Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

freelancer_Bg

Против акари ги подпушвам с пушаклата, като вътре слагам изсушена вратига. Преди да сложа магазините за стоковия мед, рано на пролет слагам захарен сироп, който правя с чай от билки - дъбова кора, мента, маточина, лайка, много мащерка (има тимол), бабини зъби, пробиотици. В  този сироп слагам и етерично масло от Лимонова трева и етерично масло от Евкалипт. Според мен сиропа също помага при карите, въпреки ,че целта му е да стимура семейството и да бори нозематозата. 3-тото нещо е поръсване със ситно смлян див пелин върху рамките. Есенно време пък третирам 3 пъти през 10 дни с 35% раствор на оксалова киселина в 900 гр. вода и 100 гр. захар. С това пръскам върху рамките с пулвелизатор.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Един приятел за акарите ми каза така. Слагаш строителна рамка (магазинна рамка в плодника). Пчелите започват да градят по-широки килийки, майката снася търтеево пило, акарите нападат него. Вадим рамката, намаляваме търтеевата популация, имаме восък и намаляваме броя на акарите. Ще го питам да ми разкаже пак, че може да изпускам някой детайл.

 

Edit: Магазинната рамка е без основа и тел.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да, това е така.
Акарите предпочитат да снасят яйцата си в търтеевото пило. След като се запечата, рамката се вади, изрязва се питата и се връща обратно. При смачкването на питата, потича т.н. търтеево млечице, което може да се събере. Събирането на восък е важно перо в пчеларството, защото често без восък, не дават основи. Особено, като миналата година, когато восъкът в БГ беше изчезнал.
За тези, които искат да си произвеждат сами основите, но не искат да инвестират пари в скъпоструващи преси, има и валеци за целта. :) Още по-добре ще е, ако който ги прави, се съгласи да направи основи с восъка на клиента.
Относно търтеевата популация, аз не го считам, като важно, целенасочено да се премахват. Пчелите, ако нямаха нужда от тях, нямаше да ги гледат, както например, наесен ги гонят от кошера, за да запазят зимните си запаси за тях. През лятото, с пърхането си, търтеите охлаждат кошера.
Друг елемент в борбата с акара е дълбокото мрежесто дъно. Веднъж паднал, акарът не може да живее дълго без гостоприемника си и умира. Дълбокото дъно държи прохладно лятото и играе роля на въздушна възглавница зимата. Ако върху него имаме магазин, можем да сложим при нужда рутова рамка, А ако имаме рутов корпус, можем да сложим дадан блатова рамка. С две думи, дълбокото дъно е плюс. Може да се ползва и за събиране на прашец. Може да се хранят пчелите с легенче отдолу. Може да се проверява за наличие на далаци без да се отваря кошерът отгоре...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Попаднах на това видео показващо друг начин за управление на рояк. Майката се изважда от рояка посредством капан и се използва за подпомагане на вече осиротяло семейство. Роят се връща в стария кошер, за да подкрепи новата майка и останалите млади пчели.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Лошото е, че пчелите се роят, когато изпаднат в роево настроение. И се роят не веднъж, а докато не се излюпи и последното пило. При мен един кошер се е роил до 3-4 пъти един след друг. В такова настроение са старите пчели. През това време не хранят майката, тя не снася... И след приключването на роенето, кошерът се свежда на ниво отводка/рояк. 

Т.е., ако роят се върне обратно в кошера, и не е преустановено роевото настроение, пак ще излезнат след следващото излюпено пило. Но ако роякът е хубав, голям, аз бих предпочел да си направя ново семейство с него. Роят е излезнал с желание да гради нов дом и работи много бързо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
freelancer_Bg

Здравейте, приятели!

Събрал съм доста информация и практика за биологичното пчеларство. Започвам да публикувам рецептите, съветите и интересните статии по темата в блог - БИО ПЧЕЛАР

Ще има доста информация за приложението на етеричните масла. На тази тема е и първата статия - Рецепта с етерични масла за лечение и профилактика на нозематоза . Надявам се в бъдеще всеки да може да намери нещо интересно и полезно, което да му помогне в грижите за пчелите.

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mitko1976

Здравейте,

хорааа, моля за помощ. По неволя ми завещаха два кошера, а аз хал хабер си нямам от пчеларство. Сега започвам да чета, но докато го правя ме е страх да не унищожа душичките. Имам само няколко бързи въпроса докато овладея положението и като пожарен вариант за начало. Вътре има 10 пити в плодника и има много пчели, има и пило, има и мед в тях обаче хранилките са им празни. Трябва ли да слагам храна или вече сами ще се справят. Другото- трябва ли да слагам да изграждат нови пити в плодника или засега да не го правя. Магазините има по 6-7 рамки останали празни. При тях да слагам ли празни или? Може да ви е смешно колко съм тъп, но не искам пчеличките да ги уморя. Обичам животинките и всякакви душички, но от това нещо, нищо не разбирам, а докато се образовам ми се струва много сложно, а ме е страх че губя време и е опасно за тях. Благодаря предварително и се извинявам ако звуча, като невеж идиот. Но с пчелите съм си такъв :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Здравей,

понеже говориш за магазини, а не за корпуси, предполагам, системата е ДаданБлат. Т.е., плодникът е с пити, два пъти по-големи от магазинните.

Колко рамкови са кошерите -8,10,12?

Щом има мед в кошера, препоръчвам ти да не ги храниш ,за да не ги засилиш прекомерно и да ги изтървеш да се изроят.

Където има празно, слагай пити да се разширят или основи да ги изграждат. Приготви си и  втори магазин, ако случайно напълнят единия, да слагаш втори под него.

Приготви си и още един празен кошер. :) 

АКо илезе рояк, да има къде да си го прибереш или ако изпазднат в роево настроение и наснасят маточници, да има къде да разцепиш семейството на две.

Добре е, че си почнал да четеш. Препоръчвам ти "Календарен справочник". Също така, във фейса има няколко групи за пчеларство, където ще можеш да чуеш повече мнения по въпросите си. Най-толератна е тази: https://www.facebook.com/groups/107285492483/

Имаш време до  цъфтенето на акацията. До тогава семействата трябва да са разширени с магазини и пълни на брой плодникови пити.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Привет!

По всяка вероятност не давам точен отговор на въпроса на темата дали има пчелари, тъй като притежанието на три кошера не ме прави автоматично пчелар. Но все пак се надявам уверено да заявявам, че съм такава.

Снощи успешно ги пренесохме до къщата (без да се разлетят из купето на колата), поставихме ги в двора, нивелирахме, изчакахме да се успокоят от 4 часовото пътуване

IMG_20181110_225230.thumb.jpg.6d98c752c96010fab73fb29224dabcdf.jpg

и им отворих прелките. Тази сутрин със свито сърце ги изчаках да се раздвижат и да започнат да разузнават. Към обяд вече бях по-спокойна, движение имаше,

VID_20181111_122203.mp4

но някак слабичко ми се струва. Ако трябва да бъда точна, нямам наблюдение как летят по това време на годината.

IMG_20181111_142432.thumb.jpg.1e1f332cccd5b3c7e9fcd070097e35e2.jpg

Ще се радвам, ако има от форума кой да ми дава съвети.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Каква беше температурата вън? Вътре как е положението? Пробвай да им сложиш една хранилка и виж как ще е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Вероятно 15-20 градуса, по обяд май не я гледах. Какво имаш предвид да сложа хранилка? Всеки кошер има хранилка, но празна, понеже татко е оставил пити с мед. Всъщност татко е подготвил кошерите за зазимяване. В събота ще видя какво се случва. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако сложиш вън някъде мед или разреден с вода (медена вода), това действа като стимул да излизат и да облитат околията. Дори да са готови зазимени, като има хубаво време би трябвало да облитат, особено ако има къде да идат. Сега във ботаническата видях много нацъфтели бергении (Bergenia spp) и ест пчелите бяха там.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Да, напълно съм наясно, че в хубаво време летят.

В случая аз ги взех от място с по-високи температури и по-ниска надморска височина и ги превозих до място с по-ниски температури и по-висока надморска височина. Надявам се като отида в събота, да видя, че вече облитат околията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

След като се преместят не трябва ли да се държат затворени известно време, за да забравят старото местоположение на кошера, че иначе излитат и не могат да се върнат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Когато се местят на разстояние над 5 км няма проблем(аз ги изместих на 360 км). 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Този кошер ме притеснява, чистят безумни количества захаросан мед. Не са пипнали подхранката. На едната пита от двете страни имаше умрели пчели.

IMG_20190310_173833.thumb.jpg.90d8197ceecfed273414982a8e2f260a.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Според мен си почистват килийките или просто това са от капачетата на пригризаните килийки с мед, който ползват за хранене на пилото.

Ако има прясно пило, аз не бих се притеснявал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И така, извършена е кражба - влезли, опоскали са всичкия мед от питите, изяли са питките, които бях оставила, отмъкнали са и моите пчели ... кошерът е празен ...

Бях чела за това, но не бях виждала. Татко е на 80 години, но също не е бил свидетел на кражба на кошер - нито на негов, нито на кошерите на дядо. Явно не съм разпознала признаците. Много ми е криво, ама трябва да ми мине. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Има ли подмор голям. Кога си слагала питките и колко пчели е имало тогава?

Според мен, пчелите са измрели или изчезнали, а при празен кошер, една пчела да влезе, обажда на останалите и изнасят всичко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване