Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

venkicha

Рязане на овощни дръвчета

Recommended Posts

Славянски

Разбирам. Но с тия орехи и прословутата им сянка.  Мислите ли, че нещо ще направи тази слива? При мен има две ябълки в сянката на голям орех и дават мижав плод. А резитба на огромното дърво е супер опасна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 20 минути, Славянски написа:

Но с тия орехи и прословутата им сянка.  Мислите ли, че нещо ще направи тази слива?

Ами каквото направи... Аз имам вече големи вишнап, мушмула и ябълка под орехите и вишнапът и мушмулата се отрупват с плод, ябълката е вече много стара и дава все по-малко и по-дребни, та сигурно ще я махна (пуснал съм една издънка от нея да я замести, коятоашладисах миналата година с два сорта ябълки, ама ми е жал все още да отрежа старото дърво). 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Имам също и две дренчета непосредствено под един от орехите, които също си плододават нормално, но то за дряна се знае, че вирее и на сянка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би се е сгъстила короната на ябълката твърде много, за да издребнява. Трябва да ви снимам тука на един мъж яките резитби на стари ябълки. Изглеждаха прекомерни преди разлистване на дърветата, но сега изглеждат прилично.

Дрянът е така. В дерето при мен има дрянове на почти пълна сянка и си дават приличен плод. Но един едроплоден на полусянка сякаш повече гние.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето моята пишман формировка на Уйлямс от февруари 2020 и сега:

FB_IMG_1590956564533.thumb.jpg.79e961481fdda0bee98fc01a3d1d688a.jpg

Водач с повече от метър прираст от 2019та.

FB_IMG_1590956574187.thumb.jpg.cd1376cb6d92fcaf888402d6eb76d6f9.jpg

Привързан: 

FB_IMG_1590956595297.thumb.jpg.2d94d67258d3b1363a33f2b5c1b7ba79.jpg

И днес

IMG_20200530_154905.thumb.jpg.44b7bc767175ded6c2e304896a6604a4.jpg

Спасиха се и 6 крушки

IMG_20200530_154927.thumb.jpg.780b190e75ebead0d3c047deec876198.jpg

Три нови разклонения направи водачаIMG_20200530_154920.thumb.jpg.ea48ccf1b4f61c28c358be3b85e179aa.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каква е идеята с позиционирането на клоните в една равнина?

Иначе методът добре изглежда. Аз ползвам летвички за отдалечаване и връзки за прибиране на клони. Но това си е красиво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 10 часа, Славянски написа:

Каква е идеята с позиционирането на клоните в една равнина?

Функционалност за лесно обслужване на лигуструма зад крушата и райграса пред нея..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни почнаха да зреят черешите, но и косовете нямат намерение да се откажат от вкусните им плодове. Някои хора като @Лозан ги дебнат и плашат ;) , но аз нямам тази възможност и това време. А и клоните на черешата почват от 6-7 метра и нагоре. Та реших да послушам "мъдростта" на "братята роми", които имат опит с черешите и не само. Ето го дървото:

IMG_20200607_154525.thumb.jpg.4828b1cc7f708726554b907195678a6e.jpg

Тази година задържа прилично количество череши, като всяка година. Само че плодовете са високо и трудно достъпни. Миналата година монтирах скеле на седем метра и брах, но се клатеше и си беше опасно. А и косовете опоскаха черешите за два дена. Нещо изтърваха на земята, колкото да не е без хич.

Та мерки трябваше да се вземат. Стълбата е позиционирана.

IMG_20200607_154532.thumb.jpg.526e724727260596e6a45f5a8b955770.jpg

И методът наистина работи, бате!

IMG_20200608_111208.thumb.jpg.c9866a48b6c7c9198d38662facf36635.jpg

Черешите са долу, косовете горе. Пообрахме зрелите (около пет килограма) и ги сложихме в щайги, изядохме директно още два-три. След което ще изчакаме и останалите да поозреят, и махаме клона. Догодина пак :)

Идеята е да го резна някъде на 2,5 метра и да се оформи нова, по-достъпна корона. И без това доста клони са почнали да съхнат, а и на 10-12 метра кой ще се качва да бере?

Дали обаче ще се разлисти лятото? Поехме риска. Вторият клон от север няма да се пипа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Славянски, в твоя случай дървото е високо и искаш да обновиш и свалиш по-ниско короната, та методът ти може и да е успешен, но при мен няма да проработи, защото 2 от трите ми череши са м/у 3 и 4 метра високи и няма на къде да свалям короната, а и явно не е пречка за косовете да си работят на ниско.

ПС: обстрелвам ги с шишарки и хлопам по стенатана къщата с едно пластмасово шише от бира, но не върши работа... За дебнене и аз нямам време. Просто хлопам, като мина покрай шишето и стрелям с шишарки, като видя накой на черешата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, няма накъде да сваляш. Ще трябва да договорите квоти с косовете, или да се надяваш да има предостатъчно за всички. Или нещо по-ефективно като средство за прогонване. Ето една идея ако искате да станете тъпанари:

Можете да проверите що е то тъпанар в македонския език.

https://recnik.off.net.mk/recnik/angliski-makedonski/Drummer*

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Разговарях с човек, който се занимава с производство на посадъчен материал овошки. Хиляди бройки. Твърди, че като се садят дръвчетата било важно сряза на върха да се направи под ъгъл (примерно 45-60 градуса, не 90), за да се оттича хубаво капката; в противен случай дръвчетата загнивали и се съсипвали. Какъв е вашият опит? Какво мислите по въпроса?

Иначе като вметка със затварянето на пазарите на много места покрай короната каза, че миналата година не е успял да продаде 3000 фиданки и ги е изхвърлил. Тая година може да е подобно положението.

Което означава, че в края на зимата потенциално може да има фиданки на промоция - фиданки, които не могат да се продадат - и ако имате контакти с производители, може да се възползвате. Щото и по един-два-три лева да вземат на дръвче пак е нещо.

Как се създава изкуствен излишък от една страна и недостиг от друга...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз винаги правя всички срязове под ъгъл, освен ако не са натурално надолу или с "вграден" наклон...

За хвърлянето, няма да отварям дума какво се хвърля в тоя бизнес, че положението е страшно. Последно разбрах за едни десетки хиляди семенаци дъб, минати с булдозера, щото не били в плана за залесяване.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

Разговарях с човек, който се занимава с производство на посадъчен материал овошки. Хиляди бройки. Твърди, че като се садят дръвчетата било важно сряза на върха да се направи под ъгъл (примерно 45-60 градуса, не 90), за да се оттича хубаво капката; в противен случай дръвчетата загнивали и се съсипвали. Какъв е вашият опит? Какво мислите по въпроса?

Баща ми ги реже под ъгъл. Аз ги режа, както ми падне. Не виждам разлика. Така или иначе, срязаното изсъхва и изгнива до долния възел. И с боя да го мажеш или замазка, резултатът е същия. Само с резачка да не пипаш плодно дърво. Не съм виждал дърво да се оправи след рязане с моторен трион. Боледува и накрая го режа цялото. Изглежда, тези машинки са си предназначени за унищожаване на дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес се отредих да почна резитбите на две ябълки, които са в един имот в съседното село. Там по-рядко ходя и реших да използвам случая да наваксвам. Обаче един комшия се провиква: "Що режеш ябълките?" Давали минус 10, можели да измръзнат. Аз затова и гледах да свърша работата по-бързо - 48 часа преди студа - да позасъхнат срязовете. Обаче дали има резон специално при ябълки и въобще при овошки? Сбърках ли да режа при предстоящи толкова ниски температури (дават -13, а там е до реката и може да е и по-студено)?

Върховете не успях да стигна, та ще се види напролет кое ще покара. Ще ги довърша при следваща възможност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На първо търсене намирам това:

https://www.goodfruit.com/its-cold-so-can-i-prune/

Цитат:

"Pruning causes a brief period of decreased winter hardiness.

Large cuts and cuts on young trees are potentially the most hazardous.

If near 0° F temperatures are predicted, all pruning should stop at least 5 days before the cold weather is expected."

В превод:

"Подрязването причинява кратък период на намалена зимна издръжливост на студ.

Големите срязове и резитбите на млади дръвчета са потенциално най-опасните.

Ако се предвиждат температури около 0 ° F (ок. -18 по Целзий), всякаква резитба трябва да спре най-малко 5 дни преди очакваното студено време."

Добре, че се въздържах да вземам калеми от една райска ябълка. Но до -18 може и да не падне... Комшията вика, че джанките (има и една джанка) нямали проблем, но с ябълките не било добре. Глупавият се учи от собствените си грешки, така ли беше?

Ако ябълките измръзнат при минус 15 - срам и позор! Но четейки статията, нищо чудно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Глупавият се учи от собствените си грешки, така ли беше?

Ако ябълките измръзнат при минус15 - срам и позор! Но четейки статията, нищо чудно...

Така е. Човек се учи от грешките, но само глупавият се учи от собствените си грешки и отнася цялото им тегло. Тарикатите се учат от грешките на другите.

Ябълките се съмнявам да измръзнат. Аз също изрязах няколко ябълки и сливи, но не посмях да режа прасковите. Черният диамант пак беше напъпила и май ще я подменя с нещо, което не е толкова прехвалено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 6.01.2021 г. at 13:02, Славянски написа:

Разговарях с човек, който се занимава с производство на посадъчен материал овошки. Хиляди бройки. Твърди, че като се садят дръвчетата било важно сряза на върха да се направи под ъгъл (примерно 45-60 градуса, не 90), за да се оттича хубаво капката; в противен случай дръвчетата загнивали и се съсипвали. Какъв е вашият опит? Какво мислите по въпроса?

Иначе като вметка със затварянето на пазарите на много места покрай короната каза, че миналата година не е успял да продаде 3000 фиданки и ги е изхвърлил. Тая година може да е подобно положението.

Което означава, че в края на зимата потенциално може да има фиданки на промоция - фиданки, които не могат да се продадат - и ако имате контакти с производители, може да се възползвате. Щото и по един-два-три лева да вземат на дръвче пак е нещо.

Как се създава изкуствен излишък от една страна и недостиг от друга...

Всички срезове над 1 см да се замаже с мазилка.Тази година ще купя водна  боя и ще забъркам в нея, пепел и малко син камък за дезинфекция, с тази гъстилка ще замазвам срезовете , имаме да режем много стари ябълки и круши.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

а, забравих да кажа,  че подновяването на старите дървета стават  не повече  30%( точно процент не помня ,но май толкова) срязването на клоните. Иначе ще изсъхнат дърветата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук един мъж беше рязал стари ябълки и сливи до началото на първите клони, сиреч един клон не им остави, и не изсъхнаха. Но това за мен е прекалено. Предполагам са изгубили и доста корени.

Аз конкретно подрязвах дръвчета на около седем години. Не съм замазвал досега срязове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Славянски написа:

Тук един мъж беше рязал стари ябълки и сливи до началото на първите клони, сиреч един клон не им остави, и не изсъхнаха. Но това за мен е прекалено. Предполагам са изгубили и доста корени.

Аз конкретно подрязвах дръвчета на около седем години. Не съм замазвал досега срязове.

В града ни Озеленяването оряза почти всички дървета из града..Изсъхнали са. сега стоят като дебели сухи  пръчки. Грозна работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване