Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

venkicha

Рязане на овощни дръвчета

Recommended Posts

Славянски
преди 4 минути, Боби Димитров написа:

Честно казано, нищо не ти разбрах от логиката и обясненията. Скеле, стълби, круши... Стига ти да си доволен, но за мен това са доста проблемни дървета. Ни имат форма, ни да се катериш, ни корона.

Не бих казал, че съм доволен, защото просто не съм вложил достатъчно в тях, особено първото. Доволен съм дотолкова, че няма сухи клонки (тия дебелите стебла не ги броя ;) ) и преплетени, но за катерене до върха и бране - забрави. А би било добре да може да се бере от дървото част от реколтата.

преди 7 минути, Боби Димитров написа:

Ако вземаш по 1 разклонение на 150 височина, ще имаш и плод, и възможност да оформиш читава корона с нормални скелетни клони. Хем да се катериш след някоя година, хем ще е несравнимо по-лесно да я направиш.

150 от земята или от началото на клона? Принципно, може да се оформи, както други ги кастрят, но това ще значи да изгубиш сигурно повече от седемдесет процента от плододаващите клони на дървото. Май ще ги мисля като оформяне на някакви скелетни клони за катерене. А ако мислиш за 150 см от земята, то това означава да падне цялото дърво. Ако е някаква специално градина дето да я береш прав от земята с височина до 2-3 или 4 метра, то тук не бих се пробвал. Ще пречи и на хора, а и животните ще им видят сметката още на дървото.

преди 12 минути, Боби Димитров написа:

А за това последното, не бъди сигурен, че не е виждала резитба. Ти си млад и си отскоро и за малко. Не си мисли, че старите са оставяли всичко на самотек. За мен това е дърво, което е имало логика и загубило.

За крушата въобще няма как да се покатериш на нея. Толкова са ѝ високо разклоненията. Това, което онзи мъж е направил с неговата на сходна възраст и размер, е че е прерязал може би половината от дебелите скелетни клони, на някои е оставил по едно-две тънки клончета, за да се развиват, а на други е оставил цели по-големи клони с плодни пъпки. Но реално като обем на дървото (с клонки и цветни пъпки) сигурно го е свалил на 25 %. Може би разчита да го оформя наново, щото не прилича на нищо. А ябълките, които е оформял от млади, са му хубави и спретнати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето я първата ябълка, след сигурно близо три и половина до четири часа занимавка общо:

IMG_20200409_124057.thumb.jpg.04fe9fc7690ca44b928c8d6e2733ef14.jpg

Местене на стълби и разчистване на път. Един помощник ми удари рамо за големите сухи клони. Той реже горе с триона, аз подпирам с един як лешников прът с чатал, за да не падне отведнъж, щото има три постройки в непосредствена близост. После с въже ги дърпахме в правилната посока, а се наложи да се доподпира и насочва и със стълбата - толкова голяма беше тежестта. Падат много бързо и единият току да тупне връз оранжерията, но долната му част натежа, изправи се и падна вертикално. Вторият падна на петдесет санта от кокошарника.

От години имах мерак да ги махна тия опасни клони, отвори се възможност и работата бе свършена. Поскъсих младите клони с идея да може да се катери човек по-натам и да се поддържа височината на дървото. Дано и то се отблагодари тая година, защото миналата имаше много малко. Сега ще има място и за развитие на новата корона. Може да видите разликата с първата снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Има напредък! Как бих действал аз за подобна подновяваща резитба?

IMG_20200409_124057.jpg.787dff4ef1520ecffc7ef5171fba0f4c.jpg

Показвам и една кайсия на Мърводол. Беше орязана до чукан, реално 4 дебели клона с диаметър поне 7-8 см и нагоре, дължина не повече от  20 см с 1 изключение, това на преден план.

IMG_7917.jpg

Преди резитбата беше същата кошница като тия ябълки нагоре по снимките, а сега вече си има грамотна корона, която от тогава е значително подобрена и оформена. Снимката е от 2015, а резитбата за подмладяване беше 2013та мисля.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами моето не е точно резитба за подмладяване, защото повечето са млади клони - просто е трябвало да го направя по-сериозно преди две години. Но се притеснявам, че ако ми отиват по 3 часа на ябълка, кога ще свърша 20 дървета? Затова карам първо с тези в най-лошо положение.

И летни резитби е добре да правя, но съдейки по предишния ми опит, лятото имам много по-малко време за такива, и още не съм правил летни присадки дори.

Иначе мисля нещо подобно като това с кайсията за една стара круша. А ранната (и единствена голяма) череша е голяма и всяка година е отрупана, с тази подробност, че трябва да се берат на 7-10 м височина, което е супер опасно. И се чудя дали тази година да не резнем южния клон на 3-4 метра, барабар с плода, и да се оформи наново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

днес слушах един подкаст, в който говореха, че може плодни дръвчета да се оформят като храсти и се чудя дали да не постъпя така с прасковката, която обсъждахме тук и на която повечето клончета са на 5-10 сантиметра от земята... Боби препоръча да ги махна тя, ама като я разгледах по-внимателно - ще останат две клончета, които са под остър ъгъл под формата на V при това съвсем неравностойни... 

Ето я пак прасковката, ако почна да я подкастрям като храстче може и по-добре да стане? 

https://photos.google.com/share/AF1QipPyKLRR3l_6ANDdnKwEcV_aomORo3le_BIbdPgo7q2TeH9FUzlqXbqYoeG7lCqiyQ/photo/AF1QipMGrM-akouXRSgY2IOp1PxQ1jPkFPdbFy9uuXH6?key=YUxrSzFWb3FhOFc3eWpiZ2xqSWh3WHhMU3JLVkhR

 

large.20200331_150347-COLLAGE.jpg.f4f1064ad96a2d10efe73a18fa5f6f88.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тука един мъж е приложил доста минималистични или по-скоро екстравагантни резитби, първо на ябълка:

IMG_20200421_220218.thumb.jpg.0d75ff0629ea59c36519742c47cb088d.jpg

А това е синя слива. Тези дни ги е и варосал:

IMG_20200421_215545.thumb.jpg.0c8c1799ae75a1c30b3c7d4f1118cde4.jpg

Как ви се струват?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Ру® За твоя случай бих избрал от тия 2 сценария:

  1. Оставяш от ниските развити стъбла само едно, най-право / силно / дебело, другите ниски ги махаш. Оставяш старото стъбло с разклоненията. Когато новото стъбло стигне 50-60 см височина, режеш му върха. Това може да е това лято, може да е следващото, говорим края на юни, лятна резитба. Своевременно махаш всички ниски тръгващи клонки + странични, за да не отива там силата. Когато новото стъбло се разклони, махаш старото до дъно (до където може).
  2. Махаш всички ниски стъбла и се опитваш да оформиш корона с горните. Там идеята е да отрежеш лявото разклонение, а дясното да се развива на височина и тн. Но имай предвид, че снадката между дясното клонче и стъблото ще остане слабо място и ако не потегли право нагоре, рискуваш чупене в някой момент с повече плод. Можеш да му помогнеш чрез привързване към колче.

И в двата случая, бих махнал всички цветове от дървото веднага. При този недъгав размер е абсурд да се дава енергия за плод. Айде да кажем 1 за парлама можеш да оставиш, щото те знам, че си сантиментален маняк ;)

 

@Славянски Нещо подобно правихме ние с онази кайсия от по-горе, просто имаше някой скелетен клон повече. Бях леко притеснен дали ще оживее след подобна интервенция, но алтернативата беше още същата година да се отреже до дъно дървото "щото така". Мисля, че се получи добро спасяване. Ако човек иска да е по-нежен, може да се направи същото в рамките на 2-3 години, поетапно.

Добре е, че е рязъл под ъгъл - на много места съм виждал тежки хоризонтални отрези = мега проблем с гниене и влага.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Нещо подобно правихме ние с онази кайсия от по-горе, просто имаше някой скелетен клон повече. Бях леко притеснен дали ще оживее след подобна интервенция, но алтернативата беше още същата година да се отреже до дъно дървото "щото така". Мисля, че се получи добро спасяване. Ако човек иска да е по-нежен, може да се направи същото в рамките на 2-3 години, поетапно.

А такава резитба ако се направи юни, има ли шанс за дървото да изкара добър растеж на същата година? Или по-добре зимата? Мисля за една висока череша, да я оберем с плода с такава резитба, щото е твърде недостъпна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз не бих я направил юни, защото растежът ще е много слаб и рискуваш дървото да замине. Или ако ще е юни края, тогава само на 1 от общо 4-5-6 големи клона. Най-добре на пролет, като според размера на дървото, можеш да свалиш 1/3, 1/2 или 3/4.

Ако не е чак толкова голяма, може и от раз. Аз примерно правих така 2 диви вишни, около 15 см диаметър, режа на пролет, лятото оформям тръгналите клони, на другата пролет ашладисвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Голяма е. Над десет метра висока, да не кажа над 12, с два големи клона (северен и южен). Мислех да резнем южния. Но май ще бъде по-добре зимата, защото не ми се ще да го изгубим. Идеята е да се оформи нова корона, щото под 4-5 м няма клони и брането е опасно. Но се притеснявах дали въобще след юни ще изкара някакви филизи. Рязал съм така джанка, но беше може би през май, и покара добре лятото. Обаче беше под 10 см, а тази е към 30-40 см дебела череша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Понеже стана дума с @Kalam Mekhar за дюлевия храст/дърво, ето една снимка:

IMG_20200421_130722.thumb.jpg.3f9fcd73e02bce45d146d2df3139b7d3.jpg

Стъблата са много, че и ги прореждах преди няколко години. Проблемът е, че гният на дървото. Дали гъстата корона допринася?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Аз дърво не виждам. Това е някакъв кошмар. 

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Как, кога и дали да подрежа тази слива? 

Има прираст по над 80 сантиметра и почва да ме притеснява, че ще стане твърде голяма. 

 

20200529_095300.jpg

20200529_095352.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Как, скъси я. Кога, по време на лятната резитба. Дали, определено!

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Само новия ли прираст да отрежа или може и от миналогодишния?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всичко зависи от това как искаш да се развива дървото - къде да са първите клони, на къде да върви, как да се разкланя. Иначе можеш да режеш лятото където ти е кеф. Но така по снимка е трудно да се ориентирам в пространството. Аз лично избягвам при такова малко дръвче клони по 40 и нагоре см без ни едно разклонение, как ще стане короната?

Принципно юни до към края гледам да съм резнал където има нужда, но може и по-рано за новия прираст, за да не стават драми. Гледай като режеш крайната пъпка да сочи в посоката, в която искаш да отиде дървото, а вече надолу разклоненията, които ще се породят по клона, ще ги прореждаш в движение.

Давам и пример.

20200529_095352.jpg.4e2b02a9c0de24bcff34b7594eeadc8d.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Може ли още сега да го орежа, а да не чакам юни (щото нали все пак говорим за "лятна резитба")?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е ми изтървал си лани пролетната и лятната очевидно, според мен режи когато намериш за добре. Иначе се чака юни във връзка с паузата между двата растежни цикъла, но тъй като тук ще има яко сеч, предполагам и сега става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това дръвче е супер ниско. Толкова ниско ли искате да се разклонява? Виждам извисени ягодови клони...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 7 часа, Славянски написа:

Това дръвче е супер ниско. Толкова ниско ли искате да се разклонява? Виждам извисени ягодови клони...

Отрязано е на 50 сантиметра от почвата и от там се разклонява. По принцип искам дръвчетата да са ниски - да могат да се берат без стълба. Освен това идеята е то да е от втория слой в гората-градина, над него (първия слой) са високи орехи. 

20200530_073204.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване