

Дуся жълта, polyabs - не е лош, но ще го пропусна за по-нататък, по-едър от консервните, но като тип е от този род

Наслада F1, Илюзия - роди повече от отлично, но в един момент се разболя и доматите започнаха да зреят на петна (дали е липса на нещо или болест, не знам)

Корлеоне F1, MitkoGeorgiev - сладък, но много, много твърд домат 

Воловско сърце, Илюзия - един от ранните, но в началото зрееше на петна, после се оправи, не ми допадна като вкус

Злоти Озаровски, Илюзия - отлична родовитост, оцених вкуса чак при отлежаване

 Пирамида, Илюзия - имах едно растение, но нещо не ми допадна, за разлика от Des Andes F1, с който си приличат на външен вид, не роди много

Хармония, Илюзия - много вкусен домат, малко късен и остана недооценен

Лимон, Илюзия - много родовит, но е тип консервен и ще го пропусна

Rio Grande, Илюзия - не успя да се получи при мене, малко роди и не ми допадна като вкус, консервен тип

Алтайски оранжев, MotacillaAlba - или са еднакви с Оранжевия на Гора, или са братя, роди отлично, много вкусен, но при сравнение между двата, този на Гора печели с една идея

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От Алис, от чата:

Цитат

Ми аз не открих по-ранен от Лабрадор. Няма такова жУвотно. :)))

Мисля за оранжерията да опитам Лабрадор, Ябълки на снега, Женечка, Триумф полуиндетерминантен, чери Рапунцел F1, Оаксакансто бижу и сигурно ще ми изпратят Японско черно. Женечка и Оаксаканско бижу не са нещо особено като вкус, но са много, много дашни, та затова.

А ОБ е железен като растение и ми се иска да опитам. ОБ в градината и Полярник бяха първи, обаче в оранжерията Полярник не стана рано и беше дребен. Опитах Латах за ранен, но не стана, няма да го повторя. Мисля, че истината е в повече растения Лабрадор, но пусто любопитство, пак ще са доста сортовете.

Иначе харесах доста от едро и средноплодните (може да забравя сега някой сорт) Змей Пожаревски, Яша Югославски, Момини сълзи, Оранжев на gora, Чероки грийн, разбира се Розов блян и Розова магия, ааа и Марианас Пийс. И Ворлон от черните.

Моля дискусиите за новия сезон - 2020 - да продължат в съответната тема :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване