Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

alys

Мъдри мисли от съмнително мъдри хора

Recommended Posts

Славянски

"Aко свободата изобщо означава нещо, то това е правото да можеш да кажеш на хората онова, което не искат да чуят."

- Ерик Артър Блеър

• Харесвам 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

Да бъдеш чут е въпрос на лична сила. Тя произлиза от непривързаност и центрираност, и е напълно несъвместима със страха. Трябва да си решен да изгориш като факла. 

Затова някога е имало апостоли, а днес хейтъри...

бате Димо 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Непривързаност и центрираност са в голяма степен взаимноизключващи се понятия. Нещо като дърво и желязо.

Изгарящите като факли по собствено желание, често го правят, защото всъщност никой не ги чува. Такъв им е стила на комуникация. Апостоли и хейтъри е имало и някога, и сега. Никоя епоха не е принадлежала само на едните или на другите. Превъз насянето на "светлото минало" означава и изкривена представа за настоящето.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

„Този, който държи една котка за опашката, ще научи нещо, което няма как да бъде научено по друг начин.“

М. Твен

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Човек не знае на какъв героизъм е способен, докато не му дойде до главата :joy: - пикирах 6 табли с пипер пак в табли, но така, че коренът да отиде на дълбоко. На другите две табли само направих бордчета (на едната от картон, а на другата от станиол) и подсипах с почва отгоре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina

" Откривайки другите, намираме себе си."

:rolleyes:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

22-23-56-images.jpg.353b77fe6fdd2ba2a84264da8e203a06.jpg

"Моята свобода не свършва там, където започва вашия страх." - К. Оуенс

Ако ви е страх, стойте си вкъщи!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina

Не можеш да направиш цигулка от дърво, което е расло да бъде дръжка на мотика ....

..... същото е и с хората.

:unsure:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Или "криво дърво не може да се изправи"...

Въпреки че знае ли човек окончателно кой за какво е предвиден... Понякога обаче ти трябва точно криво за определена цел.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

at the end of the day comes the night and everything's alright

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Нося отговорност какво казвам, но не и кой какво разбира.

Димо Философ

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

"Улови деня - или по-скоро нощта. Не, деня. Целия ден. Отбележи го с бял камък. Как ти се струва бялата грамада на хотела? Отбележи я. А очите й? Отбележи и тях. Отбележи деня, улови го, хвани го за циците."

Гилермо Кабрера Инфанте, из "Непостоянната нимфа"

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

"— Струва ми се, че говориш за Зевс; как се сети за него?

— Господ да успокои душата му! — каза Зорбас, като издигна ръце към небето. — Много е видял, много е изпатил, истински великомъченик, слушай ме мен, началство, знам ги аз тия работи. Ти слушаш книгите, ама я помисли кои ги пишат! Пфъ! Даскали! И какво разбират даскалите от женкари и жени? Да се не видят макар!

— Ами защо не пишеш, твоя милост, а, Зорбас? Та да ни разкриеш всички тайни на тоя свят?

— Защо ли? Ами че защото аз изживявам всички тези тайни и нямам време. Кога с хората, кога с жени, кога с виното, кога със сандура, и нямам време да взема тази бъбрица, перото. И ето как светът е паднал в ръцете на писарушките; онези, които изживяват тайните, нямат време; а тези, които имат време, не изживяват тайните. Разбра ли?

— И тъй, какво стана със Зевс? Не измествай приказката.

— Ех, горкият! — произнесе Зорбас, като въздъхна. — Само аз знам какво е изтеглил. Обичал е наистина жените, ала не така, както си мислите вие писарушките, не, съвсем не! Жал му е било на него за тях, разбирал е мерака на всяка една, жертва е ставал за тях. Когато зървал в някоя затънтена провинциална дупка как някоя стара мома вехне от съклет или пък някоя сочна женичка — море, и да не е била сочна, и чудовище да е била! — чийто мъж отсъствувал, как по цяла нощ се върти и не може да мигне, прекръствал се, състрадателна душа, слагал други дрехи, приемал лицето на този, за който си мислела жената, и влизал в стаята й.

Нямал е никакъв кеф, ти казвам, за любовни работи, често пъти е бил и капнал, и с право — как да свари да се оправи с толкова народ, горкият! Много пъти му е било досадно, бил е неразположен. Виждал ли си някога, началство, пръч, след като е покрил няколко кози? Текат му лигите, помътняват очите му, гурелясват, кашлюка, пресипва, не може да се държи на краката си. В такъв хал изпадал често пъти и горкият Зевс. Прибирал се в къщи на разсъмване и казвал: „Ах, кога най-сетне и аз, Христе боже, ще легна да се наспя? Не мога вече да се държи на краката си!“ — и току бършел лигите си.

Но изведнаж дочувал въздишка — долу на земята някоя жена отмятала завивките, излизала на терасата си, въздишала. И веднага сърцето на Зевс се разтапяло от умиление. „Ах, ах, трябва да сляза пак на земята, горкият аз, една жена въздъхна, трябва да сляза да я утеша!“

Докато накрая жените го разсипали, не му държал вече кръстът, захванал да повръща, схванал се целият и гибердясал. Дошъл тогава наследникът му, Христос, видял хала на предишния бог и рекъл! „Варда от жени!“

Слушах Зорбас, възхищавах се на свежестта на ума му и се превивах от смях.

— Смей се, смей се, твоя милост, началство, ама да даде господ — дяволът да тръгнат добре работите ни — невъзможна ми се струва тая, но както и да е! — знаеш ли каква фабрика ще отворя? Бюро за женитби! „Бюро за женитби «Зевс»!“ Ще идват, значи, горките жени, дето не са могли да си намерят мъж — старите моми, грозотиите, кривокраките, кривогледите, куците, гърбавите, а аз ще ги приемам в едно салонче, чиито стени ще бъдат покрити със снимки на красиви момчета, и ще им казвам: „Изберете си, прекрасни госпожи, когото си харесате и аз ще се заема да го направя ваш мъж.“ И ще намирам някой юначага, който да им прилича, ще го обличам като на снимката, ще му давам пари и ще му казвам: „Улица еди-коя си, номер еди-кой си, тичай да намериш еди-коя си, почни да я ухажваш. Недей да те е гнус, аз плащам, спи с нея; кажи й сладките думи, които мъжете казват на жените и които тя, горката, никога не е чувала; закълни й се, че ще я вземеш за жена, дай й малко радост на клетата, радостта, която имат и козите дори, и костенурките, и стоножките…“

И ако пък понякога се случи някоя стара кранта като нашата кира Бубулина, която никой, колкото и да му платя, не би приел да утеши, ее, тогава щях да се прекръстя и да се заема с нея аз, директорът на Бюрото. И всички зяпльовци щяха да кажат: „Виж го ти този схванат дъртак! Ами че няма ли очи да види, няма ли нос да помирише?“ — „Имам бре, серсеми такива, имам бре, безчувствени души такива, и очи, и нос имам, ала имам и сърце и ми е жал. А когато имаш сърце, и да имаш и да нямаш носове и очи, все това е! Пращаш ги по дяволите!“

И когато вече, парализиран и аз от многото работа, ще хвърля петалата, ще ми отвори ключарят Петър вратата на рая и ще ми каже: „Влез, севдалия Зорбас, влез, великомъченико Зорбас, върви да се изтегнеш до събрата си Зевс, да си отдъхнеш и ти, човече божи; много си и зтеглил през живота си!“

Никос Казандзакис, из "Алексис Зорбас" 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мнье, честно, уж съм гледал "Зорбас" в оригинал и дори тогава ме изнерви, и по-горе не прочетох всичко заради нервата, а самите гърци не уважават филма и пущат Сиртакито само като паничка за стотинки пред чуждите туристи - Фсичко е пълна хореография!

Не сте ли гледали холивудски филми за Русия?! И добре, че англичаните ни "оправят" от почти 200 години!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

huxley_medicine.jpg.868e3011a07f4b70560b1aa0cc081db0.jpg

• Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

14-42-42-213120678_838564650388149_357805844260840065_n.thumb.jpg.86c5a654d10506f609f019913509497e.jpg

"Повечето хора всъщност няма да се потрудят да изнамерят истината, а са много по-склонни да приемат първата история, която чуят."

- Тукидид, древногръцки историк и военачалник

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

quote-normality-is-a-paved-road-it-s-com

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо 33

Миямото Мусаши - Доккодо. Пише го седмица преди смъртта си. 

1. Приеми живота такъв, какъвто е.

2. Не преследвай удоволствието. 

3. Не действай според импулсите си. 

4. Не бъди обсебен от себе си. 

5. Завистта не трябва да има място в живота ви. 

6. Намалете желанията си. 

7. Не се разкайвайте. 

8. Изчистете ума си от разделите. 

9. Не се оплаквайте. 

10. Не оставяйте похотливост да ръководи живота ви. 

11. Остави съзнанието си отворено. 

12. Не бъдете роби на обществото. 

13. Не бъди чревоугодник. 

14. Практикувайте „минимализъм“. 

15. Не преследвай тълпата.

16. Уважавайте боговете, но не се оставяйте изцяло в техните ръце. 

17. Не се страхувай от смъртта. 

18. Използвай оръжия, само ако е нужно. 

19. Отърви се от ненужните си предмети и живей тук и сега. 

20. Защитавай достойнството си. 

21. Никога не се отклонявай от Пътя. 

• Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Забравил е точка 22, а тя гласи - съществувай без емоции. :D

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Подточка 22.1 - Лесно е да бъдеш твърд, ако си безчувствен.

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване