Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Nevil

Привет на Всички.

 Този ''следващ път'' много се проточи от както завърших последния път но все пак...Оставих темата си за мравките  отворена, неясна и недовършена за известно време защото се оказа че имам  съмнения/неясноти в преценката си. Нуждаех се от възможност  за   съпоставянето на повече  информация и факти относно  "злодеиствата" на малките мравки в овощните ни градини. Трябваше Ми време.  Направих много и най-различни експерименти с тяхно участие на усновата на взаимното уважение като  подчертавам това. Незная  как те са възприели тази моя  игра но... Аз от своя стана, съм се стремял да е не травмираща и безопасна наподобяваща като естествена среда за тях въпреки че по едно време имах чувството и усещането че само като ме усетят че идвам панически скачаха от дърветата. ☺️ За Мен обаче тази игра-надлъгване се оказа много полезна защото... според Мен... вниквайки в дребните детайли за съвсем малък период от битието на мравките си дадох шанс да погледна случващото се в по-мащабен  план. Възоснова на това взех своите решения....за Себе си и ще обявя крайният резултат от надлъгването,  лунапарка та чак дори до безсмислието или може би вредите които несъзнателно  причиняваме на на себе си и на хората около нас. Имам и усещането че го дължа и на самите мравки защото честно казано...в началото на темата  искрено вярвах че само те и никой друг  са виновниците за провалената реколта през сезона като липсваха каквито и да е други видими причини за това.

Системата от препятствия (подробно съм описал в началото на темата) които разполагам по стъблата на дръвчета  с цел да спра достъпа на мравките до короните им като идеята е  да затрудня до такава степен всяка една отделна мравка че самата тя да реши че усилието не си заслужава. Оказаха се много практични и  рационални същества защото не им трябваше много време за да преоценят излишното претоварване спрямо ползата и спряха да ги посещават. Примери за практичност и рационалност при мравките има навсякъде около нас. Едно въженце вързано от клонче до оградата веднага се превръща в пряка пътека за тях. Маркучите за капковото положени по земята веднага стават на скоростни магистрали. Могат да се дадат още много примери но на фона на тази практичност  много контрастира една друга ситуация,  друг експеримент проведен от мен. Направи ми впечатление че през различните сезони на различни места  в короната на дървото мравките разполагат своите ферми с различни видове въшки. Веднъж се разполагат по кората на централните клони  а друг път  в зоната на завразите на новите плодове. В случая бяха разположени в най-горните части на водещите леторасли. При тези условия направих следващия експеримент. Избрах водещ леторасал 50-60 см на седем годишна ябълка не посетен все още от мравките. Премахнах всички листенца като оставих само най-горното най-малкото и последно пораснало на върха. То е голямо колкото иглено ушенце. Ако случайно мравката се прецака и се качи нагоре по клончето на това листенце има място колко само да се обърне кръгом и да си тръгне обратно. Теорията ми за практичността и рационалността на мравките стана на пух и прах когато следващата седмица видях че на това листенце на това оголен конче беше заложена листна въшка. И то само една защото нямаше място за две. Къде тук е рационалността, практичността и перспективата?  Няма как да ги обвиня в липсата на тези качества,така че ... целта им вероятно е била друга. В тази ситуация освен ценния секрет който добиват от жизнения цикъл  на листните въшки по върховете се наблюдава и атрофиране или изкривяване/осукване на връхчетата което видимо води до спиране и забавяне на цялостния растеж.

. Стигам до извода че ...поради някаква причина мравките искат да забавят растежа на дръвчетата в определен сезон. През следващият  ги освобождават но пък вършат някаква друга работа в друга част на короната. Следващата година пък е друго и после пак отново.

Зоологията е доказала че всяко едно живо същество на планетата (изключвайки човека) е свързано в една обща екологичната система и всяко  от тях съвестно изпълнява балансиращите си функции. Само ние хората се лутаме и не знаем какво  правим там.

Системата от препятствия или "лунапарка" ми показа че това дали ще има плодове през сезона независи от  мравките. Нещо друго в  акологичната система взема тези важни   решения.  Поради тази причина .....спирам поне да преча. Прекратих всякакви експерименти и ограничения спрямо малките мравки. Обявих ги  за почетни гости на градината и ще Съм и благодарен за всеки откъснат плот от моя стран след тяхната усърдна работа. А изглежда че и добре я вършат.

DSC_1342.thumb.JPG.0eea85e239606bbb7567f56e2f6e1f96.JPG

 

Миналия сезон след падане на ограниченията.

Така приключи голямата  игра с малките мравки. ☺️

 

П.п..... Почетни гости, сам се смея на себе си.По-скоро почетни членове. То... като се огледам май само Аз съм гостенина.

Само един Господ знае откога мравките са по тези места.

☺️

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

При мен приоритет им е една мнооого сладка ябълка и гризкат първо нея - оглозгват всяко нейно плодче. И аз искам, но не всякога ми оставят. :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Млада ябълка  все още без плод на 2 годи, миналата пролет я нападнаха мравки, разбира се листните въшки не закъсняха, след това и калинки. Щетата беше 0% оказа се че, сорта е устойчив на листни въшки. Другото дръвче до него на същата възраст нар, също беше нападнато, там въшките нанесоха щети по върховете на младите издънки, спират растеж и изсъхват. Следващото дръвче на същата възраст череша, там събираше най-много мравки и оси забелязах, но не открих въшки, поражения също не открих. Следващото на същата възраст кайсия, слабо посещение на мравки, може би само проучване, никакво наличие на въшки. Следващото е най-интересно на същата възраст райска ябълка, абсолютно нищо не я припарва. Общо взето не си струваше да  отделям  специално внимание на мравките, видимо бях забелязал около 10тина големи мравуняци в двора. Докато не дойде време тази есен да разчистя и заравня двора, след което беше нужно да се хвърлят 10кг семена от тревни смески. Приготвех пръскачката и сместа с отрова, разбира се първо нанесох семената след това минах с търмък, полях обилно без да пръскам с химикал. На следващата сутрин беше още влажно, изчаках да изсъхне и влезнах в обработеното място, хм.... изстрелях се на мига обратно за пръскачката с отрова, защото всички семена които виждах се движеха като реки в различни посоки. До вечерта елиминирах още 4-5 нови мравуняка.  

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Ето това, тиксо залепено с лепкавото на вън, работи за сега докато  наблюдавах как се мъчат неуспешно да минат, и май вече са се отказали да опитват мравчовците :)

433997417_408460868545204_5432935945698785346_n.jpg

434051871_397234959602926_871746881187039806_n.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

И между другото една статия ако някой не я е чел, преведена с гъгъл т.

Добре дошли в света на симбиотичното спокойствие, където мравките и листните въшки работят в хармония, за да създадат процъфтяваща екосистема. Отглеждането на листни въшки от мравки е очарователно явление в природата, където мравките са склонни към листни въшки, като ги защитават и подхранват като ценен добитък, докато листните въшки осигуряват на мравките сладък и питателен секрет от медена роса.

Връзката между мравките и листните въшки е сложна и е от полза и за двете страни. Листни въшки, които са смучещи насекоми с меко тяло, които се хранят с растителен сок, отделяйки медена роса – захарен секрет, който листните въшки произвеждат като отпадъци от консумацията на сок. Това сладко вещество е много привлекателно за мравките, които активно се стремят към листните въшки, за да получат медена роса като източник на храна.

Един от най-очарователните аспекти на листните въшки, отглеждани от мравки, е поведението, което проявяват мравките, когато се грижат и защитават листните въшки. Известно е, че мравките внимателно се грижат за листните въшки, често наричани „стадни“. При това те галят листните въшки с антените си, като ги стимулират да отделят медена роса. След това мравките събират и консумират тази медена роса, която им служи като ценен източник на храна.

Листните въшки също се възползват от това взаимно партньорство, като разчитат на мравките за защита от хищници като калинки, дантелени крилца и други хищници на листни въшки. В присъствието на мравки листните въшки са по-малко склонни да бъдат атакувани от естествени врагове, което им позволява да се хранят и да се размножават по-свободно. В допълнение, мравките могат да транспортират листни въшки до нови места за хранене, което помага на листните въшки да имат достъп до свежи източници на сок.

Тази взаимна връзка между мравките и листните въшки обаче може също да създаде проблеми за градинарите и собствениците на жилища. Когато мравките защитават листните въшки от естествени врагове, това може да доведе до увеличаване на популациите на листни въшки и увреждане на растенията. Следователно е важно да се контролира отглеждането на листни въшки от мравки, за да се управлява ефективно нашествието на листни въшки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване