Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Димо 33

Новобранец в занаята

Recommended Posts

Варела

Димо ти ме съсипваш човек.. връщаш ме в детството ми когато дядо ми шеташе из 2 декара двор зад къщата, декар и половина "пясък" край Марица и лозе 2 декара.. жив и здрав да си и все да ти спори и да ти се отплаща бахчаванството..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

Благодаря,  да ти се връща. С малко мъки, много добиви. :)

То това е много сурово още, надявам се да го докарам до по- добро състояние. Но времето ще покаже...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

Изваряването на пюрето: 

В началото доматеният сок в тенджерата е 28 литра. След източването на водата с маркуче остана около10 или по-малко литра. И накрая за 35-40 минути изпаряване остана 7,5 литра пюре. 

Наситеният червен цвят е реален, не е обработвана снимката. Цялата работа отне сигурно час и половина. И имам прекрасно пюре със свеж и запазен вкус, което ползвам като сос за спагети и прочие. 

Доматите са от снимката по- горе. С много вода са, затова е малък рандемана. Не съм опитвал с консервни, пък и не знам дали ще са със същият вкус. 

20190815_135628.jpg

20190815_135650.jpg

20190815_135720.jpg

• Харесвам 6

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

Двама човека за един ден изчистихме градината, плюс плевене. Там където пътеките са застлани с фолио, беше песен. Навсякъде кално, ние си работим спокойно. Малко го накаляхме, но при първият дъжд ще бъде като ново, само пясъка остава. 

Като дозастеля,  почистване, прекопаване и подготовка на 22 лехи по 11 метра ще отнема два дена. Което е напълно приемливо. 

Догодина ще мулчирам в лехите с дървесни стърготини от широколистни дървета, плюс капково. Без трева за плевене, мисля ще е много  добре. Общо взето в тази посока работя по оптимизиране на работата в градината. 

Щото после като започне забавлението с 45-те дървета и още толкова храсти, ще ми е от полза тази оптимизация. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

По- лесно се обслужва така. Пък и се прави веднъж и после си остава в този вид. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Лелеее, впечатлих се!!!!!!!  Особено след като вчера цял ден гледах нашите трънаци и успяхме някакви си десетина- дванадесет квадратни метра да разчистим.

Колко голямо казваше, че е това място?? И не сте постоянно там и изглежда така??????

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 59 минути, Venetka написа:

Колко голямо казваше, че е това място?? И не сте постоянно там и изглежда така??????

Може би във времето, в което на твоето място са се развивали къпини и многогодишни плевели, при него някой се е грижил? Борбата трябва да е постоянна докато в един момент се спечели битката. При мен е немислимо да има такова голямо изчистено място. Поздравления, Димо!

Венетка, то и на мен да разчистя леха 1,20 м на 4 м ще ми отнеме цял ден. Доста под десет квадрата. И са треви - не къпини!

Димо, от колко години обработваш мястото?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 14 часа, alys написа:

Много подредено :)

Даже твърде. Покрити са критериите за market garden! Найлон, гола почва и огромни добиви на квм. Не съвпада много с представите ми за домашна градина, където да растат децата... макар вероятно да надминава многократно добивите ни. При нас са 22 лехи 4 х 1 метра, или почти 3 пъти по-малко площ. Но условията са толкова различни, че място за сравнение не остава, освен в килата продукция, но това не е показателно в случая. За всеки важното е различно. Затова и е важно всеки да си го направи така, че да му харесва. Аз се впечатлявам от градините при Пол например, където всичко е много по-натурално и природно.

преди 2 часа, Славянски написа:

то и на мен да разчистя леха 1,20 м на 4 м ще ми отнеме цял ден.

При нас вече работените няколко години лехи отнемат около 1 час на 1 човек да ги "оправи", ако са двама души - около 30 минути на леха. Затова и много-много не ги оправяме.

Ако трябва да усвояваме от ливадата (нова площ), един ден няма да ми стигне, защото след час-два борба с чима, ще съм гроги и ще ми е нужна почивка, което автоматично значи 1 седмица. Но условията са много различни.

В Каблешково, на покойните ми баба и дядо градината, там почвата е по-песъклива и има доста дребни камъчета из нея. Съответно е много оцедлива, иска яко поливка и ако лятото сутринта е валяло, вечерта можеш да влезеш в градината без да се изкаляш. За копане е доста благо, ако ти се копае. Обаче това от колко години е работено не мисля, че има голямо значение - там примерно го работиха 30 години, но не е имало по-малко щир, поветица, кощява, паламида, куча лобода, тученица... Всяка година си имаше все едно и също количество - голямо :D При все, че баба ми беше като с лазерно насочване с малкото мотиче и можеше цял ден да седи надупена в лехите, да няма трева.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33
преди 4 часа, Venetka написа:

Лелеее, впечатлих се!!!!!!!  Особено след като вчера цял ден гледах нашите трънаци и успяхме някакви си десетина- дванадесет квадратни метра да разчистим.

Вени, то и ние снощи се чудехме като ти гледахме двора в Пловдив... И да живееш там, пак трудно се постига. :))

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33
преди 3 часа, Славянски написа:

Може би във времето, в което на твоето място са се развивали къпини и многогодишни плевели, при него някой се е грижил? Борбата трябва да е постоянна докато в един момент се спечели битката. При мен е немислимо да има такова голямо изчистено място. Поздравления, Димо!

Венетка, то и на мен да разчистя леха 1,20 м на 4 м ще ми отнеме цял ден. Доста под десет квадрата. И са треви - не къпини!

Димо, от колко години обработваш мястото?

Двора на снимката е 2,5 дка. На две трети беше запуснат. Миналата есен махах треви по два метра и рано пролетта започнах работа със сеч на прорасляци и дървета. Есента продължих и махнатия материал и клони стигнаха за запълване на 50 метра ограда(че липсваше) с височина два метра на един ширина. Отделно пет кубика дърва. 

Пролетта и лятото отделих на зеленчуковата градина. Фолиото е причината да започнем, иначе мислехме за продажба на имота, защото труда е непосилен. Но с фолиото и веднъж изчистено, въобще не го мисля труда...поне на фона на останалото. 

Лехите ги направих на ръка за няколко дена и са с повдигнат бордюр. Където има фолио не са мръднали, останалите ще трябва да ги подновя. И на пролет да ги облека, защото не смятам да губя часове в плевене. 

Догодина гола пръст не се предвижда, освен през зимата като внасям компост и го накопая. А фолиото с времето смятам да подменям с друг материал, но ще е сериозна инвестиция труд, време, средства. 

Всичко е въпрос на приоритети и план за развитие. За сега съм доволен. 

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Истината е, че след няколко години къртовски труд градина се поддържа по- лесно. Това е моето мнение. В началото и в Пловдив беше зорно, сега всичко само си се регулира, едни са по-високи растения, друг под тях, трети по земята и някак си симбиозата между тях работи и сами си определиха кое да оцелее, кое да се разрастне. На тоя етап е доста по-лесно. В началото имах съмнения, че някога въобще ще успеем от сметището в Пловдив да направим градина, ама ей ти на 5 години по-късно съм на друго мнение. Става, не е като да не става, ама там са 240-250 квадрата, а на вилата са 1300 кв.м. 

• Харесвам 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33
преди 1 час, Боби Димитров написа:

В Каблешково, на покойните ми баба и дядо градината, там почвата е по-песъклива и има доста дребни камъчета из нея. Съответно е много оцедлива, иска яко поливка и ако лятото сутринта е валяло, вечерта можеш да влезеш в градината без да се изкаляш. За копане е доста благо, ако ти се копае. Обаче това от колко години е работено не мисля, че има голямо значение - там примерно го работиха 30 години, но не е имало по-малко щир, поветица, кощява, паламида, куча лобода, тученица... Всяка година си имаше все едно и също количество - голямо :D При все, че баба ми беше като с лазерно насочване с малкото мотиче и можеше цял ден да седи надупена в лехите, да няма трева.

Вчера си мислех по този въпрос и ще ми е любопитно какво ще е развитието по него. Под фолиото не съм имал проблем,  пък и няма да се маха. На лехите ще е интересното и то с поветицата, понеже другите треви ще ги спра с мулч. Тоскот в лехите нямам за сега. 

Но и тази година поветицата я имаше на една трета от лехите и беше смазана в зародиш.  Пак изниква, но така и не й се получи да създаде проблеми. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33
преди 9 минути, Venetka написа:

Истината е, че след няколко години къртовски труд градина се поддържа по- лесно. Това е моето мнение. В началото и в Пловдив беше зорно, сега всичко само си се регулира, едни са по-високи растения, друг под тях, трети по земята и някак си симбиозата между тях работи и сами си определиха кое да оцелее, кое да се разрастне. На тоя етап е доста по-лесно. В началото имах съмнения, че някога въобще ще успеем от сметището в Пловдив да направим градина, ама ей ти на 5 години по-късно съм на друго мнение. Става, не е като да не става, ама там са 240-250 квадрата, а на вилата са 1300 кв.м. 

Моето виждане е същото, трудно е да се поставят нещата в ред, по после е лесно. Декар и триста е доста, но колко ще е за зеленчуци и колко за дървета и храсти? Под дървета мисля да кося,  около храстите мулчиране. На всичко капково.

Ако искаш радикално решение, вкарвай багера да чисти, дигай лехите и пътеките коси. Повдигнатите лехи са трудоемки и не са евтини. Но пък може да се оправиш за един сезон. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като чета за плевене, имам чувството, че не плевя или не чак толкова, че да ми отнема сили и време. Половинката мърмори от време на време, ама като иска, да плеви. :D Но нямам такива плевели, че да искам на всяка цена да ги махна. Мисля, че не пречат особено. :)

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

При нас, ако ги оставим, ще трябва да ги разгръщаме за да видим растенията. :))

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...