Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

От другата страна на малката прикрепена сграда към основната има още един такъв участък, но доста по-дълъг. Него го определих за орехови дървета, но за съжаление не можахме да намерим да купим. За моя най-голяма изненада тази пролет открих 6-7 самораслека орехи под чинарите. Оградих ги, поразкопахме ги и ги поливаме. Ще се пробваме да ги пресадим есента. Не знам дали ще се получи. Високи са 50-80 см, мисля си , че може да стане.

Ей тука има ябълки, круши, нарове, сливи.

20190706_090705.thumb.jpg.69147f43945299ffb40b0cd26619aea2.jpg

 

Поливаме през ден, жертви има, ама не заради сушата, а заради глупостта на едни работници, които взехме да помогнат през април, когато тревата стигна до кръста. Окосиха и две овошки въпреки многото предупреждения.

20190706_090659.thumb.jpg.b559abde0ab971d397ff1bbb7c5033eb.jpg

Общо взето трудна работа, ама .... борим се. Хубавото е, че разполагаме с оборска тор колкото си искаме. Имаме помощен участък с няколко крави и овце, та когато нещо засаждаме добавяме доста угнила тор. Есента отново навсякъде ще сложим. Химия няма, копаене също почти няма.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Досадих ви, от мен толкова . Свиркайте ако сте прочели за нещо интересно като растения от Узбекистан. Ще пробвам да потърся.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Подпочвени води има ли? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Venetka написа:

За съжаление в последните няколко години снеговете са много малки и затова поетапно се вземат мерки за справяне с липсата на вода на територията на Узбекистан. Едно от нещата е изкуственото залесяване с дървесни видове.

А, значи се занимават и с такива работи, за разлика от нашите "хубавци", които им дай само да източват бюджета за асфалтиране и ре-асфалтиране. Браво! А покривите какви са между другото?

По принцип какви овошки отглеждат там обичайно? В смисъл, виреят успешно? Нарове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В съседния участък преди време са копали кладенец. Изкарали вода след 60 метър. Обсъждахме биенето на сонда с колегите тая седмица, че се увеличиха много разходите за вода. Чакам да ми кажат някаква цена за сондаж от 60 до 80 метра.

Принципно отглеждат всичко, което и при нас вирее- ябълки, сливи, круши, нарове, смокини, череши, вишни.

Оня ден видях на пазара много интересни тъмно зелени круши с красиви червени петна. Ще взема утре да купя. Не, че мога да ги ям в момента, ами щото много ми харесаха. Ще подхраня колегите с тях. Ще ви ги снимам.

Уникално грозде имат и почти не правят вино............ Има само един вид сухи вина / червено и бяло / , марка Багигазан. Откакто съм тук всичките бутилки , които съм виждала от това вино все са с етикет - реколка 2009 година. Навярно са напечатали много етикети и ги лепят вече 10 години. Иначе виното си заслужава. Продават и полу сухи, ама са отврат. Сладки като сироп за кашлица.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Пробвате ли там да мулчирате с цел да се запазва почвена влага, или при такава суша ефектът няма да е много голям? А как за толкова време никой не се е сетил да насади нищо в тия площи? Някакъв соц манталитет всичко да бъде най-малко приветливо, или просто узбеките не са много по дърветата? Как гледат на вас заради тия инициативи?

А зимата как е положението?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тук особено желание за работа няма никой. Манталитета е напълно различен. Има проблясъци разбира се, ама .......... Толкова бяха изненадани като поисках да заградят един ъгъл и там да събираме листата от дърветата вместо да се чудят къде да ги хвърлят. После някой се присети , че преди години дядо му така правел.

Иначе харесват това, че съм се заела нещо да подобря и засега ми помагат. Е по техен си узбекски начин, ама хайде да не прекалявам с претенциите.

Зимите не са много тежки, падне ли температурата под нулата и все едно е дошъл края на света. Тая зима падна за 2-3 дена през нощта до минус 7 градуса и едва ли не трябваше всичко да замре.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, може ли да поръчам нещо, срещу заплащане? Пускам линк да прочетеш. Вече се научих да размножавам триходерма (харзианум), но се оказа, че за доматите е много полезно да имаме точно триходерма вериде

https://www.botanichka.ru/article/trihoderma-veride-bezvrednyiy-biopreparat-protiv-vrednyih-bolezney/

Засега само питам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ха- ха, въобще в топлите страни преобладава девиза яваш-яваш.  :)

Шейсет метра е доста, но и в България на много места се пуска толкова, особено за по- дълбок воден пласт. 

Освен да мулчираш с фолио и да сложиш капково като имаш вода и ще стане рай. 

Гледам има сняг и при вас: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени, нагледният пример е много по-силен от всяко едно теоретично убеждение - така че може и да запалиш няколко човека покрай теб ... и така тръгва по веригата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Вени, страхотни смокини! Ако не те притеснява, бих искала 1-2 семенца. Не съм споменавала, но съм пловдивска снаха и със сигурност ще ги разделя между двете села - в пловдивското би трябвало да стане със сигурност, а едно растение ще експериментирам в планината, да видим дали ще стане. Ай, пак се размечтах  :)

Много красиво разказваш!

А реката на Чарвакското водохранилище е Чирчик, приток на Сърдаря и значи малката река Сър, или Сърчик (даря/е значи река). (едно време се увличах по топонимите).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ани, защо семена от смокини? Така става ли? С резници не е ли по бързо?

Аз също ще експериментирам с мястото на смокините. Освен узбекската ми обещаха от Турция един сорт, а ще се опитам да си прихвана от съседската, сорт Брунсуйк с резници. Място в Пловдив нямам, затова ще засаждам в планината, на вилата. Там по дворовете има смокини, а ние имаме закътано от вятъра място и ще се пробвам.

в Узбекистан живея в град Чирчик. За носталгично настроените- представете си Пазарджик през 1970 -75 година, е те така е и при мен тук. И да, манталитета е определено ориенталски. Харесват инициативите ми, ама се опитват да изклинчат, когато става въпрос за работа. Трудно, ама поетапно нещо вече се забелязва като промяна и не е така пустеещо.

Димо, такова фолио едва ли ще намеря тук. Поливаме засега, торим с естествен тор, косим и това май ще е.

Алис, тук елементарни препарати трудно се намират. Триходерма едва ли ще намеря. Да, бивша руска република е, ама ........ е далеч от Русия в доста отношения. Имам един познат, директор на разсадник. Ще говоря с него, ако той е чувал за триходерма има надежда да открия. Но ако не му е познато е бита карта да пробвам на друго място.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Говорят ли всички руски или вие поназнайвате узбекски?

преди 32 минути, Venetka написа:

Аз също ще експериментирам с мястото на смокините. Освен узбекската ми обещаха от Турция един сорт, а ще се опитам да си прихвана от съседската, сорт Брунсуйк с резници. Място в Пловдив нямам, затова ще засаждам в планината, на вилата. Там по дворовете има смокини, а ние имаме закътано от вятъра място и ще се пробвам.

Южно от Стара Планина не би трябвало да имате проблеми със по-студоустойчиви смокини. Дори аз съм си сложил Мичуринска и се надявам на нещо. Иначе с резници се прави рано напролет. Слагаш в съд с почва, поливаш и покриваш с прозрачен найлонов плик да държи като парник. Миналата година пробвах така и повечето ми се вкорениха.

Трудно ми е да си представя Пазарджик през 70-те. Не съм бил жив по това време. На мен и началото на 90-те ми е мътно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, разбрах те. Ако случайно има, интересува ме конкретно Триходерма Вериде. В Ибей продават, може оттам да поръчам. Благодаря ти! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, на юг се пада от Стара планина. Средна гора, до Карлово.

От тази смокиня дето ви показах снимки успях да вкореня резници за себе си и за приятелка. Особено съм горда с постижението си. Донесох си резници в БГ на 17ти Май / съвсем не толкова рано пролетта/, разпратих из България тогава май на 9 или 10 места пратки на съфорумци от цветарския. Повечето писаха, че са им се прихванали.

Чакам от Турция сорт Сари Лоп. Като добавя и Брунсуйк и мисля, че като за начало стига толкова, че уж голям двора, а нещо взеха растенията застрашително да го превземат. А плана беше за малко неща и по- лежерно да го караме, че пловдивските китки и ранчото на село ни вземат акъла и силите не стигат.

Щом не можете да си представите Пазарджик да взема да поснимам тук на посоки, та да ви засмуче фунията на времето и да ви телепортира поне 35-40 години назад. На мен ми беше сюрреалистично едно такова в началото, ама...... свиква се.  Особено като се има предвид, че тук започнах работа след като работих в Бангладеш.... След тамошните условия трудно нещо може да ме изненада.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Де да знам, щото заемат по-малко място предполагам и не би трябвало да ти възникне проблем... Ако дадеш резница - ще съм много благодарна!

И снимки, и разкази - всичко искам!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ани, тъй като една позната се е тръшнала сега да и нося резници въпреки протеста ми, че не е най- подходящото време.Та затова пак ще нося резници. Под сега разбирай 17 август, защото тогава се връщам. Не ми е проблем и на теб да взема. Пробвай, ако не стане, то другата пролет отново ще донеса.

Ей така бяха резниците след като се прихванаха

viber_image_2019-06-13_08-39-41.thumb.jpg.a83dc98ff581db27b1e814d364a117ec.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, не търси триходерма. Обещаха ми. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Добре Алис, аз вече разбрах, че си се уредила. Голяма работа е това интернета, вселенски клюкарник и не само.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Вени, ще съм ти много благодарна, стига да не те тормозят по пътя!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване