Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Кисело зеле

Recommended Posts

Варела

За претакането, от години не го правя.. и не слагам сол в кочаните.. разтварям си солта предварително.. 40 грама морска сол на литър вода.. ако е готварска се слага малко по малко - примерно 30-35 гр./литър..

Незнам млечнокисела ли, масленокисела ли, но на мен зелето ми е все едно и също на вкус.. отгоре прави малко цвят, който "ловя" с тензух или 3-4 пласта марля, която потапям под нивото на водата и преди да си вадя зелка събирам внимателно марлята с цвета, изпирам я и я потапям после пак.. а чорба така или иначе не пия.. като добавки само хрян слагам и царевица с все кочана.. 

Но никога не го оставяме много да отлежава.. като се позатопли края на февруари, още докато си е хрупкаво, а не вече като е омекнало и лигаво, го затваряме в буркани..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на всички почитатели на зелето.:smile:

Ще допълня още няколко неща специално за тези които обичат зелев сок. Аз Съм от тях......обожавам го. Изпивам доста голямо количество от съдържанието на бидона и поради тази причина не правя никакви компромиси  и без химия.

При Мен слагането на зеле е като ритуал.    Всичко е по устав. Изворна вода,  морска сол на вкус,цепени кочанчета с кристали сол в тях, локация на зелката:smile: три кочана царeвица, по няколко ябълки и дюли  и разбира се хрян........доволно/достатъчно. В последно време използвам...............повече Ми допада цветното зеле за оцветител.

Последното което слага в бидона са   четири хубави големи глави червен лук, сладкия лук, цепнат на две.  Той Ми осигурява възможността  да си пия сока поне до средата на март. Не позволява образуването на риза и провлачването/лигавенето  на сока. Претакане с канелка поне две седмици  и дегостация.

Бидона седи на вън, на балкона. В студените дни, когато хване един пръст  лед от горе .......увивам  5-6 оборота изолатор за ламинат около бидона. Опаковам  хубаво и капака  и така остава до пролетта. Това го предпазва от колебанията в температурата.

П.п.

Топло е засега. Още задържам но .........каквото и да е времето другата седмица.............ще трябва да се слага.

Пие Ми се вече  сок.:smile:

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Такава наслада се носи като пишеш, че ще се зарибим за сока. Колко сол слагаш? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Nevil, как,чак другата седмица бе човек! Току що опитах моя сок....цепи мрака! Тва за червения, сладкия, лук  ми хареса и утре ще сложа две глави. Попиваме смело от чуждия опит!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Аз по принцип обичам солено но наистина го правя по мой вкус. Слагам до като ми хареса.

Иначе на 120 литра бидон пълен  някъде до ..... около 75% вода ........обикновено идва  килограм и половина морска сол.

Ами Пламене ...........Наздраве!!!:smile: С това време мисля че и Аз бързо ще наваксам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Аа, затова пиеш сок, по- малко сол слагаш. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Наздраве Nevil.....мен времето, много много не ме притеснява, мазата е студена.....но си имам правило- два три дни след арангелова. Немам за къде да се бава.....всички у дома питат за нещо киселко......зелевия сок е без коментар!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

По малкото количество  сол като чели се покрива от действието на лука.

Моето мазе е  топло,  панелка не става за зеле.

Но пък  виното става добре.:smile:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Nevil, боднах и аз червен лук, ама имам една питанка....внасяне на 2литра вода с 60гр. морска сол, допълнително, като помощ за изпитото вече от сока, няколко пъти през кампанията! Днес вкарах втората "помощ"!

 

Абе връви си при нас зелевия сок, и аз, и големата, и най-вече малката......обичаме си го!

 

Аааа, и наздраве!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Пламене ..... с лука ще останеш доволен но за другото......

На 17.11.2019 г. at 21:07, Пламен М написа:

Nevil, боднах и аз червен лук, ама имам една питанка....внасяне на 2литра вода с 60гр. морска сол, допълнително, като помощ за изпитото вече от сока, няколко пъти през кампанията! Днес вкарах втората "помощ"!

в къщи не е такава голяма конкуренцията  за зелевия сок и не Съм изпадал в подобна ситуация. Явно резултата  може/или не може  ще го  научим  от Теб.:smile:  Наздраве!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Случайно попаднах на Списание Осем и рецептата на проф.Янаки Караджов за кисело зеле и лековитата зелева чорба.

https://spisanie8.bg/публикувано-в-8/2019/1118/професор-янаки-караджов-зелева-чорба-против-рак.html?fbclid=IwAR2L6iJlqCjkYO8litdsjmAU1CST0K_XpBd0XeOLXW_48rjjgAqYbiEI_9w

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Браво Marangoza, чудесна статия! Професора си експериментира на воля, така трябва, учим се докато сме живи. По мое мнение, без да съм какъвто и да било спец, комбинацията от зеле, морска сол и червено цвекло е в основата на този здравословен атом за нас, под формата на сок!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Ха сега Наздраве и от Мен...................за любителите на зелевия сок.:smile:

IMG_20191205_203405.thumb.jpg.2cb796301baec0e3917fc59aab37e4b2.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички:smile:

Искам да Благодаря на организатора на срещата  на форума и за чудесната атмосфера създадена от участниците и в нея. Бъдете Всички живи и здрави!!!

И като за последно ..........за любителите на зелевият сок(сезон 2019) да кажа едно НАЗДРАВЕ!!!

IMG_20200306_192506.thumb.jpg.48b92d7d87c18d4e475833d2b29d3d97.jpg

Няма вече  добър вид  но....... е много вкусен. В къщи нямам конкуренция относно зелето ......та остава и го подготвям за фризера.

IMG_20200306_215428.thumb.jpg.e8f7ed3b57fa722104e33e178eb2b5b9.jpg

Тази година, извънредно, заради топлата зима ......близо месец по рано.

 

 

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имам още малко кисело зеле, но вече освободих бидона. Изкара зимата навън. Беше мека зима, иначе не знам дали щеше да е разумно. 

Дали да замразя остналото? Ааа, видях, че Невил е писал, че го подготвя за фризера. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Някой отглеждал ли е зеле пазарджишко подобрено?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Стана време за слагане на зелето. Ще заложа на рецептата - 35 г морска сол на литър вода. Ще добавя цвекло и хрян тази година. Купих си зеле от Фреша в Драгоман. Опитахме го на салата, сочно е. Пишеше, че произходът е България. Много вероятно е сортът да е Кьосе. По-важно е, че ми хареса вкусът. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

alys , сложи 40, не пречи! :) Просто ако икономисаш солта: наблягаш на киселото (и на трайността). Ама солта лесно се намалява чрез изкисване и друго от готвенето, за разлика от киселото.

Най-точното е: пълниш бидона със зеле и вода, претегляш му нетото, смяташ 20гр сол на килограм, източваш част от водата и заливаш със саламура и вода.

Претакване: може да се прави първите няколко дена, колкото да се разбълника солта. Другото е оправдание на мъжете да посетят мазата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще сложа три-четири зелки. Като стане студено, изкарвам бидончето навън. Миналата година беше много хубаво. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моето зеле стана перфектно балансирано, но градската маза е прекалено топла, почти 15 градуса в момента, и ферментацията протича доста бързо. Ще изкарам 10л чорба (не сме ѝ фенове)  и ще го пресека с 5л вода, малко сол и консерванти. Синапено семе също.

Количествата се получиха подозрително кръгли, но са факт. В 85л бидон: зеле 25кг, вода 50л и морска сол 1,5кг. Падат се точно по 20гр морска сол на килограм зеле и вода - така е по БДС. От сол до сол има разлика, не случайно се ползва морска.

Солта я разтворих в последните 10л вода. Вместо претакане сложих маркуч до дъното и първите няколко дни продухвах, беше 22 ноември. Дни преди Коледа пак го продухах и опитах: видя ми се соленичко и твърдо, но жената после готви от него и не се оплака. Преди дни пак го продухах, в момента е идеално за салата и ще го пресека за да остане такова.

PS За който се чуди как докарах такива точни числа и защо съм сигурен в тях: първо купих от пазара 27кг зеле, тази година беше дребничко. Почистих само калпавите листа и основата на кочана, в самия кочан набодах с ножа едно "х". Претеглих "боклука" и го извадих от закупеното количество. Като взех да нареждам плътно-плътно в 85 литровия бидон (първо поставих маркуча за продухване) зелето не ми стигна и изтичах до близкия супер за още няколко зелки, някои разрязах на две за по-добро уплътнение и така се получи 25кг зеле плюс-минус 100-200 грама. Започнах да нося вода в 10л туби, на 40л почти се напълни, но определено искаше още една и точно в нея разтворих солта. Затиснах с две големи чинии (нямах друго) и пластмасова бутилка с вода от 2 литра, после продухах.

Редактирано от Лозето ме наби!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване