Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Варела

Попаднах на един гигантски чаршаф в .html вариант и понеже беше на сайт, достъпен само в Internet Archive: Wayback Machine, го прехвърлих в Гугъл таблици.. 

Та който му e интересно може да пише, коментира и редактира директно в чаршафите.. 

Споделени са тук:

Companion plants table by Ute Bohnsack [EN] - копирано 1:1 от източника на английски

Алелопатия, подробна таблица от Уте Бонсак {BG} - мой превод на български (сортиран по азбучен ред)

 

  • Харесвам 9
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Евала за старанието Варелски ;) Благодарности от все сърце!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Наистина чудесна тема. Благодаря за положения труд не толкова по превода  /не го подценявам/, колкото до удобната за работа таблица. Аз понеже съм на "ВИ" с Ексел оценявам високо.

Интересното е, че тук посочват като неподходящи комбинациите между домат и копър, и домат и лук, като в същото време домат - праз е посочена като подходяща. Може и да е така, макар, че съм чела, че домата се понася добре и с копъра, и с лука. От друга страна това разклаща логиката, че всички растения, разновидности на един вид се понасят с даден друг вид. Така е, оказва се с различните бобове.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 35 минути, qn4eto написа:

Интересното е, че тук посочват като неподходящи комбинациите между домат и копър, и домат и лук, като в същото време домат - праз е посочена като подходяща. Може и да е така, макар, че съм чела, че домата се понася добре и с копъра, и с лука. От друга страна това разклаща логиката, че всички растения, разновидности на един вид се понасят с даден друг вид. Така е, оказва се с различните бобове.

 

Точно защото и на мен таблицата ми се стори доста подредена и добра отправна точка се захванах.. Иначе ако направиш проверка за доматите и копъра примерно

тук - https://www.almanac.com/content/companion-planting-chart-vegetables

тук - https://permaculturenews.org/2011/12/02/companion-planting-information-and-chart/

и тук - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companion_plants  на трите места си е доста противоречива информацията..

ОБАЧЕ пък копъра в уикипедия, конкретно при доматите, го има и на двете места.. с препратката в колона "за ползата" за някаква конкретна битка с нощенката ;) .. макар че в другата колона "да се избягва" копър пак си стои..

така, че ровене ще пада тепърва ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз принципно не съблюдавам толкова подобни таблици, не защото са просто ЕЖК (което не би ме спряло, има сума неизучени неща от научните учени), а защото не са проста работа като планиране и организация. В нашата градина нещата се случват с 50% хаос и 50% практични съображения, породени от хаоса.

Ще дам някой пример и ще допълня като се сетя.

Една година забравихме да сложим арпаджик на пролет и се сетихме чак като вече беше сложен доматът, 15 май. Съответно единственото свободно място беше по ръба на лехите с доматите. Стана си супер лук. Проблеми нямаше, като изключим това, че трябваше да засушим домата за 2 седмици, да узрее лукът. Което беше добре дошло, щото тъкмо маната секна.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

В случаи като тоя си казвам " Господ си знае работата". ☺

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Първите 25 страници от тази книжка са по темата.

Ще поставя коментари в клетките на чаршава на български, където има разминаване с книжката.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 12 часа, Теди написа:

Ще поставя коментари в клетките на чаршава на български, където има разминаване с книжката.

 

Благодаря, @Теди.. ще ги добавя и ще форматирам чаршафа така че да си личи къде е пипано.. 
 

Редакция: оправих ги - има нов лилав цвят в легендата на чаршафа

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Аз съм само цвят лилав, люляк съм, люляк съм :mrgreen:

Всъщност, снощи не успях да свърша всичко и днес довърших като спазих твоето форматиране.

Единствено вътре не посмях да добавя цял ред с хиксчета на всичко, за глухарчето. Според книжката то помага на всички зеленчуци и плодове за по-бързо зреене, защото отделя голямо количество етилен. Ако прецениш го добави.

Универсален спътник за почти всички видове зеленчуци (пише "почти" без уточнения), пък, се водят лавандула, синап, магданоз, копър, чубрица, лайка, керевиз, но и за тях не добавих редове с хиксчета. Не смея, все пак таблицата е от Уте Бонсак и ми се стори прекалено.

Универсален антагонист за повечето зеленчукови култури бил горчивият пелин, защото отделя токсини. Той било добре да се сее само по краищата на лехите и то малко, защото с отделяните токсини пропъжда някои вредители като оранжерийната белокрилка, земни бълхи, гъсеници и мухи по зелевите. т.е. за него хем е добре, хем не е добре да се съчетава със зеленчуците и за това не го включих в таблицата.

Направи ми впечатление, че за спанака пише, че няма враждебно отношение с нито едно растение, а в таблицата изрично допълних само посочените потвърдени, благоприятни комбинации. Предимно съвпадат нещата.  

NB: Трябва да провериш оригиналния запис от Уте по повод съчетанието на репички+грах и домат+царевица, защото имаха различни стойности по вертикала и хоризонтала. Аз ги равних, но може да не е с вярната стойност.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Драма се получи и при картофите ;)

У таблицата има несъвместимост с грах.. Пък на Уикипедията в чаршафа има два източника, че граха помага.. единия научен труд даже [7] като гледам авторите си е български "Mateeva, A.; Ivanova, M.; Vassileva, M. (2002). "Effect of intercropping on the population density of pests in some vegetables""

Някъде бях чел (дали не е и в Домашната пермакултурна градина), че граха "обърква/отблъсква" колорадския.. 2017 го пробвах на Беломорски, но без поливка и картофите родиха прекалено малко.. а граха пък хич.. но така или иначе и двете ги бях посадил прекалено късно.. 

Та някой пробвал ли го е това извращение?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Друг пример се сетих. При майка ми се въди нематод. Една година пробва да огради морковите, които са на дълги тесни "лехи", с арпаджик от всички страни. Първите моркови нямаха нематод и се зарадва положението. Обаче лукът узря, изсъхна и бе изваден. Морковът остана гол и за 2-3 седмици го наръфа нематодът.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

 

преди 24 минути, Боби Димитров написа:

Друг пример се сетих. При майка ми се въди нематод. Една година пробва да огради морковите, които са на дълги тесни "лехи", с арпаджик от всички страни. Първите моркови нямаха нематод и се зарадва положението. Обаче лукът узря, изсъхна и бе изваден. Морковът остана гол и за 2-3 седмици го наръфа нематодът.

А тъй, Боби.. баш туй ми беше мисълта.. не ЕЖК ами ЕБМК* да е раутата в таз тема.. и хич не се шегувам.. щото всеки си пробва разни неща.. и аз така - редовно уж да пробвам алелопатия, па то си стане чиста психопатия.. ама пак дручко си е тука да си го споделим макар и не научно обосновано и не достатъчно пъти опитвано.. щот тоз чаршаф дето с него почнах темата сигур 2 живота и 6 градинки няма да ми стигнат да го приложа и проверя на практика.. :)


*Един/Една от Без Мотика Каза

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

бай Варел - в моята тема съм писала /ма не ми се рови сега къде точно/ - граха посят до картофите с цел прогонване на бръмбара - никаква полза!!! .... също опитах миналата година във фолиото грах с картофи заедно - уж граха да се държи по картофите - извадих и картофи и грах  /тоест не ми стана ясно пречи ли им заедно или не/ ... но дори и така нагъсто заедно пак си имаше бръмбари бол .... 

... та не се замислям много по въпроса със съвместимостта /да не говорим че съм попадала на напълно различни писания в нета/ :)

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Нямам наблюдения и не съм пробвала алелопатските предложения от чаршафа. Тепърва ще следя темата. В цитираната книжка за някои от комбинациите пишеше защо е ок да са заедно -дали заради защита от вредители, дали заради кореновата система (едни черпят вещества от по-дълбоко, други се ширят на плитко и така не си пречат), дали заради обогатяване с азот (ясно е, че за бобовите става въпрос), също заради предпазване на по-сенколюбивите от слънцето.  Варелски, мога да предложа да добавя с коментар причината според книжката. Чакам да кажеш дали е ок или предпочиташ в друг формат. 

Разбира се, че най-ценен би бил полевия опит и колкото повече хора се включат, толкова по-добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

тъй като рових заради малките парници в темата си - попаднах на снимката с граха и картофите :):

QHLNr9-qJRTICztbGJwpEKT7v8s4BUUu3Bzi6RSU

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 15 часа, Теди написа:

Варелски, мога да предложа да добавя с коментар причината според книжката.

 

@Теди Ами аз съм ок ама така като цъкна на "приеми" и коментара изчезва.. отделно се трупат като безкраен списък отдясно и аз поне малко трудно разбирам кой коментар за коя клетка е.. по-скоро според мен трябва да е като "бележка" -> като си върху клетката и цъкнеш с десен бутон в менюто "вмъкване на бележка" е точно под "коментар"..

Редактирано: Другото което се сещам е, че ако е прекалено дълго обяснението може освен "бележка" към съответното поле/клетка да слагаме и хиперлинк към източника.. примерно сега добавих линк към снимката на @Isa Bel с граха и картофите по-горе..

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Бай Варел - няма такъв прилежен ентусиаст кат тебе ... признала съм те от секъде .... и затуй само ти носиш туй звание Бай .... за сичкото народ инак съм кака, леля, баба .... но! - Бай Варел е един !!!!! ... ти си нашта гордост ... ти си вождът на бродерията ... да се свети твойто име !!!! :D  :love:

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
WildLady
На 1.04.2019 г. at 16:04, Боби Димитров написа:

Друг пример се сетих. При майка ми се въди нематод. Една година пробва да огради морковите, които са на дълги тесни "лехи", с арпаджик от всички страни. Първите моркови нямаха нематод и се зарадва положението. Обаче лукът узря, изсъхна и бе изваден. Морковът остана гол и за 2-3 седмици го наръфа нематодът.

при мен са лук – ( на това място е само за зелен)  и моркови заедно от тази пролет и всичко за сега е супер ( в малкото смешно кръгче с 3м диаметрър :D ) От скоро си вадя лукчета за салатка и смятах на тяхно място да насадя веднага други, пак за зелено, обаче се яви проблема, че вече няма арпаджик :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А баба ми садеше зеле в лозето и нямаше проблем и за двете. Да не би защото зелето иска доста поливане? В лозето баба почти не го поливаше, но и климатът беше по-друг.

Баба садеше всичко на дълбоки вади (пълнеше ги с вода), аз карам на капково, т.е. още по-икономично. Мислех тази година зелето да е в лозето, но се отказах, защото правя яка резитба и искам да видя ползата от файдата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване