Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Домати, болести и увреждания

Recommended Posts

Теди

Прилича ми на алтернария (гъбично).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нещо по-гадно е. Аз бих го махнала. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз бих го разкарал, въпреки, че е завързал. По-добре няколко домата по-малко, от колкото никакви домати! Препоръчвам ти дори да го разкараш от двора или да го изгориш ритуално.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, тия петна по стъблата аз ги асоциирам с фитофтора повече, но не е ли рано за нея? Phytophthora infestans имам предвид.

Алтернарията (Alternaria solani) прави много специфични петна, в които има концентрични кръгчета в петното, а тук не ги виждам, не че и снимката е кадърна - можеше листото да е отрязано и разпънато на бял лист, а стъблото да е макро.

Не бих изключил и бактериално гниене, обаче там листата доста специфично по краищата почват да кафенеят и жълтеят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Отстраних цялата засегната част, корена има друго разконение и за сега там няма проблеми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Изхвърлих цялото растение, вискчо почнада по съхне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей тук една статия за болести и проблеми с доматите, поне за идентификация:

https://www.saferbrand.com/articles/common-tomato-plant-problems-how-to-fix-them

А това е по питането на @Репичка за листата на доматите:

https://homeguides.sfgate.com/causes-tomato-plants-purple-41716.html

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Намерих три корена картофи, които имаха симптоми на мана - най-вече почернели участъци от стеблата. Отрязах болните стебла. Може ли това да се прехвърли по доматите наблизо и какво е добре да направя? Мислех да пръскам с мляко, но кое - картофите ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Пръскай и картофите, и доматите. 

Картофите са заболели от доматена мана. 

Миналата година картофите ми бяха до доматите, разболяха се всички картои и им изсъхнаха стъблата. Въпреки това не ги извадих до август. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Да се вмъкна и аз в темата. Що е то? Подозирам някакъв вирус. Появи се преди 3 години - 2-3 корена. Следващата година 5-6. Миналата - десетина. Част от растенията умират. Другите страдат и раждат калпави плодове. Имам 2 градини....само в едната е...тази в която слагам компост в дупките. Попринцип не компостирам доматените растения, но......Предните години не предприех мерки, но сега скубя всяко едно такова растение...досега 30+ :( Пръскам през 3 седмици със Ридомил голд и акробат (редувам). Миналата година го имаше и на домати пръскани само със син камък. Така че иззключвам бактериално-гъбичните гадости. А...да....само по новите листа е...старите са си ОК.

IMG_0851.JPG

IMG_0852.JPG

IMG_0853.JPG

IMG_0855.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, @Миленка® , но на доматите нищо им няма (засега)? И на картофите засега е съвсем слабо. То и няма дъжд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Panik, Прилича ми на вирус... Или предаван от скакалци или от белокрилки.... Имаш ли такива?

Предполагам може да си намериш достатъчно информация в нета за tomato curl virus, като например това видео:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да ги тества за коронавирус, да не се окаже пък това. Папаята дава положителни проби :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Славянски Доколкото знам папаите са му карантинирани и нямат досег до доматите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Нямам скакалци  и белокрилки. По малко се намират едни чернички с формата и размера на белокрилки. Гледах доста из нета...ама те всички вирусни си приличат и същевременно са различни от моя. Някакъв торнадо вирус доста ми заприлича на това....Но като цяло май какъвто  ида е вирус - скубане и на кладата? :) 

 

И да кажа....на комшийката доматите са на 50м от мойте...ако се предаваше от насекоми мисля че и те щяха да бъдат засегнати.....

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Хората казват, че може и съседното растение дори да не е засегнато, та камо ли на 50 метра... 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

така е....и при мене половината от "съседните" растения не са засегнати (все още). Но пък ако се разнасяше от гадини все един домат у комшиите щеше да пострада.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз съм го имал това преди години, на друго място. Важно е да се разбере разликата между болно и здраво растение. Случаен принцип ли действа или има закономерности? Някои сортове по-податливи ли са от други?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

принципа засега е: има компост има болни растения. По сортове - не знам защото тази година не съм ги описвал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване