Димо 33

Някой правил ли е сайдер?

24 мнения в тази тема

Боби, ми мисля, че са 7 ябълките, никога не съм се сещала да ги преброя. Засаждани са 96 или 97 година, и аз не помня точно. Претърпяха два пъти основна подмладяваща резитба. Основно на самооглеждане го карат. Ако падне дъжд, падне. И това е. Като си бях на село преди седмица всичко, не само ябълките беше отрупано с плод.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като казахте кокошките... тук един възрастен мъж миналата година гледаше телета (взехме от него зимата телешко месо) и между другото спомена, че двете му телета били изяли към 2 тона ябълки. Био. Бяха ги оградили в един имот на някакви братовчеди, дето са по чужбината, и животните пасяха на воля, пък и ябълките не се задържат на дървото! Но това си е храна за животните, произведена на местна почва, и не са зависими от южноамериканска соя или северноамериканска царевица със съмнително качество.

Но пък миналата година ябълките бяха малко. Може би само 1-2 дървета имаха. Сега имат всички без 1-2. Даже скоро ще чакам и петровки. Дребни жълти, но са много сладки... ако преборим катеричките. За сайдер евентуално от по-късните и сочни сортове.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Вени! Излиза, че 20 годишна ябълка, която е била вече два пъти рязана основно, може да даде 100 кг плод. Това ме обнадеждава. Нашите са 2-3 само, 5 годишни стават тази есен, веднъж са подрязвани основно от агнета, но плод не са дали до момента.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Боби, така е. И за нас е неочаквано, даже се чудех какво ще ги правим тия стари дървета и как да процедираме с вече старата градина. Но моя мъж се запъна, че преди са имали много, много стари ябълки в Якоруда и пак са раждали и не сме прави да се заемаме да махаме сегашните и, че има още доста хляб в тях. То така или иначе време и сили няма така, че ще си стоят. Да видим до кога. Виж преди 10 дена как изглеждаха.

IMG_4061.thumb.JPG.531b9e86b4bf2a105cef9c672390347b.JPG

Това, че не се пръскат налага след обирането сортиране.Подбираме най-добрите и съхраняваме на стълбите на мазето, тия с малко проблеми отиват за бърза консумация по всички възможни съседи, приятели и роднини. А с най-лошите се облагодетелстват преминаващите стада овце и кози. Баща ми ги хвърля в едно празно място, през което те преминават. За ден нищо не остава. Освен малко ябълков оцет нищо друго не консервираме от тях. Може би трябва да помисля за ябълков сок по някакъв начин да съхраним.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.