Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гост

Някой правил ли е сайдер?

Recommended Posts

alys
На 21.09.2022 г. at 9:53, kokorko написа:

Пълно е с ябълки в квартала и за 1 час изстисках към 8-9л. сок. После оставих да се утаи,мерих захарността, добавих захар, дрожди и вече тече бурна ферментация.Много съм доволен от миналата година втората партида, перфектно газиран в бирени бутилки.

Имам няколко въпроса. Каква захарност залагаш? Колко мая се добавя на литър сок или килограм ябълки? Суха или свежа мая? Внасяш я със захарта ли? Ако ти се описва целият процес, ще съм ти благодарна. Иначе ще продължа с въпросите. ;)

Скоро ще има повече ябълки за всякакви проби. Не съм пила сайдер, но предполагам, че ще ми хареса. 

Смених едната ръкавица :)

IMG_20221002_224038~3.jpg

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

:)

С най-голямо удовлствие по някакъв начин бих ти подарил да пробваш. Пиши ми на лично съобщение. А иначе:

Първо да уточня,че захарността я меря с най-обикновен захаромер от кварталната железария дето струва 2-3лв. ,но гледам да я докарам до към 20 , за да протече по-добре ферментацията.По принцип има специални дрожди за сайдер, но аз купих от Бриколаж дрожди за плодови ракии на фирма Аполон.Дрождите са сухи и трябва да се дехидратират в преварена вода(около 500мл.) която е с температура около 38 градуса и да има 2-3 добавени лъжици захар.Захарта трябва да я развориш в преварената вода. Аз слагам по 1 чаена лъжица от дрождите за около 10л изцеден сок.След като шупнат дрождите довавям от прясно изцеденият ябълков сок(около 500мл.) при тях и така след още 15-на минути ги прибавям към общото количество ябълков сок.НЕ разбъркваш. Само добавяш и слагаш клапана.Няколко часа по-късно започва същинската ферментация,която при мен протича в банята където е около 20 градуса.Би трябвало за около 15на дни да приключи.

След това следва бутилиране като за да се газира се разтваря захар във ферментиралото количество 8-10гр на 1л.(половин супена лъжица около 10гр). Миналата година бутилирах в измити бирени битилки с нови капачки, а тази пак така + мисля да изпия няколко бири BERNARD , при които затвярането е с механизъм swing-top,но може и от ИКЕА да купя по 1л.

 

А преди това описание, измивам ябълките в леген и за 1 час ги минавам на сокоизтисквачката.

 

П.П> Бях гледал разни видеа в ютюб и там казваха ,че на 5л сок се слага по 1кг. захар.

 

image.thumb.png.b0b118b0ca4fcb964341d6ce1a88c03e.png

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
преди 14 минути, kokorko написа:

Аз слагам по 1 чаена лъжица от дрождите.След като шупнат дрождите довавям от прясно изцеденият ябълков сок(около 500мл.) при тях и така след още 150на минути ги прибавям към общото количество ябълков сок.

1 ч.л. дрожди за какво количество сок? 

150на минути=? 15 мин., предполагам

Питам за точност на рецептата. Благодаря.

Сокоизтисквачката ти чист сок ли изкарва или като нектар? Имам приставка към кухненския робот, излиза почти бистър сок, но врътнята е голяма. 

И още нещо - слагаш клапана, започва същинската ферментация. Не тръгва ли да те търси сокът или 1/3 свободен обем му е достатъчен, за да си остане в съда?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Да, оправих грешките, извинявам се. Сокоизстиквачката изкарва сок, даже каната дето се събира сокът има едно приспособление дето отделя пулпата, прилича на тази:

https://bazar.bg/obiava-37062825/sokoiztiskvachka-za-tseli-plodove-crown

image.png.806d65127a363b603c65471e4719985c.png

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@kokorko, до половината на бутилката (тубата) ли сипваш сок? На една от снимките още не си сложил водния клапан. Пишеш, че веднага се слага или изчакваш да се поуспокои малко течността?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Най-добре съда да е пълен почти да горе, да кажем 2-3 пръста до гърловината.На снимката пт предната страница се вижда че има воден клапан "забит" в капачката :)Да, веднага го слагам клапанът.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Залепих клапана за капачката на буркана с моментно лепило, поръсено със сода бикарбонат. 

 

IMG_20221006_181720~2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Приключила ли е вече ферментацията @Баба Алис ? Аз заредих за нова ферментация като добавих малко вода + 2,5кг захар разтворена в сока и този път с винени дрожди пък да видим какво ще излезе:) ааа и този път смесих 2 вида ябълки, неизвестен сорт. В литературата пише да се смесват сладки със кисели ябълки и най-вече ферментацията да протича при по ниски температури , а именно 16-18 градуса за запазване на ароматите.

 

viber_изображение_2022-11-30_16-37-47-748.jpg

viber_изображение_2022-11-30_16-37-47-451.jpg

viber_изображение_2022-11-30_16-37-47-048.jpg

viber_изображение_2022-11-30_16-37-46-480.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Всичко е бутилирано. Записала съм, че трябва да стоят на студено до  Трифон Зарезан. Първата доза е до 1 февруари. Аз опитах малко. Ама като не съм опитвала никога, не знам дали се е получило това, което трябва. Киселко ми се видя и замайващо. Като отлежи 3 месеца дали някой от двата ефекта ще е различен? Иначе на бистрота го докарах. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние нашия го изпихме на прясно, но не съжалявам :D Сега сме на дюлев ликьор, скоро почваме и шипково-дюлев фермент!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 21 часа, Боби Димитров написа:

Ние нашия го изпихме на прясно, но не съжалявам :D Сега сме на дюлев ликьор, скоро почваме и шипково-дюлев фермент!

Замайва ли пон малко като се пие тва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Както е писано по-преди, целата не е да замайва, а да замества купени газирани напитки с яко захар и мизерии в пластмаси с пробиотик с ниска захар в стъкло ;) Иначе ако го оставя да стане като вино, замайва определено :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Тази година, за пръв път правих домашен сайдер изобщо. Иначе съм голям почитател на сайдера, като предпочитам крушовия сайдер пред ябълковия. Крушовият сайдер в Ирландия, а вероятно и в други англоговорящи страни се нарича още "пери" ("perry"). Като живеех в чужбина, често купувах за в къщи сайдер, най-вече крушов на Koppaberg, по-рядко ябълков на Bulmers и други марки, по-често отколкото бира, да речем. Според мен, сайдера върви както с някои типично винени мезета, така и с типично бирени мезета, но в определени ситуации и комбинации не може напълно да "замени" удоволствието нито от виното, нито от бирата (разгледани по отделно, разбира се :) ). Моя първи домашен сайдер е крушов; Преди 3 дни за първи път го опитах и вкусът ми хареса доста, макар, че няма никава газировка.

(1.) 2022-11-04 Мои роднини имат 2 -3 стари дървета попска круша (или разновидност), които почти всяка година са отрупани с плод. На 4-ти ноември по дърветата все още имаше доста плод, въпреки че вече бяхме брали в щайги, круши за ядене. Когато берем тези круши, те са още зелени на цвят и на мен лично тогава най-много ми харесват на вкус. След няколко седмици, като престоят, крушите стават по-сладки и жълти на цвят.

IMG_20221104_145016s.thumb.jpg.39b542c8174fda18d14462e9adb9d1c8.jpg

(2.) За направя (моя експеримент за) домашен сайдер,  реших, че ще ползвам само нападалите от дъвото круши, докато повечето са още зелени на цвят:

IMG_20221104_144952s.thumb.jpg.a458856f72df0f4a9fe5baa999fcdf4a.jpg

(3.)  Събрах две, леко препълнени, 10-литрови кофи, като тази:

IMG_20221108_160849es.thumb.jpg.0a2dfc7d0e1c80dc20a9ff3547518c49.jpg

 

(4.)  На 8-и ноември измих крушите, изрязах изгнилите части и частите със семките; махнах опашките. Реших да добавя и пет -шест ябълки за вкус. Изчистените круши и ябълки прекарах през една стара сокоизстисквачка, която се повреди малко преди края на мероприятието, така че между 5 и 10% изчистени круши не можаха да бъдат вложени в сайдера. В крайна сметка, след сокоизстисквачката се получиха 8 литра крушов (с малко ябълков) сок с 15% Brix захарност.

IMG_20221108_160733es.thumb.jpg.e53ea90eff6d86ffabdbc70215283506.jpg

 

(5.) 2022-11-30 Тези 8 литра сок ги налях обратно в едната добре измита 10-литрова кофа и я затворих с нейния доста плътно прилягащ капак. Не съм добавял нито захар, нито мая. Отказах се и от идеята да местя сока в туба и да правя воден клапан. Така си стоя сока, в затворената с капак кофа, в мазата, до 30-и ноември, когато реших да проверя докъде е стигнала ферментацията. Все още се чуваше "шептене", ферментацията не беше забършила и голяма част от "пяната" беше на повърхността. Ето така:

IMG_20221130_180957es.thumb.jpg.30aacaff7d54f6ef5a5427e9a33a8f57.jpg

(6.) 2022-11-30 Сока беше още доста мътен и съвсем слабо газиран. Прецедих една чаша от него и пак го опитах на вкус. Сока вече имаше вкус и цвят на сайдер, но все още не беше готов -- стори ми се, по-сладък и по-слаб отколкото трябва. Газировката изчезна при прецеждането (през една твърде фина цедка).

IMG_20221130_182253es.thumb.jpg.869e6cc87897dab5fd89525b9e4a7e80.jpg

 

(7.) На 10-и декември проверих отново сайдера в кофата и установих, че е напълно готов. Пяната и мътилката се бяха утаили в долния край на кофата. След наливане в бутилка, охлаждане и престояване (утаяване), сайдерът ставаше бистър а вкусът му беше много добър с една единствено изключение -- нямаше никаква газировка. Иначе, типично за крушов сайдер си имаше леко сладникава нотка, което ако си спомням вярно се дължи на това, че, за разлика от ябълките, съдържащият се в крушите сорбитол, който има леко сладък вкус, не ферментира както плодовите захари и остава да влияе на вкуса на крайния продукт -- крушовия сайдер. Същата вечер изпих с голямо удоволствие няколко чашки сайдер, дотолкова, че забравих да снимам мезето преди то да свърши. А за мезе бях опекъл на фурна обърнати шапки на големи гъби печурки, пълнени със сирене, кашкавал, маслини (ръчно срязани на 4 и ръчно отстранена костилка) и малко зехтин. Това на снимката е просто останалото сирене от отрязано по-голямо парче, след като сложих на гъбите и да не го връщам в кутията със саламурата ;) ... знаете как е.  :) Наздраве!

IMG_20221210_200601s.thumb.jpg.0997ac03a1097a372ffa8609c7d72cd3.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

 

 @embedeo , какво е алкохолното съдържание на сайдера?

Предимството на пластмасовата бутилка от минерална вода пред кофата е че виждаш какво се случва в съда. Освен това с помощта на шлаух можеш да извадиш бистрата част от сайдера без да засмучеш утайка, която да прецеждаш. 

Аз тази година пробвам да направя вино(или каквото се получи) от мушмули. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 1 час, Emil написа:

 

 @embedeo , какво е алкохолното съдържание на сайдера?

Предимството на пластмасовата бутилка от минерална вода пред кофата е че виждаш какво се случва в съда. Освен това с помощта на шлаух можеш да извадиш бистрата част от сайдера без да засмучеш утайка, която да прецеждаш. 

Аз тази година пробвам да направя вино(или каквото се получи) от мушмули. 

Е че мушмулите имат ли сок изобщо? Интересно , за мен те са сухи плодове

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз ползвах стъклени съдове. Доволна съм от рандемана. Само не знам дали се е получил сайдер или е станало кисело вино. Не е оцет, защото има алкахолно съдържание. Не знам как да го измеря. С онези малките захарометърчета дали ще стане? С по-сложните не става, защото течността не е безцветна. 

Пиша захаромер, но нали има и алкохолна скала. Според мене не върши работа. 

Редактирано от Баба Алис
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 25 минути, kokorko написа:

Е че мушмулите имат ли сок изобщо? Интересно , за мен те са сухи плодове

Нямат сок, добавя се вода и захар. В една 11 литрова бутилка сложих 1,5 кг мушмули, 7 л вода и 1 кг захар. Хареса ми че няма чистене, мелене, изтискване и т.н. Избирах презрелите плодове, които се смачкваха в ръцете ми при брането и не могат да се транспортират и съхраняват.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Имало уред за измерване на алкохола на виното, но май не съм склонна да правя излишни вложения.

https://www.onlinemashini.bg/sravni/mashina/19682/19683

Редактирано от Баба Алис
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Emil , едва тази сутрин намерих подходящ поплавъчен спиртомер, "виномер", с достатъчно подробна скала в ниските концентрации и довечера ще се опитам да измеря алкохолното съдържание с него. На вкус, "на око", обаче ми се стори че моя домашен сайдер е под 4%, като имам предвид, че повечето видове сайдер и пери, които съм купувал имат 4.5% (обемно) алкохолно съдържание (е, помня че имаше и един сайдер -- Druid в двулитрова пластмасова бутилка с 6% алкохол... :) за по-весела компания). Когато мерихме захарността на първоначалния сок, баща ми помогна, като я измери с оптичния си рефрактометър (15% Brix).

Съгласен съм, че прозрачната пластмасова бутилка (прозрачна туба от минерална вода) е по-подходяща от непрозрачната пластмасова кофа. Дори аз, също като Алис, исках първоначално да ползвам два 5-литрови, старовремски, стъклени буркана за ферментацията. Дори бях успял да си купя гъвкава пластмасова тръбичка и пластмасова капачка за буркан (но пък не ставаха на старовремските буркани), а също и бях измил една 10-литрова туба (бутилка) от минерална вода, като план Б, но ме домързя в изпълнението на подробностите, като например да питам "къде е фунията", да ангажирам и други от семейството да ми помагат, "да държат" докато преливам и, в крайна сметка, оставих така малко на самотек нещата -- сайдера да ферментира в затворената кофа. Но догодина (да сме живи и здрави всички!) ще опитам по-старателно да направя нещата, ще пробвам да използвам пожълтелите круши (брани от дървото и престояли) и евентуално други вариации на процеса.

@Баба Алис ,  аз мисля да опитам да измеря с прост поплавъчен спиртомер, наречен виномер. В случая скалата му стига само до 12% обемен алкохол и съответно е достатъчно "разтеглена" (подробна) при ниските алкохолни градуси, което ще е подходящо за сайдер. (Забавих се докато напиша всичко в това мнение и сега виждам, че ти вече знаеш тези подробности.) А твоят сайдер има ли газировка?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 33 минути, Баба Алис написа:

Имало уред за измерване на алкохола на виното, но май не съм склонна да правя излишни вложения.

https://www.onlinemashini.bg/sravni/mashina/19682/19683

Аз имам левия от 16лв. Измерването ми се струва малко сложно. Освен това светлите вина не се виждат в тясната тръбичка и показанията не са особено точни. Все пак уредът не е професионален.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване