Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Venetka

Тъкмо си блъскам главата над графика за следващата година. Януари и Март със сигурност ще съм тука, следващата година ще пътувам по друга схема- месец тук, месец в БГ, но имам у дома абитуриентка и още тем подобни, та нещо не се получава планирането...

Затова е по-добре да донеса калеми в края на Март. Ще пробвам и сега да намеря, ще пиша. А върху какво може да се присаждат??

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Върху глог, който е изобилен като подложка навсякъде из България в общи линии, а и е добър за дюли, круши, мушмули и други от сорта с бавен растеж. Все пак това е вид глог, баярката, Crataegus azarolus var. pontica, а нашия си глог е Crataegus monogyna, един и същи род. А те са част от по-голямата фамилия Розоцветни, където са ябълки, круши и тн.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, калеми няма да е лошо. Аз тези дни орязах едно 30-40 глога от ливадата. И има още много. Но как ще намериш калеми? По-трудно е отколкото плодове и семена. Иначе ако се въди от семена не е лошо никак. Но пък калемът е бърз старт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И аз не знам Славянски, ама нали .... тук си имам цяла команда узбеки / вече наброяват 560 / та все от някъде нещо като идея ще изскочи. Дайте малко време да поразпитам. Пък ако намеря ще ви пращам, аз оставам на варианта семки, щото ашладисването тепърва трябва да го подкарвам като опити /  не броя ашладисаното мушкато в училище /.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Venetka написа:

Пък все един се надам да успее нещо да отгледа. Както казват от проба глава не боляла..... Само дето трябваше да купя поне два пъти по-голяма градина за мераците си, ама нейсе....  и в пустеещите наоколо дворове може да се пробва...

А, да, никой няма да забележи ако порасне някой глог! Иначе до 2028 г. си е чакане, направо 2030 да го закръглим :) Затова и калеми биха били много ценни за проба. Дано държи на студ това нещо, щото очевидно там е по-топло.

А и не е ли малко късно за дини и пъпеши?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ами не, не е късно явно тук за дини и пъпеши. Което ми напомня, че една диня си седи вече втора седмица в кухнята и утре ще я донеса в офиса. Пълно е навсякъде с тях. А март / не съм много сигурна дали не беше февруари/ като обикалях по цветния пазар в Ташкент за семена на домати имаше все още пъпеши по сергиите.

А боярката / или баярката / я дават до минус 40 градуся студоустойчива. Ми то глог почти се оказа, що да не е студоустойчиво??

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Сънливото ми аз взе та изтри това дето го писа досега.....и хайде отново.

Исках да покажа на Исето колко са поръснали марулките за една седмица. Къдеее си Исе??

5dad35fe14fc0_Picture-2019-10-2017_20_45.thumb.jpg.d872ce594d200b3be826ee49b20caf95.jpg

Даже табелките за видовете ММ взел та набол.... ти да видиш?? Задобрял е в градинските умения щом до табелки го е докарал..

Напук на моя песимизъм чудото спанак взел та също се показал. На тоя етап е трудно видим...

5dad36679610e_Picture-2019-10-2017_19_35.thumb.jpg.9f88d66dcfaf2753c00d07d222ce455e.jpg

И домати още има

5dad36d65da73_Picture-2019-10-2017_23_15.thumb.jpg.5053a7f8a57c31cfb9864c35f7f8646b.jpg

А пък какви корени за божури съм получила...... божурища направо...

5dad37fef1417_Picture-2019-10-2017_23_16.thumb.jpg.6ab8cd1e6de4d621e8d4d952457829f3.jpg5dad3802b2d60_Picture-2019-10-2017_23_21.thumb.jpg.777694e38b3c35dc82b5a88bca0eec6a.jpg

 

И да знаете резниците от боярката са заръчани и то не на кого, а на директор на разсадник. Задължен ми е за резниците от рози дето му влача и за лекарствата за дъщеря му, така, че ..... би трябвало да получа обещаните резници.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Доматите вече ги няма. Оскуба ни са и дообрани- един леген зелени домати.

5dbfbcbfecce1_Picture-2019-11-0316_41_36.thumb.jpg.af0617091b01d5f971589cb4f18ffa19.jpg5dbfbcc37b467_Picture-2019-11-0316_42_42.thumb.jpg.f728dce24f5dc92ded9654c803defe7d.jpg

Все още е патладжанено. На заден план колко е дръпнал синапа.

5dbfbcf2f265a_Picture-2019-11-0316_42_56.thumb.jpg.94cec77c8db6e5cfac73ea2c34fdbd33.jpg
И марули.... Засадени в три редички, ама на къртицата не и е скучно и току ги местела наляво- надясно... Резултата е липса на редички, ама видимо на марулите не им пречи.

5dbfbd625bc2a_Picture-2019-11-0316_49_24.thumb.jpg.12e79a243db44b56f7db5a483ee9db9a.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Съвсем не ме свърта в тоя Узбекистан. Мине ли 20тия ден и става тегаво. Особено пък сега когато има работа и занимавки градински колкото щеш. Все някак ще удържа до неделя. Вчера помолих ММ за снимки от цветната градина.

Розите цъфтят като, че ли е пролет.

5dc109dc4d380_Picture-2019-11-0415_19_07.thumb.jpg.4f667c776413edc68fa7d6091f74b44f.jpg5dc109dfa75a0_Picture-2019-11-0415_19_11.thumb.jpg.a81cdb957676bfc739edb65a19a3cb94.jpg

 

Ягоди обаче не очаквах да видя

5dc10a1ddb34d_Picture-2019-11-0415_20_05.thumb.jpg.43c434725cedfc96e38609b3cd22c3c3.jpg

 

Гъби имаме кажи речи целогодишно. Ей тая каква е красива само...

5dc10a4eb9c32_Picture-2019-11-0415_19_35.thumb.jpg.d6606799174beb7e8d042c6df152b908.jpg

 

Узбекската лоза е почти с всичките си листа още.

5dc10a732eec7_Picture-2019-11-0415_19_03.thumb.jpg.7b7659400edf494ad9c4217dcb0b28f8.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Гъбено нашествие.... гъбки всякакви незнайни... според съседи ставали за ядене. От година на година се увеличават и като количество и като видове. Хич не ми е понятно как става така.

IMG_4490.thumb.JPG.b681bc9055504edcd14016cfc18741b2.JPGIMG_4491.thumb.JPG.465b0ea13f8e14676e9210548a8e4d24.JPGIMG_4492.thumb.JPG.3402e2756f60ea2d3e0ad886e418f042.JPGIMG_4493.thumb.JPG.eb3a1b611f46a98041d534252dc02312.JPG

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В тази топла есен синапа нарастна много. Добре ще натори участъка

IMG_4494.thumb.JPG.bac3c1d25bf542938721ae8ead4029f8.JPG

Манголда може да се ползва като декоративен също. Много ми хареса. Това е нещо, което смятам винаги да имаме в градината.

IMG_4495.thumb.JPG.3013e3415df56fdc5edf40f29fb31106.JPG

Марули / и куче в кадър, къде без него /. Както е тръгнало новогодишната салата ще е марулена.

IMG_4497.thumb.JPG.03106052f740aa5d3d59723b2fa0f248.JPG

Праза, морковите и цвеклото ги извадихме вече

IMG_4499.thumb.JPG.0942c30613829957847e07bb11ccdf65.JPG

 

Въпреки нефелния разсад на праза резултата е много добър. Има за нас, има и за раздаване праз.

Славянски, на заден план са малините дето писах в чата, че са основно от резници от съседката.

Камчатиките, лешниците, иргата и боярката ги засадихме, преместихме и годжи- берито и .... място не остана. 

IMG_4501.thumb.JPG.add89d97973b34b3746b48a593031892.JPG

Време за нищо друго нямаше. Стана тъмно и даже съседа взе да пита няма ли да свършваме работа. 

Следващата седмица се надявам времето да позволи повечко да поработим в градината. Имам голям мерак да открия къде е кладенеца. Ако изобщо го открием...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Къде е юг на последната снимка? Тези две къщи ще ви засенчват ли насажденията? А тези треви вляво - те част ли са от имота?

Иначе никога не ми е хрумвало да развъждам малини с резници, защото винаги е имало корени в изобилие за прореждане. Очевидно французите не са разходвали материала. Онези полските малини Бристол колко бяха големи?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Славянски, аз полски малини не съм поръчвала. Някой друг е бил. С двете малини от Франция запълних дупките в създадения участък с два реда малини и толкоз. Няма повече накъде, запълнихме определения участък. Забравих да кажа, че тоя понеделник пак ядох малини и то не малко. А има още зелени по клончетата, никога не съм си мислила, че е толкова дълъг малинения сезон.

Където са къщата, пристройката и плевнята на съседите това е юг, а лявата страна с бурените е север. Да, това с бурените е наше. Някога и то ще придобие малко по-добър вид, ама сега си ок. Невероятен горен почвен слой има от гниенето в годините на листа и треволяци.

IMG_4500.thumb.JPG.a9492548cafa197aa38990913d6f70ca.JPG

Ей тука долу в ляво, където се вижда част от лейката от пролетта трупахме какви ли не растителни отпадъци. Далеч е от компостна яма, просто натрупани разни неща. Трябваше да освободим участъка за да насадим растенията и ММ прехвърли настрани с вилата отпадъците. За времето от пролетта до сега долната част на купчината беше се превърнала на прекрасна тор. Около десетина сантиметра във височина. Раслах я насам натам с греблото и засадихме растенията. Боярката от Узбекистан попадна в тоя участък  и с ММ се смяхме, че след къманаците в Узбекистан тук би трябвало да и се стори рай. Да видим дали рая ще и допадне. Видяхте ли боярките с какви кривини са при корените? Всичките бяха такива, къде ли са расли, а и как ли са ги изкарали не знам .

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Venetka написа:

Видяхте ли боярките с какви кривини са при корените? Всичките бяха такива, къде ли са расли, а и как ли са ги изкарали не знам .

Аз още я държа с влажната кърпичка в найлонката, понеже не съм разчистил място за нея. Но вече го определих. Дано тая вечер успея да го разчистя и утре да я бодна. Но там е една трева! Много добре е опакована на гол корен. Аз какви съм получавал по Еконта. Но хората бързат.

А тези неща досами къщата какви са? Сенколюбиви? Вижда се, че липсват на предната снимка.

Иначе като каза за кривите корени - не съм забелязал, ама аз съм вадил брекина от гората и беше страшен камънак. Едно-две дръвченца направо си ги съсипах. Може да се копае единствено с кирка или търнокоп. Но това беше покрай пътя и предполагам там са съсипали горния почвен слой и беше много зле. Взех поука и намерих от по-хубаво място с повече почва. А боярките са много прилични като за докарани в раница!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Славянски, само тази зиданата къща хвърля сянка на растенията и там засадихме камчатиките. Пристройката към нея и плевнята дето са понавътре на снимката не засенчват особено. Само дрена , който е след камчатиките е леко засенчен, ама на него това и му трябва. После продължават круши и ябълки , но те остават на слънце.

С раницата съм специалист, пренасям какво ли не и я пазя като очите си. С мен е като ръчан багаж, малко неудобно беше щото я сместих да прозореца и ми пречеше на краката, ама нали съм дребна някак си се понася. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето малко за понтийския глог (боярката) от Ст.н.сътр. Серафим Серафимов:

Цитат

Понтийският глог има по-дълбоко нарязани разредено овласени листа – почти като листата на обикновения глог, но по-широки. Неговите жълтеникавобозави плодове са дори малко по-едри от плодовете на Източния глог. Със своята висока устойчивост на суша и горещини този вид е много подходящ за озеленяване на каменисти, опороени, безплодни терени. Като някакви неземни образувания стоят по склоновете на южнотаджикската мрежа от разклонения на Памиро-Алайските планини разредените “горички” от понтийски глог, посивяли от вечно носения откъм Каракумските простори фин еоличен прах.

При това, високата родовитост осигурява допълнителна плодова храна / в свежо или преработено състояние/ и допълнителни приходи за семейния бюджет.

Малко ли са пустеещите склонове на Сакар, Странджа и Родопите?

Как нямаме тема за глоговете във форума?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Най- после я разконспирирахме тази боярка, какво била. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В неделя ММ отскочил до вилата. Бях му заръчала ако е сухо да полее всичко засаждано есента. На 600 метра надморска било 14 градуса ... и като копнал на около 10 см отгоре сухо. Поливал, какво да прави..

А тук вчера отново валя сняг. Не е много, ама пак е нещо. А най-хубавото е, че в планините на Казахстан е паднал много сняг. На места от 2 до 3 метра. Това означава, че водохранилището Червак доволно ще се напълни при снеготопенето. Дано и в България повали ....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Като не става за работа в градината ме хващат лудите през почивните дни. Съботата отрепах с някакви домашни дейности, ноо... неделята... Обиколих де що места се сетих и продават торопочвени смеси, саксии и тем подобни, за да установя, че е невероятно ограничено предлагането. Е, нещо купих, ама ...

Цветята в къщи получиха до края на деня пресаждена в по-големи саксии и нова пръст. 

Онези домати дето ги ръснах ей така в края на миналата година ги прищипах по указания на Алис. Преместих ги в по-големи контейнерчета, а върховете забодох в кофички и им турнах шапки от найлонови пликчета. В една кофа наредих семена от някакви продълговати репички, наричащи се репички 18 дена. Пикирах цели два корена манголд. Много му се ядосах, щото уж е от семена на червен и жълт манголд, а всичкото, което изниква ми изглежда жълто, а пък аз исках шаренко.

За проба взех та сложих по 5-6 семена от чери Радана и от шоколадово чери на Vilmorin. Толкова черита Радана изядохме лятото, а не събрах нито едно семенце. Накрая като взех да търся да купя се оказа, че никъде няма. Попаднах на някакъв сайт с доставки от Полша и бая се чудех, ама пробвах. Взе, та всичко пристигна без проблем. 

Дано тая седмица се постопли и снега на село се стопи. В момента имало 60-70 см и ни обърква плановете за другата седмица. Трябваше да режем дърветата и лозенцето, ама ще чакаме. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Вени, аз оставих всичко от есента, което растеше в градината и сега след студовете и снега манголда от миналата година ще тръгне според мен - старите листа са сдухани, но излизат нови и съм го оставила да видя - дано не е жилав ... като опитам ще докладвам :) 

също и киселеца върви от миналата година, магданоза и целините - 2та вида.... марули бях сложила есента - мислех с тунелчето да ги покривам, но като станаха данданиите не съм правила нищо и сега не са в много добър вид - но според мен ще тръгнат като се постопли ... има червено цвекло малки листа - ще му дам шанс да видя как ще тръгне сега ... и моркови вадя от време на време ... онзи епичен праз, за който говорихме миналата година - януари го открих из доматите и го прибрах - още ядем от него /не стана голям, защото доматите го скриха, но е като едър лук/...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване