Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Кисело зеле

Recommended Posts

alys

Имам една чуденка, свързана с двата сорта зеле Кьосе и Балкан. Две години отглеждах Кьосе, а миналата - Балкан. Обаче Балкан е много сухо и нещо не ми се получи киселото зеле или аз го опропастих. Не, че не сме си изяли трите зелки, но нещо не направих както трябва. Първата ми грешка, според мене е, че сложих готварска сол вместо морска. Заговорих се с една жена (ЕЖК  ) и тя каза, че когато си прави киселото зеле слага сол на килограм зеле, а аз слагам на литър вода.

Та съвсем се обърках и не знам кой сорт зеле да отглеждам тази година. Като че ли съм склонна отново да си мина на Кьосе.

Забравих да напиша, че мерих 35 г сол на литър вода за киселото зеле. Обаче то така и не стана кисело до момента. Имам още съвсем малко - горчи от сол, а няма кисла жилка, иначе стана прозрачно, т.е. не изглежда като сурово.

Освен чуденката кое зеле да предпочета, остава и другият въпрос дали като съм сложила готварска сол, съм сбъркала.

А не е да нямам книжки и рецепти за кисело зеле.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Майка ми го прави с готварска и я мери на литър вода.. става си и всеки път.. мярката и е 1 с.л. с връх на литър вода.. което е пак около 30-35 гр./литър..

Слага готварска, защото другата била с много мръсотия вътре..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нищо чудно да съм объркала нещо - сол или вода. Знам ли какви съм ги свършила, но горчи от сол. А иначе бързо се изкисва. От друга страна си хваща онази бяла пелена от плесен отгоре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас зелето се прави с 3% саламура, закон. 30 грама на литър вода (литър вода тежи 1 кг, казвам ако случайно някой нещо...). Трапезна сол не се ползва никога, защото е йодирана и нямаме добри резултати с нея. Водата също не се налива от чешмата, а е изворна.

За сорта не мога да те посъветвам, до момента зелки не сме успели да отгледаме (искали много вода и грижи, а ние вземаме разсад от някъде си лятото, когато явно е късно и до есента са просто няколко листа). Но с купено зеле от "купчините", които изкарват на есен по селата (специално ние вземаме от около Опицвет) си става, без да знам сорта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Е, сега изворна вода :) . Друг път ми се е получавало, но не съм ползвала никога готварска сол. А и когато купувах зеле, не съм знаела сорта и се получаваше. Няма проблем да намаля солта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Най-хубавото кисело зеле ни се е получавало само от сорта Кьосе.

Саламурата я правим 40 гр. морска сол на литър вода. Никога не се е обърквало. Задължително го слагаме след 7-ми ноември – това ни е останало от годините, когато живеехме в Хасково  там трайно се застудява по-късно, отколкото в София.

Слагаме бидона в банята за около седмица, след което го изнасяме на терасата.

Имало е зими, когато сме го завивали (при трайно установяване под -15), а е имало зими, когато сме слагали заледени двулитрови бутилки с вода, за да не се развали (терасата е южна и когато е слънчево даже може да се каже, че става горещо на нея, нищо, че е открита).

п.п. Миналата седмица кумът каза, че слагал помпа за аквариум и не го преточва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Как уцелих датата :) , ще слагам зелето тази вечер. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 19 минути, alys написа:

Как уцелих датата :) , ще слагам зелето тази вечер. 

Ако повече от седмица се задържи такова време, ще е нужно да сложиш някъде на студено зелето. Виж прогнозата и ако искаш изчакай някой ден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще бъде в мазето. Няма да го чакам, защото сега ми е дошла музата. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

И аз го сложих, вчера. Винаги го слагам след Арангелова, а и зелето в кауфланд е хубаво тази седмица. Мазата ми е северна, нощите са студени, така че времето не е проблем.

Питането ми е за друго, вашите тайни за здраво зеле до март? Мойта е проста, мноооого и постоянно претакане, не слагам никакви хрянове, кукуруз мукуруз и каквото и да било за запазване твърдостта му. За червения цвят на сока, слагам една червена зелка разрязана на две. Маркуча в качето закачвам към компресорчето, с което лятото помпим гуми и топки. Тва е от мен.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При нас е на терасата,  но доста топло още.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Зеле до март... ще видим. :)

Колкото да е вредно, ще добавя натриев бензоат или калиев сорбат, ако трябва да стои по-дълго. Сложих хрян, нарязано и обелено сурово червено цвекло, разрязана дюля, шепа царевица. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 9 минути, alys написа:

Зеле до март... ще видим. :)

Колкото да е вредно, ще добавя натриев бензоат или калиев сорбат, ако трябва да стои по-дълго. Сложих хрян, нарязано и обелено сурово червено цвекло, разрязана дюля, шепа царевица. 

Бензоата, хряна и царевицата не се ли препокриват като "екстри"?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не знам. Просто са решение, а дали се препокриват, времето ще покаже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Алис, цвекло, дюля, хрян и царевица решение за кой проблем са? Много добавки, много нещо.

Едно време като дете съм имал "щастието" да видя в бившия Булгарплод басейн тип олимпийски пълен с кисело зеле. Нищо не се претака, нищо не се добавя.

Натриев бензоат се слага като стабилизатор, с други думи убива/спира биологичния процес, който прави зелето полезно. Аз бих предпочел да изям или стеризлирам зелето, отколкото да добавям бензоат/сорбат. А иначе в наводнено студено дълбоко каменно мазе в котленския балкан съм виждал дървена каца с кисело зеле, ядливо и през май. Но вътре температурата беше сигурно 8 градуса...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Цвекло за цвят, дюля за аромат, царевица за резливост на сока, хрян за хрупкавост. Може и да стерилизирам, ако не го изядем и започне да става по-кисело, отколкото искам. Знам, че някои не претакат. Още мисля дали да претакам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Претакай,  иначе рискуваш масленокисела ферментация,  вместо млечнокисела,  сиреч развитие на нежеланата микрофлора.  Солта е тежка и се утаява на дъното,  от което разтвора става нееднороден. 

А, храяна е стабилизатор. По- добре той, от колкото химия. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

alys, без претакане приключваш кампанията преди да е започнала! Не знам какво точно е резливост, но съседа слага царевица за газиране на сока. Опитвал съм го, на мен ми е отврат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще докладвам дали е вкусно като стане :). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Въглехидратите ферментират и затова се врязва.  За по-добра  ферментация се слага. Мисля и аз да забода два мамула. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване