Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

Добре Ани, ще донеса. Не са проблем резниците от смокини, ще мушна в специалната чанта малко за проба........ Под специална чанта разбирай раница за лаптоп, която вземам с мен на борда и пазя като очите си, като, че ли злато пренасям.

Тъй като съм далеч от дома предавам словесен репортаж от градината на вилата, ММ вчера е бил там. Снимки няма- забравил не само фотоапарата, но и телефона си.

Доокосено около дървета. Това дето аз съм го косила, пак било за косене. Що ли не засадих тикви и му се вързах на акъла?? По-лесно сигурно щеше да бъде от косенето.

Домати няма узрели въпреки моето очакване, че ще има. Станали са огромни корените, тъмно зелени листа, не се забелязват никакви болести или вредители. Много завръз и много цвят. Чакаме узряването. Явно бързам, все пак е на 600 метра надморска.

Гадните колорадци са се размножили много за десетина дена. Почти ми опоскали листата на патладжана, който имал и цветове и завръз. ММ събирал повече от час колорадци. Дъното на голяма туба напълни на около 3 см във височина с тях. Дори не мога да си представя що за напаст е. С него нямал никакви препарати. Другата неделя ако не вали ще пробва да пръска с нийм. Да видим.. Листалака на картофите станал страшно висок, всичко е полегнало в дъждовете. Дано да има някаква реколта.

Дъждовете са били много, в сянката на съседската сграда било кално, дотолкова, че не могъл да влезе.

За съжаление толкова дъжд се отразил лошо на лука. 7-8 корена са изгнили и ММ ги оскубал и изхвърлил. Другия лук бил добре, но още с много зелени листа. Не става за вадене, дано да не изгние и той.

Малините стоели като мумифицирани, все така зелени и с много завръз. Тююю, що за лято е това?! Четох, че в БГ пак се очакват валежи. Пратете насам малко.

Снощи пекохме на мангал патладжани и червен пипер. Въпреки, че започнах чак след 21,30 пак беше адски горещо навън за такава дейност. Постопиха ми се сланинките покрай тоя мангал. Но пък за това си имам кьопоолу вече готово. Ще изненадвам узбеките тая вечер. Изключително бедна им е кухнята. Такива хубави зеленчуци и плодове имат, а готвят едно и също......Много им е интересно да им правя различни неща. Най-обикновен ориз с пиле и таратор миналата година обраха точките.

Да, ама те пък ме научиха да правя страхотни консервирани краставички. Различни от тези, дето прави мама у дома. Та, те така обменяме опит.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

хайде сега кажи за краставичките, че много обичам

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тука като бивша руска република всичко се приема да е голямо, та затова и основно консервират в 3 литрови буркани. Краставички, домати, компоти... Буркани 0,8 като при нас няма. Има от 1 литър, ама почти не ги ползват. Та затова рецептата е за 3 литров буркан. Адаптирайте си съотношението на продуктите за вашия размер буркан.

Краставичките измити и почистени от дръжките, но в никакъв случай не режете дупенцето и горната част при дръжката. Нека да си останат с тези части. По избор и за вкус се добавят една две люти чушки, чесън, копър зелен, черен пипер, хрян, червени доматчета - едно или две за цвят. Това са опции- който както обича.

Кипва се вода и подредените в бурканите краставички се заливат до гърлото в буркана. Стои 15 минути. Водата се връща в тенджерата, отново се кипва и пак се заливат краставичките. Отново седят 15 минути. Излива се водата и при последното кипване се поставят 3 супени лъжици с връх захар, 3 супени лъжици / добре пълни/  сол. Заливат се краставичките, на всеки буркан се слагат по 3 супени лъжици оцет, по възможност ябълков. Запечатват се с горещи капачки, обръщат се и се оставят така поне 5-6  часа. Това е, няма стерилизиране, краставичките стават прекрасно хрупкави.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За мое най-голямо учудване ММ се съгласи да се занимава с батати. Поръчах  3  сорта, да видим дали всичко ще пратят.

Колкото и да се опитвам да се ограничавам в разнообразието не се получава. Надделява желанието за експерименти. Ех само, малко повече време да имаше свободно ........!!!

Поръчах от нещо определено като сорт виолетов, Мурасаки 29  и Тайнонг 65.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И какво ще правиш със тях.Нали било късно за втора култура.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Миленка, ама то за бататите пише, че за южна БГ може да се садят до 10 Юли, затова реших да пробвам. Пък где ли не съм дала 10 лева??? Колко китки над тая сума съм купила не ща да си спомням. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Дано да станат. Аз ще опитвам другата година. Ще чакам да съобщиш резултата от експеримента :grin:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Втори словесен репортаж от градината. Тегаво върви това време, толкова неща съм си намислила да свърша като се върна, че ми се ще дните в БГ да станат по 48 часа, ако е възможно.

Дъжд, дъжд и дъжд. Ни един узрял домат до сега. Така си седели зелени, но пък за сметка на това болести нямало.

Отново време за тиквички, ММ им стана върл специалист в приготвянето. Снощи щеше да прави някакви импровизация с тях. Не знам какво е станало.

Картофени стъбла и буболеци по тях господ бил дал много каза ММ. Дано и в земята да има нещо като реколта. Ще стане ясно след време. Кой засажда патладжан до картофите? Ми аз. Идиотско, ама нещо не си бях направила сметките и само там имаше място. Е, ММ е поопощил колорадците отново от картофите и патладжана, патладжаните имали много нови листа, цветове и завръзи въпреки огризаните от преди листа. С особена гордост ми съобщи, че пипера има вече доста нараснали пиперки. Нали той го купи разсада, как ще пропусне да се похвали?? Накрая се присети да каже, че и моите чушки от узбекските семена били завървали и те.

Чубрицата не знаел какво да я прави, цъфнала била. Заръчах да я оскубе следващата седмица и да я суши. Питах набрал ли си е листа от манголда, а той ме пита това къде седяло........ в градината. Ще кажеш, че 2 декара градина имаме... Нищо, нямаше да е ММ , ако не пита нещо такова.

Навсякъде имало новопокарала коприва, чудна супичка съм можела да направя от нея. Ммм да, и с копривата ще е върла битка, както с къпините и бъзето.

Засадил е бататите, и толкоз. Пак заваляло.

Забравих- засадената кайсия е тръгнала да дава фира. Като отрязъл стъблото вътре имало голяма дупка по средата. Дявол знае с какво заболяване или вредител вътре сме я купили. Ще засаждаме отново.

Като за първа година за джунглясалото място и работа от време на време е добре. Максимализма ми в изискванията и очакванията взе да  отпада като приоритет за тая градина. Някога, като се пенсионирам и като я оправяяяя както аз си знам. Ама това ще е някога ......

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ехааа изумен съм колко неща имате и вървят в градината с дистанционно наблюдение от западна Азия :D Харесва ми и колко е изпълнителен и послушен ММ! При нас всеки си прави каквото си е наумил и само гледаме да не се настъпваме по пътечките :D Помоли го да направи някоя снимка, изглежда ми разбран човек!

За кайсията - какви симптоми имаше? Защо я отрязал? Само за информация, в една стара кайсия на другото село, всички клони са с дупка в средата, но това не пречи да расте вече 50+ години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, аз не бях видяла нищо притеснително в кайсията като тръгвах, но той казва, че вчера като отишъл изглеждала почти изсъхнала и затова взел та резнал да види какво става вътре.

То едва ли от снимки нещо ново ще се види, ама ще го помоля като ходи в неделя или понеделник да фотне нещо. За разнообразие не знам чак такова голямо да има, набучкахме разни неща. Количества също няма големи от вид. Ей например чубрицата са 5  корена, толкоз ми даде съседката. Манголда са май 4 корена. Доматите са около 30. Най-много са картофите и лука.

Довечера се престраших и ще почопля в градинката тук и ще сложа пак семена от кориандър малко. Като се присетя как се отвратих от миризмата на кориандъра първия път, а как сего го хрупам и ми е много смешно. Човек претърпява странни трансформации на вкуса във времето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тука, в седянката се обсъждаха пиракантите, та да кача снимки от нашите пред къщата реших. Страшно бодливо това чудо, но затова пък прекрасно ухае, а после каква красота са плодчетата...........

20181205_075621.thumb.jpg.1189ddb7c8de48adb57e2f1b09128958.jpg

20181205_075628.thumb.jpg.be4463f72cdefeea0fc9b4411f5eeee3.jpg

20181205_075635.thumb.jpg.b0c41dc85d45aac16a8a98d2fa060715.jpg

Купувани са за жълта, оранжева и червена. Миии, кво да кажа. С пантонната книга под ръка и плодовете на трите се забелязва разликата в цвета на плодовете, но въобще не е така отчетливо цветовото различие както го дават по сайтовете. Или пък се опрашиха та взеха да си приличат. Знам ли и аз...... Не ме вълнува много цвета им.

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Два часа снощи се опитвах тукашната глина да я поразчопля отгоре поне малко. Кило пот от мен замина, резултата е едно ... ми голямо нищо. Двата дребосъка нара в тоя участък от Узб   градинка се държат. По мъничко нарастват, ще ги бъде. От двата реда с люти чушки са останали само 7 корена, дребосъчести едни такива, ама са взели да правят чушчици. Поразкопах вадичките и ръснах семената от кориандър дето ми бяха останали. Дано да поникнат. Тая година босилека го няма никакъв. Миналата година едролистния босилек беше станал огромен, кълбета от около 70 см в диаметър, такъв гигантски босилек не бях виждала. Същия тоя босилек тая година е едно мижаво нищо, взел е и да цъфти. Ще го поорежа в неделя и ще забъркам бурканче- две с песто. Маточината е огромна, но листата и издребняха. Рязали са я докато ме няма, но явно не много. Сега се чудя дали да не е орежа драстично на педя от земята и да я поливам повече.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

20190717_090723.thumb.jpg.9ae2b7f75a61e40ff143be9d815b9528.jpg20190717_090704.thumb.jpg.1569fafdea9484296375d958e9f51a8b.jpg20190717_090658.thumb.jpg.10f82cdce018c0ff8d076cb1f15560d2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Снимки, специално за Боби.
20190719_204027.thumb.jpg.d71103eb6ed0fd9720b2c63e50c45839.jpg20190719_204044.thumb.jpg.4e8363593d8d011168e16f09f62f8a4e.jpg20190719_204111.thumb.jpg.e4b7c349f28a102d5903132dad09fb88.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да не си помислите, че не са затворени шкафовете... те така са си криви и толкоз мож ги затвори. Плота в кухнята 3 пъти го оправяха. Нищо не можеше да се задържи на него. Сложиш яйце, търкулне се напред и цоп долу. Мокра чаша същата работа. С триста зора нещо дооправиха, ама сега за да отворя фурната първо шкафа до нея трябва да отворя. Както казва колегата Welcome to Uzbekistan.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Че то ако дойдем групата  от форума дето сме любители, за майстори ще минем при вас. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Димо, ами идвайте. Само не се учете да казвате Хоп. Това ми е най-омразната дума тук. Означава- разбрахме какво искаш, ама ще си го направим как ние нас удобно и когато ние искаме. Тук седмица- две отклонения в сроковете са в графата нормално. Само плащанията се изискват в срок. Затова съм се обърнала на пъдарин и ръчкам ежедневно почти всички. Известно подобрение в спазването на сроковете се забелязва след 2 годишните ми усилия.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен трудно това с хоп, обременен съм от перфекционизъм и чувство за хармония и естетика...демек, не ставам за майстор при вас. :)))

Този кухненски шкаф си го направих през 2010 г. и то по начин, който е рисков. Ако пантите поддадат с два милиметра няма да се отваря. Но за тези години нула отклонение. Просто ми трябваше тогава за кухнята, но на магазина нямаше такъв размер и реших да си го направя. 

 

20190720_093440.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Вени, много благодаря!

А въпросната пираканта  не е ли облепиха? Дето се хапва, и се правят чайчета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За съжаление пиракантата не е облепиха. Плодчетата и са вкусни за птиците, не съм чела или чувала да се ползват от хората.

На нашите пираканти така и си окапват плодовете. Птици наоколо има , ама явно не са открили, че има такова лакомство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване