Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Веселата ферма в Родопите

Ние заложихме примамка кошер с маточина. Сега чакаме  :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мммм, маточината служи за неутрализиране на миразмата. За примамка е нужно да си закупиш или да си направиш. Това са феромони, във вид за мазане или пръскане. Да си направите няма да можете, защото нямате мъртви майки. Иначе тях ги ползват, за да забъркат смес за примамка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ами ние си купихме примамката в шишенце с фитилче, дадоха ни описание на продукта и как действа.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

И аз съм подготвил, макар и с неизмазани. :)

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Отдолу чакам да никне новопосятата бяла детелина.

Това е миналогодишната:

 

image.jpg

 

Само не знам, как ще ходя до дръвчетата, като цъфне :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Браво! :)

Сложихте ли празни рамки за градеж?

 

 

Още не, след седмица ще ги прегледаме и тогава може би. Купила съм основи, но ще ги ползвам само, за да сложа много тънка ивичка на рамките - останалото ще градят сами. Не ща оборотният "восък" в кошера.

Сложих им хранилка днес със сироп. Въпреки, че ме убеждаваха да е захарен, аз четох малко и направих меден сироп. Добавих и малко прашец.

Надявам се, че съм права.

До сега захар не съм им давала - от есента до сега да са изяли два буркана мед, макс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Може и празна рамка да сложиш. Ако нямат преградна дъска, ще започнат да пускат далаци, от покривната табла надолу. Но за да градят, трябва приток на нектар/сироп. Имай предвид, че една пчеличка събира или нектар, или прашец. Летящите пчели вероятно не са много, а само те събират. Без прашец, не може да се изхранва пилото. Аз бих им сипвал постоянно храна, докато не изградят всичките си пити и не ги изпълнят с пчели. То и майката сигурно няма къде да снася сега. До края на сезона, трябва всичко да е наред и да се зазими едно хубаво кошерче, пълно с пчели и мед.

Да не забравиш да обтелиш рамката, че питите се свличат много лошо в големите жеги. Трябва да я сложиш между останалите пити, където има открито пило, за да я изградят по-бързо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Имат преградна в момента.  Прашец носят. И да - казаха ми постоянно да ги храня, за сега със сироп. Проблем е, че искам да се чупя от Софето по някое време и няма кой да им готви сиропа. Дали ще мога да им оставя мед тогава?
Мммм, тел? Ще градят ли върху нея?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Основите с нищо няма да им навредят. По-бързо ще градят, а сега това им е нужно. Важното е ти да не го ядеш този восък :)

Хората пластмасови основи ползват, та...

Да, ще градят през телта иначе.

По-добре мед да им оставиш, отколкото нищо.

В едното филмче за ЛР кошери, жената поставя леген в дълбокото дъно. В него сипва сиропа и покрива със слама, за да не се давят пчеличките. Това е вариант, за по-голяма доза. Друг вариант е, друга покривна табла, с два отвора и две хранилки. Има и вътрешни хранилки, които се поставят след последната пита или зад преградната дъска. Имат отделения, които се пълнат със сироп.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Повече сироп, при топло време, се вкисва :(
Нека си ползват пластмасовите, аз не ща. И оборотен восък, който съдържа химията, с която са третирали всички пчелари - и него не ща. Плюс парафина и бог знае още какви неща в него.
Освен това искам да ям мед с питите :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Моите идиотчета почнаха...

 

image.jpg

 

image.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Уха! Успяваш ли да ги заловиш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, долу на снимката в кошера са. Трябваше просто на намеря голяма кофа, в която да ги тръсна леко от клона. :))

Миналата година 6 рояка свалих от тази кайсия. :Д

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ахааа, разбрах.

 

п.п. Аз спретнах тоя навес за кошера. Ма нещо е мноо паянтов, та ще го доукрепвам.
А кошера бавно, бавно го местя, докато се кичне на таз скара.

post-23-0-98531600-1430418399_thumb.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Мястото си е достатъчно сенчесто. Не знам за какво му е този навес? :)

 

п.с.: моите предатели се изнесоха от кошера, в който ги настаних. Нямам идея вече къде са. :)

Явно нещо ги дразни в този кошер. Ще го обгарям и мажа с маточина. Жалко, че роякът си беше хубав..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Еееееее.Дано да са отишли към моя

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

За да пази от дъжд. Той е доста висок, та няма да им сенчи. Ся...понеже е доста висок, може и от дъжд да не пази...ма ще видим :lol:

 

Интересно! Аз мислех, че предложиш ли им друга къща - се пъхат вътре и толкоз. Пък те си имали изисквания.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Купих си една книжка на английски за роенето и как се управлява то по натуралному, така да се каже. Авторът гледа пчели в лежаци, но технологията е приложима и във вертикалните кошери. Някой ако проявява интерес да си каже. PDF-че е, мога да я пращам по на хората пощите :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
freelancer_Bg

И аз гледам пчелички. Имам 4 кошера и ги гледам без химии и лекарства само с етерични масла, билки и в краен случей със слаби органични киселини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

И аз гледам пчелички. Имам 4 кошера и ги гледам без химии и лекарства само с етерични масла, билки и в краен случей със слаби органични киселини.

Чудесно! Още един пчелар!

Кажи с какво третираш срещу акари и нещо друго ако им  прилагаш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване