Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Миленка®

Не, не са измрели, няма голям подмор по дъното. Кошерът определено беше слаб. По-предната седмица видях, че пчели на прелката се опитват да спрат други, които се опитват да влязат ... Човек се учи докато е жив.

В съседния двор има 30 кошера, съседът почина внезапно есента. Цяла зима никой не ги погледна, допускам, че може от неговите кошери да са нападнали моя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

А  къде са пчелите от кошера?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Според тримата пчелари, с които разговарях, след като слабото семейство не може да спре нападателите, в един момент се съюзява с тях и отлита заедно с тях. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Обикновено, феромоните на майката действат като водеща сила за пчелите. А нападението става без нея. Не мога да си го обясня без нещо да си противоречи.

Аз бих се обърнал с въпроса във фейсгрупата Пчеларство - от всички групи, тази е най-толерантна, с уравновесени админи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

В чата се отвори дума за люти пчели и от там какво ползваме за опушване. Аз ползвам билкови таблетки и угнила орехова дървесина. В двора има голям добре угнил дънер от опех и от там периодично си откъртвам парчета, държа ги на сухо и проветриво място, за да изсъхнат, раздробявам ги на малки парчета с около размер на кибритена кутийка. Пушат много добре, димът им е мек и не люти като корите за яйца примерно. В пушалката слагам и таблетки, и дървесина. 

IMG_20210522_120005.thumb.jpg.f701367f3966669ba2f98bac2d5df784.jpg

IMG_20210522_115907.thumb.jpg.afe647580e3bb57aff90998e03103930.jpg

@Бай Ли Шъсей каза, че ползва говежди лайна (когото го е гнус да не чете, ама и мед да забрави да яде), от татко знам, че и конските са много добри за целта, защото съдържат много треви. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз ползвам сухи дървесни гъби. Откакто прочетох, че са много подходящи, като видя, си ги събирам. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, дървесните гъби също са много подходящи, обаче аз когато съм в планината, обикновено съм на дълги преходи и не ми се носят и гъби. Преди две години единият ни орех изсъхна и го отрязахме. Виждам, че по няколко от парчетата са се образували дървесни гъби, та ги чакам да пораснат и тогава да ги откъртя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Дейност, която отнема време, но това време е под постоянния аромат на восък. Отварям думата за претопяването на старите пити, разпечатките и далаците. 

Разпечатките (ако не сме ги изяли с меда) и далаците задължително ги стопявам отделно във вода, прецеждам, след което ползвам восъка за мехлеми, домашния си крем за лице, за разни смеси за обработване на дърво или кожа... 

За питите съм си купила слънчева восъкотопка, но става бавно, като се има предвид, че съм в къщата само в почивните дни. 

В случаи като настоящия, когато подменям питите и са повечко, а времето малко, нямам и място да съхранявам питите, които ще стопявам, то постъпвам по следния начин: свалям восъка от рамката, надребнявам го на парчета и го слагам във вода, няма да ври, а ще къкри. Днес ще им бъде първо стопяване, с цел да се уплътнят и да заемат по-малко място. Когато изстинат, троптината ще изплува отгоре, а восъкът ще бъде под нея - хубаво щеше да е още сега да го прецедя, но се очертаха и други задачки. 

Следващия път ще отстраня, доколкото мога слоя троптина, а восъка ще стопя втори път, но този път ще го сложа в тензух и при топенето парченцата троптина ще останат в тензуха, а восъкът ще изтече извън тензуха. При изстиване, восъкът приема формата на съда. 

Отстранената троптина е добре да се свари още веднъж за извличане на останалия в нея восък. 

След няколко такива процедури разполагаме с восък с изключително ниско съдържание на примеси - не смея да твърдя за нулево съдържание. 

Ще има хора, които ще се зачудят защо е толкова черен восъкът от тази пита - това е плодникова пита, в нея многократно са се излюпвали пчелички и в килийките са останали "ризите" им. Питите за събиране на мед са от светли до кехлибарен цвят. 

IMG_20210524_112346.thumb.jpg.122273f5f7abe9cfe87d1a06f9b2262d.jpg

Ако се наложи да се претопи пита, в която има мед, то първо тя се изкисва във вода, за да се отмие медът и едва тогава се топи. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ливадите са окосени и няма цъфнали билки, от които да пият нектар пчелите. В горещите дни пчелите изразходват много енергия да охлаждат кошера и търсенето на вода ги изтощава допълнително. Затова е добре да им помогнем. Направих поилка от обърната бутилка и кутия. Със скоба хванах бутилката за дърво, като отмине лятото, ще махна скобата, за да не пречи на дървото. В кутията сложих дървени клечки, по които пчелите да кацат и да пият без да се удавят. Разбира се, далеч съм от мисълта, че само пчелите ще пият, важното е хайванчетата да преживеят горещините. 

IMG_20210728_160108.thumb.jpg.be578e53811c063a41ac3dba5cd99b5c.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз правих лани поилка за пчелите на комшията (щото идваха по нашата водна пързалка иначе) от 11 литрова туба с вода, дупка с игла долу, леко развита капачка и едно парцалче, на което да таи водата и смучат от него пчели, пеперуди, оси и прочее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ливадите са окосени, поради което няма билки за паша, на около 5 км има два слънчогледови блока, ама имат ли нектар - нямат ли, Божа работа, затова подхранвам отводката на 3 дни, като поилката събира 750 мл. Съотношението на сиропа е 1 литър вода към 700 грама захар. Добавям по една щипка мента, коприва и мащерка - ври 5 минути и прецеждам. 

В края на тази седмица в три поредни дни (петък, събота и неделя вечер) ще направя профилактика за нозематоза с настойка от горчив пелин. Рецептата за настойката е следната: 1 супена лъжица надребнен пелин залях с 1 чаша студена вода и киснах една нощ. На сутринта излях настойката в друг съд, а останалата маса залях с чаша кипяща вода за 6-10 минути, след което смесих двете настойки, получи се количество около 400 мл. На 1 литър захарен сироп (1част вода:1 част захар) добавих 100 грама от пелиновата настойка. Настойката, която не сложих в сиропа изпих - май няма по-горчиво нещо :D обаче пък горчивата бомба не може да не е супер полезна :D но вие не сте длъжни да го изпивате ... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Миленка, аз не, че нещо разбирам от пчеларство, ама пустото любопитство ме загриза и ще питам. В захарния сироп за подхранване защо се слагат мента, мащерка?? Каква е идеята?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Защото ги ползвам като профилактика срещу различни заболявания при пчелите, също както ние ползваме билките вместо лекарства.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Миленка® написа:

Ливадите са окосени, поради което няма билки за паша, на около 5 км има два слънчогледови блока, ама имат ли нектар - нямат ли, Божа работа, затова подхранвам отводката на 3 дни, като поилката събира 750 мл. Съотношението на сиропа е 1 литър вода към 700 грама захар. Добавям по една щипка мента, коприва и мащерка - ври 5 минути и прецеждам. 

В края на тази седмица в три поредни дни (петък, събота и неделя вечер) ще направя профилактика за нозематоза с настойка от горчив пелин. Рецептата за настойката е следната: 1 супена лъжица надребнен пелин залях с 1 чаша студена вода и киснах една нощ. На сутринта излях настойката в друг съд, а останалата маса залях с чаша кипяща вода за 6-10 минути, след което смесих двете настойки, получи се количество около 400 мл. На 1 литър захарен сироп (1част вода:1 част захар) добавих 100 грама от пелиновата настойка. Настойката, която не сложих в сиропа изпих - май няма по-горчиво нещо :D обаче пък горчивата бомба не може да не е супер полезна :D но вие не сте длъжни да го изпивате ... ;)

5 км. е максимумът, който покриват пчелите, но на това разстояние изразходват прекалено много енергия за отиване и връщане от масива. Ефективната зона на паша по- скоро е диаметър 5 км., като кошерът е по средата.

Повечето ти колеги, решават проблемът с липсата на паша по друг начин. 200 килограма метален варел, нагревател и бъркалка, задвижвана от мотор от пералня. Вода, захар и един ензим, който мисля, че се казваше инвертаза. И, тъпкане на пчелите с боклуци нон-стоп. Акациев и липов мед с тонове. Само да има кой да го купува. От целият добив, най- истински се оказва слънчогледовият, продаван като "билков" или "букет". Брутална експлоатация на животинките с цел печалба. Като им измрат пчелите, за всичко са виновни земеделците, които по презумпция са длъжни да им отглеждат само слънчоглед, люцерна и детелина, които даже да не косят, за да има цвят за паша на пчелите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Така е, това е максимумът и поради тази причина щадя пчелите и ги храня, като се опитвам да им осигурявам качествена храна пълна с естествени добавки от различни видове билки. Както написах в предходния пост, семейството е отводка и основната му грижа в момента е да изгради пити и създаде условия на майката да създаде пило и силно семейство, което успешно да презимува. По принцип за успешното презимуване на пчелите не е добра идея запасите да са основно от слънчоглед, защото той не е от най-качествения вид мед. Кой как си експлоатира пчелите не нося отговорност, предлагам да не отплесваме темата в посока, която няма нищо общо с това как да се погрижим за пчелните си семейства. Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Миленка® написа:

 По принцип за успешното презимуване на пчелите не е добра идея запасите да са основно от слънчоглед, защото той не е от най-качествения вид мед. 

Извинявам се, че пак се намесвам, но не си ме разбрала. Слънчогледовият е най- качествения, предназначен за продажба на хора. На пчелите се оставя 0 грама мед. Дори киселият от гнилите плодове, събиран през есента се взема за продаване. Само инвертиран сироп и захарни питки им се полагат за зимата.

Това е положението при този този бизнес, когато е бизнес, а не хоби. Измами, химия и здраво кражби на кошери един от друг. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Няма защо да се извиняваш. За съжаление си съвършено прав. Но такова гнусно ще бъде положението докато има субсидии, обезщетения, помощи и нинам си още какво от държавата и ЕС. Нали виждам в пчеларските групи, влизат и питат: Колко кошера трябва да имам, за да получавам субсидии ... Хвърлят се, правят пчелини от стотици, хиляди кошери и после аман-заман държавата да гарантира цените, държавата да помогне. Аланкоулу, къде си тръгнал да произвеждаш тонове мед като нямаш бегла идея къде ще го реализираш? Умрели семействата, пак някой да плаща обезщетения ... На шивача като му изгори машината да не тича държавата да го обезщетява?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Пчели в бутилка! Всъщност видеото е интересно като цяло.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване