Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Домати, болести и увреждания

Recommended Posts

Ру®

Ако не е вирус, може да е:

- физиологично - вятър, жега, сухо време, ама твоето не ми прилича на такова. 

- хербициди (остатъчни - примерно в животинска тор или пък довети от вятъра... ако някъде наоколо са пръскали).

- акари (ама ти със сигурност си проверил вече за тях)

На мен най-вероятно ми се струва да е вирус, но не изключвам и хербицидите... останалите ми се виждат по-малко вероятни. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

ако е свързано с компоста - вероятността за остатъчни хербициди се увеличава... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

какви остатъчни хербициди??? Хербицидите не правят така и не си подбират този или онзи домат. Също хербициди не съм ползвал скоро. А и раундъп не действа остатъчно както някои други. Иначе вирусите пише че са стабилни дълго време...може компоста да е заразен някак си.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Славянски, на доматите нямаше. Но някъде четох, че домати до картофи не бива, затова тази година доматите са ми от едната страна на къщата, картофите от другата. Засега и едните, и другите са добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, Миленка® написа:

@Славянски, на доматите нямаше. Но някъде четох, че домати до картофи не бива, затова тази година доматите са ми от едната страна на къщата, картофите от другата. Засега и едните, и другите са добре. 

Ти чак сега ли го научи. При мен са на максимално разстояние. Семейство картофови си споделят маните. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Всъщност картофена мана (Phytophthora infestans)  е тази лошата, която убива доматите (на англисйки late blight или potato blight). Интересното е, че тя не може да преживява в неживи организми, т.е. примерно болните листа и растения спокойно може да ги компостирате, за разлика от поразените от ранната мана - early blight (алтернария и други гъбични, а и не само гъбични болести), за които се препоръчва да бъдат отстранени от градината, изгорени, затворени в черна торба и оставени на слънце и т.н., защото те се развиват и в мъртвите листа и остатъци от растения....) 

Та тая картофената мана, всъщност най-често оцелява и презимува - точно в картофчета, които са забравени или недоизровени от земята, защото те са си жива материя... и на другата година се развихря по поникналите от тях картофи, а от там се прехвърля и по доматите...  Ето защо е добре хубаво да изравяте всички картофи, да не оставяте нищо от тях да зимува в земята, особено ако са били болни.  Естествено е добре да се гледат по-далече от доматите, но колко по-далече при положение че спорите носени от вятъра могат да прелетят километри... трудна работа - достатъчно е някой от другия край на селото да развие заразата - и цялото село може да пострада... 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 54 минути, Димо 33 написа:

Ти чак сега ли го научи. При мен са на максимално разстояние. Семейство картофови си споделят маните. 

При малка градина трудно може да отдалечиш много картофи от домати. А дори 20-30 м са нищо тръгне ли да се разпространява.

Няма да пръскам тая вечер, но поне разкарах болните стебла. Не го дават да вали тия дни поне. То това пръскане ще си е направо ритуално, не помня кога последно съм вадил пръскачка, че и остана ли някоя читава... Но това, което казва @Ру® , е притеснително. Наистина си изглежда същата мана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

https://agrozona.bg/8-izpitani-narodni-sredstva-za-borba-s-manata-po-domatite-i-kartofite/

Няколко народни рецепти. 

Лично за мен, поливерзума е най- удачен. Просто паразитната гъбичка изяжда гъбичките на маната и това е. Вече, дали ще сработи в реална обстановка при картофената мана и в коя фаза на заболяването, не знам. Мисля, че профилактичното пръскане е за предпочитане. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 11 часа, Димо 33 написа:

Ти чак сега ли го научи. При мен са на максимално разстояние. Семейство картофови си споделят маните. 

Мда, за мой късмет съм се родила ненаучена и всеки ден научавам по нещо ново. :)

п.п. Извинявам се за спама.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 26 минути, Миленка® написа:

Мда, за мой късмет съм се родила ненаучена и всеки ден научавам по нещо ново. :)

п.п. Извинявам се за спама.

Добре е човек да го помни това,  най- вече когато се държи като авторитет. 

За мен лично не е спам, защото ако не ги видим някои неща и не се посмирим, темите са безполезни. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване