Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

Опитах се нещо да свърша на село за тия 4-5 дена, ама по скоро ми трябваха 14-15 дена. На дворното място всичко е тревясало безбожно в лепки, тегава работа. Окопах си йощите, полях ги два пъти. Първите три храста са станали огромно широки. Явно пролетта трябва да ги режа, ама не знам как. За първи път това лято опитах по сериозно количество от тоя плод. Много ми хареса. Общо станаха 6 корена йоща, надявам се догодина и някои буркан с компот да опитам да направя / ако разбира се съм си в БГ докато зреят/. Реда с лозе го поорязах и окопах, щото грозде нямаше за бране. Или изсъхнали зърна или едни такива спаружени и кисели.......

Но пък открих две необрани сини сливи. Първия ден кофа и половина обрах, както и малко ябълки и круши, ама според мен им е рано. Още седмица поне им трябва.

20190922_125435.thumb.jpg.7e21f150666d32ec226830385df56150.jpg20190922_125443.thumb.jpg.923e1d46ed66974ba8884f82fb45c242.jpg

 

Раздадох сливите и при второто ми ходене още две кофи събрах. Оставих майка да се разправя с тях.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Исках и един корен домат да ви покажа, ама ......... не мога да кача снимките. Мислех, че е защото снимките са вертикални, завъртях ги, но отново не става.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Това е когато майка ми каже, че доматите съвсем ги нямало никакви тази година

20190922_125508.thumb.jpg.607553116e7cfdc08e14e877391c8ce4.jpg20190922_125529.thumb.jpg.161702a0954c9389add38d0b343e440e.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Така и обаче не мога да си обясня защо пролетта нямаше кьорава пчела като цъфтяха дърветата, а сега есенните астри бяха като кошери. Стотици пчели жужаха около астрите и люляка

20190922_125641.thumb.jpg.2452b1bfd6f85e899eabe348ac597269.jpg

20190922_125707.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, какво означава тази грешка?

Capture.JPG.6072daa250118acdb459aa57f7d5a8c1.JPG

Определени снимки не мога и не мога да кача. Дава ето това съобщение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пролетно време, ако има по-атрактивна паша (по-близо, по-дашна), пчелата няма да иде по плодните дървета. И друго, често на пролет ни се вижда много пролетно, но температурите са ниски или има друг стресов момент в кошера и не облитат много масово. Иначе при нас на село като цъфнат джанките и става пчелна манифестация... обаче ако се случи да е студено, или примерно затоплянето да е много рязко, няма ги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За нас с пълна сила важи ей това

71011202_2440652875990407_7432594970499874816_n.jpg.ffb1da3c701f118d4e0552864d93e12b.jpg

Купувайки преди година вилата бяхме с намерение почти нищо да не засаждаме там, само няколко вида растения и да ходим да почиваме основно. Да, ама не..........

Опитах се вчера да преброя наличното вече видово разнообразие и се отчаях....... Почивка няма да има.......

Каквото си направиш сам, никой друг не може да ти го направи......

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тръгвайки насам давах инструкции на ММ къде и как да засади марулите. За спанака му казах да пусне едно редче и му връчих пакета със семена /  за които между другото имам съмнения дали са читави /. Вчера вечерта ми остана време да го разпитам какви ги е свършил в понеделник и бях шокирана като каза, че е оскубал тиквичките и е ръснал семената от спанака на 6 / шест!!!!!! / реда. Ако това чудо стане, а това са общо 36 метра спаначена леха ще трябва да ходя на пазара да го продавам. Повече пакети с професионални семена няма да купувам, горкия ММ е решил, че щом съм му го дала трябва да го засее целия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Абе за вашите мъже няма ли кръчми и футбол ми се занимават с глупости (спанак, марулки, тинтири-минтири!). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ру, ако някогаш го видиш това ММ да кисне в кръчма свирни та да долетя и да видя и аз, щото досега за 25 години съм пропуснала тоя момент.

А за футбола.... какво да ти кажа. Той твърди, че гледа футбол, ама в 99% от случайте телевизора го гледа него как хърка. Да не му скърша хатъра намалям звука да не ми образуват стрес ритнитопковците и се занимавам я с готвене, я с гоблен. Сърди се като му спра телевизора, а като го питам кой води в срещата .... промърморва, че всичко знаел....

Днес по случайност той почива и марулите са на дневен ред за засаждане. Миналата седмица не бил пристигнал още защитния тунел и не ги засадил. Исето ме подкокороса много яко и нацвъках 6  вида. Да видим кои ще удържат зимата. То и зимата непонятно каква ще е де........

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

До сега при нас, презимуването на марулите е почти 100 процента успешно.  На повечето места би трябвало да е същото.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас на открито никога не успява да презимува марулята. То кейлът измира в по-голямата си част, какво остава за марулите...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Първи опит ще е с марулята Боби на това място. И мен ме глождеха съмнения, та затова поръчах онлайн някакъв си тунел, за който ММ каза ,че много афиф работа бил и май ще укрепва под него с остатъци от тръби от отоплението на къщата. То се обезмисля начинанието финансово след покупката на тунела, ама поне знам, че няма химия и .... се успокоявам, че ще са био марули ако оцелеят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ето как е изглеждала марулята при нас в последните дни на февруари.  В края на март вече ядяхме, та до май.

Няма нито една загинало коренче. Но след като я засадим,  поливаме и има някакви грижи. Не е на самотек...

20191012_121944.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Вижда се и есенният лук и чесън. И той презимува на 100 процента. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Чесън мисля да засадя на два транша- първия като се върна след 10ти ноември, а след това в края на март, заедно с лука. Лук есента до  сега не мисля, че сме засаждали. Поне аз не помня на село такова упражнение. Гледах клип на една рускиня, която мулчираше с листа и треволяци засадения есента чесън, та смятам да пробвам няколко редчета с тая техника.

Димо, марулите няма да са съвсем необгрижвани, ама само по един път седмично ще е... Имам отпуска за месец не ходене на работа, да видим дали ще успея да се пусна сама в отпуск през ноември и декември, та да поразчистя още в градината. Плана е на база миналогодишните ноември и декември дето можеше по това време да се работи, ама тая година.... кой знае какво ще е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Лука  е за пресно, докато стане пролетният. Може и балучки да се сложат, само за зелено. И реално от ранна пролет си имаш за салата и готвене. Набоди си малко и таман ще видиш как ще се получи.

Марулите искат плевене и поливане. Един път в седмицата е напълно достатъчно.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Балучка не ми е идвало на ум да забода. В един склад за зеленчуци и плодове до работата ми винаги имат есента и ранната зима. Купувам и правя салата от варени лукчета с червен пипер, оцет и олио. Имам детски спомен как баба ни предлагаше фасула с такава салата и от както открих, че там го има правя по няколко пъти. В къщи много я харесват .

Ще взема тази есен да засадя за проба балучка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Проявявам интерес към салатата с варените лукчета,ако не те затруднява ”драсни” я тук или в чата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

То от това по- лесно няма... Най- много време отнема беленето на балучката, ама приобщавам щерката за тая дейност и готово... става. После измитите балучки в тенджерка с вода и сол и вариш докато като боднеш с нож лукчето и ти си стори меко. Варят се не на силен огън, че ще се разпаднат. После изливаш водата, добавяш олио и оцет и още малко сол на вкус и... тук по желание може една- две сухи люти чушки/ разчупени леко / или пък лют червен пипер на едрички люспи. Заливаш, охлаждаш и в хладилника за ден да се смесят ароматите. Върви прекрасно с яхния от фасул. Така го помня от баба, така и го правя...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване