Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

Ден шести- обратно към Пловдив. 

Ден седми- след като избрахме настилка за пътеките около къщата успяхме към 11 часа да се доберем до вилата. Времето... странно. Слънце, тихо и топло... след 10 минути облаци и силен вятър и съответно доста по-студено. Трудно за работа, ама друго време няма, та щем не щем поработихме. Основно се занимавахме със засаждането на цветни растения и проверихме каква е хавата с есенно засадените растения.

Японската дюля Cameo скоро ще цъфне. @Славянскивиж колко са и големи пъпките вече.

photo_2020-02-25_10-19-59.thumb.jpg.9db4ffe34df9627e303b6f6e699d82df.jpg

Чесъна е започнал да се показва. Мислех, че нищо няма да излезе защото едва успяхме да го засадим. На места почвата беше много замръзнала.

Всички дървета изглеждат добре. Вятъра беше съборил колчето на хинапа, а тъй като бях опаковала хинапа заедно с колчето с агривело всичко лежеше долу. Вдигнахме го, щети не видях при основата, ама ще стане ясно след месец-два дали всичко е наред. Голям проблем е, че в почвата на вилата нищо не се задържа като колове.. след първия дъжд и почти всичко е на земята. Явно много на дълбоко трябва да слагаме всичко, а забравихме да вземем свредела от село. Марулите са ок под агривелото, забравихме да си откъснем обаче..

photo_2020-02-25_14-58-14.thumb.jpg.9ce4bc42a2a74052eb71fa4e1d1b926f.jpg

@Боби ДимитровБоби, виж брезите са засадени. Разстояние между тях около 4 метра, мерих с крачки... щото кой да се сети да вземе метър, а съседа се покри някъде...

photo_2020-02-25_14-58-47.thumb.jpg.7350960d50c30db6aa76e01dd8845f24.jpgphoto_2020-02-25_14-58-54.thumb.jpg.bb880230cb2cb1fcf475defb4abbb023.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, Venetka написа:

виж колко са и големи пъпките вече.

И при мене е напъпила, само дето си е още в саксията :( Имам да чистя едни къпинаци за нея и не стига време. Поне не е на гол корен. А тоя кадър зад дюлята е бая страшничък! Имате да облагородявате колко още! То и при мен има обрасло, ама изглежда по-естествено.

Но и снимките в тоя сезон никога не вдъхновяват особено. Друго си е като тръгне зеленината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиСкоро няма да успеем да облагородим и разчистим. Иска много време, а ние сме уикенд градинари. От друга страна иска ремонтни дейности и багери и камиони, а тая година нищо такова няма да успеем. Така, че минимум още 3-4 години ще са подобни гледките от това място. Сега зад дюлята изглежда наистина страшно, но това е защото рязахме бъзаци и шипки зад къщата и е струпано за горене всичкото изрязано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Единствено Синий Утес нещо никакъв го няма... Другите камчатики са тръгнали, а той е с доста клончета  и пъпките , но пъпките са като замръзнали. Дали по-късно ще тръгва или е умрял?

ММ оряза за десетина минути дръвчетата и ги вароса. На тая им възраст е лесно, ама не ми се мисли след някоя година.

photo_2020-03-02_08-45-34.thumb.jpg.4e832c24eed80baae1f6ea1531d5b926.jpg

Два дена водихме епична битка с бъзето, копривата и къпините в оня ъгъл.. Най-накрая разкрихме всичко...

photo_2020-03-02_08-45-43.thumb.jpg.c6ec4698f0d9d8e924cdf5b0bb2341b0.jpg

Тепърва трябва да изгорим всичкото това струпано / хич не искам ама няма друг вариант /, да изхвърлим купчината керемиди, а камънака да струпаме на едно място и да викаме майстори да оправят зида и да си направим там някаква стопанска постройка. Идеен проект още нямаме... Ама ММ знае, че искал място за малък казан за ракия.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Епична битка водим с къпините. Взех да си мисля, че може и да успеем да ги разчистим.

Целия ден на трети март доразчиствахме. Засадих десетина корена хризантеми. На някого ги бях обещала, ама не се сетих на кого, така, че отидоха на вилата. Който ги искаше да свирка, другата пролет или есента ще му ги откопая.

Реших да пробвам да сложа няколко главички лук шалот.  Нещо... сложно ми се струва отглеждането му, ама що пък да не пробвам. 

Вчера заредих невероятно количество кофички със семена от домати, пипер, патладжан, кейл, някакви малки кисели краставички, тагетес и невен. Окупирах шкафа до прозореца.

Ааа, и останалите 7 семки от пау-пау сложих в кофички. Всичките бяха в отлично състояние. От предишните засадени вече две растения са тръгнали. Мноого бавно дърпат обаче, още не са се показали напълно над почвата. Интересно ми е да ги видя как ще изглеждат. Това е първото дърво, което ще пробвам в живота си от семки.

viber_image_2020-03-05_09-44-02.thumb.jpg.0521a3b21bbd6109bff698510953c511.jpg

Съботата я дават с 20% вероятност за валежи, а неделята с 50%. Дано да не е вярно, защото имам да засаждам огромно количество китки. В добавка на тях видях, че аспержите са тръгнали да изкарват ню-ню свещички в кофичките та спешно и тях трябва да слагам в земята, а уж малко бяха, ама не съвсем- 17 броя са.

Срещата за съжаление ще я пропусна, няма как да успея с всичко..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 20 минути, Venetka написа:

Целия ден на трети март доразчиствахме.

Това си е направо празник. Някои са борили турци, други къпини ;)

преди 21 минути, Venetka написа:

Ааа, и останалите 7 семки от пау-пау сложих в кофички. Всичките бяха в отлично състояние. От предишните засадени вече две растения са тръгнали. Мноого бавно дърпат обаче, още не са се показали напълно над почвата. Интересно ми е да ги видя как ще изглеждат. Това е първото дърво, което ще пробвам в живота си от семки.

Браво! Супер. Рано са ти никнали. Имат шанс да дръпнат доста тая година. На лято мога да ти пратя някой и друг голям плик/ръкав за дръвчета да ги преместиш от кофичките. Семките не ги чакай да се разпукнат. Растенията ще се измъкне от тях и ще паднат, като му дойде времето. На мен миналата година бяха в това положение втората половина на лятото за сравнение. Моите семки въобще не са се разпукали обаче, дори тези, които държа на по-топло.

преди 24 минути, Venetka написа:

Срещата за съжаление ще я пропусна, няма как да успея с всичко..

Е, жалко. Но няма перфектно щастие :)

Между другото, семената от боярка не са мръднали. Може би наистина ще им трябват две зими.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиА корена боярка как е? При нас е с доста надути пъпки. Много исках да видя ще цъфне ли, ама... пак ще изтърва процеса. В понеделник заминавам пак в Узб.

Чувалчета като ръкав дето са за тия дървета от къде купуваш? Аз май не съм виждала по магазините да продават. Как да процерим с пау-пауто, което тръгва? Кога, как и къде да ги слагам после?

Абе, въобще ... обясни ми като на блондинка... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи
преди 47 минути, Venetka написа:

Епична битка водим с къпините. Взех да си мисля, че може и да успеем да ги разчистим.

И аз водя една такава от години и няма оправия. Залягат ниско долу и пълзят. Само огънят ги мори, но ММ го е страх да не подпаля гората и сайванта. Използвам и стари балатуми и килими в битката, а косачката ми е пръв помощник, заедно с ножицата и лопатата, но ... вижда му се края.

Пикарах полярник, лабрадор, розамакс и рила за ранни домати, сяти на 16.02., за открито. И аз окупирах шкафа у дома. Поникнаха средно ранните, сяти на на 26.02. Кога сееш чушките и чушлетата? Вчера сложих малко семена. Другата седмица мисля да посея и останалите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@МиХиМиленка, да не те разочаровам, ама огъня не помага за къпините. Миналата година горихме в един участък... прекрасно си се разрастнаха отново.

Ние чистим израсналото, него го струпваме и горим / за мое съжаление няма друг начин / и установяваме къде са корените на къпините. С мотиката или кирката ги откопаваме като се стараем да издърпаме на максимум корените. Хубавато е, че на вилата почвата е много пръхкава и като дърпаш на по метър встрани всичко се изтегля. Като дядо вади ряпа сме..

После като почват да покарват нови с мотиката през тях и така по няколко пъти. За година успяхме да очистим почти напълно зеленчуковия сектор от къпините. Сега поетапно почваме и другите части от градината.

Семената от пипер и чушлета и тях оня ден ги сложих. Нямам време за отлагане, в БГ съм до неделя само.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Вие явно сте със запазени места в експресния влак, аз преди април не пипвам пипер - изобщо не покълва в студеното време, а вземе ли да покълне и навън е кофти времето, веднага процвилява и до там. Домати за ранни (Лабрадор и каквото е дала Алис) ще слагам след срещата. За нормални - след средата на март. За консерва, под найлон в двора - начало на април.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Боби Димитров, ами аз с пипера и кога да го слагам трудно се ориентирам нещо. Миналата година освен едни узбекски люти чушки другото беше от съседката. Тия чушки май даже и преди доматите ги бях сложила, нещо много бавно вървяха доколкото помня.

Домати и чушки миналата година на вилата сложихме навън / оранжерия няма / за Гергьовден. Тая година нещо такова мъча пак. Слагане на семената в първата седмица на Март, а на постоянните им места след два месеца. Да видим ще е ОК ли така? Докато не минат 5-6 години няма да имам достатъчно събран опит за двора ни и кое кога да слагам, ама и така е интересно. Правя си експерименти... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Venetka написа:

@СлавянскиА корена боярка как е? При нас е с доста надути пъпки. Много исках да видя ще цъфне ли, ама... пак ще изтърва процеса. В понеделник заминавам пак в Узб.

Чувалчета като ръкав дето са за тия дървета от къде купуваш? Аз май не съм виждала по магазините да продават. Как да процерим с пау-пауто, което тръгва? Кога, как и къде да ги слагам после?

Абе, въобще ... обясни ми като на блондинка... 

Боярката беше добре. Изкушавах се да взема един калем от върха, но ще остане за догодина - хубава права клонка е. Коренчето беше слабичко - дано потръгне, изцяло на слънце е. Чакам да видя и тези ягодомалини дали ще избият от корена (тя едната почти нямаше корен).

Чувалчетата/пликовете за фиданки са евтини, но искат да купиш по 1000 бр. или повече. Вземал съм от ЖУ, една габровска фирма, но техните са тънки, слаби и без перфорция. И Гошев не е особено доволен. Иначе имат асортимент. Аз бях взел по 500 бр. от два вида и имам много.

Иначе взех от тези хора по-сериозни пликове и съм доволен (макар и да ми излезе 25 лв. транспорта по Еконт!) - втори път взех друг размер и с Транспрес дойде наполовина:

http://bulplast-m.bg/bg/index.html

Photo0501.thumb.jpg.cd18acf17bcac0291c071823a9e2707f.jpg

Имам Ф12 и Ф15,5 някъде (на снимката), по 42 и 30 см дълбоки като се напълнят. По десетина стотинки са на брой. Но да поръчваш хиляди бройки не си струва. Аз ги продадох повечето на дребно. Мога да ти пратя и от едните, и от другите, и от тези на ЖУ.

Според мен за паупау-то изчакай да изкара първия прираст и да спре да расте временно и лятото някъде може да ги преместиш със все пръстта от кофичката. Аз директно в такива съм ги сял, защото коренът е дълбок и може да се покаже от кофичката още на първата година. И бутилки от безалкохолно или бира биха станали. Ползвал съм от 10 литра минерална вода, но е релефна и трудно се вади с пръстта после. В такъв ръкав спокойно може да изкара две години. Даже в тези по-широките съм слагал и по две щото те са правоъгълни първоначално (14 х 9 см някъде, или 15,5 в диаметър като го направиш кръгъл).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имам ръкави от Жу, ф10 на 30 см, обаче са тънки, демек не са достатъчно широки. Лошото е, че взех 1000 с идеята да ги деля с двама човека, а те се отказаха и сега артък. Хич не са удобни, нито за пълнене, нито имат добро дъно (нямат фалти долу) и не седят изправени, нямат и перфорация... Ако искаш ще ти донеса от тях на срещата. Иначе този на снимката е по-добър, ф15 на 30 вече е доста резонно, а и гледам дъното май е с фалта, а ако има и перфорация, супер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Боби Димитров @СлавянскиБоби, благодаря за предложението, ама май по-добре от тия на Славянски да взема. Ще ми трябват максимум 14 броя / дай боже да поникнат всичките пау-пау /. На срещата няма да мога да дойда, не успявам с градинската работа и тая надежда в събота и неделя да успея да наваксам. 

Славянски, ще пиша като се върна след месец да се разберем за пращането. То сега да поникнат и да дръпнат дърветата пък все ще намерим начин да ги сложим в нещо.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров Точно такива имам и аз - то се води плик 16х30 см. Не могат да стоят, перфорацията трябва да си я правиш със замба.

И, да, този може да стои изправен, дъното е по-добро (има прегъване), макар и аз да ги подпирам. Иначе дупките ги бяха направили неадекватно, та си правя допълнително. Но и тези твоите стават. Обаче за две години растеж са малко дребни.

Имам също и ф13 на Жу. На 24-25 см като се напълни (иначе се води на 30 см дълбочина). Те са трилитрови. Другите са двулитрови. На Булпласт–М са близо 5 л. Но може и да не се пълнят догоре принципно, за нещо по-дребно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, Venetka написа:

Боби, благодаря за предложението, ама май по-добре от тия на Славянски да взема. Ще ми трябват максимум 14 броя / дай боже да поникнат всичките пау-пау /. На срещата няма да мога да дойда, не успявам с градинската работа и тая надежда в събота и неделя да успея да наваксам. 

Аз имам и от тези като на Боби, тъй че може и така, и така. Ще се разберем допълнително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Боби, при нас в края на април вече няма слана и садя на постоянно място  домати и пипер около 25 април. Миналата година със седмица по-рано, защото беше топло. Но поради хладните нощи първите домати , при добър късмет, откъсваме в средата на юли. Най-голямото ми постижение беше на първи юли, но това не се брои, защото става въпрос за единични бройки домати. В Русе първата половина на юни вече берат домати за салата. 

Питах за пипера щото все не мога да отгледам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В събота цял ден рових, чистих, засаждах.. Всичките дървета и китки от контейнерите, дето бях запланувала успях да ги прехвърля на постоянните им места. Ако ще да пречат... не мога повече да ги влача напред-назад. И с идеята да не пречат чак пък толкоз... накрая се получи нещо като редица.. Общо казано... странно, ама ... да има на какво да се дивят внуците.

Успях две редчета копър семена да ръсна , едно редче с магданоз и едно дългичко редче грах. Мислех, че пакетчето с грах семена няма да ми стигне, то пък почти половината хартиса, ама не открих друго подходящо място за него.

Най-голям зор видях с разчистването на мястото за аспержите, но накрая успях да ги засадя всичките. Прибрах си инструментите, пльоснах се на счупеното дървено столче под стряхата на старата къща и .... заваля. Така най-много ми харесва. Забелязала съм, че завали ли след като съм засазила нещо и на 100% се прихваща.

Вечерта благодарение на Валери се сдобихме и с по 5 килограма картофи от сортовете Агрия и Пикасо. Благодаря @Варела.

От вчера съм в Узбекистан и днес отивам на проверка да видя как са дръвчетата тук. Вчера окъснях и стана тъмно.

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тъй и тъй хартисах в тоя Узбекистан и турските линии не ме прибраха обратно въпреки неистовите ми опити та си викам да ви поздравя със снимки на цъфналите кайсии. 20-22 градуса е в последните дни.

photo_2020-03-17_13-38-06.thumb.jpg.691fd8bb296552c270eb506ee8c5245d.jpgphoto_2020-03-17_13-38-13.thumb.jpg.f9bfc914b8dcfd2fc3b5d63600c74707.jpg

От засадения чесън са изникнали едва 1/5. Другите ще ровя в почивните дни да видя какво им се е случило. Преброих засадените дървета. 89 са, едно много ме съмнява, че не е преживяло зимата, ама... го приемам за нормално. Почистих в неделя около розите, наторих ги и успях да стъпча един ирис докато се въртя. Тия почивни 3 дена дето следват в края на седмицата ще ползвам да наръся отново копър, кориандър и т.н каквото се сетя. Едни семена на нещо... като декоративен грах имам от миналата година. И те ще отидат в земята... Общо взето ще си търся градински занимания, щото навън... карантина и не трябва да щъкам напред-назад. Не, че узбеките мож ги удържа. Правим неистови опити за дезинфекция и предпазване на хората, ама при 700 човека на едно място... трудна работа. Дезинфекцираме врати, подове.. Всички са с маски, два пъти дневно горим навсякъде една трева дето е дезинфектант. Наложи се да изключваме датчиците за дим, че масово запищяха. 

Дано в БГ да ви е по-лесно и да си градинарствате на воля с необходимите ограничения.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Найдето гледа отчаяно... Всички да са си в къщи и да не може нито в градината да потича заради неспирния дъжд, нито на вилата да иде и да гони котки и дебне над къртичините. Не е работа това с тоя вирус и странно време

photo_2020-03-25_05-10-44.thumb.jpg.8280b2cef9e7d3cb9c6b7ad71c857332.jpg

Горката магнолия все не и върви... Миналата година ураганен вятър и обрули цветове, тая година дъжд и студ...

photo_2020-03-25_05-10-12.thumb.jpg.f88d5b6c8b14b7f8824e2d2ba095c2ab.jpg

Вътре разсадите изглеждат добре. Снощи с ММ правихме списък от кой вид домати по колко да пикира.

@alysВсичко от твойте семена е изникнало и е добре. Много ти благодаря.

Лютите кръгли чушленца от леля ми взели да цъфтят в кофичките

photo_2020-03-25_05-10-35.thumb.jpg.5118a78a90f279c8fdc84b8ea4486873.jpg

Засятите семки от пау-пау в Декември са на различни стадии в развитието си.

Най-напредналото

photo_2020-03-25_05-09-57.thumb.jpg.6b76eed47e11a87f690a2d2b157e0c4a.jpg

Второто по ръст

photo_2020-03-25_05-10-29.thumb.jpg.6d8dfb04b7a9a9239358c6c919a3c30c.jpg

Едно надничащо от пръстта... Между другото точно на тоя етап седят доста време... Като че ли се боят да надигнат пад почвата главички.

photo_2020-03-25_05-10-21.thumb.jpg.2e4f4012eca72aec1b6e8f263a51081f.jpg

 

Има още едно дето се чудим кълн ли е, що ли. Ще чакаме... И още 3 дето нищо няма видимо.

Втората партида засадени в края на Февруари  / или пък началото на Март беше / не дават индикации за поникване, ама май им е рано още.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване