Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Изабел и нейния Изачер мулчиращ филм

Recommended Posts

Isa Bel

абе Димо ний за ко говорим ти за ко мислиш :mrgreen: ... агривелото е за слана а туй тука е за мулчиране :yum:

агривелото или агрил е това:

res_eae7b7afaf3e74267017c50fbbd42ad5_450 

а това което ти си сложил е фолио - мулчиращо фолио или почвопокривно фолио .... ;)

аз ще го оставям тази година моето и през зимата ... и смятам да не го махам .... Гого и той ... така че няма да си само ти  ... ако потънем - потъваме заедно :D

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Димо 33, няма проблем да се ползва през зимата. Аз си бях завила ряпата с 4 слоя агрил, оцеля във всички снегове, миналия ден я извадих вече. Ето как изглеждаше на 26-ти април.

IMG_20190426_085812.thumb.jpg.df9bb4388888225101dbd2578ac65efb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

А, благодаря. Ще се науча, млад съм още. :))

Значи, го оставяме дружно и напролет си гледаме кефа, вместо да бучим шишове.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

само да знаеш обаче - това не е вълшебно килимче ... :mrgreen: ... пак ще има под него тревица - но не толкова много като без него ... ако сееш нещо във фолиото и правиш дупки - то разбира се през тези дупки ще ти расте трева - тоест на пролет ще се поналожи да си плевиш тук там ... или поне да се поразрови малко земята през дупките и тогава да се сее ... но нека изпратим първо таз градинарска година та да видим тогаз как ще посрещнем новата градинарска на пролет ;) ... може да опиташ на малък участък тази година да си боднеш нещо за посев в него и да видиш как е при теб - аз така пробвах миналата година на една леха, останах доволна и тази настлах цялото място :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За сега не го ползвам за сеене. Вътре в лехите мисля да мулчирам с компост. Инак, да. Ето какво е положението под фолиото.  

Хм, то сега и без фолио на 20 лехи няма една трева, ти с няколко дупки ме плаши. :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Само повет. 

20190504_202145.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

щото не си видял трева - те това е тревата у нас където няма фолио: /над 2 м е/ :D

Y15Hrz7n4jzBDXF7RmJj783zShkyLfScDLfzU217

ако не го дупчиш и го ползваш само за пътеки  / както аз го ползвах до сега / - няма да има проблем с тревата - ще си остане под него и една част ще се задуши през лятото ... въпросът е само колко ще издържи във времето ако го оставяме на крайните атмосф. условия - голяма жега и после голям студ ... за сега само лятото като съм го ползвала 3 години още е здраво, но ако го оставям и през зимата ще е за пръв път тест и ще видим как ще му се отрази ....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ако не плевим, косим и при нас става така. :)

Мисля си,  кое е по- вредно за този сезал - ув лъчите или студа. Би трябвало слънцето да го съсипва повече.  Ще видим. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Фолио бандата, говорих с братовчед ми,  който е агроном и изкара 20 години във фирма по озеленяване в София. Той ми беше казал за почвопокривното фолио. 

Та, няма проблем да е целогодишно навън, като след 3-4 години започва да гние. Най- вече по краищата и там, където се ходи.  Но мен лично четири години ме устройват...ако това конкретното може да ги изкара. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
На 5/3/2019 at 17:46, Боби Димитров написа:

Второ, този филм не пропуска вода или поне не особено добре, вероятно всъщност особено зле. За да го тествам, махнатия филм направих на "корем" в една голяма кофа и налях вода във филма. Е ми отдолу не тече вода. Факт. Капна тук-там и толкоз.

Боби, да не би да ползваш нещо друго? Преди малко направих същия тест. Сипах в корема един литър и изтече за около 10 сек А и го очаквах, понеже като вдигна фолиото на светлина, се виждат ясно дупчици светлина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Гого, не вярвам да е друго. Като го дигна на светлина тук-там има дупчица, но си е доста плътно. Ще си коригирам мнението с добавката, че при проливен и продължителен дъжд пропуска явно някаква вода, но по-голямата част се стича по него, предвид, че лехите ни не са като кУпа, а като купА.

Ето и обещаната снимка от отвита "мулчирана" леха с изачер:

Z34LCWeHwZfchha5bJ1k1VooN2JHohoyNbumnBFb

Този плътен килим от троскот и поветица не можахме да махнем. Заваля пороен дъжд за около 30 минути и решихме, че това ще е достатъчно да се намокри почвата под изачера и да разкопаем. Обаче нцъ. От снимката не личи, но тревата в ляво и дясно са ниските пътечки, където джвакаше от вода. Под филма имаше влага, но не достатъчно за копане - при нас в суха почва работата е невъзможна, както и в мокра. Работи се само във влажна.

Имаме още една леха завита, тя ще стои до края на месеца, когато очаквам по-високите температури да действат негативно на тревите отдолу, да видим, пробата продължава.

Както писах по-горе, за охлювите, реално основният вредител в нашата градина, този филм е рай. Ето какво се събра изпод 2 лехи, 8 квм изачер. Не бих го ползвал да садя през него, защото реално им правя къща с хранилка.

jltmwEls21Oh0Kk8QBWdfXmsLD-ezxQLOuEaf3tc

Схемата, описана от Георги в предната страница (реално горещ компост на мястото на лехата), мога да я приложа с коя да е друга материя, вкл. платнището за палатката. Но това е съвсем различен подход, за който в момента нямаме готовност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мисля си, като стане 30 градуса, дали ще има условия за обилен живот под фолиото. По някое време през лятото може да вдигна да проверя как е.

И в добавка, след вятъра от 94 км. ч. нямах отнесено фолио, закрепването е добро. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Боби ако лехата ти е купА - няма да стане според мен - защото то е на дупки но водата ще се стича много по бързо по наклона от колкото да минава през дупките ... при мен и при Гого е равно и затова водата минава лесно ... освен това ако при теб има толкова охлюви - по добре не го ползвай ... аз го държа вече 3 години и охлюви няма при мен /вероятно мястото е такова/ .... затова и съм писала, че е хубаво всеки да си направи тест при неговите условия как работи ... 

При мен е перфектна земята под него .... сега като режа новите дупки - все едно преди дни е фрезовано ... но вероятно това е така защото водата минава равномерно през него ... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

При мен въобще не е равно, Цялото място е с денивелация. :) Само че аз първо опъвам капковото и правя дупките на капкообразувателите, за да си гарантирам поливката от него, А от дъжда, каквото стане.  Но с толкова отвори, даже и да е под наклон, водата се оттича по направените дупки. Ще изкарам една година, ще видим. Само трева да няма, че ми убива цялото желание. 

Иначе, аз съм го постлал на метено, не на поляна с троскот и прочие. Веднъж да насадя всичко, ще го покрия с дървесен чипс отгоре. :Д Само че не знам кое ми харесва повече, така изпънато само фолиото, като е измито, всичко е чисто ново! :Д .. Но като го покрия с мулч, понеже съм с денивелация, дървесината ще пресича течащата вода надолу, ще я задържа, разпределя и отдава постепенно. Самият чипс, се събира много лесно от фолиото, ако ми притрябва да го махам.

Оставил си и незастлани места, да си имам свободно място, ако реша за нещо друго или просто да се радвам, че там всичко ще стане в трева, а във фолиото не. :>

Без изачер съм засял картофи и малини. 

Най-големият геч ми правят гулиите, които съм разсадил неволно из цялата градина. Растат отдолу, бутат и надигат фолиото, Аз ходя ги тъпча, те пак надигат глава. На едното място се ядосах, вдигнах фолиото и ги изскубах. Обаче, грудки останнали и айде пак наново. Голяма напаст е това.

На места, където имах най-много троското, съм сложил и картони под фолиото. : ))) .. и там няма да садя нищо тази година.

Общо взето е това. А, и понеже фолиото чисто ново, взех и чисто нов капков маркуч, че старият го бях направил дан пиран. Също и нова тръба магистрала за високо налягане 10 бара, че ония за поливане дето са по 6 бара, много лесно изскачат кранчетата на капковото.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

трева под фолиото има!!! - никой да не се заблуждава, че като го настеле дори и на фрезовано и чисто място няма да се сдобие с тревици под него ... въпроса не е в това, че премахва тревата - а че я ограничава да не става висока и да не задушава отгоре посевите .... във всички случаи поне не е толкова интензивна както без фолио ... ако се настеле върху необработено място /с трева/ - естествено, че няма как да унищожи тревата ... тя ще расте под него, но не с буен растеж .... 

за пътечки е идеално 

в момента умишлено сея всичко в него, за да видя как се отразява на посевите - за сега всичко расте изключително добре .... защото е доста горещо и сухо при нас /влагата се запазва под него/, защото нямам възможност да се грижа за градината в хладните интервали от деня и в жегите практически е мор да се прави нещо /не мога да се погрижа за тревата и тя става и до 2 м висока/ ... 

по принцип фолиото се използва в разсадниците - на него се нареждат саксиите и като се полива водата минава през него /а тревата е ограничена и не пречи/ ...

Agriculture-Weed-Barrier-Fabric-Mulch-Fa

P1000453-1-e1538039329985.jpg

хрумна ми да го пробвам за посев и бях доволна от резултата ... но това което при едни работи при други може дори да навреди .... така че всеки си решава сам

има и биоразградимо фолио... ето пример:

https://www.agrogradina.com/Мулчиращо-фолио-terrafilm-bio

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

 

преди 2 часа, Боби Димитров написа:

... А фолиото го има на първата снимка в дясно, черната водна пързалка, рехаво насипана с мулч и палета :D

 

Ай ся, видя едно хвърлено пале и с палета затиснато :ДДД

Ходих ся по тъмно да снимам, че няма палети :>

 

DSC00573.jpg

DSC00574.jpg

DSC00575.jpg

DSC00576.jpg

DSC00577.jpg

DSC00578.jpg

DSC00579.jpg

DSC00580.jpg

 

DSC00584.jpg

DSC00583.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Как употреби отрязаната полония от последната снимка? Разбичи ли? Иначе за другото - супер е, Кубрик би одобрил!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Те са две отрязаните. Още са малки за разбичване. Вътре имаха още кухина. Направо си ги нарязах за горене. Като от всяко нарязано клонче и пънче, ей така поникна във въздуха самостоятелно... Чак жал ми хвана, че съм го нарязал, а е още живо :Д

Другата година ще оставя по една от издънките им, че пусна доста. Като поотраснат малко, ще бастисам и другите три полонии, че много големи, много сянкка... Ще ги редувам така във времето. Поне лесно се мъкнат на рамо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Поетапно ще слагам снимки за документиране на развитието на културите и тревите под и над фолиото.

Очаквах под фолиото да се развиват тревите и като ходя да е меко, но като открих на най-удобното място, където е на границата с нищото, се оказа, че треви нема. Засега.

На една от снимките съм снимал място, което съм оставил без фолио, а е обработвано както останалото, което съм постлал. Също и до тази година съм сял на него място.

DSC00585.jpgDSC00586.jpgDSC00587.jpgDSC00588.jpgDSC00589.jpg

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен, след като извадих първият ред картофи, вдигнах фолиото от пътеката да правя леха и изглеждаше така, без една трева отдолу. 

 

20190623_210518.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване