alys

Кисело зеле

32 мнения в тази тема

За претакането, от години не го правя.. и не слагам сол в кочаните.. разтварям си солта предварително.. 40 грама морска сол на литър вода.. ако е готварска се слага малко по малко - примерно 30-35 гр./литър..

Незнам млечнокисела ли, масленокисела ли, но на мен зелето ми е все едно и също на вкус.. отгоре прави малко цвят, който "ловя" с тензух или 3-4 пласта марля, която потапям под нивото на водата и преди да си вадя зелка събирам внимателно марлята с цвета, изпирам я и я потапям после пак.. а чорба така или иначе не пия.. като добавки само хрян слагам и царевица с все кочана.. 

Но никога не го оставяме много да отлежава.. като се позатопли края на февруари, още докато си е хрупкаво, а не вече като е омекнало и лигаво, го затваряме в буркани..

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички почитатели на зелето.:smile:

Ще допълня още няколко неща специално за тези които обичат зелев сок. Аз Съм от тях......обожавам го. Изпивам доста голямо количество от съдържанието на бидона и поради тази причина не правя никакви компромиси  и без химия.

При Мен слагането на зеле е като ритуал.    Всичко е по устав. Изворна вода,  морска сол на вкус,цепени кочанчета с кристали сол в тях, локация на зелката:smile: три кочана царeвица, по няколко ябълки и дюли  и разбира се хрян........доволно/достатъчно. В последно време използвам...............повече Ми допада цветното зеле за оцветител.

Последното което слага в бидона са   четири хубави големи глави червен лук, сладкия лук, цепнат на две.  Той Ми осигурява възможността  да си пия сока поне до средата на март. Не позволява образуването на риза и провлачването/лигавенето  на сока. Претакане с канелка поне две седмици  и дегостация.

Бидона седи на вън, на балкона. В студените дни, когато хване един пръст  лед от горе .......увивам  5-6 оборота изолатор за ламинат около бидона. Опаковам  хубаво и капака  и така остава до пролетта. Това го предпазва от колебанията в температурата.

П.п.

Топло е засега. Още задържам но .........каквото и да е времето другата седмица.............ще трябва да се слага.

Пие Ми се вече  сок.:smile:

5 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такава наслада се носи като пишеш, че ще се зарибим за сока. Колко сол слагаш? 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nevil, как,чак другата седмица бе човек! Току що опитах моя сок....цепи мрака! Тва за червения, сладкия, лук  ми хареса и утре ще сложа две глави. Попиваме смело от чуждия опит!

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по принцип обичам солено но наистина го правя по мой вкус. Слагам до като ми хареса.

Иначе на 120 литра бидон пълен  някъде до ..... около 75% вода ........обикновено идва  килограм и половина морска сол.

Ами Пламене ...........Наздраве!!!:smile: С това време мисля че и Аз бързо ще наваксам.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аа, затова пиеш сок, по- малко сол слагаш. :)

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наздраве Nevil.....мен времето, много много не ме притеснява, мазата е студена.....но си имам правило- два три дни след арангелова. Немам за къде да се бава.....всички у дома питат за нещо киселко......зелевия сок е без коментар!

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По малкото количество  сол като чели се покрива от действието на лука.

Моето мазе е  топло,  панелка не става за зеле.

Но пък  виното става добре.:smile:

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nevil, боднах и аз червен лук, ама имам една питанка....внасяне на 2литра вода с 60гр. морска сол, допълнително, като помощ за изпитото вече от сока, няколко пъти през кампанията! Днес вкарах втората "помощ"!

Абе връви си при нас зелевия сок, и аз, и големата, и най-вече малката......обичаме си го!

Аааа, и наздраве!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пламене ..... с лука ще останеш доволен но за другото......

На 17.11.2019 г. at 21:07, Пламен М написа:

Nevil, боднах и аз червен лук, ама имам една питанка....внасяне на 2литра вода с 60гр. морска сол, допълнително, като помощ за изпитото вече от сока, няколко пъти през кампанията! Днес вкарах втората "помощ"!

в къщи не е такава голяма конкуренцията  за зелевия сок и не Съм изпадал в подобна ситуация. Явно резултата  може/или не може  ще го  научим  от Теб.:smile:  Наздраве!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно попаднах на Списание Осем и рецептата на проф.Янаки Караджов за кисело зеле и лековитата зелева чорба.

https://spisanie8.bg/публикувано-в-8/2019/1118/професор-янаки-караджов-зелева-чорба-против-рак.html?fbclid=IwAR2L6iJlqCjkYO8litdsjmAU1CST0K_XpBd0XeOLXW_48rjjgAqYbiEI_9w

3 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво Marangoza, чудесна статия! Професора си експериментира на воля, така трябва, учим се докато сме живи. По мое мнение, без да съм какъвто и да било спец, комбинацията от зеле, морска сол и червено цвекло е в основата на този здравословен атом за нас, под формата на сок!

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.