Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Venetka

Венеткини въжделения

Recommended Posts

Славянски

Аз на тоя етап нямам време и възможност да се занимавам с рози. Мерси на Венетка за жеста. Може да се възползвам, живот и здраве, след години ако пак се отвори възможност.

Днес чак изчистих доматите и пипера и прибрах коловете. Пак добре, че не останаха в снега...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз  да си  продължа записките за градинските въжделения....

Записвам, че на 29 Ноември съм засадила на село 4 кивита и зелето е прибрано. Мушмулите обрани, самораслите джанки цъфтят и на... 30 Ноември първи сняг.

Сдобих се и със семена от тиква- кратунка. Не че съм ги искала де, ама леля ми реши, че ще ми е интересно и ми ги връчи. Някой знае ли когда тая тиква  можеш да я разрежеш, за да си направиш тасче за вода. Като я обереш есента режеш и сушиш разрязана или трябва да стои и някога си да се разреже? Майка ми и леля ми нямат спомени.

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 42 минути, Venetka написа:

Сдобих се и със семена от тиква- кратунка. Не че съм ги искала де, ама леля ми реши, че ще ми е интересно и ми ги връчи. Някой знае ли когда тая тиква  можеш да я разрежеш, за да си направиш тасче за вода. Като я обереш есента режеш и сушиш разрязана или трябва да стои и някога си да се разреже? Майка ми и леля ми нямат спомени.

 

Суши се цяла, закачена на проветриво място без да се реже. Може да съхне една година. После се реже, почиства и мие. И, не ти трябва да я садиш, ако имаш други тикви наблизо и смяташ да си вземаш семе от тях. Кръстосват се и се получават уникални боклуци. Най- добре е в друг двор или на някое пусто и отдалечено място. Никой няма да ти ги вземе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Вени, как съхраняваш зелето? Моето си е в градината. Обрано ще изсъхне, докато решим да го ядем. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka
преди 30 минути, Kalam Mekhar написа:

Суши се цяла, закачена на проветриво място без да се реже. Може да съхне една година. После се реже, почиства и мие. И, не ти трябва да я садиш, ако имаш други тикви наблизо и смяташ да си вземаш семе от тях. Кръстосват се и се получават уникални боклуци. Най- добре е в друг двор или на някое пусто и отдалечено място. Никой няма да ти ги вземе.

Благодаря Калам. Ще имам предвид кръстосването. Щом се кръстосват ще сложа две-три гнезда тогава на дворното място на село. Най-много съседите да изпищят, в нашата градина са само овошки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 минути, Venetka написа:

 Най-много съседите да изпищят, в нашата градина са само овошки.

Изобщо няма да разберат, защо белите им тикви са с дебелина на месото 1-2 сантиметра и стават само за фенери. Промените засягат само поколението и резултатът се вижда чак на следващата година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka
преди 28 минути, alys написа:

Вени, как съхраняваш зелето? Моето си е в градината. Обрано ще изсъхне, докато решим да го ядем. 

Алис, ние на село осякохме всичкото зеле. Брат ми е бързак и беше поръчал на приятел да дойде следващия ден да фрезова мястото. Не мога да изляза на глава с него и майка, че не е необходимо да е все олизано и окопано. Ама, то си е тяхно...

Част от зелето майка сложи за кисело, а другото го сложихме на студено в една стая и го завихме със стара завивка. Горните листа поизсъхват, но така трае поне 2-3 месеца. 

Веднъж си правих експерименти и захлупвах зелките със стари кашончета, както са в градината. До пролетта седяха свежи и майка режеше. Ама сега се намеси брат ми като градинар и кашончета едва ли би допуснал. Той и без това все мрънка, че съм влачела гюрлюци и съм задръстила градината.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Гледам, че в темата за инвазивните растения върви дискусия какво може и какво не може в България да се прави на общински земи. Да се засажда ли нещо там без разрешение или не и така нататък. Реших да ви разкажа как е тук, та дори и в частните имоти.

Преди 10 дена се наложи да дам първия подкуп в живота си. Както и преди съм писала пустеещите места тук ме вбесиха много като дойдох преди 3 години и предприех съответните действия. Броих преди време колко дървета засадихме, бяха над 90. Храстите не влизат в бройката, а и те са много. 

Заради разширение на производствените мощности дострояваме  едната сграда и се налагаше да отрежем 8 дървета. Вид неизвестен, състояние не особено добро, нооо с диаметър на стъблото над 20 см. Тук нито едно дърво не можеш да отрежеш независимо къде се намира без разрешение от отдел Екология. Пипнат ли те става тежко. Глобата за нас като юридическо лице е най-малко 10000 долара. Та спазвайки процедурата написахме заявление, дойдоха ... и заявиха, че няма да отрежат дърветата и толкоз. При готов проект и почнати изкопни работи направо ни застреляха... Убеждавах ги, че сме засадили много дървета нови, че още ще засадим като компенсация за отрязаните и така нататък. Не и не... След разправии 2 дена съответния отговорник от екологията чрез трето лице предаде, че има вариант... Даваме му на ръка / немалка сума за тук /, а те режат горната част на дърветата на 3-4 метра от земята, изкопават ги и ги засаждат като правят протокол за преместване. Това било възможно само по изключение. Стана ми интересно, ако на своя глава бях решила и ги отрежехме дали щяха да ни хванат. Оказа се, че да, щели са да ни хванат в нарушение. Правели периодично сателитни снимки и сравнявали със старите. 

Сравнението с България в тая посока е немислимо.. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

@Venetka А няма ли значение в случая собствеността и най-вече предназначението на земята?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Без значение е собствеността и предназначението на земята. За всички едно и също. Нито едно дърво с диаметър над 20 см сам не можеш да махнеш, независимо от причината. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

Ох ,това значи, че всички саморасляци трябва да се чистят о време и ако остане нещо, да му мислиш :smile: В тази връзка голямо рязане на саморасли салкъми, шипки и диви къпини падна тази неделя. Още ме боли навсякъде, да не говорим за изподраното и изпободено.

Аз чистя и садя в изоставено място, в което не са стъпвали хората повече от 40 години и постройките са се съборили. Идеята е един ден като ги намерим да го купим, защото ни е пред прозорците. Сега на почистеното миналата неделя купих и ще садя - слива, ябълка и дюля. Ако имаме късмет ще ядем от тях, а ако не - все нещо добро ще сме направили. Чакам другата седмица да ги получа с еконт. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Ру®Специално за Ру измъкнах списъка от кутията със семена. Списъка с домати за 2021 година включва:

* Черита:

- Суйт тинг грейп

- Чери от леля ми / тип дребни черешки, по скоро декоративно!/

- Цзи Би Ю

- Радана

* Други домати:

- Лимон

- Лонг кийпър

- Скай комиш

- Мъжки

- Златен медал

- Жълт / събран от наши семена, не помним от къде се взе миналата година и какъв сорт е /

- Оранжев / същата работа като жълтия /

- Зелен гигант

- Червен сбръчкан / от китайски семена, миналогодишен експеримент /

- Домат чушка / събрани наши семена, май Сан Марцано купувах, ама съм загубила пакета със семена някъде/

- Момини сълзи

- Яша

- Волско сърце

- Алено сърце

 

Последните два сорта избрани от ММ. Да имало нещо стандартно като домат искаше. Колко са стандартни е под въпрос.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Важното е да станат, и всичко да е наред.Моята борба е насочена към миризливките.

П.П.:Дано всички станат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Venetka доволна ли си от Лонг кийпър? Наистина ли е много траен?

Кои са ранни от тези? Черни черита имаш ли измежду тях? На мен те най ми харесаха последната година.

Иначе имаме застъпване на сортове на поне 6 процента :) май само "домат чушка", което може и да не е същото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 6 часа, Venetka написа:

@Ру®Специално за Ру измъкнах списъка от кутията със семена. Списъка с домати за 2021 година включва:

.........

 

Само да отбележа, че това Жожката го е лайкнал. Очакваме да избухне за поредна година с разсада :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Славянски Лонг Кийпър ще го пробвам за първа година. Купих семена от Hobi semena. Миналогодишните черни черита, които сяхме хич не бяха вкусни. Воднисти, цепеща се ципа и вкус никакъв. Семената доколкото помня ги купих от България, ама като разчиствах кутията със семена точно тая опаковка я метнах в коша. Сега се надявам на Цзи Би Ю. По картинка са черно-зеленикави. Казват, че са вкусни.

@ТедиЖожката ли държи първенството тук по сортове? Аз нещо съм го пропуснала това като факт. Нямам за цел да имаме супер много сортове, ама нали сме все още в графата начинаещи градинари та искаме чрез проби да открием нашите си домати. За такива вече можем да обявим Яша, Златен медал и червения сбръчкан. Зеления гигант също ни хареса, затова го повтаряме, както и жълтия и оранжевия от миналата година.

Опитахме се да се ограничим сортово, ама накрая пак доста станаха. Пък и е интересно занимание. Особено като аз сея семена, пиша, драскам по кутийките някакви знаци и после хвана пътя на някъде и ММ довършва. Миналата година бяхме забъркали страшна каша. Трябваше да са два реда черита и два реда обикновени домати. Ами не... шаренки редове бяха и си ходехме с тетрадката под мишница и се чудехме що за сорт е това или онова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Първенството държи Алис, еднинодушно, като Ру се опитва плахо да я догони. Но Жожката държи първенството по най-много дни спане навън, защото жената го гони от къщи като прекали с доматите :D:D:D

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Странно, че са били воднисти. Ние имахме два вида черни (едните саморасли) и бяха много сладки. Да не сте ги преполивали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиНие имаме възможност да поливаме по максимум 1 път седмично. Поне така беше до миналата година, тая има надежда за капково, ама все още ... мъгрява надежда.

В началото на сезона беше много дъждовно и всичките домати страдаха от това, ама другите после дръпнаха и върнаха вкуса си, докато тия черита така и до края си бяха безвкусни. Доста останаха на растенията по тая причина, не ми се занимаваше да ги бера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Помниш ли марка/производител? Колко едри бяха и с какви чепки?

При мен жълтите круши бяха неособено сладки, но като попрезреят и те ставаха. Иначе тези черни, които сях, бяха като едри джанки, с дълги чепки неразклонени. Другите бяха по-дребни и по-разклонени, и малко по-кисели, но и те ставаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване