Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Nevil

Привет от мравчената епопея.:smile:

Ще приключа за тази година   с ......................не зная как да го формулирам .............надлъгване,  залъгване. объркване .............иска ми се да отиде към споразумение...............но  трябва да ги оставя на мира,  свалям загражденията  защото.................... те си имат важни санитарни функции  които са като тяхно задължение.  Не знам дали Си даваме сметка  но .............мравчената колония е един  цял организъм, постоянно обновяващ се и  неспособен  за  действия  водещи до самоунищожение. Поради тази  причина ...................те на практика са безсмъртни. Вероятно ........ са от хиляди години там, по тези места ...................където Ни с Вас сме Си направили  градинки.  Мравчената колония  е като  едно  безкрайно движение. А движението  е   енергия. Не бих   искал да възпрепятствам  тази  енергия.:smile:

Ние   хората ..................за тях сме като един миг във времето.  Но този миг и  нашето  присъствие в него ............са способни да ги унищожат физически,  както Себе Си ................така и планетата Ни.  

Понеже не смятам че това ни е предназначението .....да унищожаваме.................до година .....живот и здраве.......  на ранна пролет,   ще  търся форма наподобяваща по скоро споразумение с малките мравки. 

Защото.......................  все пак..................още водя в резултата,     курортистите  ги няма.:smile:

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Георги, те са на море сега :D .... и моите са там ;) 

а там където има уважение има и добро споразумение :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Честно казано, обемът на символа "." в мнението ти разсейва от посланието, ако има такова де. Ако е възможно, обобщи с 1-2 изречения каквото си опитал да кажеш, да помогнем на всички хора, които попадат на тази тема при търсене в гугъл на "как да се справя с мравките".

Осъзнал си, че всички тези алабалистики с лунапарка за мравки са излишни или не работят? Ще ги демонтираш и няма да ги ползваш отново? Какво ще предприемеш догодина?

Благодаря!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
преди 19 часа, Боби Димитров написа:

Честно казано, обемът на символа "." в мнението ти разсейва от посланието, ако има такова де.

Боби .....а пък един друг приятел от друг форум.....................направо издивяваше. Щял да Ми купува нова кавиатура  защото старата дефектирала.

Извинявам се на Всички на който създавам неудобство  но ................. това си е моя форма на изразяване и е въпрос на вътрешен комфорт.

Тогава на господина с клавиатурата му казах ...............когато стигне до въпросните точки.......да забави  малко ход ..........като  задържи  и дишането и тогава пак да продължи. Мисля че му помогна.:smile:

 

преди 19 часа, Боби Димитров написа:

Ако е възможно, обобщи с 1-2 изречения каквото си опитал да кажеш, да помогнем на всички хора, които попадат на тази тема при търсене в гугъл на "как да се справя с мравките".

Съвсем умишлено като име на темата написах само ''мравките " за да не попадам точно в тази категория на хората които търсят вариант. за  "как  да се справят с мравките. Това мое усилие не е за Тях. Не бих препоръчал на  никой да го прави използваики метода на физическото изтребление.

Не харесвам думата   " послание."............може би по скоро  идеята...........та моята  е  ...........да отклоня временно мравките от определени  обекти като това да мине за естествена реакция от тяхна страна в следствие на  променена околна среда. Този момент за Мен е много важен  но не Ми остана време да проведа всички запланувани експерименти. Те обаче все още продължават защото  е много важно какво ще се случи сега след като започна да премахвам постепенно загражденията.

преди 19 часа, Боби Димитров написа:

Осъзнал си, че всички тези алабалистики с лунапарка за мравки са излишни или не работят? Ще ги демонтираш и няма да ги ползваш отново? Какво ще предприемеш догодина?

Трябва Ми още време но ................за сега,   " лунапарка" работи.  Залагам много на него.  Сега ще го демонтирам  за да не преча на мравките да си вършат санитарните дейности  но ако догодина успея отново да запазя плодовете по младите дръвчета,  сигурен Съм че когато премахна отново загражденията .....мравките ще бъдат много по доволни защото винаги остава  и за тях.

Това което е сигурно  за  догодина.............ще  започна отново с варосване  на  дръвчетата.  Дядовците Ни  не са за подценяване. Те са го правили не случайно.  Аз пък ще добавя загражденията...............лунапарка продължава.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички от темата с мравките.:smile:

Проведох това лято серия експерименти  с малките мравки като целта Ми беше да намеря начин да огранича тяхното присъствие а от там и разпространението на листни въшки  под формата на ферми които мравките създават по леторастите  на младите дръвчета.

Тези ферми обаче не са нещо необичайно  в ежедневието на мравките. Ако се огледаме наоколо ........ниско долу по тревата ......ще забележим че същите подобни ферми но в по малки размери вече съществуват  по избрани от тя растения. Което ще рече че.......  разполагайки се по фиданките които Ние с ме посадили.............те не правят нищо друго освен че следват първичния си инстинкт за оцеляване приемайки благоприятните за тях условия които Ние сме им създали като възможности на малък участък от земя. Така де .........и те  си  имат транспортни разходи.:smile: Прагматични са. Търсят лесното.......по бързо и с по малки усилия. На пръв поглед е странно ......защото  това са все типични човешки черти. Намирам и доста други подобни прилики в реакциите. Поради тези причина  и..........някой  други съображения не желая да се възползвам от многото предимства които Ни е дала  Природата  за някакво физическо надмощие над тях.

Все пак използвах метода на провокацията..........................и те се хванаха.

Когато им организирах така наречения   "лунапарк"

IMG_20190602_095156.thumb.jpg.98e3bb8a8d0a63321e7b3d495bb51fbf.jpg

серия от препятствия  по пътя към  върха .........което ще рече че  имаме  пет премятания на горе и  пет премятания на долу по стъблото.........стават десет премятания,   ако разбира  всичките са  успешни. Защото стигат най много до  третото  и се изпарзулват.

После пак нагоре и пак нагоре.....................много им идва и изоставиха фермите.

Друго дръвче,  нектарина.......не можа да задържи  плодовете и си остана на самотек.  Мравките я бяха окупирали със някакви странни въшки мутанти...............усъвършенстван  модел с "кубалтови бурги"  (майтапя се) който дупчат  направо през кората на дръвчето.

IMG_20190811_120327.thumb.jpg.1d389ee4a38736d23de3e8c016988ce7.jpgIMG_20190811_120555.thumb.jpg.a2985c36a99c771e10fbf584c0756b56.jpg

Когато  и  организирах  лунапарк в основата на дървото ................се случи нещо интересно.

След като им омръзна да премятат...............а имаше много заложен матриал по всичките клони на дървото...................започнаха  да преместват  въшки под най долното препятствие за да не се налага да минават през тях. Това  показа на практика че те ........мравките   разнасят въшките  където им е  удобно  а и че лунапарковете  не са им от любимите неща.

Това беше момента в който около дървото започнаха да се въртят рояци от оси.IMG_20190825_081356.thumb.jpg.f968754dd4941b1a6f26235443909c41.jpg

 

Така че пак потвърждавам .............. напролет ще започна  с едно хубаво варосване обогатено  с кравешки  екстри.

И лунапарк.:smile:

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет Nevil

Тая работа с лунапарка, определено, ще се пробва. Имам питане- като се появиха осите, останаха ли мравките ? В моя "хотел", при наличието на оси, няма и една мравка! И си прав, мравките хич не са прости, отглеждат си добитък, по листата на дръвчета, от които ние чакаме да берем!

Какъв ефект очакваш да постигнеш, изключае естетиката и дезинфекция, с варосването? Кравешките екстри, като прилепител, задължително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Невил, а какъв ефект дава при теб пръскането с ментово масло (Mentha piperita (peppermint) oil)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

@Пламен М..когато видях твоите снимки от  "хотела" Ти с листните въшки преди време.........  щях да те питам тогава  ,  ама Се отнесох......

 къде са мравките?

При Мен осите се появиха в следствие на това че Аз спрях мравките и капещият сироп във вит на екскремѐнти ги е привлякъл.

Вероятно хитрите мравки бързичко го събират за да не се случи това. Понякога обаче изпускат ситуацията извън контрол и не могат да се справят.:smile:

На 11.10.2019 г. at 8:25, Пламен М написа:

Какъв ефект очакваш да постигнеш, изключае естетиката и дезинфекция, с варосването? Кравешките екстри, като прилепител, задължително.

Някак си не мога да Си представя въшките  мутанти накацали върху варосаната повърхност и дупчат.:smile:

@Боби Димитров

На 11.10.2019 г. at 12:56, Боби Димитров написа:

Невил, а какъв ефект дава при теб пръскането с ментово масло (Mentha piperita (peppermint) oil)?

Не съм го използвал по този начин чрез пръскане. Но мислех чрез томпонен пръстен  около ствола на дръвчето да направя преграда за мравките като всяка седмица да доливам по малко със спринцовка.  Бяха го преминали още на първата седмица та се отказах.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет от темата за двубоя с мравките.

Тази година основата върху която ще поставя препятствията за мравки, конусовидни фигури    изрязани от целофан от Мен  или накратко........"лунапарк" , ще са върху варосаната част на дръвчетата.

Миналата година.......в един  момент отказаха повече да се ползват от услугите на лунапарка и решиха да си действат под него. Надявам Се варта отново да ги накара да размислят.:smile: В каква посока.........ми ще видим.

IMG_20200408_183722.thumb.jpg.7825c7b57b4d5721a30e35af797353e2.jpg

IMG_20200408_183519.thumb.jpg.dc86bb860d2d5f6db1eb1be615672b48.jpg

На втората снимка в едър план се вижда базата им.

Бяха  полазили вече близкото дръвче, круша от снимката......та като го варосах.....се нацупиха  и после го подминаваха до края на деня.

Утре слагам лунапарка.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет отново.

Вече сме утре и най близкото дръвче до базата (мравуняка)вече изглежда така......

IMG_20200410_132802.thumb.jpg.06e7817e753915f5e05713bf8793c72d.jpgIMG_20200410_132735.thumb.jpg.603f60eef0e9ce56638864c3fd8f47f0.jpg

 

Цупнята на мравките  заради варта вече беше преминала и хубавичко си го бяха полазили навсякъде,  та се наложи да ги изтръскам принудително на земята.:flushed:

Тръгвайки  отново нагоре по стъблото те попадаха  на сектор едно от "лунапарка".

Дали проговори колективната  памет или само лоши спомени от миналата година но като чели много бързо(за сега и не смея да се зарадвам) се отказаха от маршрута на горе за разлика от миналата година.

То беше едно премятане, пързаляне и пак и пак......голям цирк.:smile: 

Имам едно усещане.....и то е от доста време че,.....по много неща Си приличаме с тези малки животинки като  започнах да разчитам на това въпреки че отлично зная че не може да има както победител така и победен. Даровете на природата са общи и най вероятно ще се пренасочват към съседните дръвчета защото нямам ресурс и време да ги укопирам всичките. Не е и необходимо но все пак.......когато има оцелели круши .......пак поне ще има какво да делим отново с тях.:smile:

От тук на  татък целта Ми е да ги" влудявам "още на първото препятствие за да Ми отпадне ангажимента по  поставянето на останалите етапи от трасето на лунапарка.

Луда работа.....:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

И отново привет:smile:
Не зная как приемате всичко това което пиша тук и сега  на фона на случващото  се.... в така нареченото Ни  ежедневие( и особено в условията на  пандемия) където сме поставени в ситуация  ....да се борим, едва ли не за собственото Си оцеляване.  Някой ден сигурно и това ще стане и как ще се справим тогава....вероятно ще зависи от това което ще научим днес. 

Двубоят с мравките и изобщо всичко което правя в градината Ми помагат да Се дистанцирам от тази "вредна среда" дори и само мисловно в условията на изолация поради блокираните изходи на града.  Затова и не мога да дам последна информация какво се случва по трасето на "лунапарка''  но от последните няколко дни преди да се прибера по местоживеене....наблюденията който имах ме наведоха до  следните мисли и съответните  надежди......но първо!
Искам да се извиня ако има засегнати по някакъв начин от факта   че Съм твърдял(днес прехвърлих темата отначало но е било съвсем непринудено) че мравките и хората много Си приличаме по начин на поведение. Сигурно ще има прилики и днес в това което ще напиша.....така че продължавам.  Луда работа.:smile:

Като начало.....трябва да отбележа че  започнах да Си харесвам мравките в нашата градина. Грамадни са като културисти.

DSC04475.thumb.JPG.02602c0a5ae35350f86acc1a6166e5b4.JPG

 Мускулести и едрички. Мисля че няма да им е проблем да си вардят територията от другите  мравки. Определено нямам нужда от нови пришълци.

Пиша това защото ще бъде от съществено значение за Мен следващият път когато успея да Се добера до градината и заложа по едно от препятствията  там където мравките са се трудили на воля през седмицата. Щабкали са си  нагоре на долу по стъблото без проблем. 

IMG_20200411_105711.thumb.jpg.28430d891dad2242acd96ef6ac1115ab.jpg

Но от няколкото дни през които имах възможност да ги наблюдавам след поставянето на загражденията ......първото препятствие каточели  притежаваше силата на  забраняващ знак за  влизане. Без съмнение ....... те го спазваха. В някакъв момент забелязах че има  една мравка по трасето която се  пробва да премине но сигурно е от неразбралите.

IMG_20200411_105915.thumb.jpg.05696f420be041fd034dcc4b0c68f094.jpg

То нали и при Нас е така.....все има Някой Който не е разбрал.  Или пък  се прави на луд.:smile: 

Отчитам факта че за бързото им изоставяне на трасето може да е било и от  значение  че не са  готови още с фермите и не е вложен достатъчно ресурс.

Миналата година в разгара на сезона КПП -то изглеждаше така

IMG_20190526_083257.thumb.jpg.b8c23a9c42d3e6322cfdd4ac9e5add5c.jpg

почти ката изходните  КПП-тата на София преди Велигден.:smile:

От тогава нещата се промениха и смея да твърдя че е възможна някаква фаза на балансиращ контрол.  Затова за мен ще е важно да си вардят територията(да няма навлеци де...) и какво ще стане когато отново другият път поставя заграждения  върху разработените  вече територии.

Ако се потвърдят очакванията Ми и дребните бандити  съдействат......обещал Съм всичко паднало на земята като плод да е за тях. Та дори и повече.  Мислех и за безплатна доставка до мравуняка но те са два и е възможно да предизвикам нежелан конфликт.:smile:

Знам ли кой от къде са. :tounge_wink: Ще се оправят сами.:smile:

  • Харесвам 5
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

 

Привет отново. 

Можеше да направя поредния "брифинг" още преди две-три седмици и тогава със чисто сърце да се изхваля с постигнатите резултати относно "споразумението" което изглежда постигам с моите "съимотници" ........доста едричките  градински мравки за които не зная ........Аз ли Съм и хазяина или те на Мен. Нещо Ми подсказва че е второто.:smile: Гледам обаче...... те пак си действат по техните си задачки(дръвчета колкото искаш) но поне не са за сметка на определен контингент от тях.......крушовите  и няколко от ябълковите  дръвчета.

IMG_20200426_165745.thumb.jpg.c94f6cbf33353c28098d1fd86bf8b5bc.jpg

 

Тази редичка от крушови дръвчета е обявена за зона свободна от мравки, което ще рече че по стъблото  на дръвчетата Съм разположил серия от препядстствиа увеличавайки  многократно техните усилията  за преминаване на този участък от пътят им към евентуалните ферми който биха изградили в последствие по върховете на дръвчетата. Ако не Съм споменал още ........:tounge_wink:те мравките по поведение..... много приличат на Нас хората и вероятно са отчели че е "нерентабилно" за тях да разчитат на  подобни обекти със трудни маршрути  за изкачване и слизане след това което е  довело до рязка  загуба на интерес към  дръвчета  дори и само с  едно препятствие.  Не им се бъхта вече  залудо, само за да ги преброят колко са.:smile:

Мислех Си преди две седмици  че Съм намерил решението  с мравкитеи, и то наистина изглежда така. Няма го вече батака 

IMG_20190511_172249.thumb.jpg.3418c97a1de7f1015c21b085265ce277.jpg

 

 

който остава след тяхното присъствие. Плодчетата са си по местата, тези който е решило да остави дръвчето.........а не само тези  който  успеят да оцелеят от въшко-мравешката коалиция. Това като резултат........в общи линии е това което търсех. Отклоняване на естествените биологични нужди на мравки  и листни въшки от зародишите по дръвчетата докато те укрепнат до такава степен че да не могат да им навредят. В последствие реших още да удължа "блукадата"   за да могат и водещите леторасли от короните  да се разрастват,  да придобият що годе някакъв прираст.  Та така стояха нещата преди две седмици............Днес и от сегашна гледна точка.......пренареждането на части от "пъзъла" в този сектор по мой образец........вероятно е довел да разбъркване на други такива от друг сектор на  същият пъзела.    Появиха се нови въпроси  като.......щеше ли да ма толкова много гъсенични гнезда  по върховете на летораслите който Аз искам да опазя от въшките ако мравките се разхождаха наоколо.???

Тук вероятно Боби вече ще попита......:tounge_wink:  защо подяволите  тогава Ти бяха тези два литра  масло от нийм който взе миналата година???  Благодаря за което!      Ето сега влизат в употреба. Сигурно ще търся някакъв комбиниран вариант. Аз  споразумение с гъсениците нямам,  за разлика от мкавките. Но много странно.......гледам да Съм коректен с тях, внимателен .......дали се е случвало на Някой ( и това е сериозно)........ приближавайки  към дръвче да види как мравките започват сами да скачат от него. Все едно  се спасяват по тревога.......постоянно Ми се случва  и сега за да клекна нещо за да почистя под тях..... трябва  първо да ги изчакам да се наскачат,  в противен  случай  .......скачат по гърба, във врата. Като на десант са.:smile:

  • Харесвам 4
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

готов си за макрофотограф ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 часа, Isa Bel написа:

готов си за макрофотограф ;) 

За съжаление съм съгласен и се надявам да не го подкокоросваш допълнително, че и без това като човек без работа и други ангажименти в живота освен да гледа мравките какво правят, се взира прекалено дълго и прекалено отблизо в нещата. Направо съм изумен, че работи в цех за дограма, вместо да е микробиолог примерно!

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
На 20.05.2020 г. at 13:50, Isa Bel написа:

готов си за макрофотограф ;) 

Добре, става..........набелязал Съм Си едно макро, едно обективче.......чудно.:smile:   и........... почвам серия от  няколко темички за  още по дребни животинки:tounge_wink::smile:

На 20.05.2020 г. at 16:36, Боби Димитров написа:

че и без това като човек без работа и други ангажименти в живота

Това ще го пропусна че........не Се разпознавам тук:smile:

На 20.05.2020 г. at 16:36, Боби Димитров написа:

Направо съм изумен, че работи в цех за дограма, вместо да е микробиолог примерно!

Ще направя изключение щото..... след бариерата(фирмената де) .........принципно за работа не говоря но за Боби ще направя пояснение:smile:.......дограмата е много малка част от стъкларския бизнес. Моята работа е на входа и на изхода на технологична линия за обработка на плоско стъкло.  Може да се каже .......творческа и занаятчийска работа която изисква постоянно намиране и вземане на решения. Това без познаване на детайлите ......няма как да стане.

Такаче пак като микробиолог цял ден се взирам в детайлите.:smile: Това естествено се опитва да рефлектира и извън работата но за да запазя баланса в Себе Си , Съм Си наложил куп ограничения на детаили който обществените правила на поведение смятат  за съществени. 

С мравките обаче е друго....те са готини и е кеф да се надлъгвам с тях. :smile:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

С интерес прочетох темата. 

Канелата гони много успешно мравките. Може да опиташ да я включиш. С нейна помощ успях да ги отблъсна от семената, които посях. Не ги пипнаха изобщо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет и Благодаря ...skarlet71.

Идеята с канелата звучи много обещаващо и перспективно. Ще бъде включена в специална   група експерименти.:smile:

За лунапарка.......ефекта при Мен и на този етап е .........без колебание е на 100%.:smile:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

@Nevil, днес рових за дурако и еленоустойчиви растения, та попаднах на следното и се сетих за твоята мравчена епопея - "Лавандулата е една от класическите многогодишни билки или подрасти, които се отглеждат заради миризмата си. И точно затова елените са склонни да ги избягват. Мравките също не харесват миризмата на лавандула, което е направило тези насаждения полезни за органичен контрол на мравките."

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мнооого се забавлявах! Аз също не съм против мравките, но разните въшки/бълхи/кокошинки по растенията ми пречат. За щастие вторите се унищожават лесно дори със слаб разтвор на отрова, понякога и с природни отвари.

Това с канелата ще го пробвам, като допълнение на отровата разбира се - ще сея трева и не мисля да храня мравките. И като се замислих: вместо да пръскам с огромно количество отрова защо да не наръся по краищата малко кучешка пудра срещу паразити?! Евтина е, а мравките не са тъпи да се натискат да минат през нея.

За лавандулата не знам - виждал съм бълхи и мравки по стръковете.

 

А мравуняк не се унищожава лесно - от години се боря с един, който държи да ми издълбае ореха. Дори циментова замазка не го спира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.:smile:

Привет на Тези които се забавляват тук,  с темата за  малките  "злосторници".... мравките.:smile:

Забавлението, поне при Мен..... превръща понятието работа в удоволствие. Затова ...продължавам с надлъгването като много държа ...забавлението да не е за нечия сметка. В случая на .... мравките.

@skarlet71 Направих експерименти с водни и добре наситени разтвори на канела....... за праскачката.

Чесно казано.... моите мравки въобще не се впечатлиха от това.  Можеби  на прах както казваш,  щеше да подейства но дъжда и т.н. ......спрял Съм за сега. @Антоанета   Лавандулата не съм опитал. Опитах с Тагетис в основата на стъблото. Тук ако Някой има опит с тагетиса ..моля нека да сподели. При мен определено преди да разцъфтят цветчетата нямаше никакъв ефект. А затова  си трябваше  доста време.  После нещата станаха като чели  50 на 50. Само за ябълкови дръвчета става на въпрос.  Половината от тях бяха пълни с мравки, половината  без нито една Така и не разбрах какво точно се случи.   Само да поясня че на тях  "лунапарк" не съм слагал.:smile:

Привет. @Лозето ме наби! 

На 14.03.2021 г. at 1:23, Лозето ме наби! написа:

Мнооого се забавлявах!

И аз на историята с името ти.:smile:

Мнооого Се забавляваш  с моите  мравки..... а като се сетиш за твоите и ореха...хич не Ти е до забавление:tounge_wink::smile:. Маитапя Се но.... ситуацията с ореха е много поучителна. Преди години Бях в същата ситуация.....как да спъсявам сто годишен орех на едно от селата Ни. Всяка година съхнат нови клони но ......още си ражда и до днес. Мравките са го превърнали в хан. Влиза и излизат от където си пожелаха. В нета има много информация за злосторници мравки който дълбаят и унищожават  дървета та Си мислех че и тези ще трябва да са от тях.

Много мислех тогава по въпроса. Погледнах случващото се по  друг начин. Виждаше се че и други животинки посещават същия орех. Едни дето им викат кълвачи. Дупчат  дупки през кората и вадят от там  някакви вкусотии. Където чукнеш по стъблото....почти все на кухо бие. Колко ли допълнителен живот има още от доло и дали мравките не са там заради подобни вкусотии. Те са много практични и няма да изпуснат възможноста да се възползват от нея.

Ако разширим още гледната точка....далеч в страни,   ще видим  че всъщност...орехат е стартирал своят биологичен часовник с обратно броене, отчитащ оставащите му още  дни или години.  А всичките животинки който го наобикалят,  малки и големи ... привидно   следват някакви си свои нужди.......но  глобално.... извършват обща  и отговорна работа по привеждането му от едно състояние в друго.....като естествен  край на биологичен процеса.

Видя Ми се безсмислено при този  прочит  на събитията  да замислям планове за  борба с мравките. Изглежда  безнадежно. От година на година дървото изглежда все по-зле и като чели...... както се казва вече е "свирено"   но....... не е така!

Докато съществува  живот Винаги може нещо да се направи! Това важи за всяка една сфера в живота Ни.

Ако ореха или каквото и да е дърво ...още ражда, това ще рече че в корена има все още достатъчно останала мощ. Но в затихващия режими на живот в който се намира даденото дърво .....тази мощ  постепенно ще намалява до своя край.

Тази мощ Ние можем да използваме. Но за да стане това трябва да променим режимът  на живот в който се намира дървото.

От режим на затихване към режим на оцеляване. Това е нещо като промяна на съдбата на дървото. На Нас хората ни е дадена тази възможност....... да  променяме  съдби. Но тази промяна върви с огромна отговорност защото промяната винаги трябва да е в интерес на всички.    

 Зада направим тази промяна трябва първо да изненадаме Себе Си, да изненадаме околните,  мравките и всички други животинки.:smile:

Ако искаме   на същото място да продължи да има същото дърво дълги години след това....трябва да го отрежем.

 Заради   силата в корена му..... на втората година ще има фиданки около метър на третата вече ще са около два-три мерра. На четвъртата година ще има вече материал за оформяне на едно чудесно  ново  дърво.  Петата шестата година ......е  вече съвсем пълноценно.

Много се отклоних.

Искам само да кажа че лунапарка продължава. Мравките са големи дяволи но за това следващия път.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване