Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гост

Някой правил ли е сайдер?

Recommended Posts

Venetka

Боби, ми мисля, че са 7 ябълките, никога не съм се сещала да ги преброя. Засаждани са 96 или 97 година, и аз не помня точно. Претърпяха два пъти основна подмладяваща резитба. Основно на самооглеждане го карат. Ако падне дъжд, падне. И това е. Като си бях на село преди седмица всичко, не само ябълките беше отрупано с плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Като казахте кокошките... тук един възрастен мъж миналата година гледаше телета (взехме от него зимата телешко месо) и между другото спомена, че двете му телета били изяли към 2 тона ябълки. Био. Бяха ги оградили в един имот на някакви братовчеди, дето са по чужбината, и животните пасяха на воля, пък и ябълките не се задържат на дървото! Но това си е храна за животните, произведена на местна почва, и не са зависими от южноамериканска соя или северноамериканска царевица със съмнително качество.

Но пък миналата година ябълките бяха малко. Може би само 1-2 дървета имаха. Сега имат всички без 1-2. Даже скоро ще чакам и петровки. Дребни жълти, но са много сладки... ако преборим катеричките. За сайдер евентуално от по-късните и сочни сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мерси Вени! Излиза, че 20 годишна ябълка, която е била вече два пъти рязана основно, може да даде 100 кг плод. Това ме обнадеждава. Нашите са 2-3 само, 5 годишни стават тази есен, веднъж са подрязвани основно от агнета, но плод не са дали до момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да Боби, така е. И за нас е неочаквано, даже се чудех какво ще ги правим тия стари дървета и как да процедираме с вече старата градина. Но моя мъж се запъна, че преди са имали много, много стари ябълки в Якоруда и пак са раждали и не сме прави да се заемаме да махаме сегашните и, че има още доста хляб в тях. То така или иначе време и сили няма така, че ще си стоят. Да видим до кога. Виж преди 10 дена как изглеждаха.

IMG_4061.thumb.JPG.531b9e86b4bf2a105cef9c672390347b.JPG

Това, че не се пръскат налага след обирането сортиране.Подбираме най-добрите и съхраняваме на стълбите на мазето, тия с малко проблеми отиват за бърза консумация по всички възможни съседи, приятели и роднини. А с най-лошите се облагодетелстват преминаващите стада овце и кози. Баща ми ги хвърля в едно празно място, през което те преминават. За ден нищо не остава. Освен малко ябълков оцет нищо друго не консервираме от тях. Може би трябва да помисля за ябълков сок по някакъв начин да съхраним.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Хубав сайдер се получава от сладко кисели и ароматни ябълки, това са предимно стари английски сортове. Аз експериментирам от доста време и правя сокове от ябълки и др. плодове, без добавъчна захар и без пастьоризация, време е да направя и сайдер, но ще е догодина .

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 26.03.2019 г. at 17:54, Димо 33 написа:

Случайно, ако имате опит и рецепти. :)

Ето и рецептата :

Ябълково шампанско

25 кг ябълки

20 литра вода

 5 кг захар ( в зависимост от захарността на ябълките, тези бяха стоели цяла зима и много сладки)

100 грама канела на пръчки

100 гр звездовиден анасон

1 пакетче мая за хляб

 

Ябълките се нарязват на парчета, заливат се с водата и захарта, слагат се подправките. Маята за хляб се размножава в топла вода с царевично брашно и се добавя. Оставя се да ферментира 2 седмици или докато напълно омекнат ябълките. Отцежда се сока, отстраняват се ябълките и утайката и се оставя на вторична ферментация с маркуче както се прави при гроздовото вино. След около месец се пълни в бутилки като отново се внимава за утайката. Във всяка бутилка се слагат 20-30 зърна ориз за газировка. След още 3 месеца е готово за пиене, за вкуса - виж предния пост.

Наздраве!

IMG_20200910_123355.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 27.03.2019 г. at 10:31, Боби Димитров написа:

Иначе имаме опит по допирателната с друга подобна напитка, джинджърела, което е ферментирал чай от джинджифил с лимон, уникална пробиотична газирана напитка за лятото.

2 седмици от варене на чая до готовност.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipO0ifbXYZyrWOR7JaxPILbLBT6XLXa3amhkRqbz?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В какви условия ферментира? Подсладител има ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ей тука съм дал малко повече информация: https://bezmotika.com/topic/602-вечната-винароракиджийска/page/2/?tab=comments#comment-11411

Ферментира в къщи. Има захар на вкус, но при консумация почти цялата е изядена от бактерията, демек е съвсем леко сладко. Не е проблем да се чака повече и да е не-сладко.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Пълно е с ябълки в квартала и за 1 час изстисках към 8-9л. сок. После оставих да се утаи,мерих захарността, добавих захар, дрожди и вече тече бурна ферментация.Много съм доволен от миналата година втората партида, перфектно газиран в бирени бутилки.

viber_изображение_2022-09-21_09-49-42-270.jpg

viber_изображение_2022-09-21_09-49-41-290.jpg

viber_изображение_2022-09-20_20-00-41-261.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Поздравления :) Ние нямаме достатъчно ябълки за момента, но пък зимата си правим от шипки, дюли, мушмули, глог и бъзак :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От круши и малко ябълки дали ще стане. Реших да опитам, но ми стана каша в главата. Придържам се към тази рецепта, но май изобщо не трябваше да слагам захар, защото крушите са сладки. Но тепърва ще има още ябълки и круши и искам да си изясня технологията.

Следвам тази рецепта: 

(https://bg.food-of-dream.com/publication/80569/ - източник)

Съставки:

• 10 кг ароматни, задължително зрели ябълки;

• захар - 1,5 кг.

Подготовка:

1. Откъснете плодовете от плодовете и избършете добре с ленена кърпа, нарязани на филийки и заедно с кори и семена, завъртете в месомелачка. Ако има хранителен процесор или пасатор, по-добре е да ги използвате.

2. Изплакнете стъклените три-литрови буркани старателно с газирана вода в гореща вода, попарете с вряща вода и подсушете с кърпа. Напълнете контейнерите с ябълково пюре по-малко от 2/3 от обема. Приблизителното тегло на ябълковата суспензия в бутилката е 2,5 кг.

3. Изсипете захар във всеки буркан, като преброите 100-150 грама. на килограм плодово пюре. Вземете под внимание първоначалната сладост на продукта. Готвената пивна мъст трябва да е умерено сладка на вкус, но да не изглежда прикриваща и още по-кисела. 4. Разбъркайте и завържете вратовете с 4 слоя марля. Отстранете за ферментация в обсега на директни лъчи, но не прекалено хладно място за 4 дни. Всеки ден разбърквайте добре съдържанието на кутиите, като се опитвате, колкото е възможно по-добре, да смесвате с ябълков сок слой от каша, отклонена от горе.

5. След 4 дни се изсипва съдържанието на консервите в чист контейнер, филтрира се през метално сито и се изстисква ябълковата торта.

6. Поставете водно уплътнение върху контейнера и отстранете ябълката за 36 дни в помещението за по-нататъшна ферментация, без достъп на светлина. Температурата на въздуха в нея не трябва да надвишава 27 градуса и пада под 18 градуса.

7. Когато напитката спре да бълбука, тя ще се осветли значително и утайката ще се утаи на дъното на контейнера, ябълковото ябълково вино ще бъде готово.

8. Филтрира се през 4-5 слоя марля, изсипва се в чисти съдове направо на шията и се запечатва плътно.

9. Оставете напитката да узрее за три месеца в студено помещение или хладилник и само след това вземете първата проба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 Не ми е ясна точка 6. Прецеденият сок как трябва да е затворен - с марля или капачка. Вероятно не плътно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Това ми изглежда усложнено ненужно. Ако имаш сокоизстисквачка става бързо и удобно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 10 часа, alys написа:

 Не ми е ясна точка 6. Прецеденият сок как трябва да е затворен - с марля или капачка. Вероятно не плътно?

Вероятно се има предвид: воден затвор. Целта е да излиза въздух, но да не влиза. Постига се, като се затвори съда плътно с капачка на която е пробита дупка, а в нея е вкаран маркуч(шлаух). Другия край на маркуча е потопен в съд с вода. Може да се купи готов продукт:

 

wz.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Намерих подробна рецепта (със снимки) за приготвяне на домашно ябълково вино. Като имам плодов материал за оползотворяване, ще опитам. За всеки случай запазих текста.Домашнее яблочное вино пошаговый рецепт (1).pdf

https://finecooking.ru/recipe/domashnee-yablochnoe-vino

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Интересно, че се прави разлика между сайдер и ябълково вино.

Рецептата за сайдер съвпада с тази, която пробвам тези дни (с тази разлика, че ползвам повече круши и по-малко ябълки).

https://finecooking.ru/recipe/yablochnyi-sidr-v-domashnih-usloviyah

Яблочный сидр в домашних условиях пошаговый рецепт.pdf
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В английската култура (мисля, че първите сведения за "протосайдър" са от времето на келтите и римската инвазия на Острова, когато продуктът се е правил от crabapples, тнар "киселици") думата cider традиционно означава ябълков сок. В течение на вековете са почнали да се разграничават fresh cider & hard cider, което е пресния сок и алкохолния сайдър. Прочее на него разговорно в английския език му се казва scrumpy.

Когато нещата са се случвали в бъчви, газировката е изфирясвала и обикновено е била минимална. С бутилирането започва и газировката, дали ще е с вторично добавяне на захар, дали ще е с преждевременно бутилиран сок, който при доферментирането ще отдели co2 и ще газира. А в модерни времена стабилизиран сайдер се газира при бутилирането с газ, а ако се прави sweet cider, се добавя и подсладител.

За мен разликата между вино и сайдър от ябълки, круши и друг плод, е основно във алкохолния процент. Мисля няма общоприет стандарт, но над 8-9% си е вино, а сайдерът си е обикновено 4-6%. Което значи най-често добавена захар, за да стане по-силно виното. Ако включим и газировката като критерий, бих казал, че сайдерът е по-популярен газиран. Но пък силен газиран сайдър може да мине за ябълково шампанско примерно :D

пп: Важно е да добавя, че за добър сайдър има специални сортове ябълки, доста широк набор при това, тнар cider apples, при които не се гледа колко са едри, лъскави или сладки, а се гледа вкусово-ароматен профил и точно неща като кисело, стипциво или специфичен аромат са търсени. Хубавият сайдър изисква микс от различни ябълки с различни характеристики.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 22 часа, alys написа:

Интересно, че се прави разлика между сайдер и ябълково вино.

Рецептата за сайдер съвпада с тази, която пробвам тези дни (с тази разлика, че ползвам повече круши и по-малко ябълки).

https://finecooking.ru/recipe/yablochnyi-sidr-v-domashnih-usloviyah

Яблочный сидр в домашних условиях пошаговый рецепт.pdf 173.83 kB · 1 download
 

 

@alys Опитвал съм да правя вино от ябълки и круши. Не съм правил сайдер, но захарта в тази рецепта ми се вижда много. На 3кг ябълки 650 гр захар? За мен сайдерът е газирана напитка с алкохолно съдържание подобно на бирата, а пропорцията плод/захарност надхвърля тази при виното. Нека опитните винари във форума да се произнесат. Мой съвет е да си купиш захаромер. Така ще знаеш колко захар има във сока/виното във всеки момент от процеса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз сложих 100 г захар на 1 кг плод. Както писах вече, мисля че е много. Нищо, да видим какво ще се получи. Значи има малка разлика между рецептата, която следвам и тази на рускинята. Тя добавя захар и към сока по време на ферментацията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване