Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Теди

Когато планирате вашата зеленчукова градина или гора-градина взимате ли под внимание естетиката?

Или може би само групирате растенията съгласно пермакултурни принципи, за да не се налага "сеитбооборот" пък каквото стане? 

Или сте на мнение, че природата си е красива такава каквато е и няма нужда от аранжиране?

Ако търсите естетиката във всичко, което правите, може би темата за Foodscaping/Ядливо озеленяване ще ви е интересна. Попаднах на термина докато търсех в интернет примери за красиви зеленчукови градини. Вече сме виждали примери с градини във формата на мандала, лехи-ключалки и вертикални такива, всеки поне веднъж е седял и под асма, но снимките които пускам по-долу, се надявам да ви дадат нова перспектива. В крайна сметка, чистото и устойчиво градинарство не е задължително да е само практично, а може да носи и наслада за окото.

Моята неосъществена все още идея е за пермакултурна градина във формата на българска шевица. Каква е вашата?

 

3_dow-gardens_37146189363_o-Custom.jpg 

bartley2_xlg.jpg 

clever-vegetable-edible-landscaping.jpg 

 

men-on10-edible-landscape-6.jpg 

 

Това си го представете с подправки вместо със сукуленти:

2fe171_2e1a4f69fb394522a015d825061be536~

 

 

Foodscaping.jpg 

getbusygardening.jpg 

 

foodscaping.jpg 

chocolate-bloem-vertical-garden-planters 

BSP100528-2601.jpg 

Edible-Landscaping_Smart-Access-Paths-In

nice-edible-landscaping.jpg 

edible-landscape-design-edible-garden-de

edible_garden_by_fotolinchen_getty_image

beautiful-food-garden-ideas-backyard-foo 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Някои основни форми от шевиците

 

Маказ и канатица:

11.jpg 

 

Още канатици:

kanatica01-proizvodni01.JPG

Символика на канатицата:

shev-430x483.jpg

 

 

Елбетица:

1408_290615.jpg

 

617_300.png
 

Плетеница/възел на щастието/космическа костенурка:

NebesnataKostenurka-.jpg

 

 

Дървото на живота:

https://scontent-atl3-1.cdninstagram.com/vp/ec2fb127b9682f00102c572e4c32ac2f/5D201339/t51.2885-15/e35/42002837_339428556793107_763205854296697169_n.jpg?_nc_ht=scontent-atl3-1.cdninstagram.com

 

darvototo-na-jivota.jpg

rsz_20170516_165301.jpg

 

Петле:

Petel_large.jpg?v=1520353347

 

 

Градини за напреднали:

1-23.jpg

11-11-29-17784_1.jpg

 

bezplatni-shemi-za-broderiya.jpg

 

2018_2_ly_fig03_4.jpg

43425696_1430956117037082_48697821824758

43623079_1432646990201328_20085389047638

%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Това ми напомня на този човек. Имаше лехи под  формата на лехи и кръгове. Не знам как си е намерил мястото в планината. Честно казано ми звучи малко превзет, защото е можел да си позволи нещата, които си е направил, а не е почнал от нулата. И това, че е вегетарианец също не ми хареса :D Но лехите ми допаднаха :)))

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008
преди 3 минути, Репичка написа:

Това ми напомня на този човек. Имаше лехи под  формата на лехи и кръгове. Не знам как си е намерил мястото в планината. Честно казано ми звучи малко превзет, защото е можел да си позволи нещата, които си е направил, а не е почнал от нулата. И това, че е вегетарианец също не ми хареса :D Но лехите ми допаднаха :)))

 

 

Не го гледах, само прочетох надписа, че му липсвали удобства... Обаче слушалки има:grin: сигурно, за да слуша как расте тревата:tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Репичка

Слушалките са за връзка със студиото на ГАЛА :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 15 часа, Теди написа:

Моята неосъществена все още идея е за пермакултурна градина във формата на българска шевица. Каква е вашата? 

Моята е, да нямам многогодишни инванзивни плевели. Всичко да е зелено, със слънце, сянка и шарена сянка. Лъкатушещи пътечки, покрай които да расте какво ли не. Навсякъде да расте от всичко, а не в отделни лехи по нещо си. Под всяко голямо листо, да се подава нещо малко. Да е смесена ядлива, с неядлива растителност. Без предварително оформени геометрични или строги форми. С поточе през или покрай градината.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Харесват ми част от приложените снимки, защото не са нещо изтрещело като първата - там е очеизвадно че е мега самоцел начинанието, направено е основно за да е красиво, а дали е функционално, зарежи. Ако едно нещо, което по характера си би трябвало да върши някаква работа, а е приведено до състояние, в което е само красиво и се държи в това състояние с цената на епични усилия и вложения, това за мен е извращение. Case in point, американската ливада.

Харесва ми и на Гого визията, макар че ми е пределно ясно, че това е утопия. Невъзможно е в моите представи градината ми да е толкова откъсната и отделена като в мехур от околната среда, че да няма многогодишни плевели. Нали все от някъде ще дойде поветица, повет, троскот, петопръстник, лепка, кощрява, дива вишна, шипка, дива джанка... Да не говорим, че и ментата примерно е многогодишен инвазивен плевел, ето, на едната градина превзе цветните лехи и цветята измряха. Иначе поточето е мечта, но непостижима в устойчив вид, освен ако не разработя изворната зона, която пълни барата в случай, че имаме мокра пролет.

За мен основната нужда е максимална част от общата площ да е заета с функционални растения. Разбира се, че не всичко ще е ядливо, някои ще са за огрев, други за плет, трети за кеф. Но колкото повече време пребивавам в новата ни градина, толкова повече осъзнавам колко много място всъщност има на единица площ. Дори в една малка леха 4х1 метра с чесън има място за хризантеми в единия край, случайно забравен картоф в другия, боб салатен между чесъна... А да не говорим пък за многогодишните! С други думи, ще отнеме години и години, вероятно десетилетия, докато наситя градината с растения на макс. И това ще е един процес на непрестанно подобрение.

Вторият ми приоритет е подобрението на заобикалящата среда. За щастие все още не сме изцяло отвсякъде оградени с къщи и дувари. Мога да ашладисвам по близките синори, да прочиствам самородни горички, за оформям пътечки и да садя момини сълзи и диви ягоди и медуница в тях, с други думи по-широка част от личния ни двор да бъде "градина".

Най-много ме вдъхновяват английските и новозеландските food forests, обаче там няма място за едногодишни, поне в основното ядро на гората си е основно гора. А за едногодишни, ако няма обособена градина, не е лесно в нашия климат и условия. И друго, не е функционално да имаш 50 корена домати пръснати на декар площ тук-там, защото ще е много трудоемка поддръжката. Айде, неща като моркови или магданоз, могат да са където и да е, навсякъде. Но всички с нужда от повече наглеждане и грижи си представям групирани на малки групи, в които разбира се са смесени други групи, цветя или билки.

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Най-много ме вдъхновяват английските и новозеландските food forests...

 

И на мен ми харесват! Те са един уж див хаос, но реално са внимателно подредени. Дай някоя снимка на любима примерна градина. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 6 часа, Гого написа:

Моята е, да нямам многогодишни инванзивни плевели

Елементарно е! Пръскаш през 2 седмици един сезон с глифозат, после мулчираш до пролетта и си готов.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto
преди 10 часа, Оризаки Кошияма написа:

Елементарно е! Пръскаш през 2 седмици един сезон с глифозат, после мулчираш до пролетта и си готов.

Как глифозат? Ще се самоубиваш ли? Трябва да намерим друг начин. Мисля за подходящ мулч, но кой е той? Да е достъпен в необходимите количества и достатъчно ефикасен срещу най- издържливите плевели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 3/26/2019 at 18:25, Теди написа:

И на мен ми харесват! Те са един уж див хаос, но реално са внимателно подредени. Дай някоя снимка на любима примерна градина.

Класическите ги знаем всички.

https://www.youtube.com/user/BealtaineCottage/videos

 

https://www.youtube.com/watch?v=6GJFL0MD9fc

https://www.youtube.com/watch?v=GFbcn06h8w4

https://www.youtube.com/watch?v=6H9ZeFnJCqY - има и втора част.

Тук си е като лекцийка от деда ви Греъм: https://www.youtube.com/watch?v=2M1uMqRUabw

Ще добавя и още една, която е на малък парцел, а можете да видите колко дървета има. Това е приложимо на практика във всеки селски двор в България, в по-голямата си част. Хем е красиво, хем са стотици кила храна. Младежът е много сладкодумен, но имайте предвид, че това е в южна Юта.

 

https://www.youtube.com/user/rawutah/videos

И още нещо за градски парцел: https://www.youtube.com/watch?v=qMV8CdbgPwQ

Както и бат ви Ерик нещата, поне 3 от 4те му книги би трябвало да сте ги изяли с кориците: https://www.youtube.com/watch?v=4NamS4Ht9R4 - 4 части са, а и в тубата ще намерите още бая видеа от там.

Това е за начало. Няма аранжировки и ансамбли като тези най-горе, но този вид красота ми е малко синтетичен, предпочитам по-натуралните типове.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

... незнам кога ще имам време да погледна толкоз много линкове напускани тук ... преди малко попаднах на това и го оставям за Теди ;) 

7a8499197035486441e47820aa31a456.jpg?str

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

91bd03be5641672844b6364c7aabf7d9.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

аааа, вкарвайте ми бръмбари в главата, с тез фигурални композиции градини... :D 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

това като го видях и се сетих веднага за Ева ... :) 

49787363_2264265240253438_42199742120743

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нещо такова сме пробвали, но се оказва, че листата и стъблата на слънчогледите много дразнят кожата на всички деца, които се осмелиха да влязат. А пък типито от боб стана убежище за въшки, щото е много закътано и влажно и идеално за тях. Тааа, само с красота не става, трябва и функция.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Гледам и се възхищавам. Искам и аз такива. Обаче съм некадърна и не мога да си направя такава градина.

Абе какви ги приказвам - аз не мога да си направя дори това с каруцарското колело...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Добър подход, според мен, е човек да подбере фигура, която да свързва с нещо хубаво. След това да я очертае на някакво подходящо място в градината. Да определи мащаба т.е. да вземе размери. След това да направи списък с любими растения.  После списъка може да го провери в чаршафа на Варела кои с кои растения си подхождат за да ги групира. След това набоцква групите по очертанията на формата и започва великото чакане и поливка. Не е за пренебрегване и вегетационния период, за да не се получат дупки/плешивини по формата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Теди, гледай какво намерих за теб душа :mrgreen: .... да си оградиш ядливото озеленяване ;)

66830971_10218252194832291_9155115999974

67104401_10218252209232651_7827971401863

67391617_10218252197672362_3147042397431

66849666_10218252199592410_5771528484874

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване