Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

Исе, ММ нали ми е върл помощник, та миналогодишния манголд няма да го бъде..... щото е на купчината с растителен отпадък отдавна. Само единия корен от жълтия манголд изкара цветонос, обаче до последно си седеше зелен, та зелен, така, че и на семена не се надявам.

А праз и до днес и ние ядем, цвекло още половин кофа има. За картофите пък да не говоря, дори не сме им минали половината... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 42 минути, Venetka написа:

Накрая като взех да търся да купя се оказа, че никъде няма. Попаднах на някакъв сайт с доставки от Полша и бая се чудех, ама пробвах. Взе, та всичко пристигна без проблем.

Я кажи за тоя сайт. Като се има предвид търсенето на посредник от Полша точно.

Манголдът при мен е мръзнал. Преди съм го вадил в саксия за зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиСлавянски, ей от тук купих семената на черито. За да не са само 1 вид семената поръчах и репички 18 дена, киселец с шарени листа и .... ха сега де какво беше последното???

https://gardenseedsmarket.com/domat-radana-krushoviden-kokteylen-plod.html

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тоя месец трябва да прехвърлим на постоянните им места две огромни брези дето седят от миналата година в контейнери. Тъй като със строителните дейности плана е .... разтеглив във времето измислих къде да ги сложа без да пречат после на работата на багера. Обаааче щерката има претенции. Да са на разстояние една от друга така, че после да си вържела между тях хамак. Е да де, ама нещо не мога да се сетя колко метра са това. Пък и сигурно от хамак до хамак има разлика. Колко метра да оставим между тях? Някой ще ме светне ли по тоз жизнено важен въпрос моля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нашите хамаци се връзват на дървета 3-5 метра (с удължителното въже) едно от друго. На село през 10тина къщи има един двор с няколко брези на по 2 м една от друга, не им пречи да са близо, а и брезовите горички принципно са много красиви точно с това, безите са близко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Брезите бяха 3, ама голямото куче ни помогна с едната и прибирайки се от работа един ден намерих от нея около 50 см останало, другото беше на ситни трески.

Замисъла беше да са засадени под формата на малка дъга , а пред тях да има солидна дървена пейка, ама от идеята нищо не остана.... Брезите са две, а не три... Мястото не е готово, та трябва да ги позиционирам другаде.. При три метра отстояние една от друга няма ли да си преплитат клоните?? Иначе и на 5 метра може да ги засадим една от друга...

Още два дена в офиса и хващам към вилата.... Благородно завиждам на тия дето могат повече време да са при градините си. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Хич не завиждай, защото е студ, сняг и кал. :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 часа, Venetka написа:

Още два дена в офиса и хващам към вилата.... Благородно завиждам на тия дето могат повече време да са при градините си. 

И при мен е като при Алис:

преди 3 часа, alys написа:

Хич не завиждай, защото е студ, сняг и кал. :mrgreen:

Днес пробвах да разчистя сняг и да разкопая ями за три фиданки. Доста е кално обаче, трябва да поизпръхне. Няма какво толкова да се прави в градината (освен да се внимава да не се окаляш или подхлъзнеш). Навсякъде без пътеките е сняг, въпреки три и повече дни топене. Няма за какво да се завижда. А сега и още един дъжд да падне и тия дупки съвсем ще се отложат.

Да не ти е покарало паупауто, @Venetka?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиАми не, нищо не е покарало. От седем семки засега нищо. Бая им, зверя им се, ама... не хваща дикиш засега. Ей тая сутрин пак ги разглеждах тия кофички ...Другите седем смятам края на месеца да сложа. Проверявах пликчето с торфа, съвсем запазени изглеждат семките, пък да видим. Като не стане ще търся нещо вкоренено. То като му влезе муха в главата на човек...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те откога стоят в кофичките тия семки? Другите кога щеше да ги слагаш на топло?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Декември ги сложих в кофичките, а по ваши указания някъде в средата на Януари ги преместихме на по-топло и светло. Не сме да поровя в пръстта да видя как са семките.

Останалите 7 семки тоя месец ще ги сложа и тях пък каквото стане.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И моите още не са се разбудили, но те са и на студено. Мога да пробвам няколко да ги вкарам на топло, въпреки че едва ли ще е достатъчно, и да им дам по-ранен старт.

Ако ще разбутваш почвата да видиш дали са покълнали, трябва много внимателно. Ако усетиш, че семето се държи в земята/застопорено е като го откриеш, значи е пуснало коренче. Първите признаци на развитие са леко разцепване и издуване на семката в единия край "по шева".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От пустото подкокоросване ваше.... снощи вместо да ровя в кофичка с пау-пау недоглеждайки си изрових левурдата... То не че нещо се виждаше от нея де.. ама..

Рових в тая кофичка до към 4-5 см в дълбочина и се дивях що няма семка от пау-пау и дали е възможно толкова дълбоко да съм ги сложила. Нищо не открих и тръгнах да вземам втора кофичка. Връщайки първата на масата установих къде е грешката... Няма как при засята левурда да откриеш пау-пау...

Нооо, във втората кофичка семката си беше съвсем наред и се държеше много стабилно, не можах да я надигна или отместя настрани. Дано това да значи, че е пуснала корен надолу. Не посмях повече да ровя.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами вземи ги етикирай тия кофички! Щом не мърда, най-вероятно е почнало развитие и в един момент сама трябва да се покаже. Аз пък моите от човека видях, че са позасъхнали. Дано не съм ги изтървал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Е, надписани бяха де... Ама докато варя грах се заех с тая дейност и наглеждайки граха съм недогледала каква кофичка вземам.

@alysАлис, доматите ги отчупих както ми каза. В неделя отчупих връхчетата, вчера видях, че са тръгнали да избиват от пазвите на всяко листо наново. А върховете ги забодох в кофички и им бях чучнала отгоре найлонови пликчета. Тази сутрин махмах пликчетата. С изключение на един домат другите са си много свежи. 

То пак рано така, ама поне си експериментирам на воля.. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Уффф, тия техники. С телефона съм и само тук успях да пльосна снимка на боба папуре.

20200214_192324.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ей това имам, 19 бобчета.. мислех, че са по- малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, Venetka написа:

Е, надписани бяха де... Ама докато варя грах се заех с тая дейност и наглеждайки граха съм недогледала каква кофичка вземам.

Аха, грахът в грях те е вкарал :) Между другото, ако ходиш на пролетната среща, мога да ти пратя малко пликове за разсад, които са идеални за паупау - да не се мъчат другите в кофичките. Правят поне 20 см корен първата година. Имам едни на 30 см и едни на 42 см  дълбоки и доста здрави. Само им трябва опора да се подпрат и да стоят стабилно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, така е, ако не растат, защо не растат, ако растат, защо растат и какво ще ги правим. :innocent: Моите разсади като ги гледам, страх ме хваща, защото вече бих могда да ги насадя, ама нощните температури все още са до към -5. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Една пълна седмица градинарстване.. Някак си днес успях да се довлека до офиса... Тук боли, там одрано, врата ми схванат, ама.... пък има тен за завиждане.

Първо подкарахме пролетното рязане на овошките. Стари дървета, трудна работа. Два дена ММ и баща ми се въртяха около тях и не успяха да ги орежат. То баща ми и не успява да помага особено, но дума не дава да се издума да сме се катерели по стълби без него. Да ни гледал той какво правим...

Аз под вещото ръководство на тати орязох 14 лози, вързах ги и очоплих покаралото великденче около тях. На йощите се дивих и не знаех какво да режа и въобще да режа ли. Нямаше нищо изсъхнало или изглеждащо зле, та взех и ги подкъсих само от към страна на оградата. Двата корена са вече доста големи, другите три са се закрепили и ще ги бъде.

photo_2020-02-25_14-59-08.thumb.jpg.76b5ff26883b8f6eb1aec6c2152b3f44.jpg

Сетих се да снимам чак като щракнах катинара, затова снимката е през оградата. Сори.

photo_2020-02-25_14-59-18.thumb.jpg.89ab9f5e326694aa90d37086b97c376e.jpg

Ден трети на село-дъжд. Кротки занимания вътре в къщата. Ден четвърти-мокро, та не става много за градинарстване, ама след обяда орязохме розите / щото са до райграса и не е кално/, ММ успя да достигне и една ябълка, а аз затънах до ушите докато успея да орежа двата реда малини и подкастря касисите. 

photo_2020-02-25_14-59-35.thumb.jpg.001801d70454c2a4609af916b502132d.jpg

В другата част на градината се е вихрил с мото фрезата брат ми. Няма излизане на глава с него, той тъй си знае... да е черничко и обработено добре... 

Обаче пък какви големи, големи кокичета имаше цъфнали

photo_2020-02-25_15-00-11.thumb.jpg.6f2dc26c8900e2dfcfb3bf3a64c009fe.jpg

Ден пети- с помощта на брат ми успяха да доорежат дърветата в дворното място, клоните не успяхме да махнем, останаха за брат ми като работа. Дърветата са варосани. За сега е това като работа на дворното място.

Някъде в тези дни работа и аз се мъчех да помагам. Нямах време да питам във форума бадеми режат ли се и окастрих двете дървета както на мен ми дойде отвътре. То и така до сега не са давали плод, едва ли може да стане по-зле. Изключително много се чудих какво да правя с дряна. Не съм чувала да се реже, ама и да го оставя така не беше възможно, защото миналата година беше такъв гъсталак, че не можеш нито под него да застанеш, нито да се завреш, за да го обереш. Отрязах най-долните клони, за да няма нищо по-ниско от около 80-90 см надолу, разчистих преплитащите се клони вътре и подрязах най- дългите външни  с идеята поне малко да го огранича. Другото дето се падна на мен и дето нищо не свърших е ореха. Това дърво е огромно, не знам още колко може да порасне, идея си нямам може ли да се реже и как да се режа. А и дори да трябва не виждам без специално оборудване как да стане. Клъцнах с най-дългата ножица това дето достигнах и разчистих опадалите маносани орехи от миналата година и си рекох... толкоз.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване