Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Никола Еламеритни

Как да подлютим лютите чушлета?

Recommended Posts

Миленка®

Принципно е възможно, даже и обратният вариант. Не виждам причина да се притесняваш. Майка ми от години си сее в градината различни сортове от семена, които тя си поддържа от години, не съм забелязала изменение на сортовете.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Който иска да яде сладки или люти чушки и да му се получава всеки път еднакво от гледна точка на генетичния материал, просто трябва да си прави клонинг на съответния сорт (резник) и да го отглежда през зимата в стая, а не да разчита на семки. Семките са само когато започваш - примерно аз имам семки от 20 сорта люти чушки и все още ги предлагам на цени от 15 до 10 лв от 5 до 20 семвки в зависимост от сорта и от лютивината.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Mihail Mateev, ти си в отпуск от форума до понеделник. Въз ;) :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Е как резник? Ако ми трябват по 100-200 корена от вид, толкова и резници ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@VIGe, не, има предвид от резника чушките да ползваш за семена за следващия сезон. Демек сееш семена за реколта, а резникът е за добиване на семена от чистия сорт.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 час, VIGe написа:

Е как резник? Ако ми трябват по 100-200 корена от вид, толкова и резници ли?

Да, толкова резника. От едно растения излизат доста. Аз още не мога да разсадя всичките резници от двата босилека, които взех.

Ако ти трябват 100 корена, това са, да речем 20 растения, от които ще вземеш резници. Да не говорим, че при правилно подрязване на пипера ще имаш чушлета на всеки 90 дни и съответно - на толкова време трябва да го подрязваш, а от отрязаното можеш да вадиш резници.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Виж тук какво голямо растение отива за презимуване:

Представи си колко резници можеш да извадиш от него.

Същият автор показва как прави резници от откъснат клон от пипер:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 15.03.2015 г. at 18:14, Боби Димитров написа:

Вероятно се е опрашил - една година, докато още дядо и баба действаха на едното село, патладжанът се беше опрашил с люти чушки и положението беше много напечено, защото лютеницата щеше да стане люта! ;)

Това сега го виждам, шегуваш се нали :> 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Михайл, от както пусна видеото за размножаване чрез резници съм във възхита. Вече правя няколко опита да го схвана и на дело и ако успея, просто...предполагам и на мен ще са ми последните семки на пролет.

Изобщо не съм знаела, че чушките могат да се размножават по този начин, или че при отчупване на върха ще пуснат издънки  и ще се разширят, а няма да остане гола пръчка. Просто моите са си голи пръчки в сравнение с тези, които гледам по видеата за "клониране".

Благодарности....неописуемо ми е колко съм възхитена от всичко това. За изключително краткото време от както съм във форума съм получила толкова информация, която просто е нямало от къде другаде да получа, а сама не бих могла да открия. Нямало е как да търся, след като не съм знаела за съществуването ѝ.

Страхотни сте всички!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 8 минути, VIGe написа:

и ако успея, просто...предполагам и на мен ще са ми последните семки на пролет.

И на това място "бизнесът" ми със семки 'зе, че умря. ;)

С клониране можеш да си вземеш хубави сортове от семка и да си ги клонираш завинаги.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 минута, Mihail Mateev написа:

И на това място "бизнесът" ми със семки 'зе, че умря.

Добър момент за започване на бизнес с клонинги... ;-) 

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Охоооо, аз съм толкова аматьор, че желанието, трудът и успеха при мен са три отделни понятия....

И като пълен лайк и според мен с клонинги успеха ще е в пъти повече, защото както се казва не съм видяла нива засята с люти чушки, и ако трябва да избирам пет семки, който мога да удавя и да не изкарам и едно растение от тях или един клонинг.... познай кое избирам.... отделно клонинга, аз като лайк не би разбрала, че не е растение от семка и изобщо не бих знала, че мога да го размножавам до безкрай.... Ражда, обирам го и догодина нов ако ми е харесал...може да му пробвам семките за разсад, но клонинг....до преди няколко дни ако е имало подобно понятие в главата ми, то е било процес, който се извършва с хиляди епруветки, някъде по добре платени лаборатории, а не от мен в стаята с разсада....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 44 минути, Ру® написа:

Добър момент за започване на бизнес с клонинги... ;-) 

Човек трябва да е чувствителен какво се търси на пазара. Явно ще отглеждам сортове от семки и ще продавам резници/клонинги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 26 минути, VIGe написа:

до преди няколко дни ако е имало подобно понятие в главата ми, то е било процес, който се извършва с хиляди епруветки, някъде по добре платени лаборатории, а не от мен в стаята с разсада....

Може би "резник" е по-добър термин, но и "клонинг" донякъде е точен от генетична гледна точка. Гледам клипове основно на английски и не съм запознат с термините на български. Отделно е, че масовото българко градинарство/овощарство/земеделие е традиционно изостанало (подчертавам "масовото").

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Със сигурност резник е по-добрият термин, обаче КЛОНИНГ как звучи....

Вчера правя втори опит, със директно засаждане в почва и покрито с найлон. Дъщерята пита какво правя и аз отговарям гордо -клонинг! Тогава ми обясни, че ако е клонинг, трябва да е идентично растение, на това което правя, да са като близнаци.... Обаче колко по-пристижно и модерно звучащо е да правиш клонинзи пред резници....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 4 минути, VIGe написа:

Вчера правя втори опит

Прави много опити, бъди готова някои да са неуспешни, но ще имаш и успешни опити.

Според мен във вода или още по-добре - слаб хранителен разтвор (кафеникавата вода след поливане на саксия) - ще е по-добре в сравнение с пръст. Но това си е твоята градинка и твоите правила. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Според мен "резник" и "клонинг" в контекста на растенията се припокриват, защото и двете създават генетично еднакво растение. Ама @Миленка® е специалистът по български език.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@VIGe имай предвид, че растенията се вкореняват много по-лесно, когато са във вегетативна фаза. Това означава по клонките, които залагаш, да няма цветни пъпки. Също така от сериозно значение е продължителността на деня - колкото по-дълъг, толкова по-добре. От тази гледна точка най-добрият период за вкореняване е април-май.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 48 минути, min-4o написа:

Също така от сериозно значение е продължителността на деня - колкото по-дълъг, толкова по-добре.

@VIGe, или ще чакаш денят да стане дълъг, или ще ги гледаш на допълващо изкуствено осветление.

Вкъщи гледам босилек (растение на дългия ден) с допълнително изкуствено осветление и на топло (25 градуса C и нагоре) на един западен перваз, де Слънцето се показва за 1-2 часа, защото отсреща има 4-етажна кооперация, която хвърля сянка върху прозореца. През останалото време светлината е разсеяна/непряка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Монов

Здравейте,

Много се радвам, че открих нещо в Нета за лютите чушлета в саксия.

Ще ви помоля за помощ !

Как се "подрязва това "чудо" ? Колежка ми даде саксия със стрък в службата. Аз цветя  не поливам, но за чушлетата ми стана жал ... и се почна ...;)

За около година (и аз не знаех, че са многогодишни) започна да расте "неконтролируемо", без каквито и да е торове и "интервенции". Само му добавях "подпиралки и клечки", защото ми беше жал за чушлетата и за клонките. Вече е над 3,5 метра (сменям саксииите като отеснеят) и сега зимата малко започнаха да окапват листата. Чушки роди адски много и това е една от причината да не го подрязвам - постоянно цъфтеше. Чушките са люти, но понеже не съм специалист ще кажа само, че човек който яде много люто предполагам ще се справи с една (или не?) суха чушка. Цветът им е оранжев като узреят. 

Понеже се запалих сложих други 2 сорта в съндъчета, но  на единия не можеш да ми отделиш семето без предпазни средства  -тия за Covid вършат работа. Приятел запален по лютото бая се препоти и почервеня, след проба на 1/3 чушле и ми говореше за някакви скали за люто, но нищо не разбрах. Червения пипер, който смлях е нещо "от дявола", но ... пак ми беше жал и затова отделих семе и смлях част от сухите чушлета (още не съм ги обрал ;)

Та тези много лютите са червени и не съм садил по 1 стрък в отделна саксия, затова не са нещо впечатляващо като големина.

3-тия ми сорт много приличат на "гороглед" ... чушките са в групичка "обърнати нагоре" (ако не бъркам сорта), но и те са люти - незнам колко.

Та молбата ми засяга "големия храст".

Знае ли някой "колко многогодишно" е това растение ? Храста ми е около 1,5 год. И  сега докато няма цвят, може ли няко да ми помогне със съвет за "подрязване"  ... за да стане "като дръвче", защото при голяма височина и листна маса има проблем с "катурването" - като стигна тавана тръгна настрани. Ако има годинка, две живот ще го сложа в керамична бая голяма кашпа, защото май и тая саксия му "теснее" ;))) 

Наистина ще бъда благодарен ако помогнете !

Понеже не съм снимал храста ще ви пусна част от клип, на който се вижда за да добиете представа ;) https://drive.google.com/file/d/1D5XTr_PYDw3bwNUU-VmXjYq26tSqG-lR/view?usp=sharing

Ако трябва ще снимам по-подробно.

Чушка.zip

Редактирано от Александър Монов
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване