venkicha

Рязане на овощни дръвчета

8 мнения в тази тема

Здравейте

Имам засяти 8 дръвчета  и ми предстои подрязване. Всъщност май вече съм закъснял с това, но  така или иначе, трябва да се подрежат тези дни. Изгледах доста видео клипове, изчетох много статии, но така и не ми става ясно  как става подрязването.  Има ли хора които могат по  снимка на дръвчето да ми кажат кои  клони да отрежа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Венкич,

По  снимка ще е трудно за мен, но мога да ти дам насоки. Първо режи клоните, които сочат/растат навътре към центъра на короната, после тези на съседни основни клони, които се кръстосват, после леторастите оставяй, там където са по 4-5 от едно място, по 2-3 най-много и най-стабилните, като ги съкращаваш на 2-3 пъпки от основата, но гледай пъпките да сочат на там, на където искаш да расте бъдещият клон. Това е за семковите (семковите раждат на двугодишни клонки, докато костилковите, до колкото помня на едногодишни).  Костилковите съм малко неграмотен и не ги режа, освен сухите клони и такива растящи навътре и кръстосващи се. Не е зле, ако намериш някой да ти покаже как става, за да разбереш и запомниш. Аз така се учих. Една женица ми сочеше с показалка кое да режа, а аз се катерих и режех.

Успех в начинанието

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То така е най-добре някой да ти показва,  ама като няма разбирачи около мен. Благодаря все пак. :smile:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак, ако някой може да помогне по снимки :

20190303_111411.thumb.jpg.a221286e2e809cfaab428a81c8b96deb.jpgпраскова

20190303_111433.thumb.jpg.b67d69c0d6a8f83956308b15c28f831d.jpgкайсия

20190303_111423.jpg

20190303_111439.jpg

20190303_111446.thumb.jpg.38f491ca4b24d6e792412a54f1fa2104.jpgмушмула

20190303_111453.thumb.jpg.7ce296e8c1376ecd1e814e5dfaadf55f.jpgнар

20190303_111459.jpg

20190303_111508.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

освен да кажеш и какви са дърветата към всяка снимка, та може и да се наеме някой!

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Утре ще съм в офиса и ще опитам да ти драсна по снимките, но верно напиши поред коя какво дърво е? Макар че като гледам всичките са за яко рязане!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там е работата ,че и аз незнам . Знам само това ниското, приличащо на храстче на 6-та снимка  със сигурност е нар.  И на  5-та мушмула. Другите нямам представа кое какво е . Иначе трябва да са череша, ябълка, круша,  кайсия , праскова и едно ми убягва от паметта майче беше синя слива.  Бяха надписани  върху полиетиленови  лентички но вятъра и дъжда са отмили  уж перманентния маркер.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, venkicha написа:

Там е работата ,че и аз незнам . Знам само това ниското, приличащо на храстче на 6-та снимка  със сигурност е нар.  И на  5-та мушмула. Другите нямам представа кое какво е . Иначе трябва да са череша, ябълка, круша,  кайсия , праскова и едно ми убягва от паметта майче беше синя слива.  Бяха надписани  върху полиетиленови  лентички но вятъра и дъжда са отмили  уж перманентния маркер.

Първата е праскова, а третата кайсия - със сигурност, но другите не мога да ги различа.. ако снимаш пъпките и кората отблизо ще ти ги разпозная..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.